Разговор со корисник:MacedonianBoy/Архива 3

Последен коментар: пред 12 години од Kiril Simeonovski на темата Нови избрани статии
ТУКА СЕ СИТЕ РАЗГОВОРИ ОД МОЈАТА СТРАНИЦА ОБЈАВЕНИ ВО 2010 ГОДИНА.
Ова е архива на минати разговори. Не ја менувајте содржината на оваа страница. Ако сакате да почнете нов разговор или да разговарате за стара тема, ве молиме обратете се на сегашната разговорна страница.
Архива 3


Павилно категоризирање уреди

Здраво Николче, како си - добар? Имам проблеми со категоризирање и поткатегоризирање на неколку статии. Еве во што е проблемот:

Значи, ова е засега кое го забележив, но сигурно ќе ги има уште. Сакам малку да ги средам категориите околу архитектура, но сакам да знам кои зборови најправилно се употребуваат за да знам каде да ги категоризирам погрњшните. Поздрав--Астрион (разговор) 19:33, 3 јануари 2010 (UTC)

Значи одиме по ред:
 • сите тие се подкатегории на категоријата утврдувања, што значи секој објект ќе биде категоризиран според видот, било да е замок, дворец, тврдина и сл. Значи сите треба да постојат.
 • да, треба да постои само категоријата згради и градби по тип. Статиите од другата категорија треба да се префрлат во точнава и таа категорија да се брише.
 • Мислам дека соби треба да е поткатегорија на простории, односно простории да е главна.
 • Мислам категоријата законодавни да постои, другата да се брише.

Ова е мое мислење, ако се согласуваш да ги средиме. Поз--Никола Стоіаноски 19:43, 3 јануари 2010 (UTC)

Ок, ајде јас нешто ќе пробам, па ако ми треба нешто помош ќе ти пишам--Астрион (разговор) 21:12, 3 јануари 2010 (UTC)

Шабон - кутија уреди

Здраво Николче, срекни празници. Ќе можеш ли да видиш дали имам нешто грешка во шаблонот. Поздрав--Астрион (разговор) 11:03, 7 јануари 2010 (UTC)

ок сега ќе видам што е со шаблонот, па ќе ти кажам или средам. Поз--Никола Стоіаноски 16:37, 7 јануари 2010 (UTC)

Ок Готово. Претходно, шаблонот да функционирал требало параметрите во статијата да се на македонски и не функционирало ако го копираш од англиската и го залепиш кај нас, сега функционира и само функционира ако параметрите се на англиски. Ова го направив од практични причини, само да смениш опис на параметрите при превод на статијата од англиски на македонски. поз--Никола Стоіаноски 17:01, 7 јануари 2010 (UTC)

Добро, фала но не разбрав :( Ако сакам да напрвавам нов шаблон, од каде почнувам, од Шаблон:Име/doc, а потоа Шаблон:Име. Има ли некаде да читнам да не те замарам. Може ли на пример од шаблонот за музеј преку copy/paste и со измена на имињата да се создаде сличен шаблон, на пример сега ќе сакам да правам за трговски центар или слично, или пак ќе треба да копирам од англиската? Ако не барем кажи од каде да читнам, не можам да најдам за почетници како се прави шаблон...--Астрион (разговор) 17:22, 7 јануари 2010 (UTC)
Сложено е многу за правење шаблони, најлесно е да се преведе шаблон од англиската. Шаблонот за музеј може да се искористи за да се направи шаблон:Трговски центар, само ќе смениме параметри. Но ако веќе има на англиската шаблон, ќе го преведеме тој, а ако нема шаблон за одредена тема, ќе направиме сличен како тој за музеј. За да се направи шаблон треба да се научи синтаксата на овој програмски јазик, хтмл мислам е --Никола Стоіаноски 17:38, 7 јануари 2010 (UTC)
Јас ќе земам да пробам. Ако некаде зафркнам, помагај добро?--Астрион (разговор) 21:54, 7 јануари 2010 (UTC)

Николче, извини така, ама ја оплескав. Ајде ќе те гледам што правиш, па јас ќе пробам:(((

Не, не е оплескана. Шаблонот не ти беше преведен, и кога ќе налеташ на слични шаблони како овој (прости се овие) преведи само тоа што јас сега го преведов. Документацијата не е проблем, додатно е тоа. Поз--Никола Стоіаноски 22:43, 7 јануари 2010 (UTC)
Значи, ајде уште тоа... Прво го создаде шаблонот за трговски центар, ги преведе само label, а потоа на документацијата го избриша тоа од англиската. Извини, ај ќе копирам друг, да пробам, следиме плс? Ако зафркнам помагај
Да, само преведуваш label и потоа правиш документација. Тие во заградите не ги менувај, ако ги смениш на англиски не функционираат. ќе те следам, пробај.--Никола Стоіаноски 23:05, 7 јануари 2010 (UTC)
Тоа е тоа?? Фала ти многу, поздрав
Што се однесува за вакви лесни шаблони, толку е. А кога ќе налетаме на посложени, ќе ти посочам што точно да преведуваш. Сите шаблони се прават вака, со превод на label-те. Поз--Никола Стоіаноски 23:42, 7 јануари 2010 (UTC)
Фала уште еднаш. Поздрав

ИЗбрана статија уреди

Здраво Никола. Со Brest разговарав за ова и тој се согласи дека би било добро за ова да се поразговара на посебна страница. Ова веќе е сериозно. Инаку, што велиш за идната седмица да ја ставиме статијата Истанбул на главната страница. Позз.--Kiril Simeonovski (разговор) 16:35, 7 јануари 2010 (UTC)

