ФК Јувентус сезона 2016-2017

Сезоната 2016-17 за фудбалскиот клуб Јувентус била 119-та од неговото основање и десетта последователна сезона во највисоката лига на италијанскиот фудбал.

Јувентус
сезона 2016–2017
ПретседателИталија Андреја Ањели
ТренерИталија Масимилијано Алегри
Серија А1-ви
Скудето (33. титула)
Суперкуп ИталијаВицешампиони
Куп на ИталијаШампиони
Куп на Италија (12. титула)
Лига на шампиониВицешампиони
Најдобар стрелецЛига:
Аргентина Гонсало Игуаин (24)
Вкупно:
Аргентина Гонсало Игуаин (32)
Домакин
Гост
Трети

ДресовиУреди

Спортска опрема: Адидас
Главен спонзор: Jeep

 
 
 
 
 
 
 
 
 
Домашен
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Гостински
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Трет дрес
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Прв голмански
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Втор голмански
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Трет голмански
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Четврт голмански

СоставУреди

Бр. Позиција Играч
1   ГМ Џанлуиџи Буфон (капитен)
3   ОД Џорџо Кјелини
4   ОД Мехди Бенатија
5   СР Миралем Пјаниќ
6   СР Сами Хедира
7   НП Хуан Квадрадо
8   СР Клаудио Маркизио
9   СР Гонсало Игуаин
11   СР Ернанес
12   ОД Алекс Сандро
14   СР Федерико Матиело
15   ОД Андреја Барцаљи
17   НП Марио Манџукиќ
18   СР Марио Лемина
19   ОД Леонардо Бонучи
20   НП Марко Пјаца
Бр. Позиција Играч
21   НП Пауло Дибала
22   СР Квадво Асамоа
23   ОД Дани Алвес
24   ОД Даниеле Ругани
25   ГМ Нето
26   ОД Стефан Лихтштајнер
27   СР Стефано Стураро
28   СР Томас Ринкон
32   ГМ Емил Аудеро
33   ОД Патрис Евра
34   ОД Моизе Кен [1]
35   ОД Јоан Северен [2]
38   СР Роландо Мандрагора
42   ГМ Матија Дел Фаверо [3]
46   СР Меди Лерис [4]
 • играчите во италик го напуштиле клубот во текот на сезоната

ТрансфериУреди

Прикажани се само побитните операции

ДошлеУреди

 
Аргентинскиот напаѓач Гонсало Игуаин бил купен од Наполи за сума од 90 милиони евра, со што станал најскапиот трансфер во историјата на клубот и најскапиот трансфер во историјата на Серија А. Тој се покажал како вистинско засилување постигнувајќи 32 гола во својата прва сезона во црно-белиот дрес, со што бил најдобар стрелец на клубот за сезоната.
 
Францускиот играч од средниот ред Пол Погба по четири шампионски сезони поминати во Јувентус, го напуштил клубот и се преселил во англискиот Манчестер Јунајтед за тогашна рекордна сума во историјата на фудбалот од 105 милиони евра.
Дата Поз. Играч Од Начин и сума
13 јуни 2016 c СР   Миралем Пјаниќ   Рома конечно (32 мил. €)[1]
27 јуни 2016 c ОД   Дани Алвес   Барселона Бесплатно [2]
15 јули 2016 c ОД   Мехди Бенатија   Бајерн Минхен на заем (3 мил. €) до крајот на сезоната со можност за откуп за дополнителни (17 мил. €)[3]
21 јули 2016 c НП   Марко Пјаца   Динамо Загреб конечно (23 мил. €)[4]
26 јули 2016 c НП   Гонсало Игуаин   Наполи конечно (90 мил. €)[5]
31 август 2016 c СР   Хуан Квадрадо   Челси на заем (5 мил. €) до јуни 2019 со опција за постојан трансфер за (25 мил. €)[6]
3 јануари 2017 c СР   Томас Ринкон   Џенова конечно (8 мил. €)[7]

ЗаминалеУреди

Дата Поз. Играч Од Начин и сума
21 јуни 2016 c НП   Алваро Мората   Реал Мадрид конечно (30 мил. €) - buy-back клаузула[8]
30 јуни 2016 c ОД   Мартин Касерес - истечен договор [9]
30 јуни 2016 c ГМ   Рубињо - истечен договор [10]
30 јуни 2016 c СР   Хуан Квадрадо   Челси вратен од заем
30 јуни 2016 c НП   Андреја Фавили   Ливорно вратен од заем[11]
4 јули 2016 c СР   Симоне Падоин   Каљари конечно (0,6 мил. €)[12]
4 август 2016 c СР   Пол Погба   Манчестер Јунајтед конечно (105 мил. €) плус бонуси (5 мил. €)[13]
10 август 2016 c ОД   Маурисио Исла   Каљари конечно (4 мил. €)[14]
19 август 2016 c СР   Роберто Переира   Вотфорд конечно (13 мил. €) плус бонуси (2 мил. €)[15]
28 август 2016 c НП   Симоне Ѕаѕа   Вест Хем Јунајтед на заем (5 мил. €) до крајот на сезоната со можност за откуп за дополнителни (20 мил. €) во зависност од бројот на настапите[16]
30 август 2016 c ОД   Лука Мароне   Зулте Варегем на заем до јуни 2017[17]

Натпреварувања во сезонатаУреди

Суперкуп на ИталијаУреди

  Главна статија: „Суперкуп на Италија 2016.

