< XII век п.н.е. XI век п.н.е. X век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

1019 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1019. година пред новата ера, 19. од вториот милениум п.н.е., 19. од 11 век п.н.е. и последна од 1010-тите п.н.е.

1020 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1020 п.н.е.
MXIX п.н.е.
Староегипетска ераXXI династија, 58
Старогрчка ера244 пред 1. олимпијада
Асирски календар3731
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1612
Берберски календар−69
Будистички календар−475
Бурмански календар−1657
Византиски календар4489–4490
Кинески календар庚申(мет. мајмун)
1677 или 1617
    — до —
辛酉年 (мет. петел)
1678 или 1618
Коптски календар−1303 – −1302
Етиопски календар−1027 – −1026
Еврејски календар2741–2742
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−963 – −962
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2081–2082
Холоценски календар8981
Ирански календар1641 п.п. – 1640 п.п.
Исламски календар1691 п.х. – 1690 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1314
Мингуо-календар2931 пред Р. Кина
民前2931年
Нанакшахи−2487
Тајландски сончев календар−477 – −476
Тибетски календар阳金猴年
(машко железо-мајмун)
−893 или −1274 или −2046
    — до —
阴金鸡年
(женско железо-петел)
−892 или −1273 или −2045

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4489 и 4490 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3731 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2741 и 2742 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 266 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1019 година се протега во 1617 и 1618, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1677 и 1678 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 476 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1690 и 1689 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...