Трка околу Гуангси 2018

2. издание на велосипедската трка
Трка околу Гуангси 2018 Cycling (road) pictogram.svg
Детали за трката
Издание2. Трка околу Гуангси
НатпреварувањеСветска турнеја на UCI 2018 2.UWT
Етапи6
Датуми16 – 21 октомври 2018
Растојание911,4 км
ДржаваCHN Кина
ПоаѓалиштеБејхај
ОдредиштеГуејлин
Екипи18
Возачи на почеток124
Возачи на крај116
Просечна брзина53,767 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникITA Џани Москон (Тим Скај) Wikidata-logo S.svg
ВторопласиранAUT Феликс Гросшартнер (Бора-Хансгрое) Wikidata-logo S.svg
ТретопласиранRUS Сергеј Чернецки (Астана) Wikidata-logo S.svg
БодовенNED Фабио Јакобсен (Квик-Степ Флорс) Wikidata-logo S.svg
ПланинскиSUI Силван Дилје (АГ2Р Ла Мондијал) Wikidata-logo S.svg
МладинскиITA Џани Москон (Тим Скај) Wikidata-logo S.svg
ЕкипенKAZ Астана Wikidata-logo S.svg
◀ 20172019 ▶
Документација Wikidata-logo S.svg

Трка околу Гуангси 2018 — 2. издание на велосипедската етапна Трка околу Гуангси, која се одржала помеѓу 16 и 21 октомври како 37. настан во сезоната на Светската турнеја.[1][2]

Била освоена од Италијанецот Џани Москон од екипата Тим Скај.[3]

ЕкипиУреди

Како нов настан од Светската турнеја, сите осумнаесет UCI World Tour екипи биле автоматски поканети, но не биле обврзани да учествуваат на трката.

Екипи од Светската турнеја на UCI (18)
 1.   АГ2Р Ла Мондијал
 2.   Астана
 3.   Бахреин-Мерида
 4.   БМЦ Рејсинг
 5.   Бора-Хансгрое
 6.   Дименжн Дата
 7.   ЕФ Едукејшн Фирст-Драпак
 8.   Групама-ФДЖ
 9.   Катјуша-Алпесин
 10.   Лото НЛ-Џамбо
 11.   Лото-Судал
 12.   Мичелтон-Скот
 13.   Мовистар
 14.   Квик-Степ Флорс
 15.   Скај
 16.   Санвеб
 17.   Трек-Сегафредо
 18.   ОАЕ Емирати

РутаУреди

ЕтапаДатумТекtypeРастојание (км)ПобедникCевкупен лидер
1  16 октБејхај – Бејхај107,4  Дилан Груневеген    Дилан Груневеген  
2  17 октБејхај – Цинжоу145,2  Паскал Акерман    Дилан Груневеген  
3  18 октНанинг – Нанинг125,4  Фабио Јакобсен    Фабио Јакобсен  
4  19 октНанинг – Машан152,2  Џани Москон    Џани Москон  
5  20 октЛижоу – Гуејлин212,2  Матео Трентин    Џани Москон  
6  21 октГуејлин – Гуејлин169  Фабио Јакобсен    Џани Москон  

ЕтапиУреди

Етапа 1Уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Дилан Груневеген Лото НЛ-Џамбо2ч 21' 45
2.   Макс Валшајд Санвеб+ 0
3.   Фабио Јакобсен Квик-Степ Флорс+ 0
4.   Паскал Акерман Бора-Хансгрое+ 0
5.   Матео Трентин Мичелтон-Скот+ 0
6.   Рејнарт Јансе ван Ренсбург Дименжн Дата+ 0
7.   Арно Демар Групама-ФДЖ+ 0
8.   Јаспер Стејвен Трек-Сегафредо+ 0
9.   Енцо Ваутерс Лото-Судал+ 0
10.   Клеман Вентурини АГ2Р Ла Мондијал+ 0
Извор: ProCyclingStats
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Дилан Груневеген   Лото НЛ-Џамбо2ч 21' 35
2.   Силван Дилје   АГ2Р Ла Мондијал+ 2
3.   Макс Валшајд Санвеб+ 4
4.   Фабио Јакобсен Квик-Степ Флорс+ 6
5.   Андриј Гривко Астана+ 6
6.   Марко Халер Катјуша-Алпесин+ 7
7.   Џеј Роберт Томсон Дименжн Дата+ 9
8.   Паскал Акерман Бора-Хансгрое+ 10
9.   Матео Трентин Мичелтон-Скот+ 10
10.   Рејнарт Јансе ван Ренсбург Дименжн Дата+ 10
Извор: ProCyclingStats


