Трка околу Гуангси 2019

3. издание на велосипедската трка
Трка околу Гуангси 2019
Детали за трката
Издание3. Трка околу Гуангси
НатпреварувањеСветска турнеја на UCI 2019 2.UWT
Етапи6
Датуми17 – 22 октомври
Растојание972,8 км
ДржаваCHN Кина
ПоаѓалиштеБејхај
ОдредиштеГуилин
Екипи18
Возачи на почеток123
Возачи на крај118
Просечна брзина42,832 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникESP Енрик Мас (Декојнинк-Квик Степ)
ВторопласиранCOL Даниел Мартинес (ЕФ Едукејшн-ИзиПост)
ТретопласиранITA Диего Роза (Инеос Гренадиерс)
БодовенGER Паскал Акерман (Бора-Хансгрое)
ПланинскиPOL Томаш Марчињски (Лото-Судал)
МладинскиESP Енрик Мас (Декојнинк-Квик Степ)
ЕкипенBEL Лото-Судал
◀20182023
Документација

Трка околу Гуангси 2019 — 3. издание на велосипедската етапна Трка околу Гуангси, која се одржала помеѓу 17 и 22 октомври како 38. настан во сезоната на Светската турнеја.[1]

Била освоена од Шпанецот Енрик Мас од екипата Декојнинк-Квик Степ.

Екипи уреди

Како нов настан од Светската турнеја, сите осумнаесет UCI World Tour екипи биле автоматски поканети, но не биле обврзани да учествуваат на трката.

Од нив 15 екипи одлучиле да земат учество, а дополнително три професионални континентални екипи биле поканети на трка. Секоја екипа настапила со седум возачи, освен Мичелтон-Скот, кои настапиле со шест возачи и Џамбо-Висма, кои имале пет возачи. Со тоа 123 возачи ја започнале трката, а на крајот завршиле 118.[2][3]

Екипи од Светската турнеја на UCI (15)Професионални континентални екипи (3)

Рута уреди

ЕтапаДатумТекtypeРастојание (км)ПобедникCевкупен лидер
1  17 октБејхај – Бејхај
 
рамна етапа
135,6  Фернандо Гавирија    Фернандо Гавирија  
2  18 октБејхај – Цинжоу
 
рамна етапа
152,3  Даниел Меклеј    Паскал Акерман  
3  19 октНанинг – Нанинг
 
ридеста етапа
143  Паскал Акерман    Паскал Акерман  
4  20 октНанинг – Nongla Provincial Natural Reserve
 
планинска етапа
161,4  Енрик Мас    Енрик Мас  
5  21 октЛижоу – Гуилин
 
среднопланинска етапа
212,2  Фернандо Гавирија    Енрик Мас  
6  21 октГуилин – Гуилин
 
ридеста етапа
168,3  Паскал Акерман    Енрик Мас  

Етапи уреди

Етапа 1 уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Фернандо Гавирија ОАЕ Емирати2ч 53' 42
2.   Паскал Акерман Бора-Хансгрое+ 0
3.   Матео Трентин Мичелтон-Скот+ 0
4.   Фил Баухаус Бахреин Викториус+ 0
5.   Матео Москети Трек-Сегафредо+ 0
6.   Макс Кантер Тим ДСМ+ 0
7.   Давиде Мартинели Декојнинк-Квик Степ+ 0
8.   Јакуб Маречко ССС+ 0
9.   Рикардо Минали Израелска велосипедска академија+ 0
10.   Давиде Балерини Астана Казахстан Тим+ 0
Извор: ProCyclingStats
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Фернандо Гавирија    ОАЕ Емирати2ч 53' 42
2.   Паскал Акерман Бора-Хансгрое+ 4
3.   Матео Трентин Мичелтон-Скот+ 6
4.   Јосеф Черни ССС+ 6
5.   Микел Фрелих Хоноре Декојнинк-Квик Степ+ 6
6.   Рајан Мулен  Трек-Сегафредо+ 6
7.   Фил Баухаус Бахреин Викториус+ 10
8.   Матео Москети Трек-Сегафредо+ 10
9.   Макс Кантер Тим ДСМ+ 10
10.   Давиде Мартинели Декојнинк-Квик Степ+ 10
Извор: ProCyclingStats


