< XII век п.н.е. XI век п.н.е. X век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

1077 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1077. година пред новата ера, 77. од вториот милениум п.н.е., 77. од 11 век п.н.е. и осма од 1070-тите п.н.е.

1078 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1078 п.н.е.
MLXXVII п.н.е.
Староегипетска ераXX династија, 112
Старогрчка ера302 пред 1. олимпијада
Асирски календар3673
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1670
Берберски календар−127
Будистички календар−533
Бурмански календар−1715
Византиски календар4431–4432
Кинески календар壬戌(вод. куче)
1619 или 1559
    — до —
癸亥年 (вод. свиња)
1620 или 1560
Коптски календар−1361 – −1360
Етиопски календар−1085 – −1084
Еврејски календар2683–2684
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1021 – −1020
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2023–2024
Холоценски календар8923
Ирански календар1699 п.п. – 1698 п.п.
Исламски календар1751 п.х. – 1750 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1256
Мингуо-календар2989 пред Р. Кина
民前2989年
Нанакшахи−2545
Тајландски сончев календар−535 – −534
Тибетски календар阳水狗年
(машка вода-куче)
−951 или −1332 или −2104
    — до —
阴水猪年
(женска вода-свиња)
−950 или −1331 или −2103

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4431 и 4432 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3673 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2683 и 2684 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 324 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1077 година се протега во 1559 и 1560, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1619 и 1620 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 534 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1750 и 1749 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...