Етапа 2Уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Паскал Акерман Бора-Хансгрое3ч 18' 58
2.   Фабио Јакобсен Квик-Степ Флорс+ 0
3.   Дилан Груневеген   Лото НЛ-Џамбо+ 0
4.   Лауренс Насен Лото-Судал+ 0
5.   Клеман Вентурини АГ2Р Ла Мондијал+ 0
6.   Макс Валшајд Санвеб+ 0
7.   Матео Трентин Мичелтон-Скот+ 0
8.   Јенте Бирманс Катјуша-Алпесин+ 0
9.   Енцо Ваутерс Лото-Судал+ 0
10.   Даниел Меклеј ЕФ Едукејшн-Нипо+ 0
Извор: ProCyclingStats
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Дилан Груневеген    Лото НЛ-Џамбо5ч 40' 29
2.   Паскал Акерман Бора-Хансгрое+ 4
3.   Фабио Јакобсен Квик-Степ Флорс+ 4
4.   Силван Дилје  АГ2Р Ла Мондијал+ 6
5.   Андриј Гривко Астана+ 6
6.   Реми Кавања Квик-Степ Флорс+ 6
7.   Макс Валшајд Санвеб+ 8
8.   Алекс Даусет Катјуша-Алпесин+ 8
9.   Марко Халер Катјуша-Алпесин+ 11
10.   Џеј Роберт Томсон Дименжн Дата+ 13
Извор: ProCyclingStats


Етапа 3Уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Фабио Јакобсен Квик-Степ Флорс2ч 43' 54
2.   Паскал Акерман Бора-Хансгрое+ 0
3.   Макс Валшајд Санвеб+ 0
4.   Дилан Груневеген    Лото НЛ-Џамбо+ 0
5.   Арно Демар Групама-ФДЖ+ 0
6.   Рикардо Минали Астана+ 0
7.   Енцо Ваутерс Лото-Судал+ 0
8.   Лука Мезгец Мичелтон-Скот+ 0
9.   Клеман Вентурини АГ2Р Ла Мондијал+ 0
10.   Роџер Клуге Мичелтон-Скот+ 0
Извор: ProCyclingStats
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Фабио Јакобсен    Квик-Степ Флорс8ч 24' 17
2.   Паскал Акерман Бора-Хансгрое+ 4
3.   Дилан Груневеген Лото НЛ-Џамбо+ 6
4.   Макс Валшајд Санвеб+ 10
5.   Силван Дилје  АГ2Р Ла Мондијал+ 12
6.   Андриј Гривко Астана+ 12
7.   Реми Кавања Квик-Степ Флорс+ 12
8.   Алекс Даусет Катјуша-Алпесин+ 14
9.   Овен Дул Тим Скај+ 15
10.   Јаша Зитерлин Мовистар+ 17
Извор: ProCyclingStats