Серија АУреди

  Главна статија: „Серија А 2016-2017.

Завршна табелаУреди

Поз. Екипа Бод ОН П Н И ДГ ПГ ГР
      1.   Јувентус 91 38 29 4 5 77 27 +50
  2.   Рома 87 38 28 3 7 90 38 +52
  3.   Наполи 86 38 26 8 4 94 39 +55
  4.   Аталанта 72 38 21 9 8 62 41 +21
  5.   Лацио 70 38 21 7 10 74 51 +23
 [5] 6.   Милан 63 38 18 9 11 57 45 +12
7.   Интер 62 38 19 5 14 72 49 +23
8.   Фјорентина 60 38 16 12 10 63 57 +6
9.   Торино 53 38 13 14 11 71 66 +5
10.   Сампдорија 48 38 12 12 14 49 55 −6
11.   Каљари 47 38 14 5 19 55 76 −21
12.   Сасуоло 46 38 13 7 18 58 63 −5
13.   Удинезе 45 38 12 9 17 47 55 −8
14.   Кјево 43 38 12 7 19 43 61 −18
15.   Болоња 41 38 11 8 19 40 58 −18
16.   Џенова 36 38 9 9 20 38 64 −26
17.   Кротоне 34 38 9 7 22 34 58 −24
  18.   Емполи 32 38 8 8 22 29 61 −32
  19.   Палермо 26 38 6 8 24 33 77 −44
  20.   Пескара 18 38 3 9 26 37 81 −44

Легенда:

      Шампион на Италија и се квалификува за групната фаза на УЕФА Лигата на шампионите 2017-2018.
      Се квалификува за групната фаза на УЕФА Лигата на шампионите 2017-2018.
      Се квалификува за плејоф рундата (од квалификациите) за УЕФА Лигата на шампионите 2017-2018.
      Се квалификува за фазата по групи во УЕФА Лига Европа 2017-2018.
      Се квалификува за третото коло од квалификациите за УЕФА Лига Европа 2017-2018.
      Испаѓа во Серија Б 2017-2018.

Нотес:

Три бода за победа, еден за нерешено, нула за пораз.
Во случај на еднаков број на бодови помеѓу две или повеќе екипи, позицијата на табелата на екипата ќе биде одредена по следниве критериуми:
 • Освоени бодови во меѓусебните дуели
 • Гол-разлика во меѓусебните дуели
 • Вкупна гол-разлика
 • Вкупен број на постигнати голови
 • Ждрепка

НатпревариУреди

Куп на ИталијаУреди

  Главна статија: „Фудбалски куп на Италија 2016-2017.

Јувентус го започнал своето учество во Купот на Италија директно во осминафиналето, како една од осумтте најдобро рангирани екипи.

Лига на шампиониУреди

  Главна статија: „УЕФА Лига на шампиони 2016/17.

Фаза по групиУреди

Табела ОН Поб. Н Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1.   Јувентус 6 4 2 0 11 2 +9 14
2.   Севиља 6 3 2 1 7 3 +3 11
3.   Лион 6 2 2 2 5 3 +2 8
4.   Динамо Загреб 6 0 0 6 0 15 -15 0

Нокаут фазаУреди

ОсминафиналеУреди
ЧетвртфиналеУреди
ПолуфиналеУреди
ФиналеУреди

СтатистикаУреди

Список на стрелциУреди

Ранг Бр. Поз. Нац. Име Серија А Суперкуп Куп на Италија УЕФА ЛШ Вкупно
1 9 НП   Гонсало Игуаин 24 0 3 5 32
2 21 НП   Пауло Дибала 11 0 4 4 19
3 17 НП   Марио Манџукиќ 7 0 1 3 11
4 5 СР   Миралем Пјаниќ 5 0 2 1 8
5 23 ОД   Дани Алвес 2 0 1 3 6
6 6 СР   Сами Хедира 5 0 0 0 5
19 ОД   Леонардо Бонучи 3 0 1 1 5
8 3 ОД   Џорџо Кјелини 2 1 0 1 4
9 7 СР   Хуан Квадрадо 2 0 0 1 3
12 ОД   Алекс Сандро 3 0 0 0 3
24 ОД   Даниеле Ругани 2 0 0 1 3
12 8 СР   Клаудио Маркизио 1 0 0 1 2
13 4 ОД   Мехди Бенатија 1 0 0 0 1
11 СР   Ернанес 1 0 0 0 1
18 СР   Марио Лемина 1 0 0 0 1
20 НП   Марко Пјаца 0 0 0 1 1
26 СР   Стефан Лихтштајнер 1 0 0 0 1
34 НП   Моизе Кин 1 0 0 0 1
Авто гол 5 0 0 0 5
Вкупно 77 1 12 22 112

