Матија Калдара

Матија Калдара (роден на 5 мај 1994 во Бергамо) — италијански фудбалер кој настапува за екипата на Аталанта како позајмен играч од Милан и на италијанската репрезентацијата. Калдара игра на позиција одбрана.

Италија Матија Калдара
Mattia Caldara 01.jpg
Лични податоци
Роден на 5 мај 1994 (1994-05-05) (25 г.)
Роден во Бергамо, Италија
Висина &100000000000001900000001,90 м
Позиција одбрана
Клупски податоци
Сегашен клуб Аталанта Аталанта
Број 3
Младинска кариера
Аталанта Аталанта
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2013–2018 Аталанта Аталанта 55 (10)
2014–2015Трапани Трапани 20 (2)
2015–2016Чезена Чезена 27 (3)
2018 Јувентус Јувентус 0 (0)
2018- Милан Милан 0 (0)
2020-Аталанта Аталанта (п) 0 (0)
Репрезентација
2016- Италија Италија 21 12 (0)
2017- Италија Италија 2 (0)
 • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 6 јануари 2020.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 10 септември 2018

Клупска кариераУреди

АталантаУреди

Роден во Бергамо, Калдара ја започнал својата кариера во клубот од родниот град Аталанта, во кои влегува во младинските категории.[1] Тој играл за Примавера тимот во периодот 2011-2014,[2] правејќи го своето професионално деби на 5 мај 2014 година, влегувајќи во игра како замена во второто полувреме во натпреварот против Катанија во Серија А.[3]

ТрапаниУреди

На 3 јули 2014 година, тој бил позајмен на екипата на Трапани во Серија Б со цел да се здобие со повеќе искуство.[4] Дебитирал во Серија Б на 7 септември 2014 година, во натпреварот против Виченца, влегувајќи во игра од клупата за резерви на местото на Енис Надаревиќ во 62-рата минута.[5] На 16 мај 2015 година со својот прв погодок во професионалната кариера, во шестата минута од судиското продолжение од натпреварот против Авелино, им овозможува на сицилијанците да изедначат на 1-1 и да избегнат пораз на гостувањето во Кампанија.

ЧезенаУреди

На 10 јули 2015 година, Калдара бил потпишан од страна на друг клуб од Серија Б, Чезена, на привремен договор со опција за откуп[6] каде што одиграл 27 натпревари и постигнал 3 гола во првенство, како и два настапи во Куп на Италија.

АталантаУреди

Во текот на летото на 2016 година Калдара се враќа во Аталанта за да се натпреварува во Серија А. Својот прв настап за сезоната го имал на 2 октомври 2016 година, во 7-тото коло од првенство, кога како стартер го одиграл целиот натпревар во кој Аталанта го победила Наполи со 1-0 на стадионот Атлети Аѕури д'Италија.[7] На 26 октомври, тој го постигнал својот прв гол во дресот на Аталанта и прв во кариерата во Серија А, одлучувачки за победата со 1-0 на гостувањето против Пескара.[8] На 12 јануари 2017, како резултат на одличните игри во континуитет италијанскиот шампион Јувентус го купува Калдара од Аталанта, но го остава во Бергамо на заем до 30 јуни 2018 година. Сумата на трансферот изнесувала 15 милиони евра, плус 4 милиони бонус, ако играчот од одбраната оствари најмалку 20 настапи за Јувентус во сезоната 2018-2019 и евентуално уште плус 6 ако исполни одредени услови.[9][10] Сезоната 2016-2017, Калдара ја завршил со 30 настапи за Аталанта и 7 постигнати гола, вклучувајќи ги и двата во победата со 2-0 на гости против Наполи на 25 февруари.[11] Тој бил втор најефикасен (по бројот на голови) дефанзивец во лигата за сезоната по соиграчот од Аталанта Андреа Конти кој постигнал еден гол повеќе.

Следната сезона дебитирал во европските натпреварувања, во натпреварот од фазата по групи во Лигата на Европа против Евртон кој Атланта го добрила со 3-0. Својот прв го за сезоната го постигнал на 20 септември 2017, во победата на домашен терен над Кротоне во Серија А со 5-1. Сезоната ја завршил со 34 настапи во сите натпреварувања (24 во Серија А, 8 во Лига Европа и 2 во Купот на Италија) и 3 постигнати гола (сите во Серија А).

ЈувентусУреди

Во јули 2018 година, Калдара му се приклучил на Јувентус според договорот потпишан претходно во јануари 2017.

МиланУреди

На 2 август 2018 година, Калдара потпишал петгодишен договор со ФК Милан вреден 35 милиони евра за две години, додека Леонардо Бонучи се вратил назад во Јувентус, како дел од трансферот[12][13]. Бидејќи не можел да го избере дресот со број 13 за да му оддаде почит на Алесандро Неста, бидејќи претходно овој број бил заземен од Ромањоли, Калдара се одлучил на својот дрес да го носи бројот 33[14].

