Отвори го главното мени

СПАЛ 2013 (италијански: Società Polisportiva Ars et LaborСочиета Полиспортива Арс ет Лабор) или подобро познат само како СПАЛ е италијански фудбалски клуб од Ферара, Емилија-Ромања. Клубот се натпреварува во Серија А, највисокото ниво на италијанскиот фудбал.

СПАЛ
Club crest
Целосно имеСосиета Полиспортива Арс ет Лабор 2013 (скр. СПАЛ 2013)
ПрекарСпалини; Бјанкоаѕури;
Основан1907
2005 (реоснован)
2012 (реоснован)
СтадионСтадион Паоло Маца,
Ферара, Италија
Капацитет13,020
ПретседателИталија Валтер Матиоли
МенаџерИталија Леонардо Семпличи
ЛигаСерија А Серија А
2017–18Серија A, 17-ти
Мреж. местоОфицијално мрежно место
Домашни бои
Гостински бои
Резервни бои
Soccerball current event.svg Тековна сезона

СПАЛ е основан во 1907 година. Моментално ја игра својата 22-ра сезона во најсилната лига на Италија, а најдобриот пласман им е 5-тото место во сезоната 1959-1960. Во сезоната 2016-2017 клубот го освоил првото место во Серија Б, со што избориле директна промоција во Серија А за прв пат од сезоната 1967-1968.

Својте домашни натпревари СПАЛ ги игра на Стадионот Паоло Маца кој има капацитет од 13,020 седечки места, а името го добил по некогашниот претседател на клубот Паоло Маца (во периодот 1946-1977).

ИграчиУреди

ТитулиУреди

Вицешампион (1): 1961–1962
Победник (2): 1950–1951, 2016–2017
Промоција (1): 1964–1965
Победник (3): 1937–1938, 1972–1973, 1977–1978
Вицешампион (4): 1941–1942, 1942–1943 , 1969–1970 , 1970–1971
Победник (1): 1991–1992
Победник (1): 2015–2016
Победник (1): 1997–1998
Промоција (1): 1990–1991
Победник (1): 1998–1999
Вицешампион (1): 1988–1989
Победник (1): 2016

НаводиУреди

  1. Società Polisportiva Ars et Labor - Squadra“, „spalferrara.it“ (посет. 26 март 2018 г).
  2. I numeri di maglia della stagione 2019/2020“, „spalferrara.it“ (посет. 14 август 2018 г).

Надворешни врскиУреди