Етапа 4Уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Џани Москон Тим Скај3ч 38' 02
2.   Феликс Гросшартнер Бора-Хансгрое+ 5
3.   Сергеј Чернецки Астана+ 8
4.   Карлос Верона Мичелтон-Скот+ 11
5.   Ригоберто Уран ЕФ Едукејшн-Нипо+ 11
6.   Луис Леон Санчес Астана+ 15
7.   Реми Кавања Квик-Степ Флорс+ 15
8.   Рубен Фернандес Мовистар+ 15
9.   Давиде Вилела Астана+ 18
10.   Јан Поланц ОАЕ Емирати+ 18
Извор: ProCyclingStats
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Џани Москон    Тим Скај12ч 02' 29
2.   Феликс Гросшартнер Бора-Хансгрое+ 9
3.   Сергеј Чернецки Астана+ 14
4.   Реми Кавања Квик-Степ Флорс+ 17
5.   Ригоберто Уран ЕФ Едукејшн-Нипо+ 21
6.   Карлос Верона Мичелтон-Скот+ 21
7.   Рубен Фернандес Мовистар+ 25
8.   Луис Леон Санчес Астана+ 25
9.   Дрис Девенинс Квик-Степ Флорс+ 27
10.   Натнаел Беране Дименжн Дата+ 28
Извор: ProCyclingStats


Етапа 5Уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Матео Трентин Мичелтон-Скот4ч 54' 34
2.   Паскал Акерман Бора-Хансгрое+ 0
3.   Јаспер Стејвен Трек-Сегафредо+ 0
4.   Карлос Барберо Мовистар+ 0
5.   Лауренс Насен Лото-Судал+ 0
6.   Клеман Вентурини АГ2Р Ла Мондијал+ 0
7.   Џани Москон    Тим Скај+ 0
8.   Натнаел Беране Дименжн Дата+ 0
9.   Жозе Гонсалвеш Катјуша-Алпесин+ 0
10.   Јенте Бирманс Катјуша-Алпесин+ 0
Извор: ProCyclingStats
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Џани Москон   Тим Скај16ч 57' 03
2.   Феликс Гросшартнер Бора-Хансгрое+ 9
3.   Сергеј Чернецки Астана+ 14
4.   Реми Кавања Квик-Степ Флорс+ 17
5.   Карлос Верона Мичелтон-Скот+ 21
6.   Ригоберто Уран ЕФ Едукејшн-Нипо+ 21
7.   Рубен Фернандес Мовистар+ 25
8.   Луис Леон Санчес Астана+ 25
9.   Дрис Девенинс Квик-Степ Флорс+ 27
10.   Натнаел Беране Дименжн Дата+ 28
Извор: ProCyclingStats


Етапа 6Уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Фабио Јакобсен Квик-Степ Флорс3ч 42' 53
2.   Паскал Акерман  Бора-Хансгрое+ 0
3.   Ридигер Зелиг Бора-Хансгрое+ 0
4.   Рејнарт Јансе ван Ренсбург Дименжн Дата+ 0
5.   Макс Валшајд Санвеб+ 0
6.   Карлос Барберо Мовистар+ 0
7.   Матео Трентин   Мичелтон-Скот+ 0
8.   Даниел Меклеј ЕФ Едукејшн-Нипо+ 0
9.   Енцо Ваутерс Лото-Судал+ 0
10.   Чун Кај Фенг Бахреин-Мерида+ 0
Извор: ProCyclingStats

Завршен пласманУреди

 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Џани Москон   Тим Скај16ч 57' 03
2.   Феликс Гросшартнер Бора-Хансгрое+ 9
3.   Сергеј Чернецки Астана+ 14
4.   Реми Кавања Квик-Степ Флорс+ 17
5.   Карлос Верона Мичелтон-Скот+ 21
6.   Ригоберто Уран ЕФ Едукејшн-Нипо+ 21
7.   Рубен Фернандес Мовистар+ 25
8.   Луис Леон Санчес Астана+ 25
9.   Дрис Девенинс Квик-Степ Флорс+ 27
10.   Натнаел Беране Дименжн Дата+ 28
Извор: ProCyclingStats


НаводиУреди

 1. „UCI announces 2018 road calendar“. Cycling News. Посетено на 20 октомври 2017.
 2. „2018 UCI WorldTour calendar unveiled“. Velon. Посетено на 20 октомври 2016.
 3. http://www.cyclingnews.com/races/tour-of-guangxi-2018/stage-6/results/

Надворешни врскиУреди