Іас веќе напишав како постапив со главната страница и мислам како привремено решение е ок. Понатака, кога ќе измине периодот за избрана статиіа на Исус Христос, тогаш параметрите ќе ги вратам назад и ќе ги чита статиите кои ние ќе ги избереме, како што беше до сега. Поз--Никола Стоіаноски 16:39, 7 јануари 2010 (UTC)
А да, Истанбул нека биде избрана како наредна статиіа. --Никола Стоіаноски 16:40, 7 јануари 2010 (UTC)
Решено.:))--Kiril Simeonovski (разговор) 16:43, 7 јануари 2010 (UTC)

Помошта... уреди

Уфф, во никој случај. Најголем проблем ми е преводот. знам оти на многу места имам грешки, ама не знам како се пишува. Помагај колку можеш. Поздрав--Астрион (разговор) 00:29, 9 јануари 2010 (UTC)

Здраво уреди

Како си? Само да ти кажам ако веќе и самиот не си видел дека нашиот западен сосед нашата држава на википедија ја именува како БЈРМ sq:Ish Republika Jugosllave e Maqedonisë еве го доказот. Ако е така мислам дека е добро да го возвратиме ударот, па да покажеме малку заби кон Косово и да се свртиме кон српската страна или пак да кажеме во скоро сите артикли дека Албанците во Македонија се нарекуваат Шиптари!!! Мој предлог затоа што ова стварно ја преминува границата, а освен тоа и македонскиот јазик на албанската википедија е наречен славо-македонски. Поздрав 1111tomica (разговор) 15:05, 10 јануари 2010 (UTC)1111tomica1111tomica (разговор) 15:05, 10 јануари 2010 (UTC)

Здраво Томица. Оваа тема многу одамна ја расправав на нивнана Википедија за тоа да ја сменат БЈРМ во РМ, славомакедонци во македонци и славомакедонски во македонски. Никој нема против ова, но има еден администратор од Куманови Пунтори се вика и тој ги прави глупостиве. Ова мора на Мета да се пријави и да го блокираат него и да ја прочешлаат цела нивна Википедија, бидејќи на се личи само на енциклопедија не. Извини за изразов но знам каков корисник е.--Никола Стоіаноски 15:18, 10 јануари 2010 (UTC)
Па тие и самите на ништо не личат, а камо ли нивната таканаречена енциклопедија. Не знам меѓутоа ми идат на нерви многу, и ако вака продолжат не знам што ќе им напраам ... хехе xD ... не стварно доколку за некое време не ја променат БЈРМ барем во Република Македонија и славо-македонски во македонски јазик мислам дека подобро би било да ги подржиме другите страни (во случајот српската) и да им го возвратиме ударот, затоа што не знам колку си запознает меѓутоа на српската википедија има гласање статијата Република Македонија да се преимени во Македонија како што и кај нас. =) Инаку за изразот уживај затоа што за нив може да се употребуваат и многу полоши изрази со кои треба да се опишат... хехе =)1111tomica (разговор) 15:28, 10 јануари 2010 (UTC)1111tomica1111tomica (разговор) 15:28, 10 јануари 2010 (UTC)
Може да пишеш и ти на албанската Википедија, ќе ти се придружиме и ние од тука а ако нема ефект ќе одиме на Мета и таму има стјуарди кои ќе разберат. Инаку покрај глупостите со тн статии, важат за една од најнесредените Википедии по стандарди и според нелиценцирани слики. Пола википедија им е полна со неслободни слики. Ќе имаме џокер плус во рака :))--Никола Стоіаноски 15:30, 10 јануари 2010 (UTC)
Пишав на разговорот за статијата за нашиот Македонски јазик кои ти го именуваат многу погрешно. Ќе видам дали ќе добија одговор, ако сакаш можеш и ти да оставиш коментар да ми се придружиш во аргументот. А инаку сега видов дека го промениле името во Република Македонија како и што треба. =) Позз 1111tomica (разговор) 15:39, 10 јануари 2010 (UTC)1111tomica1111tomica (разговор) 15:39, 10 јануари 2010 (UTC)
Јас ја сменив статијата, ја пренасочив ама ќе ме вратат одма :) Ќе пишам, иако сум се расправал доволно таму. Поз--Никола Стоіаноски 17:25, 10 јануари 2010 (UTC)

Помош-превод уреди

Здраво, како си? Сакам да ми помогнеш околу преводот за шаблонот кога ќе можеш. А кога сме овде, како еправилно, метроа или ...--Астрион (разговор) 17:28, 10 јануари 2010 (UTC)

А уште едно техничко прашање. Незнам зошто, но само на нашата википедија сите страници, пребарувања и слично ми ги дава зумирано. Во што може да е проблемот... Дали во нагодувањата или...--Астрион (разговор) 17:36, 10 јануари 2010 (UTC)

OK, ќе видам околу преводот на шаблоно за минутка и метроа е правилната множинска форма. А за последното прашање на те разбрав баш добро. Поз--Никола Стоіаноски 17:39, 10 јануари 2010 (UTC)
Проблемот ми е следниот: кога работам на македонската википедија, буквите, сликите, целиот екран ми е со зголемен фонт (или народно зумиран). Не знам зошто, бидејќи тоа прв пат ми се случува денес. Ако можеш помогни ми, оти останав без очи:((--Астрион (разговор) 17:46, 10 јануари 2010 (UTC)
Ај пробај со притискање на копчињата CTRL и +. Вака ќе ти го намали прозорецот/ зумот.--Никола Стоіаноски 17:48, 10 јануари 2010 (UTC)