Етапа 2 уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Даниел Меклеј ЕФ Едукејшн-ИзиПост3ч 45' 04
2.   Паскал Акерман Бора-Хансгрое+ 0
3.   Матео Трентин Мичелтон-Скот+ 0
4.   Јонас Кох ССС+ 0
5.   Давиде Балерини Астана Казахстан Тим+ 0
6.   Јакуб Маречко ССС+ 0
7.   Тимоти Дипон Ванти-Гобер+ 0
8.   Фернандо Гавирија    ОАЕ Емирати+ 0
9.   Џон Дегенколб Трек-Сегафредо+ 0
10.   Рикардо Минали Израелска велосипедска академија+ 0
Извор: ProCyclingStats
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Паскал Акерман    Бора-Хансгрое6ч 38' 34
2.   Фернандо Гавирија ОАЕ Емирати+ 2
3.   Даниел Меклеј ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 2
4.   Матео Трентин Мичелтон-Скот+ 4
5.   Жером Кузен Тотал Директ Енержи+ 6
6.   Јосеф Черни ССС+ 8
7.   Микел Фрелих Хоноре Декојнинк-Квик Степ+ 8
8.   Лауренс де Вресе Астана Казахстан Тим+ 9
9.   Сеп Ванмарке ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 9
10.   Јакуб Маречко ССС+ 12
Извор: ProCyclingStats


Етапа 3 уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Паскал Акерман    Бора-Хансгрое3ч 19' 21
2.   Александар Рјабушенко ОАЕ Емирати+ 0
3.   Матео Трентин Мичелтон-Скот+ 0
4.   Никијас Арнт Тим ДСМ+ 0
5.   Петр Вакоч Декојнинк-Квик Степ+ 0
6.   Лилијан Калмежан Тотал Директ Енержи+ 0
7.   Сеп Ванмарке ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 0
8.   Кил Рајнен Трек-Сегафредо+ 0
9.   Давиде Мартинели Декојнинк-Квик Степ+ 0
10.   Мерхави Кудус Астана Казахстан Тим+ 0
Извор: ProCyclingStats
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Паскал Акерман    Бора-Хансгрое9ч 57' 45
2.   Матео Трентин Мичелтон-Скот+ 7
3.   Александар Рјабушенко ОАЕ Емирати+ 16
4.   Микел Фрелих Хоноре Декојнинк-Квик Степ+ 18
5.   Сеп Ванмарке ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 19
6.   Јакопо Моска  Трек-Сегафредо+ 19
7.   Давиде Вилела Астана Казахстан Тим+ 21
8.   Давиде Мартинели Декојнинк-Квик Степ+ 22
9.   Макс Кантер Тим ДСМ+ 22
10.   Итамар Ејнхорн Израелска велосипедска академија+ 22
Извор: ProCyclingStats


Етапа 4 уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Енрик Мас Декојнинк-Квик Степ3ч 52' 53
2.   Даниел Мартинес ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 1
3.   Диего Роза Инеос Гренадиерс+ 8
4.   Антван Толхук Џамбо-Висма+ 12
5.   Феликс Гросшартнер Бора-Хансгрое+ 19
6.   Од Кристијан Ејкинг Ванти-Гобер+ 19
7.   Карл Фредрик Хаген Лото-Судал+ 19
8.   Давид де ла Крус Инеос Гренадиерс+ 19
9.   Мартејн Тусвелд Тим ДСМ+ 28
10.   Давиде Вилела Астана Казахстан Тим+ 28
Извор: ProCyclingStats
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Енрик Мас   Декојнинк-Квик Степ13ч 50' 50
2.   Даниел Мартинес ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 5
3.   Диего Роза Инеос Гренадиерс+ 14
4.   Антван Толхук Џамбо-Висма+ 22
5.   Карл Фредрик Хаген Лото-Судал+ 29
6.   Феликс Гросшартнер Бора-Хансгрое+ 29
7.   Од Кристијан Ејкинг Ванти-Гобер+ 29
8.   Давид де ла Крус Инеос Гренадиерс+ 29
9.   Давиде Вилела Астана Казахстан Тим+ 37
10.   Мартејн Тусвелд Тим ДСМ+ 38
Извор: ProCyclingStats


