Лука Банти (роден на 27 март 1974 во Ливорно[1]) е италијански фудбалски судија. Од 2010 година суди во Серија А. Досега судел два дерби натпревари во најсилната италијанска лига:Јувентус-Интер на 10 март 2012 и Јувентус-Милан на 21 април 2013.

Лука Банти
Роден 27 март 1974 (1974-03-27) (48 г.)
Ливорно, Италија
Националност Италија
Занимање фудбалски судија

Банти станал ФИФА судија во 2009 година.[2] Тој судел на неклоку натпревари од квалификациите за Светското првенство 2014 година.[3]

Надворешни врскиУреди

НаводиУреди

  1. Profile
  2. FIFA. "Italy: Referees" Архивирано на 4 јуни 2007 г.. Посетено на 16 May 2013.
  3. FIFA. "Извештај од натпреварот - Велс - Хрватска 1:2 (1:0)". 26 март 2013. Посетено на 16 мај 2013.