ОООООООООО, извини :)))))) Фала--Тиверополник (разговор) 17:50, 10 јануари 2010 (UTC)

Neutrality уреди

"I am not sure how well you know the word neutrality and nationalism, but I will explain it in brief. If this situation goes again with all Macedonian articles, be sure that this Wiki project will be Meta's business. Such behaviour I have never seen. Can you write on talk pages? And remember, this is not Albanian Wikipedia, it is just a Wikipedia on Albanian, so we are equal. Wikipedia is not national so you can behave in such way. --MacedonianBoy 12 Janar 2010 00:34 (CET)""

What's the matter ? I don't understand your reaction ! Could you show me why you are litigating ? --Mario CUSENZA (разговор) 14:51, 12 јануари 2010 (UTC)
Sorry but I followed very closely the discussions you have with Cradel and others. I never reverted your articles. You should see the history of http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Stema_e_Republik%C3%ABs_s%C3%AB_Maqedonis%C3%AB&action=history where you'll find that the article was created by "Irvi Hyka" and not by myself. My aim also is like yours to have a multilanguages encyclopedy of high quality. --Mario CUSENZA (разговор) 15:16, 12 јануари 2010 (UTC)

Здраво повторно уреди

Здраво Никола како си? Гледам се занимаваш со создавање на статии за села во определени држави. Сакам да знаеш дека и јас сакам да помогнам во создавањето на такви статии со цел да се зголеми бројот на статиите на нашата википедија. Би можел да ми кажеш на пример на која држава да работам, затоа што стварно немам идеја =) ? .... Поззз 1111tomica (разговор) 13:07, 13 јануари 2010 (UTC)1111tomica1111tomica (разговор) 13:07, 13 јануари 2010 (UTC)

Географија на Казахстан уреди

Здраво. Веќе кога ги уредуваш статиите, додавај и шаблон за соодветната област, за да не гхо додаваме после. Јас веќе средив неколку (види: Шаблон:Алмати) и сега ќе земам да ти правам друштво, уредувајќи ги населените места од овој шаблон.:)) Поздрав.--Kiril Simeonovski (разговор) 21:57, 15 јануари 2010 (UTC)

Прво да ги направам статиите па ќе додадеме. Ај почни и ти, да стигнеме до 38 000 веќе. --Никола Стоіаноски 21:59, 15 јануари 2010 (UTC)

Нови статии уреди

Кога веќе ги завршивмо статиите за Окрузите на Казахстан ... на што мислиш да работиме за такви нови кратки статии. Само да знаеш спремен сум да помогнам. Поздрав =) 1111tomica (разговор) 16:43, 19 јануари 2010 (UTC)1111tomica1111tomica (разговор) 16:43, 19 јануари 2010 (UTC)

Планирав да направам нова листа за статии кои би требало да ги направиме. Се мислев за окрузи во Киргистан, ама малку има. Кога ќе најдам соодветна убава листа со потенцијални статии, ќе известам. Поздрав--Никола Стоіаноски 20:42, 19 јануари 2010 (UTC)

Contribution check уреди

Здраво Nikola, I wrote the following to Guitardemon (by mistake I thought his last contribution was 21 Jan, while it was 21 Nov. So I'll request it from you.

Hello! Is it possible to add this tool http://toolserver.org/~luxo/contributions/contributions.php?user= at the anonymous contribution's page, it's very helpful when checking for cross-wiki vandalism. Thank you!

One other most specific reason is that due to a situation :) it is likely that someone that vandalizes mk.wiki about a specific subject (related to that situation) alse vandalizes el.wiki and vise versa. You already have it on register users as Глобални придонеси Consider it please! Regards! --Egmontaz (разговор) 11:30, 22 јануари 2010 (UTC)

Yes I know that this works, just wanted a fixed link at the bottoms to save time :) --Egmontaz (разговор) 11:53, 22 јануари 2010 (UTC)

Yes! That's it, thank you! --Egmontaz (разговор) 12:01, 22 јануари 2010 (UTC)
Welcome--Никола Стоіаноски 12:05, 22 јануари 2010 (UTC)

Шаблон уреди

Здраво, Никола. Ќе те замолам ако може да ја средиш инфокутијата за поранешни држави за автоматски да не се јавува категоријата Former country articles requiring maintenance во статијата полско-литванска унија. Јас за тоа време ќе додадам уште една важна секција во статијата. Позз.--Kiril Simeonovski (разговор) 18:12, 26 јануари 2010 (UTC)

ОК, малку подоцна ќе го средам, треба да се преведе само или да се избришат ако не сакаме да се појавуваат во статијата. Имам некоја ситна работа да ја досредам, па ќе се вратам на Вики. Поз--Никола Стоіаноски 19:01, 26 јануари 2010 (UTC)

Света Софија уреди

Здраво Николче, како си? Сакам статијата Света Софија да биде избришена, бидејќи во моментот таа се однесува на статијата за појаснување за Света Софија, (а треба да биде за светицата Света Софија), со кое да се создаде нова страница која би гласела Света Софија (појаснување). Мислам оти ме разбра. Поздрав--Тиверополник (разговор) 18:43, 27 јануари 2010 (UTC)

Сторено, мислам за ова ме праша :) поздрав --Никола Стоіаноски 18:46, 27 јануари 2010 (UTC)

Фала. поз--Тиверополник (разговор) 19:34, 27 јануари 2010 (UTC)

red again, feels like home :) though I don't speak Macedonian I hope that I will be able to compensate the favor you did with deleting my user page template Rbrausse (разговор) 23:26, 28 јануари 2010 (UTC)

No problem, that's my duty here :) Regards --Никола Стоіаноски 23:27, 28 јануари 2010 (UTC)