Етапа 5 уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Фернандо Гавирија ОАЕ Емирати5ч 13' 42
2.   Паскал Акерман  Бора-Хансгрое+ 0
3.   Матео Трентин Мичелтон-Скот+ 0
4.   Фил Баухаус Бахреин Викториус+ 0
5.   Тимоти Дипон Ванти-Гобер+ 0
6.   Бен Свифт Инеос Гренадиерс+ 0
7.   Макс Кантер Тим ДСМ+ 0
8.   Давиде Мартинели Декојнинк-Квик Степ+ 0
9.   Џон Дегенколб Трек-Сегафредо+ 0
10.   Виктор Кампенертс Лото-Судал+ 0
Извор: ProCyclingStats
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Енрик Мас   Декојнинк-Квик Степ19ч 04' 32
2.   Даниел Мартинес ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 5
3.   Диего Роза Инеос Гренадиерс+ 14
4.   Антван Толхук Џамбо-Висма+ 22
5.   Карл Фредрик Хаген Лото-Судал+ 29
6.   Феликс Гросшартнер Бора-Хансгрое+ 29
7.   Од Кристијан Ејкинг Ванти-Гобер+ 29
8.   Давид де ла Крус Инеос Гренадиерс+ 29
9.   Давиде Вилела Астана Казахстан Тим+ 37
10.   Мартејн Тусвелд Тим ДСМ+ 38
Извор: ProCyclingStats


Етапа 6 уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Паскал Акерман  Бора-Хансгрое3ч 38' 10
2.   Хуан Себастијан Молано ОАЕ Емирати+ 0
3.   Тимо Розен Џамбо-Висма+ 0
4.   Ридигер Зелиг Бора-Хансгрое+ 0
5.   Јакуб Маречко ССС+ 0
6.   Асбјерн Краг Андерсен Тим ДСМ+ 0
7.   Матео Трентин Мичелтон-Скот+ 0
8.   Даниел Меклеј ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 0
9.   Хамиш Шрерс Израелска велосипедска академија+ 0
10.   Макс Кантер Тим ДСМ+ 0
Извор: ProCyclingStats

Завршен пласман уреди

 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Енрик Мас   Декојнинк-Квик Степ22ч 42' 42
2.   Даниел Мартинес ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 5
3.   Диего Роза Инеос Гренадиерс+ 14
4.   Антван Толхук Џамбо-Висма+ 22
5.   Феликс Гросшартнер Бора-Хансгрое+ 29
6.   Од Кристијан Ејкинг Ванти-Гобер+ 29
7.   Карл Фредрик Хаген Лото-Судал+ 29
8.   Давид де ла Крус Инеос Гренадиерс+ 29
9.   Давиде Вилела Астана Казахстан Тим+ 37
10.   Мартејн Тусвелд Тим ДСМ+ 38
Извор: ProCyclingStats


Поредок уреди

Распоред на поредокот по етапа
Етапа Победник Генерален пласман
 
Бодовен пласман
 
Планински пласман
 
Пласман за млад возач
 
Екипен пласман Награда за борбеност
1 Фернандо Гавирија Фернандо Гавирија Фернандо Гавирија Рајан Мален Фернандо Гавирија Ванти-Гобер Рајан Мален
2 Даниел Меклеј Паскал Акерман Паскал Акерман Гијом Мартен Паскал Акерман Сеп Ванмарке
3 Паскал Акерман Јакопо Моска Јакопо Моска
4 Енрик Мас Енрик Мас Гијом Мартен Енрик Мас Лото-Судал Рајан Мален
5 Фернандо Гавирија Томаш Марчињски Рајан Мален
6 Паскал Акерман Џеј Томсон
На крај Енрик Мас Паскал Акерман Томаш Марчињски Енрик Мас Лото-Судал недоделена

Список на учесници уреди

Наводи уреди

  1. „UCI reveal WorldTour calendar for 2019“. Cycling News. Посетено на 23 октомври 2018.
  2. „2019格力-环广西公路自行车世界巡回赛新闻发布会在京举行“ [2019 Gree-Tour of Guangxi Road Cycling World Tour Press Conference Held in Beijing] (Chinese). Tour of Guangxi. 12 September 2019. Архивирано од изворникот на 2019-12-10. Посетено на 15 September 2019.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
  3. „2019 Tour of Guangxi Startlist“. ProCyclingStats. Посетено на 17 October 2019.

Надворешни врски уреди