ФК Јувентус сезона 2017-2018

Сезоната 2017-2018 за фудбалскиот клуб Јувентус била 120-та од неговото основање и единаесетта последователна сезона во највисоката лига на италијанскиот фудбал.

Јувентус
сезона 2017–2018
ПретседателИталија Андреја Ањели
ТренерИталија Масимилијано Алегри
Серија А1-ви
Скудето (34. титула)
Суперкуп ИталијаВицешампиони
Куп на ИталијаШампиони
Куп на Италија (13. титула)
Лига на шампиониЧетвртфинале
Најдобар стрелецЛига:
Аргентина Пауло Дибала (22)
Вкупно:
Аргентина Пауло Дибала (26)
Домакин
Гост
Трети

Преглед на сезонатаУреди

ДресовиУреди

Спортска опрема: Адидас
Главен спонзор: Jeep

 
 
 
 
 
 
 
 
 
Домашен

 
 
 
 
 
 
 
Домашен
(38. Серија А)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Гостински

 
 
 
 
 
 
 
 
 
Трет дрес

 
 
 
 
 
 
 
 
 
Прв голмански

 
 
 
 
 
 
 
 
 
Прв голмански
(38. Серија А)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Втор голмански

 
 
 
 
 
 
 
 
 
Трет голмански

 
 
 
 
 
 
 
 
 
Четврт голмански

СоставУреди

Бр. Позиција Играч
1   ГМ Џанлуиџи Буфон  
2   ОД Матија Де Шиљо
3   ОД Џорџо Кјелини
4   ОД Меди Бенатија
5   СР Миралем Пјаниќ
6   СР Сами Хедира
7   НП Хуан Квадрадо
8   СР Клаудио Маркизио
9   НП Гонсало Игуаин
10   НП Пауло Дибала
11   НП Даглас Коста
12   ОД Алекс Сандро
14   СР Блез Матуиди
15   ОД Андреја Барцаљи
Бр. Позиција Играч
16   ГМ Карло Пинсољо
17   НП Марио Манџукиќ
20   НП Марко Пјаца
21   ОД Бенедикт Хеведес
22   СР Квадво Асамоа
23   ГМ Војќех Шченсни
24   ОД Даниеле Ругани
26   ОД Стефан Лихтштајнер
27   СР Стефано Стураро
30   СР Родриго Бентанкур
32   ГМ Матија Дел Фаверо
33   НП Федерико Бернардески
34   НП Фердинандо Дел Соле
38   СР Фабрицио Калигара
  • играчите во италик го напуштиле клубот во текот на сезоната

ТрансфериУреди

Прикажани се само побитните операции

ДошлеУреди

 
Бразилското крило Даглас Коста бил доведен на заем од Бајерн Минхен за сума од 6 милиони евра со можност за трајен откуп за уште 40 милиони евра. Бразилецот одиграл одлична сезона и бил еден од најзаслужните играчи за освојувањето на титулите во Серија А и во Купот на Италија. На крајот од сезоната Јувентус ја искористил опцијата и трајно го откупил Коста.
 
По седум сезони во Јувентус Леонардо Бонучи го напуштил клубот и се преселил во Серија А ривалот, Милан. Сумата на неговиот трансфер изнесувала 42 милиони евра.
Дата Поз. Играч Години Од Сума Начин Извор
21 април 2017 СР, СР   Родриго Бентанкур 19     Бока Хуниорс €9.5M конечно [1]
1 јули 2017 ГМ, ГМ   Карло Пинсољо 27     Латина вратен од заем [2] [3]
12 јули 2017 НП, НП   Даглас Коста 26     Бајерн Минхен €6M+€1M на заем до јуни 2018 со опција за откуп за €40M [4]
19 јули 2017 ГМ, ГМ   Војќех Шченсни 27     Арсенал €12.2M+€3.1M конечно [5]
20 јули 2017 ОД, ОД   Матија Де Шиљо 24     Милан €12M+€0.5M конечно [6]
24 јули 2017 НП, НП   Федерико Бернардески 23     Фјорентина €40M конечно [7]
18 август 2017 СР, СР   Блез Матуиди 30     Париз Сен Жермен €20M+€10.5M конечно [8]
30 август 2017 ОД, ОД   Бенедикт Хеведес 29     Шалке 04 €3.5M+€3M на заем до јуни 2018 со опција за откуп за €13M [9]
31 август 2017 НП, НП   Фердинандо Дел Соле 19     Пескара €3.7M конечно; позајмен истиот ден на Пескара па вратен во јануари [10]