Заклучок и гласање уреди

Имаме заклучок и гласање за вестите на главната страница. --Б. Јанкулоски (разговор) 01:45, 30 јануари 2010 (UTC)

Алатник уреди

Одлично, фала на информацијата, поправи го азискиот тематски шаблон ако можеш. Јас како и секогаш побарав темелно, но очигледно не сум приметил. Друго - имам проблем, алатникот долу не ми работи (сите вики ознаки). На сите други викија работи, а само на мк вики не. Ако користам Firefox наместо Explorer, сè си работи најнормално, но избегнувам од технички причини. Имаш ли некакви сознанија зошто ова се случува? --Б. Јанкулоски (разговор) 11:27, 6 февруари 2010 (UTC)

Здраво, Никола. Не знам колку време ќе имаме, до крајот на месецот (додека траат Олимписките игри во Ванкувер) за да ги средиме сите статии во шаблонот и статиите за секоја земја на секои Олимписки игри одделно. Има околу 2000 статии, а забележав дека во последно време, најверојатно поради тоа што следуваат Олимписки игри има зголемена посетеност на овие статии. Јас ги подигнав сите логоа, а уште веднаш започнувам да ги уредувам статиите за Зимските олимписки игри, по што ќе започнам да уредувам за земјите-учеснички. Мислам дека нема да биде лошо да продолжиме онаму каде што застанавме минатото лето. Ако не ти е тешко, земи уредувај ги шаблоните како инфокутија. За ова сакав да покренам и иницијатива, но се јавува проблем со тоа како да ја именуваме, бидејќи не се однесува конкретно на настанот туку општо. Јас, со ова разговарав и со Тиверополник, а добро би било кога би вклучиле уште некој заинтересиран корисник во уредувањето. Со ова, се надевам дека ќе ги задоволиме барањата на читателите и до крајот на месецот ќе стигнеме до бројката од 40.000 статии. Поздрав.--Kiril Simeonovski (разговор) 14:11, 7 февруари 2010 (UTC)

Да за ова не сум заборавил, сакав да ти спомнам да продолжиме со тие статии за да се подобриме на квантитативен план. Сега за сега послабо имам време зошто зедов една книга со документи и сакав чат пат да препишам на Викиизвор нешто, но се надевам ќе имам време да продолжам со шаблоните. Поздрав--Никола Стоіаноски 17:32, 7 февруари 2010 (UTC)
Не брзаме никаде. До 28 февруари се Олимписките игри, а се надевам дека дотогаш ќе има интерес за овие содржини.:)--Kiril Simeonovski (разговор) 19:01, 7 февруари 2010 (UTC)

Статиите за Зимските олимписки игри се горе-долу готови. За време на игрите, колку можам ќе се посветам на навремено уредување на статиите за сите натпревари, како и за освојувачите на медали. Ова не е за некаков број на статии, туку за обезбедување на информации на македонски јазик за читателите кои се заинтересирани (статистиките на посетеност на статии покажуваат такво нешто). Можно е до крајот на игрите, а и до крајот на месецот да не се направи ништо за уредување на статиите за земјите-учеснички на игрите, освен на игирите коишто се во тек, но се надевам дека во март целата работа ќе ја завршиме. Инаку, сакам да те замолам ако може да ги надгледуваш промените за освојувачите на медали во поединечните статии, како и за табелата по број на освоени медали, доколку забележиш промени. Поздрав.--Kiril Simeonovski (разговор) 23:06, 13 февруари 2010 (UTC)

External link уреди

Здраво! Check this Специјални:Придонеси/77.29.253.62, it seems bad ex. link, but not sure. Благодарам! :) --ЕгмонтаЗ разговор 23:27, 8 февруари 2010 (UTC)

Yes, I will check them in details soon. Thanks for the informing it helps me a lot. All the best.--Никола Стоіаноски 12:51, 9 февруари 2010 (UTC)
My pleasure. You might also want to check this, it has some copied text from here. Regards --ЕгмонтаЗ разговор 10:08, 10 февруари 2010 (UTC)
Hello, I have checked the links that you have mentioned and they functioned. They are links to a page or forum about the health. About the copied text, I will check whether it is fully copied or both are from third source. I will manage that too. Thanks and have a nice time, cheers --Никола Стоіаноски 18:38, 10 февруари 2010 (UTC)

За Кирил Пејчиновиќ на англиски уреди

Здраво, М.Б. Уфрлив неколку исправки во англискиот текст Кирил Пејчиновиќ. Гледам дека со Бугарите имате преписка. Искрено немам некое искуство многу со Википедија, ама Кирил Пејчиновиќ ми е на некој начин специјалност (имам објавено неколку студии за него) и сметам дека на тој текст му треба сериозна ревизија. Во тој контекст имам неколку прашања до тебе: 1) дали ќе можеш, како професор по англиски, да ги провериш додавките кои ги имам уфрлено, 2) да ми дадеш идеја како и дали е можно некако да се излезе на крај со едиторите од бугарскиот табор (да се иницира дискусија, да се побара стручна помош од уредниците на англиската википедија, кои би требале да проценат што е идеолошко спекулирање, а што научен текст и сл.). Срдечни Поздрави! Милан Ѓорѓевиќ

Вака, контактирај ме на меил. Ако погледнеш од твоја лева страна на прозорецот на мојата страна ќе забележиш Е-пошта до корисник. Кликни тука и пиши ми сè. Поздрав--Никола Стоіаноски 17:40, 11 февруари 2010 (UTC)

Клемен Писк уреди

Hello MacedonianBoy

In pt.wiki Разговор:Клемен Писк would be eliminated, since Клемен Писк was deleted, but do not know the rules here.

