Беневенто Калчо

Беневенто Калчо, или познат како Беневенто, е италијански фудбалски клуб со седиште во градот Беневенто, Кампанија. Моментално се натпреварува во Серија Б, второто ниво на италијанскиот фудбал.

Беневенто
Benevento Calcio logo.png
Целосно имеБеневенто Калчо С.р.л.
ДржаваИталија Италија
ПрекарGli Stregoni (Волшебниците)
Основан1929; пред 92 години (1929)
ЛокацијаБеневенто, Италија
СтадионЧиро Вигорито
Капацитет16,867
ПретседателИталија Оресте Вигорито
ТренерИталија Филипо Инѕаги
ЛигаСерија Б Серија Б
2018-19Серија Б, 3-ти
Мреж. местоОфицијално мрежно место
Домашни бои
Гостински бои
Резервни бои
Soccerball current event.svg Тековна сезона

Клубот е основан во 1929 година, а потоа бил и ре-основан во 2005 година. Најголемиот успех Беневенто го оствариле во сезоната 2017-2018 кога за првпат и до денес единствен се натпреварувале во Серија А, највисокото ниво на италијанскиот фудбал, но веќе истата сезона претрпеле испаѓање и враќање во Серија Б.

Својте домашни натпревари ги играат на стадионот Чиро Вигорито, кој е со капацитет од 16,867 седечки места. Најчесто играат во пругасти црвено-жолти дресови.

Познати поранешни играчиУреди

Надворешни врскиУреди