< XII век п.н.е. XI век п.н.е. X век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

1029 п.н.е.година во јулијанскиот календар. Тоа била 1029. година пред новата ера, 29. од вториот милениум п.н.е., 29. од 11 век п.н.е. и последна од 1020-тите п.н.е.

1030 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1030 п.н.е.
MXXIX п.н.е.
Староегипетска ераXXI династија, 48
Старогрчка ера254 пред 1. олимпијада
Асирски календар3721
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1622
Берберски календар−79
Будистички календар−485
Бурмански календар−1667
Византиски календар4479–4480
Кинески календар庚戌(мет. куче)
1667 или 1607
    — до —
辛亥年 (мет. свиња)
1668 или 1608
Коптски календар−1313 – −1312
Етиопски календар−1037 – −1036
Еврејски календар2731–2732
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−973 – −972
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2071–2072
Холоценски календар8971
Ирански календар1651 п.п. – 1650 п.п.
Исламски календар1702 п.х. – 1701 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1304
Мингуо-календар2941 пред Р. Кина
民前2941年
Нанакшахи−2497
Тајландски сончев календар−487 – −486
Тибетски календар阳金狗年
(машко железо-куче)
−903 или −1284 или −2056
    — до —
阴金猪年
(женско железо-свиња)
−902 или −1283 или −2055

Други календариУреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4479 и 4480 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3721 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2731 и 2732 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 276 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1029 година се протега во 1607 и 1608, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1667 и 1668 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 486 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1701 и 1700 исламска година пред хиџра.

НастаниУреди

  • ...

ЛичностиУреди

  • ...

ОткритијаУреди

  • ...