Thank you Adailton (разговор) 19:51, 11 февруари 2010 (UTC)

Ре:Пренасочување уреди

Здраво и од мене. Ја знам финтата, ми ја кажуваше за Фернандо VI те прашував, но така ми е полесно или пак така сум навикнат. Фала ти уште еднаш, ќе го применувам веќе твојот совет. Веќе кога сме овде, можам ли јас како уредник да бришам статија или пак само администратор го може само тоа? Станува збор за незнам јас колку статии за цркви кои треба да се избришат. Пример, на Пребарај кога ќе напишеш Црква Свети Јосиф ти излева онаа во Софија, а такви ги има којзнае колку во светот, кое означува дека статијата треба да се замени со Црква Свети Јосиф (појаснување). Такви можеби ги има повеќе. Поздрав--Тиверополник (разговор) 20:48, 16 февруари 2010 (UTC)

ОК, знам дека ти кажав еднаш но реков да ти олеснам работа. Инаку, само администратори можат да бришат, а ако имаш некоја забележано дека треба да се брише, тогаш стави шаблон за бришење па заедно ќе ги средиме. поздрав--Никола Стоіаноски 20:54, 16 февруари 2010 (UTC)
Значи треба да се бришат:Црква Санта Енграција, Црква Свети Јосиф, Црква Света Марија, Црква Марија Магдалена, Црква Свети Марко, Црква Свети Петар, Црква Воведение на Пресвета Богородица, Црква Свети Рок, Црква Свети Флоријан за сега. Шаблонот за бришење каде да се стави. Пред да се избришат треба да се создадат статиите за кои истите се наменети, нели? --Тиверополник (разговор) 21:39, 16 февруари 2010 (UTC)
Значи ако наидеш на пренасочувачки наслови а треба да се бришат во тој случај шаблонот се става тука: на пример статухата за Црква Санта Енграција пренасочуваше во друга статија и почетокот изгледа вака
 • Црква Санта Енграција (Лисабон)
  • Од Википедија
   • (Пренасочено од Црква Санта Енграција)

Кликни на тој наслов во заградат, ќе те однесе до статијата која е пренасочена и тука стави шаблон. Поз--Никола Стоіаноски 23:21, 16 февруари 2010 (UTC)

Превод уреди

Здраво, како си? Ај те молам дај превод за [1], колонади или--Тиверополник (разговор) 16:20, 18 февруари 2010 (UTC)

Фала, поздрав--Тиверополник (разговор) 16:25, 18 февруари 2010 (UTC)

Почекај малку уште ја работам статијата Четнички институт на ТМОРО... Солунски конгрес е грешка... Солунскиот конгрес кој си го вметнал е од 1903 година , четничкиот институт е поставен на солунскиот конгрес од 1896 година . Два различни конгреса... што е проблемот со ТМОРО - неутралност?--Еден Македонец 20:45, 21 февруари 2010 (UTC) Ставиле за нарушување на неутралност на статијата ТМОРО ај ако сакаш да видиш... поздрав--Еден Македонец 20:50, 21 февруари 2010 (UTC)

Македонски народни песни уреди

Здраво, Никола. Нели е содржината во статиите од оваа категорија содржина за статии на проектот Викиизвор. Позз.--Kiril Simeonovski (разговор) 01:40, 22 февруари 2010 (UTC)

Да дефинитивно. Јас едно време голем број песни напишав на Викиизвор, над 200-300 беа и мислам дека овие ги има таму. Треба да се пренасочат кон Викиизвор. Поз--Никола Стоіаноски 14:48, 22 февруари 2010 (UTC)

Хаха уреди

Не те изнасмеав , мислиш ваков „ХелениК“ , Штета што треба и тој дел да ни го дадете :( А сега спремен да ти прикажам тоа ? Pella01 (разговор) 10:04, 26 февруари 2010 (UTC)

Шаблон уреди

Здраво Николче, како си. Гледам се замараш со глупости, остај тие работи бре:)) Сакам да те прашам околу шаблон или шо знам што. На оваа статија ќе видаш оти целокупно ги дава само главните наслови на целата статија, за разлика од оваа, нашата каде ги дава сите поднаслови. Мислам дека ме разбра? Сега, кој е шаблонот што треба да се стави на нашата статија. Поздрав--Тиверополник (разговор) 18:08, 26 февруари 2010 (UTC)

Значи има еден посебен шаблон кој сега го создадов и со него се дава лимит кои потсекции да ги брои, а кои не. Каде ги ставаш шаблонот во статијата, тами се појавува содржината.--Никола Стоіаноски 18:20, 26 февруари 2010 (UTC)

Фала ти, поздрав--Тиверополник (разговор) 18:23, 26 февруари 2010 (UTC)

Ре:Предлог уреди

Едноставно нели, нема проблем:)) Ќе правиме бре, историјата не ми е проблем. Ќе започнам овие денови, само ако сакаш кажи ми отприлика со историјата на кои земји ќе се занимаваш, со оние од Африка за сега или... Кога сме веќе кај истиот наслов, би можело да направам и околу 8 статии од историјата на земјите од Јужна Америка, оти како што гледам во главните статии на истите земји има на некои за историја пишувано а нема статија со историја на истата земја. Значи се нафаќам, нема проблем само сакав прво да ја довршам Историја на папството, а таму имам уште доста работа но како ќе кажеш може да почека или да ја довршам прво??