ЗаминалеУреди

Дата Поз. Играч Години Од Сума Начин Извор
29 јуни 2017 c ОД   Дани Алвес 34     Париз Сен Жермен Бесплатно раскинат договор [11]
1 јули 2017 c ОД   Паоло де Чеље 30 Без ангажман Бесплатно истечен договор [12]
3 јули 2017 c СР   Федерико Матиело 21     СПАЛ Бесплатно на заем до јуни 2018 [13]
7 јули 2017 c ГМ   Нето 27     Валенсија €6M+€1M конечно [14]
8 јули 2017 c ГМ   Емил Аудеро 20     Венеција Бесплатно на заем до јуни 2018 [15]
14 јули 2017 c ОД   Леонардо Бонучи 30     Милан €42M конечно [16]
5 август 2017 c СР   Роландо Мандрагора 20     Кротоне Беспалтно на заем до јуни 2018 [17]
8 август 2017 c СР   Марио Лемина 23     Саутхемптон €17M+€3M конечно [18]
11 август 2017 c СР   Томас Ринкон 29     Торино €3M на заем до јуни 2018 со опција за откуп за €6M [19]
31 август 2017 c НП   Моизе Кен 17     Верона Бесплатно на заем до јуни 2018 [20]
31 август 2017 НП, НП   Фердинандо Дел Соле 19     Пескара Бесплатно на заем до јуни 2018 [21]
4 јануари 2018 НП, НП   Марко Пјаца 22     Шалке 04 €0.8M+€0.2M на заем до 30 јуни 2018 [22][23]

Натпреварувања во сезонатаУреди

Суперкуп на ИталијаУреди

  Главна статија: „Суперкуп на Италија 2017.

Серија АУреди

  Главна статија: „Серија А 2017-2018.

Завршна табелаУреди

Поз. Екипа Бод ОН П Н И ДГ ПГ ГР
  1.   Јувентус 95 38 30 5 3 86 24 +62
2.   Наполи 91 38 28 7 3 77 29 +48
3.   Рома 77 38 23 8 7 61 28 +33
4.   Интер 72 38 20 12 6 66 30 +36
5.   Лацио 72 38 21 9 8 89 49 +40
6.   Милан 64 38 18 10 10 56 42 +14
[1] 7.   Аталанта 60 38 16 12 10 57 39 +18
8.   Фјорентина 57 38 16 9 13 54 46 +8
9.   Торино 54 38 13 15 10 54 46 +8
10.   Сампдорија 54 38 16 6 16 56 60 −4
11.   Сасуоло 43 38 11 10 17 29 59 −30
12.   Џенова 41 38 11 8 19 33 43 −10
13.   Кјево 40 38 10 10 18 36 59 −23
14.   Удинезе 40 38 12 4 22 48 63 −15
15.   Болоња 39 38 11 6 21 40 52 −12
16.   Каљари 39 38 11 6 21 33 61 −28
17.   СПАЛ 38 38 8 14 16 39 59 −20
  18.   Кротоне 35 38 9 8 21 40 66 −26
  19.   Верона 25 38 7 4 27 30 78 −48
  20.   Беневенто 21 38 6 3 29 33 84 −51

Легенда:

      Шампион на Италија и се квалификува за групната фаза на УЕФА Лигата на шампионите 2018-2019.
      Се квалификува за групната фаза на УЕФА Лигата на шампионите 2018-2019.
      Се квалификува за фазата по групи во УЕФА Лига Европа 2018-2019.
      Се квалификува за третото коло од квалификациите за УЕФА Лига Европа 2018-2019.
      Испаѓа во Серија Б 2018-2019.

Нотес:

Три бода за победа, еден за нерешено, нула за пораз.
Во случај на еднаков број на бодови помеѓу две или повеќе екипи, позицијата на табелата на екипата ќе биде одредена по следниве критериуми:
  • Освоени бодови во меѓусебните дуели
  • Гол-разлика во меѓусебните дуели
  • Вкупна гол-разлика
  • Вкупен број на постигнати голови
  • Ждрепка

НатпревариУреди

Куп на ИталијаУреди

  Главна статија: „Фудбалски куп на Италија 2017-2018.

Јувентус го започнал своето учество во Купот на Италија директно во осминафиналето, како една од осумтте најдобро рангирани екипи.

Лига на шампиониУреди

  Главна статија: „УЕФА Лига на шампиони 2017/18.

