Клуб Атлетико Бока Хуниорс или само Бока Хуниорс е аргентински фудбалски клуб од Ла Бока, населба во Буенос Аирес. Моментално се натпреварува во Примера Дивисион, највисокото ниво на аргентинскиот фудбал. Својте домашни натпревар ги игра на стадионот Ла Бомбонера, кој има капацитет од 54,000 гледачи.

Бока Хуниорс
Целосно имеКлуб Атлетико Бока Хуниорс
ДржаваАргентина Аргентина
ПрекарLos Xeneizes (Џеновјани)
Azul y Oro (Сино-златни)
Основан3 април 1905; пред 118 години (1905-04-03)
ЛокацијаБуенос Аирес, Аргентина
СтадионЛа Бомбонера
Капацитет54,000
ПретседателАргентина Хорхе Амор Амеал
МенаџерАргентина Себастијан Батаља
ЛигаПримера Дивисион
2021Примера Дивисион, 4. место
Мреж. местоОфицијално мрежно место
Домашни бои
Гостински бои
Резервни бои
Тековна сезона

Клубот е основан на 3 април 1905 година и од неговата промоција во првото ниво на аргентинското првенство во 1913 година, тој никогаш повеќе не испаднал од таму. Бока е, исто така, до денес најуспешниот аргентински клуб со 71 освоена титула: од нив 34 во Примера Дивисион[1][2] и 14 национални купови.[3] Во меѓународните натпреварувања, Бока Хуниорс има освоено вкупно 22 титули,[4][5][6] од кои 18 организирани од КОНМЕБОЛ[7] и останатите од други асоцијации. Како резултат на тоа, Бока е рангирана на третото место во светот според бројот на освоени меѓународни титули, по Реал Мадрид (26) и египетскиот клуб Ал Ахли (25).[8]

Својте домашни натпревари Бока ги игра на стадионот Ла Бомбонера, кој има капацитет од 54,000 седечки места. Бока Хуниорс отсекогаш имала жестоко ривалство со Ривер Плејт. Натпреварите меѓу нив се познати како Суперкласико и се едно од најжестоките ривалства во Аргентина и во светот, бидејќи двата клуба се двата најпопуларните во земјата.

Младинската академија произвела многу аргентински репрезентативци како што се Себастијан Батаља (моменталниот тренер на клубот), Николас Бурдисо, Карлос Тевес, Евер Банега, Николас Гаитан и Фернандо Гаго, кои играле или играат за врвни европски клубови.

Играчи уреди

Моментален состав уреди

[9]

Бр. Позиција Играч
1   ГМ Агустин Роси
3   ОД Агустин Сандес
4   ОД Николас Фигал
5   ОД Карлос Самбрано
6   ОД Маркос Рохо
7   НП Ексекиел Себаљос
8   ОД Гиљермо Фернандес
9   НП Дарио Бенедето
10   НП Едуардо Салвио
11   СР Оскар Ромеро
12   ГМ Леандро Бреј
13   ГМ Хавиер Гарсија
14   СР Естебан Ролон
16   СР Арон Молинас
17   ОД Луис Адвинкула
18   ОД Франк Фабра
Бр. Позиција Играч
19   ОД Валентин Барко
20   СР Хуан Едгардо Рамирес
21   СР Хорман Кампусано
22   НП Себастијан Виља
23   СР Диего Гонсалес
24   ОД Карлос Искиердос  
25   ОД Гастон Авила
27   НП Николас Орсини
29   НП Норберто Бриаско
31   НП Кристијан Павон
32   СР Агустин Алмендра
33   СР Алан Варела
36   СР Кристијан Медина
38   НП Луис Васкес
57   ОД Марсело Веигант

Наводи уреди

  1. Campeones de la Primera División on AFA website
  2. En la tabla histórica de títulos, Boca acortó más distancias, Clarín, 9 May 2018
  3. Copas Nacionales – Ganadores on AFA website (retrieved 4 November 2015)
  4. 38 Campeones de Fútbol Argentino by Diego Estévez – Ediciones Continente – ISBN 9789507543692
  5. Independiente vs. Boca: quién tiene más títulos internacionales by Oscar Barnade, Clarín, 8 August 2018
  6. Cuadro total de títulos oficiales Архивирано на 25 јуни 2017 г. on Revisionismo del Fútbol, retrieved 29 June 2019
  7. Las competiciones oficiales de la CONMEBOL on Conmebol website, 19 Ago 2015
  8. International Cups Trivia by Karel Stokkermans on the RSSSF, 6 June 2019
  9. „El Plantel - Primera división | El plantel“. Club Atlético Boca Juniors. Посетено на 6 February 2021.

Надворешни врски уреди