Паоло Таљавенто

(Пренасочено од Паоло Талјавенто)

Паоло Таљавенто (роден на 19 септември 1972 во Терни) — поранешен италијански фудбалски судија кој судел во Серија А како и во натпреварувањата под покровителство на УЕФА: Лигата на шампионите и Лига Европа.

Паоло Таљавенто
Paolo Tagliavento 2017.jpg
Роден 19 септември 1972 (1972-09-19) (47 г.)
Терни, Италија
Националност Италија Италија
Домашна
Години Лига Улога
2003-2010 Серија А/Серија Б Судија
2010-2018 Серија А Судија
Меѓународна
Години Лига Улога
2007–2017 на листата на ФИФА Судија

КариераУреди

Клупски натпревариУреди

Таљавенто е судија во Серија А од 2004 година, со забележани 87 натпревари како главен судија до денес. Во Серија Б, пак забележал 14 натпревари, додека тој исто така судел два пати натпревари во Купот на Италија во сезоната 2009-2010, како и натпреварот за опстанок во 2009 година.

Таљавенто исто така има судено 17 натпревари во европските натпреварувања организирани од УЕФА, а на 8 декември 2010 година, дебитирал во Лигата на шампионите, кога ја делел правдата во натпреварот помеѓу Арсенал и Партизан.

Својата кариера како судија ја завршил на 30 мај 2018 година.[1]

Репрезентативни натпревариУреди

Таљавенто судел и натпревари од квалификациите за Светското првенство, квалификациите за Европското првенство под 21 година и пријателски репрезентативни натпревари.

Репрезентативни официјални натпревари
Date Home Away Result Competition
8 септември 2007   Северна Ирска   Германија 0 – 3[2] 2009 УЕФА У-21 Квалификации.
7 февруари 2008   Турција   Шведска 0 – 0[3] Пријателски натпревар
11 септември 2008   Литванија   Австрија 2 – 0[4] Квалификации .за светско првенство 2010
16 октомври 2008   Франција   Германија 0 – 1[5] 2009 УЕФА У-21 Квалификации.
7 јуни 2009   Македонија   Норвешка 0 – 0[6] Квалификации .за светско првенство 2010
12 август 2010   Словенија   Австралија 2 – 0[7] Пријателски натпревар

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. https://www.football-italia.net/122124/tagliavento-retires-refereeing
  2. "Northern Ireland V Germany 0-3". UEFA. 8 September 2007. Архивирано од изворникот на September 3, 2009. Посетено на 1 September 2010.
  3. "Turkey v Sweden". AusFootball. February 7, 2010. Посетено на 1 September 2010.
  4. "Lithuania - Austria". FIFA. 10 September 2008. Посетено на 1 September 2010.
  5. "France v Germany". AusFootball. October 16, 2008. Посетено на 1 September 2010.
  6. "Macedonia v Norway". FIFA. 6 June 2009. Посетено на 1 September 2010.
  7. "Socceroos slip up against Slovenia". Sydney Morning Herald. 12 August 2010. Посетено на 1 September 2010.

Надворешни врскиУреди