Фудбалски куп на Италија 2017-2018


Фудбалскиот куп на Италија за сезоната 2017-2018, познат и како ТИМ куп поради спонзорството, било 71-вото издание на националниот фудбалски куп во Италија.

Куп на Италија 2017–2018
Податоци за првенството
Датум на одржувањеод 29 јули 2017
до 9 мај 2018
Екипи78
Финални резултати
Шампион Gold medal blank.svgЈувентус Јувентус
(13-та титула)
Второ место Silver medal blank.svgМилан Милан
Статистики на првенството
ГолгетерИталија Алберто Чери
Аргентина Макси Лопез
Италија Матео Ди Пјаца
(сите по 4)
2016-17
2018-19

Екипата на Јувентус влегла во натпреварувањето како бранител на титулата, откако го победиле Лацио во финалето од претходната сезона со 2-0, а во оваа сезона успеале да го одбранат насловот. Во финалето тие биле подобри од Милан со 4-0 со головите на Меди Бенатија (два), Даглас Коста и автоголот на Никола Калиниќ, стигнувајќи до рекордната 13-та титула во ова натпреварување. Исто така тие победиле во секој од својте пет натпревари во ова издание на Купот на Италија, притоа без да примат ниту еден гол со вкупна гол разлика 10-0.

Со освојувањето на титулата, Јувентус станал првиот клуб кој успеал четири сезони по ред да го освои Купот на Италија.

Клубови кој учествувалеУреди

Серија А (20 клуба)Уреди

Серија Б (22 клуба)Уреди

Лега Про (27 клуба)Уреди

Серија Д (9 клуба)Уреди

извор: legaseriea.it[1]

Формат и носителиУреди

Клубовите влегуваат во натпреварувањето во различни фази, по следниов распоред:[2]

 • Прва фаза (се игра еден натпревар)
  • Прв круг: 36 екипи од Лега Про и Серија Д го започнуваат турнирот
  • Втор круг: 18-те победници од претходниот круг се споени со 22 клуба од Серија Б
  • Трет круг: 20-те победници од вториот круг се среќаваат со 12 клуба од Серија А кој во претходната сезона завршиле под 9. место
  • Четврт круг: 16 клуба кои ја минале претходната рунда се среќаваат едни против други
 • Втора фаза
  • Осминафинале (еден натпревар): 8-те победници од четвртиот круг одат (секој од нив) на 8-те клуба носители од Серија А кои завршиле во претходната сезона на позициите од 1-8 место
  • Четврт-финале (еден натпревар)
  • Полуфинале (два натпревари)
 • Финале (еден натпревар) се игра на Стадионот Олимпико во Рим

Прва фазаУреди

Прво колоУреди

Натпреварите од првото коло се одиграле од 29 до 30 јули 2017.[3]

Тим 1  Резултат  Тим 2
Самбенедетесе   2 - 0(прод.)   Лукезе
Пјаченца   1 - 0   Масезе
Трапани   6 - 0   Паганезе
Ливорно   0 - 0(5-4 пен.)   ФералпиСало
Козенца   2 - 3(прод.)   Алесандрија
Трастевере   1 - 2   Реџана
Пиза   3 - 1   Варезе
Губио   1 - 0   Монтероси
Јуве Стабија   3 - 1   Басано Виртус
Матера   2 - 0   Казертана
Виртус Франкавила   3 - 1   Имолезе
Лече   3 - 0   Чиливерџе Мацано
Порденоне   2 - 0   Мателика
Виченца   4 - 1   Про Пјаченца
Падова   2 - 1(прод.)   Ренде
Арецо   0 - 1   Триестина
Џана Ерминио   1 - 3   Албинолефе
Ренате   3 - 1   Сиракуза

Второ колоУреди

Натпреварите од второто коло се одиграле од 5 до 6 август 2017.[3]