Фаза по групиУреди

Поз. Екипа ОН П Н И ДГ ПГ ГР Б
1.     Барселона 6 4 2 0 9 1 +8 14
2.     Јувентус 6 3 2 1 7 5 +2 11
3.     Спортинг Лисабон 6 2 1 3 8 9 −1 7
4.     Олимпијакос 6 0 1 5 4 13 −9 1
  БАР ЈУВ СЛ ОЛИ
    Барселона 3–0 2–0 3–1
    Јувентус 0–0 2–1 2–0
    Спортинг Лисабон 0–1 1–1 3–1
    Олимпијакос 0–0 0–2 2–3

Нокаут фазаУреди

ОсминафиналеУреди
ЧетвртфиналеУреди

СтатистикаУреди

Список на стрелциУреди

Ранг Бр. Поз. Нац. Име Серија А Суперкуп Куп на Италија УЕФА ЛШ Вкупно
1 10 НП   Пауло Дибала 22 2 1 1 26
2 9 НП   Гонсало Игуаин 16 0 2 5 23
3 17 НП   Марио Манџукиќ 5 0 1 4 10
4 6 СР   Сами Хедира 9 0 0 0 9
5 5 СР   Миралем Пјаниќ 5 0 1 1 7
6 11 НП   Даглас Коста 4 0 2 0 6
7 7 СР   Хуан Квадрадо 4 0 0 1 5
33 НП   Федерико Бернардески 4 0 0 1 5
9 4 ОД   Меди Бенатија 2 0 2 0 4
12 ОД   Алекс Сандро 4 0 0 0 4
14 СР   Блез Матуиди 3 0 0 1 4
12 24 ОД   Даниеле Ругани 2 0 0 0 2
13 2 ОД   Матија Де Шиљо 1 0 0 0 1
21 ОД   Бенедикт Хеведес 1 0 0 0 1
Автоголови 4 0 1 0 5
Вкупно 86 2 10 14 112

Последно ажуририање: 19 јули 2018

Суви мрежиУреди

Ранг Бр. Поз. Нац. Име Серија А Суперкуп Куп на Италија УЕФА ЛШ Вкупно
1 1 ГМ   Џанлујџи Буфон 11 0 3 2 16
2 23 ГМ   Војќех Шченсни 11 0 2 1 14
Вкупно 22 0 5 3 30

Последно ажурирање: 19 јули 2018

ДисциплинаУреди

Бр. Поз Нац Играч Серија А Суперкуп Куп на Италија УЕФА ЛШ Вкупно
                                       
1 ГМ   Џанлујџи Буфон 1 0 0 1 0 0 0 0 0 0 0 1 2 0 1
16 ГМ   Карло Пинсољо 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
23 ГМ   Војќех Шченсни 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
2 ОД   Матија Де Шиљо 1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1 0 0
3 ОД   Џорџо Кјелини 2 0 0 0 0 0 2 0 0 2 0 0 6 0 0
4 ОД   Меди Бенатија 8 0 0 0 0 0 0 0 0 4 0 0 12 0 0
12 ОД   Алекс Сандро 8 0 0 0 0 0 1 0 0 3 0 0 12 0 0
15 ОД   Андреја Барцаљи 2 0 0 0 0 0 0 0 0 1 0 0 3 0 0
21 ОД   Бенедикт Хеведес 1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1 0 0
24 ОД   Даниеле Ругани 3 0 0 0 0 0 1 0 0 0 0 0 4 0 0
26 ОД   Стефан Лихтштајнер 6 0 0 0 0 0 1 0 0 1 0 0 8 0 0
5 СР   Миралем Пјаниќ 5 0 0 1 0 0 1 0 0 4 0 0 11 0 0
6 СР   Сами Хедира 1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1 0 0
7 СР   Хуан Квадрадо 5 0 0 0 0 0 0 0 0 1 0 0 6 0 0
8 СР   Клаудио Маркизио 1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1 0 0
14 СР   Блез Матуиди 3 0 0 0 0 0 1 0 0 0 0 0 4 0 0
22 СР   Квадво Асамоа 4 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 4 0 0
27 СР   Стефано Стураро 1 0 0 0 0 0 0 0 0 1 0 0 2 0 0
30 СР   Родриго Бентанкур 0 0 0 0 0 0 2 0 0 3 0 0 5 0 0
38 СР   Фабрицио Калигара 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1 0 0 1 0 0
9 НП   Гонсало Игуаин 4 0 0 0 0 0 0 0 0 1 0 0 5 0 0
10 НП   Пауло Дибала 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1 0 0 1 0
11 НП   Даглас Коста 1 0 0 0 0 0 1 0 0 1 0 0 3 0 0
17 НП   Марио Манџукиќ 3 1 0 1 0 0 1 0 0 2 0 0 7 1 0
20 НП   Марко Пјаца 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
33 НП   Федерико Бернардески 4 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 4 0 0
34 НП   Фердинандо Дел Соле 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
Вкупно 64 1 0 3 0 0 11 0 0 25 1 1 98 2 1

Последно ажурирање: 19 јули 2018

НаводиУреди

  1. Ќе учествуваат во УЕФА Лига Европа 2018-2019 благодарение на победата во Куп на Италија 2017-2018 на екипа која веќе се квалификувала за УЕФА Лигата на шампионите (Јувентус) преку првенството.