< XII век п.н.е. XI век п.н.е. X век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

1069 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1069. година пред новата ера, 69. од вториот милениум п.н.е., 69. од 11 век п.н.е. и последна од 1060-тите п.н.е.

1070 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1070 п.н.е.
MLXIX п.н.е.
Староегипетска ераXXI династија, 8
Старогрчка ера294 пред 1. олимпијада
Асирски календар3681
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1662
Берберски календар−119
Будистички календар−525
Бурмански календар−1707
Византиски календар4439–4440
Кинески календар庚午(мет. коњ)
1627 или 1567
    — до —
辛未年 (мет. коза)
1628 или 1568
Коптски календар−1353 – −1352
Етиопски календар−1077 – −1076
Еврејски календар2691–2692
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1013 – −1012
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2031–2032
Холоценски календар8931
Ирански календар1691 п.п. – 1690 п.п.
Исламски календар1743 п.х. – 1742 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1264
Мингуо-календар2981 пред Р. Кина
民前2981年
Нанакшахи−2537
Тајландски сончев календар−527 – −526
Тибетски календар阳金马年
(машко железо-коњ)
−943 или −1324 или −2096
    — до —
阴金羊年
(женско железо-коза)
−942 или −1323 или −2095

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4439 и 4440 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3681 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2691 и 2692 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 316 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1069 година се протега во 1567 и 1568, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1627 и 1628 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 526 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1742 и 1741 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...