Сега кога сме овде, во оваа оваа категорија според мене би требало да се избришат Корисник:EfkoMKD/песок, Корисник:EfkoMKD/песок2, Корисник:Natasa Rimbovska, Википедија:Почетен курс (Уредување на статиите)/песок како статии во израбтка нели? Би требало да се праша Кирил дали ќе ја работи Зимски олимписки игри 2002 бидејќи таа статија одамна не е во обработка а сепак стои шаблонот. Поздрав--Тиверополник (разговор) 22:28, 27 февруари 2010 (UTC)

Добро, започнуваме...па се слушаме...--Тиверополник (разговор) 23:19, 27 февруари 2010 (UTC)

Шаблон уреди

Види овде. --Б. Јанкулоски (разговор) 00:11, 28 февруари 2010 (UTC)

Види тука како за сите континенти има по две графи: "Capitals in..." и "List of...capitals". Овој шаблон се однесува на втората варијанта, т.е. во вториов се вклучени гл. градови на зависни и несуверени територии. --Б. Јанкулоски (разговор) 00:16, 28 февруари 2010 (UTC)

Овој шаблон ќе го имам во предвид кога ќе создаваме слични шаблони или кога ќе преведуваме на македонски. Добро е сите да се на едно место, а мислам баеѓи од нив имаме преведено. Поздрав --Никола Стоіаноски 00:19, 28 февруари 2010 (UTC)

Теодосий Гологанов уреди

Здравейте г-н Стояноски,

Мися си, че все пак ще ме разберете и на български (монголски). Поради големия Ви интерес към личността на Скопския митрополит, Ви поканвам да прочетете статията за него в българския проект, която съществено преработих и допълних тези дни. Очаквам Вашите разумни забележки и коментари. Благодаря предварително.

С поздрав Г. Стоянов! Jingiby (разговор) 18:25, 28 февруари 2010 (UTC)

Навистина не разбрав, ај пробај на македонски или на англиски? Што бараш од мене?--Никола Стоіаноски 18:45, 28 февруари 2010 (UTC)

Види... уреди

Здраво, како оди со Африка. Виви Селска чешма - Прво, основно. Поздрав--Тиверополник (разговор) 22:43, 5 март 2010 (UTC)

Здравом добро оди со Африка, ги намалив на помалку од 35 останати. Инаку сега малку ќе продолжам со правење статии за средноамерикански држави, па после Африка пак и така. Како оди со историските секции и статии? Ги направи сите од Јужна Америка или? Брест му пиша на тој корисник, не сум видел јас. Поздрав--Никола Стоіаноски 23:36, 5 март 2010 (UTC)
Добро тогаш, јас продолжувам со историја на Африка по ред, па до каде стигнам до таму. Поздрав --Тиверополник (разговор) 12:36, 6 март 2010 (UTC)

Шкотски јазик уреди

Здраво, Никола. Ја вратив повторно со голема буква, бидејќи во известувањето се мисли на статијата, а не на јазикот. Правилно е со мала, бидејќи е придавка, но тогаш и статијата треба да биде со мала. Позз.--Kiril Simeonovski (разговор) 16:35, 11 март 2010 (UTC)

Еден македонец уреди

ок. а што е муабетот за спорнава работа

Меил уреди

Опасен си ти, море :))). Поздрав и пријатна работа--Тиверополник (разговор) 20:31, 20 март 2010 (UTC)


Георги Острогорски, Историја на Византија уреди

Сега го видов мејлот, ќе средам работа за изворите... ако има некој друг проблем за извори кажими... поздрав--Еден Македонец 23:22, 20 март 2010 (UTC)

Окрузи во Азербејџан уреди

Здраво. Би било корисно прво да ги средиме шаблоните, од кои ќе ги црпиме статиите. Исто така, добро ќе биде ако ние најактивните се договориме да уредуваме по 20 нови статии секој ден, со цел да одржуваме динамика во уредувањето на нови статии. Ова ќе биде во рамки на ВикиПроектот Нови статии. Поздрав.--Kiril Simeonovski (разговор) 23:02, 21 март 2010 (UTC)

Предлагам во рамките на овој проект да направиме посебна статија во која што ќе додаваме преведени шаблони, кои ќе содржат статии кои треба да се уредат. Ќе се договориме, најактивните корисници да уредуваме по околу дваесетина статии од овие шаблони на ден, што мислам дека не зема многу време. Позз.--Kiril Simeonovski (разговор) 23:13, 21 март 2010 (UTC)

Ја уредив статијата Википедија:ВикиПроект Нови статии/Шаблони, во која има список на шаблони со бројот на неуредени статии. Моментно има неколку шаблони од областа на географијата со околу стотина статии. Мислам дека нема да биде лошо, најпрвин да додадеме што е можно поголем број на шаблони со статии и да го достигнеме бројот од неколку илјади статии, па потоа да започнеме со уредување. Со шаблоните, исто така се подобрува и навигацијата во статиите. Мислам дека Тиверополник може да ни помогне при уредувањето на статии. Поздрав.--Kiril Simeonovski (разговор) 00:19, 22 март 2010 (UTC)

Античка Македонија уреди

Статиите за Античка Македонија содржат многу грешки... Првите кралеви на Македонија, листата не точна... Имињата не македонските династии не се точни... Имињата на некој племиња не се точнии... и многу други работи...поздрав--Еден Македонец 14:38, 22 март 2010 (UTC) Ок... ќе поправам што можам... поздрав--Еден Македонец 16:55, 22 март 2010 (UTC)

Шаблонче уреди

Здраво MacedonianBoy, како е/// Ај попраи го [шаблончето] ако сакаш, некако не можам да се снајдам. Ако пишувате статии со Кирил да започнам и јас но го сакам шаблонот оти не ми даса ништо кога ќе го поставам, па затоа ако можеш поправи го. Поздрав--Тиверополник (разговор) 21:44, 22 март 2010 (UTC)