Тим 1  Резултат  Тим 2
Чезена   2 - 1   Самбенедетесе
Новара   1 - 2   Пјаченца
Тернана   0 - 1   Трапани
Карпи   4 - 0   Ливорно
Салернитана   2 - 1   Алесандрија
Специја   3 - 0   Реџана
Виртус Ентела   0 - 1   Кремонезе
Бари   2 - 1   Парма
Пиза   0 - 1   Фрозиноне
Перуџа   2 - 1   Губио
Асколи   3 - 2   Јуве Стабија
Авелино   1 - 0   Матера
Палермо   5 - 0   Виртус Франкавила
Про Верчели   1 - 2   Лече
Венеција   1 - 2   Порденоне
Виченца   1 - 3   Фоџа
Бреша   1 - 0   Падова
Пескара   5 - 3(прод.)   Триестина
Читадела   2 - 1   Албинолефе
Емполи   2 - 2(3-4 пен.)   Ренате

Трето колоУреди

Натпреварите од третото коло се одиграле од 11 до 13 август 2017.[3]

Тим 1  Резултат  Тим 2
Џенова   2 - 1(прод.)   Чезена
Кротоне   2 - 1   Пјаченца
Торино   7 - 1   Трапани
Карпи   3 - 3(4-3 пен.)   Салернитана
Сасуоло   2 - 0   Специја
Бари   2 - 1   Кремонезе
Удинезе   3 - 2   Фрозиноне
Беневенто   0 - 4   Перуџа
Кјево   2 - 1   Асколи
Верона   3 - 1   Авелино
Каљари   1 - 1(4-2 пен.)   Палермо
Порденоне   3 - 2   Лече
Сампдорија   3 - 0   Фоџа
Бреша   1 - 3   Пескара
Болоња   0 - 3   Читадела
СПАЛ   1 - 0   Ренате

Четврто колоУреди

Натпреварите од четвртото коло се одиграле од 28 до 30 ноември 2017.[3]

Тим 1  Резултат  Тим 2
Џенова   1 - 0   Кротоне
Торино   2 - 0   Карпи
Сасуоло   2 - 1   Бари
Удинезе   8 - 3   Перуџа
Кјево   1 - 1(4-5 пен.)   Верона
Каљари   1 - 2   Порденоне
Сампдорија   4 - 1   Пескара
СПАЛ   0 - 2   Читадела

Завршна фазаУреди

Ждреб (завршна фаза)Уреди

  Осминафинале Четвртфинале Полуфинале Финале
                                 
   Наполи 1  
   Удинезе 0  
     Наполи 1  
     Аталанта 2  
   Аталанта 2
   Сасуоло 1  
     Аталанта 0 0 0  
     Јувентус 1 1 2  
   Јувентус 2  
   Џенова 0  
     Јувентус 2
     Торино 0  
   Рома 1
   Торино 2  
     Јувентус 4
     Милан 0
   Милан 3  
   Верона 0  
     Милан (прод.) 1
     Интер 0  
   Интер (пен.)  0 (5) 
   Порденоне 0 (4)  
     Милан (пен.) 0 0  0 (5) 
     Лацио 0 0 0 (4)  
   Лацио 4  
   Читадела 1  
     Лацио 1
     Фјорентина 0  
   Фјорентина 3
   Сампдорија 2  

ОсминафиналеУреди

Осминафиналните натпревари се одиграле од 12 до 20 декември 2017.

Тим 1  Резултат  Тим 2
Јувентус   2 - 0   Џенова
Рома   1 - 2   Торино
Аталанта   2 - 1   Сасуоло
Наполи   1 - 0   Удинезе
Милан   3 - 0   Верона
Интер   0 - 0(5-4 пен.)   Порденоне
Фјорентина   3 - 2   Сампдорија
Лацио   4 - 1   Читадела

Детален преглед на натпреварите

ЧетвртфиналеУреди

Натпреварите се одиграле на 26 декември 2017 до 3 јануари 2018.

Тим 1  Резултат  Тим 2
Јувентус   2 - 0   Торино
Наполи   1 - 2   Аталанта
Милан   1 - 0(прод.)   Интер
Лацио   1 - 0   Фјорентина

Детален преглед на натпреварите

ПолуфиналеУреди

Натпреварите се одиграле на 30 и 31 јануари (први натпревари), и 28 февруари 2018 (реваншите).