Последно ажурирање: 3 јуни 2017

Суви мрежиУреди

Ранг Бр. Поз. Нац. Име Серија А Суперкуп Куп на Италија УЕФА ЛШ Вкупно
1 1 ГМ   Џанлујџи Буфон 13* 0 0 8 21
2 25 ГМ   Нето 6* 0 1 1 8
Вкупно 19 0 1 9 29

* Вклучувајќи и една поделена сува мрежа против Каљари.

Последно ажурирање: 3 јуни 2017

ДисциплинаУреди

Бр. Поз Нац Играч Серија А Суперкуп Куп на Италија УЕФА ЛШ Вкупно
                                       
1 ГМ   Џанлујџи Буфон 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
25 ГМ   Нето 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
32 ГМ   Емил Аудеро 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
3 ОД   Џорџо Кјелини 4 0 0 0 0 0 0 0 0 1 0 0 5 0 0
4 ОД   Мехди Бенатија 3 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 3 0 0
12 ОД   Алекс Сандро 5 0 0 0 0 0 1 0 0 1 0 0 7 0 0
15 ОД   Андреја Барцаљи 2 0 0 0 0 0 0 0 0 1 0 0 3 0 0
19 ОД   Леонардо Бонучи 5 0 0 0 0 0 1 0 0 2 0 0 9 0 0
23 ОД   Дани Алвес 5 0 0 0 0 0 2 0 0 1 0 0 7 0 0
24 ОД   Даниеле Ругани 4 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 4 0 0
26 ОД   Стефан Лихтштајнер 5 0 0 1 0 0 1 0 0 1 0 0 8 0 0
33 ОД   Патрис Евра 0 0 0 0 0 0 0 0 0 2 0 0 2 0 0
5 СР   Миралем Пјаниќ 5 0 0 0 0 0 2 0 0 2 0 0 9 0 0
6 СР   Сами Хедира 2 0 0 0 0 0 0 0 0 3 0 0 5 0 0
7 СР   Хуан Квадрадо 8 0 0 0 0 0 0 0 0 1 1 0 9 1 0
8 СР   Клаудио Маркизио 2 0 0 0 0 0 0 0 0 1 0 0 3 0 0
11 СР   Ернанес 3 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 3 0 0
18 СР   Марио Лемина 1 0 0 0 0 0 0 0 0 1 1 0 2 1 0
22 СР   Квадво Асамоа 2 0 0 0 0 0 1 0 0 0 0 0 3 0 0
27 СР   Стефано Стураро 5 0 0 0 0 0 0 0 0 1 0 0 6 0 0
28 СР   Томас Ринкон 0 0 0 0 0 0 1 0 0 0 0 0 1 0 0
9 НП   Гонсало Игуаин 1 0 0 1 0 0 0 0 0 1 0 0 3 0 0
17 НП   Марио Манџукиќ 5 0 0 0 0 0 1 0 0 3 0 0 9 0 0
20 НП   Марко Пјаца 1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1 0 0
21 НП   Пауло Дибала 1 0 0 0 0 0 0 0 0 1 0 0 2 0 0
34 НП   Моизе Кин 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
Вкупно 69 0 0 2 0 0 10 0 0 27 2 0 108 2 0

Последно ажурирање: 3 јуни 2017

НаводиУреди

 1. Се приклучил на тренинг со првиот тим од Примавера тимот, cfr. „Juve-Udinese, i convocati“. 14 октомври 2016.
 2. Се приклучил на тренинг со првиот тим од Примавера тимот, cfr. „OL-Juve, i convocati bianconeri“. 17 октомври 2016.
 3. Се приклучил на тренинг со првиот тим од Примавера тимот, cfr. „I convocati per Juve-Bologna“. 7 јануари 2017.
 4. Се приклучил на тренинг со првиот тим од Примавера тимот, cfr. „Al lavoro per la Finale“. 15 мај 2017.
 5. Изборил право да учествува во Лига Европа 2017-2018 откако победникот на Купот на Италија 2016-2017 (Јувентус) веќе се квалификувал за европските натпреварувања преку првенството.