Стојна Вангеловска

Стојна Вангеловскајугословенска/македонска поранешна кошаркарка и економист.[1] Таа освоила сребрен медал на Летните олимписки игри во 1988 Сеул како член на Кошаркарската репрезентација на СФРЈ. Таа има настапувано за: Студент, Партизан, Јежице, Панатинаикос и Тиквеш Флорида како играч, и ги има предводено Младинец, Профитнес, Студент, Кимико и Женската кошаркарска репрезентација на Македонија како тренер. Таа е единствената Македонка носител на летен олимписки медал.

Стојна Вангеловска
Лични информации
Роден5 февруари 1964(1964-02-05)(60 г.)
Скопје, СР Македонија, СФРЈ
НационалностМакедонка
Заведена висина1.72 м (5 ст 8 ин)
Заведена тежина61 kg (134 lb)
Информации за кариера
Играчка кариера1980–1996
ПозицијаБек
Историјат на кариера
1980–1983Студент
1983–1985Партизан
1985–1991Јежица
1991–1993Панатинаикос
1993–1996Тиквеш Флорида

Образование уреди

Завршила на Економски факултет во Сараево и Вишата тренерска школа во Белград.[1]

Кошаркарска кариера уреди

Играчка клупска кариера уреди

Таа играла за Студент од Скопје, белградски Партизан, Јежица од Љубљана, Панатинаикос и кавадаречки Тиквеш Флорида. Со Тиквеш освоила повеќе првенствени и куп титули.[1]

Играчка репрезентативна кариера уреди

За кадетска и младинската репрезентација на Југославија, Вангеловска одиграла 50 службени натпревари.[1]

Таа била член на југословенската репрезентација од периодот 1980-1990, одигрувајќи 250 натпревари, и пет години била нејзин капитен.[1]

Таа освоила девет медали на Балканските првенства, три медали на Европски првенства, три на светските, два медали на Универзијадите, и еден медал на Олимписките игри.[1]

Признанија уреди

.

Наводи уреди

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 Македонска енциклопедија. I (I. изд.). Скопје: МАНУ. стр. 237. ISBN 978-608-203-024-1.