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Аталанта   0 - 2   Јувентус 0 - 1 0 - 1
Милан   0 - 0(5-4 пен.)   Лацио 0 - 0 0 - 0(прод.)

Детален преглед на натпреварите

Први натпревариУреди

Втори натпревариУреди

ФиналеУреди

9 мај 2018
21:00 ЦЕВ
Јувентус   4–0   Милан Олимпико, Рим
Гледачи: 66,400
Судија: Антонио Дамато (Барлета)
Бенатија   56'64'
Даглас Коста   61'
Калиниќ   76' (а.г.)
Извештај
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Јувентус[4]
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Милан[4]
GK 1   Џанлујџи Буфон  
RB 7   Хуан Квадрадо
CB 15   Андреа Барцалји
CB 4   Меди Бенатија
LB 22   Квадво Асамоа
CM 6   Сами Хедира
CM 5   Миралем Пјаниќ   87'
CM 14   Блез Матуиди
RW 10   Пауло Дибала   83'
LW 11   Даглас Коста   62'   73'
CF 17   Марио Манџукиќ
Резерви:
GK 16   Карло Пинсољо
GK 23   Војчех Шченсни
DF 2   Матија Де Шиљо
DF 12   Алекс Сандро
DF 21   Бенедикт Хеведес
DF 24   Даниеле Ругани
DF 26   Стефан Лихтштајнер
MF 8   Клаудио Маркизио   87'
MF 27   Стефано Стураро
MF 30   Родриго Бентанкур
FW 9   Гонсало Игуаин   83'
FW 33   Федерико Бернардески   73'
Тренер:
  Масимилијано Алегри
 
GK 99   Џанлујџи Донарума
RB 2   Давиде Калабрија   73'
CB 19   Леонардо Бонучи  
CB 13   Алесио Ромањоли
LB 68   Рикардо Родригес
CM 79   Франк Кесие
CM 73   Мануел Локатели   80'
CM 5   Џакомо Бонавентура
RW 8   Сусо   67'
CF 63   Патрик Кутроне   62'
LW 10   Хакан Чалханоглу
Резерви:
GK 30   Марко Сторари
GK 90   Антонио Донарума
DF 17   Кристијан Сапата
DF 20   Игнацио Абате
DF 22   Матео Мусакио
DF 31   Лука Антонели
MF 4   Хосе Маури
MF 18   Рикардо Монтоливо   80'
MF 21   Лукас Биља
FW 7   Никола Калиниќ   62'
FW 9   Андре Силва
FW 11   Фабио Борини   67'
Тренер:
  Џенаро Гатузо

Екипа победникУреди

  Јувентус
13. титула

Список на стрелциУреди

[5]

Гол Пенали Играч Клуб.
4 0   Матео Ди Пјаца   Лече
4 2   Алберто Чери   Перуџа
4 2   Макси Лопес   Удинезе
3 0   Андреа Белоти   Торино
3 0   Фердинандо Дел Соле   Пескара
3 0   Андреа Фавили   Асколи
3 0   Давид Ковнацки   Сампдорија
3 0   Јакопо Мурано   Трапани
3 0   Александар Трајковски   Палермо
3 1   Умберто Еузепи   Пиза
3 2   Салваторе Бураи   Порденоне

НаводиУреди

 1. "Oggi alle 15 il sorteggio della TIM Cup 2016/2017" (италијански). Lega Serie A. 21 July 2016. Посетено на 29 August 2016.
 2. "Coppa Italia 2015/16, 2016/17 e 2017/18" (PDF) (италијански). Lega Serie A. 19 February 2015.
 3. 3,0 3,1 3,2 3,3 "COPPA ITALIA". soccerway.com. Посетено на 28 July 2017.
 4. 4,0 4,1 "Report Statistiche – TIM Cup 2017–2018 – Finale: Juventus-Milan" [Statistical report – TIM Cup 2017–2018 – Final: Juventus v Milan] (PDF). legaseriea.it (италијански). Lega Serie A. 9 May 2018. Посетено на 9 May 2018.
 5. http://sport.sky.it/statistiche/calcio/coppa_italia/classifica.shtml

Надворешни врскиУреди