Нови статии уреди

Здраво. Во статијата има неколку шаблони и вкуоно околу 600 статии. Ќе уредам по една статија од секој шаблон за да имаме пример како да ги уредуваме и мислам дека веќе од утре може да започнеме со уредување на нови статии. Прелагам да уредуваме по околу дваесетина статии на ден (ама секој ден). Поздрав.--Kiril Simeonovski (разговор) 21:10, 25 март 2010 (UTC)

Покрај уредувањето на нови статии, добро е еден ден во неделата да издвоиме и за подобрување на квалитетот на статиите од инкубаторот или уредување на статии кои би можеле да бидат избрани. Ако ни тргне добро и ако во еден ден може да средиме повеќе статии, ова и не мора да го правиме секоја недела. Позз.--Kiril Simeonovski (разговор) 19:47, 28 март 2010 (UTC)

Манифест уреди

Да. Привремена влада на Македонија - Единство... различни се имињата на потписниците, користат псевдоними... поздрав--Еден Македонец 18:20, 30 март 2010 (UTC)

Боре Ангеловски уреди

Дали би можел да ја предложиш статијата Боре Ангеловски да биде избрана статија... незнам како, што... поздрав--Еден Македонец 06:01, 31 март 2010 (UTC)

За статијата уреди

фала многу....поздрав--Еден Македонец ? (разговор) 08:14, 1 април 2010 (UTC)

Превод уреди

понеже един набеден администратор има намерение да я изтрие
.
бидејќи еден наводен администратор сака (има намера) да ја избрише
.--Тиверополник (разговор) 13:30, 1 април 2010 (UTC)
бидејќи еден некоректен администратор има намера да ја избрише
.Jingiby (разговор) 13:37, 1 април 2010 (UTC)

Мора да се забележи дека лидерот на Покраинскиот комитет на КПЈ - Шаторов ја издига паролата за создавање на национален фронт со сите противници на големосрпскиот режим, а Покраинскиот комитет исто така доброволно се приклучиле кон Бугарската работничка партија (комунисти)... ова е спорно... не против србите против сите сакал да создаде единствена комунистичка партија за цела Македонија...поздрав--Еден Македонец ? (разговор) 14:59, 1 април 2010 (UTC)

ок... многу досадни се нашиве браќа...поздрав--Еден Македонец ? (разговор) 15:28, 1 април 2010 (UTC)

Bulgaria during the Second World War, Marshall Lee Miller, Stanford University Press, 1975, ISBN 0804708703, The conflict between the Yugoslav and the Bulgarian communists, стр 130-132. Jingiby (разговор) 17:48, 2 април 2010 (UTC)

Шаблон уреди

Здраво, како си... Ај погледни го шаблонот, незнам како да го направам на македонски, види како излегува. Поздрав.--Тиверополник (разговор) 09:18, 2 април 2010 (UTC)

Фала, пријатна работа--Тиверополник (разговор) 09:23, 2 април 2010 (UTC)

Две исти статии за Носии од Овче поле и Носии од Овче Поле, треба едната да се избрише. Поздрав--Тиверополник (разговор) 16:59, 2 април 2010 (UTC)

Ок Готово едната ја пренасочив во другата. Поз--Никола Стоіаноски 17:00, 2 април 2010 (UTC)
Нее, немам за жал, ако случајно најдам од роднини и слично ќе ја сликам и ќе ја каќам. Поздрав--Тиверополник (разговор) 17:03, 2 април 2010 (UTC)

Помош уреди

Фала ти многу за почетната помош Никола. Не ми беше баш јасно со корисничките кутии, ама сега се е во ред :) Сакав исто така да те замолам да ги избришеш следните статии:

Планирање на градови
Градско планирање
Уредување на територии
Физичко планирање
Планирање на намена на земјишта

затоа што се излишни, и затоа што создаваат терминолошка забуна.--Модернист (разговор) 11:36, 3 април 2010 (UTC)


Никола, проблемот е во тоа што ни еден од наведениве имиња не е дел од официјалната македонска терминологија, и се претежно буквален превод на македонски јазик од англиски. Напиши ги на гугл и ќе видиш. Всушност јас не инсистирам на тоа, тоа е само сугестија. Биди поздравен. --Модернист (разговор) 15:54, 3 април 2010 (UTC)

Македонска револуцинерна организација уреди

Сметам дека така треба да биде името на организацијата... Според Татарчев тоа е првото име кога таа е основана... Тоа е официјален став на МАНУ, Институтот за историја... така што статијата би била усогласена...поздрав--Еден Македонец ? (разговор) 18:27, 3 април 2010 (UTC)

Мене ми е прифатливо и ова име. Треба убав текст и образложение да се даде во страната за разговор на статијата подржан со факти и ќе го смениме ако се нафатат корисниците. Ова име е и суштинското име на сите имиња-варијанти. Поз--Никола Стоіаноски 18:29, 3 април 2010 (UTC)

Егзистенцијализам уреди

Дали би можел да ставиш слики од Карл Јасперс и Мартин Хајдегер на статијата Егзистенцијализам... незнама зошто не може поздрав--Еден Македонец ? (разговор) 18:00, 4 април 2010 (UTC)

За сликите уреди

фала.. поздарав--Еден Македонец ? (разговор) 20:27, 4 април 2010 (UTC)

Посочи категории уреди

Инаку Рашо ти посочи категории и таму има некои интересни слики?... незнам каде--Еден Македонец ? (разговор) 20:34, 4 април 2010 (UTC)