На 20 септември 2018 година, Калдара го направил своето официјално деби за Милан, играјќи како стартер заедно со Ромањоли во натпревар од Лигата на Европа против Ф91 Дуделанж[15][16]. Сепак, во следниот период следеле повреди кои го отстраниле од фудбалските терени до февруари 2019. Во април претрпел уште една повреда отстранувајќи го од терените за 6 месеци.

АталантаУреди

Во јануари 2020 година, Калдара бил позајмен на ФК Аталанта.

Репрезентативна кариераУреди

Калдара ја претставувал Италија во репрезентацијата под 21 година, за која дебитирал на 24 март 2016, во квалификациски натпревар за Европското првенство под 21 година против Ирска. Во јуни 2017, тој бил повикан од селекторот Лујџи Ди Бјаџо за настап на Европското првенство за играчи под 21 година во Полска. Тој одиграл три натпревари на турнирот на кој Италија била елиминирана во полуфиналето од Шпанија.

На 19 мај 2018, Калдара го добил првиот повик во сениорската репрезентација од новиот селектор Роберто Манчини.[17] Своето деби за аѕурите го направил на 1 јуни 2018, на возраст од 24 години, играјќи како стартер во пријателскиот натпревар во Ница во кој Италија била поразена од Франција со 3-1.[18]


Хронологија на репрезентативните настапиУреди

Клупска статистикаУреди

Статистиката е ажурирана на 19 јуни 2017.

Сезона Клуб Првенство Национален куп Континентален куп Останати купови Вкупно
Лига Наст Гол Лига Наст Гол Лига Наст Гол Лига Наст Гол Наст Гол
2013-2014   Аталанта А 1 0 КИ 0 0 - - - - - - 1 0
2014-2015   Трапани Б 20 2 КИ 1 0 - - - - - - 21 2
2015-2016   Чезена Б 27 3 КИ 2 0 - - - - - - 29 3
2016-2017   Аталанта А 30 7 КИ 1 0 - - - - - - 31 7
2017-2018 А 24 3 КИ 2 0 ЛЕ 8 0 - - - 34 3
Вкупно Аталанта 55 10 3 0 8 0 - - 66 10
2018-2019   Милан А - - КИ - - ЛЕ - - СИ - - - -
Вкупно во кариерата 102 15 6 0 8 0 - - 116 15

НаводиУреди

 1. [1] Архивирано 2014-05-24 во Wayback Machine.
 2. Fullsoccer (in Italian)
 3. http://www.juventibus.com/mattia-caldara-storia/
 4. „Mercato Atalantino: Caldara in prestito al Trapani“ (Italian). Atalanta B.C. Архивирано од изворникот на 14 July 2014. конс. 4 July 2014. 
 5. „Trapani - Vicenza 2-1“. 
 6. „UFFICIALE: Cesena, dall'Atalanta arrivano Kone e Caldara“. 
 7. Filippo Regonesi (2 ottobre 2016). „Petagna è l’uomo della provvidenza, super debutto per Gagliardini e Caldara“. конс. 25 febbraio 2017.  Unknown parameter |site= ignored (помош);
 8. Antonio Farinola (26 ottobre 2016). „Pescara-Atalanta 0-1: agli orobici basta Caldara, l'Europa è a soli due punti“. конс. 25 febbraio 2017.  Unknown parameter |site= ignored (помош);
 9. „Caldara alla Juve: i dettagli dell'operazione“. 
 10. „Caldara alla Juve: le cifre dell'operazione“. 
 11. Marco Azzi (25 февруари 2017). „Napoli-Atalanta 0-2: doppio Caldara, i nerazzurri sognano la Champions“. конс. 25 февруари 2017. 
 12. „Official: Milan sign Higuain, Caldara“. Football Italia. 2 August 2018. 
 13. „comunicato 02082018 accordi con milan ita.pdf“ (PDF). 
 14. https://www.calciomercato.com/en/news/caldara-and-higuain-have-chosen-their-ac-milan-numbers-13615
 15. https://www.milannews.it/primo-piano/dudelange-milan-le-formazioni-ufficiali-esordio-per-reina-e-caldara-dal-1-308322
 16. https://www.milannews.it/news/caldara-finalmente-l-esordio-ufficiale-con-la-maglia-del-milan-308351
 17. Luca Stamerra (19 мај 2018). „Italia, i primi convocati del ct Mancini: Balotelli torna in Nazionale, c'è anche Berardi“. 
 18. „Italia, Caldara: "Non mi aspettavo il debutto. È stata una grande emozione". 1º giugno 2018. 

Надворешни врскиУреди