< XII век п.н.е. XI век п.н.е. X век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

1065 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1065. година пред новата ера, 65. од вториот милениум п.н.е., 65. од 11 век п.н.е. и шеста од 1060-тите п.н.е.

1066 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1066 п.н.е.
MLXV п.н.е.
Староегипетска ераXXI династија, 12
Старогрчка ера290 пред 1. олимпијада
Асирски календар3685
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1658
Берберски календар−115
Будистички календар−521
Бурмански календар−1703
Византиски календар4443–4444
Кинески календар甲戌(дрв. куче)
1631 или 1571
    — до —
乙亥年 (дрв. свиња)
1632 или 1572
Коптски календар−1349 – −1348
Етиопски календар−1073 – −1072
Еврејски календар2695–2696
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1009 – −1008
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2035–2036
Холоценски календар8935
Ирански календар1687 п.п. – 1686 п.п.
Исламски календар1739 п.х. – 1738 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1268
Мингуо-календар2977 пред Р. Кина
民前2977年
Нанакшахи−2533
Тајландски сончев календар−523 – −522
Тибетски календар阳木狗年
(машко дрво-куче)
−939 или −1320 или −2092
    — до —
阴木猪年
(женско дрво-свиња)
−938 или −1319 или −2091

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4443 и 4444 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3685 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2695 и 2696 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 312 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1065 година се протега во 1571 и 1572, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1631 и 1632 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 522 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1738 и 1737 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...