ок... поздрав--Еден Македонец ? (разговор) 20:38, 4 април 2010 (UTC)

Nema ništa o Wikipediji na makedonskom jeziku уреди

meta:Tell us about your Wikipedia#Slavic languages. -- Bugoslav (разговор) 08:25, 8 април 2010 (UTC)

ОК, ќе дополнам денес. --Никола Стоіаноски 12:15, 8 април 2010 (UTC)

Ре:Патролирање уреди

Олеее, и тоа ли ќе доживеам :)) Со тоа ќе се откажам од мојот прв принцип при зачленувањето на Википедија - да не станам админ. Ова на страна, стварно немав намера никогаш да се кандитирам за админ, но ако има корист од тоа би го сторил. Но, подобро би било да почекаме да видиме шо ќе се одлучи околу тоа т.н. патролирање. Поздрав--Тиверополник (разговор) 19:53, 9 април 2010 (UTC) Fala na sovetot. Pozdrav Ок, ќе ги развлечам--Тиверополник (разговор) 22:18, 9 април 2010 (UTC)

За патролирањето уреди

Да. Сосема се согласувам и ќе побарам. Само ќе трењба да се организира едно гласање. Патролирањето е корисно, но ќе бара сепак некаква посветеност, а воедно неговата употреба треба да се прилагоди кон нашите потреби тука. Во секој случај, како што веројатно знаеш, сè што постои на translatewiki.net е преведено (новите работи секојдневно ги преведувам целосно), и благодарение на тоа постојат македонски верзии на сите работи што постојат и на англиски. Исто така скоро ќе надминеме 40.000 статии, што значи дека конечно ќе имаме право да фигурираме на англиската во интервики од лево и на дното на страницата. Тоа ќе не стави во иста група со бугарски, хрватски, грчки, словенечки, новонорвешки, тајландски, персиски и тн. Мислам дека треба некој да направи и соодветно лого со што би се прославило тоа достигнување. --Б. Јанкулоски (разговор) 00:50, 10 април 2010 (UTC)

Сакав само да те потпрашам дали веќе знаете каде да се обратите за да го активираат патролирањето, или да почнам јас да барам како тоа се прави? --Б. Јанкулоски (разговор) 12:39, 11 април 2010 (UTC)

слики од мк.вики на заедничка ризница уреди

Започнав со масовно префрлување на слики од мк.вики на заедничката ризница. Погледни [2] и види што може да се направи (да се наведе соодветна лиценца, категоризација и сл). Ова е добра прилика да се расчисти со сликите од мк.вики кои не се слободни за употреба. --brest (разговор) 16:05, 11 април 2010 (UTC)

Е ова чекав. Конечно да се расчистат сите слики од оваа Википедија. Но, морам да бидам искрен, многу голема е работата да се средат сликите на Комонс. Ќе треба време, труд и корисници. Но се надевам ќе ги средиме.--Никола Стоіаноски 16:16, 11 април 2010 (UTC)
Но не смееме да префрламе логоа, скенови и слично. Тие се за локална употреба.--Никола Стоіаноски 16:18, 11 април 2010 (UTC)

Уставот на ВМОРО уреди

дали има слика од уставот да ставиме... поздрав--Еден Македонец ? (разговор) 16:38, 11 април 2010 (UTC)

Не знам да ти кажам. Она бугарине ставале слики на Комонс, нормално со пропаганда, но одбери ако има нешто корисно во оваа категорија.--Никола Стоіаноски 16:41, 11 април 2010 (UTC)
Имаме една слика и тука.--Никола Стоіаноски 16:42, 11 април 2010 (UTC)

ок... поздрав--Еден Македонец ? (разговор) 17:10, 11 април 2010 (UTC)

ДСЗ факт уреди

ДСЗ Еден факт од статијата Свети Пио за која дадовте поголем придонес се најде во секцијата „Дали сте знаеле?“ на главната страница на 12 април 2010. Одлична работа! --Р ашо 19:10, 12 април 2010 (UTC)

{{Инфокутија за личност

Дали има Инфокутија за философи... кога ги правев статиите за некој од нив копирав Инфокутија од анг. вики, ама не е како што треба... поздрва--Еден Македонец ? (разговор) 14:52, 14 април 2010 (UTC)

Здраво уреди

Еј здраво како е? Ми треба помош од тебе и другите македонски википедијанци. Сега е моментот да успееме да го добиеме Гоце Делчев и да го поставиме во галеријата на Македонци низ историјата на англиската википедија! http://en.wikipedia.org/wiki/Talk:Macedonians_%28ethnic_group%29#Goce_Delchev Види тука и се ќе разбереш. Поздрав!

Лого уреди

Дали имам право да го искористам логото како слика за статија [3]... поздрав--Еден Македонец ? (разговор) 20:47, 14 април 2010 (UTC)

Логото можеш да го подогнеш и како лиценца те молам одбери лого. Ако не кога ќе ја подигнеш кликни на уреди и вметни го ова {{лого}} --Р ашо 20:58, 14 април 2010 (UTC)
И само уште нешто. Не е сегогаш така, но логоата се трудиме да ги има само во една статија. На пример логото на еден универзитет ја има само во статијата за универзитетот, бидејќи е слика со строги авторски права, се трудиме само да илистрира во соодветната статија.--Р ашо 21:00, 14 април 2010 (UTC)
Веќе ти одговорил Рашо. Поздрав--Никола Стоіаноски 22:40, 14 април 2010 (UTC)

Помош за превод уреди

ако сакаш да прведеш... ... "What American foreign policy needs is not a return to a narrow and cynical realism, but rather the formulation of a 'realistic Wilsonianism' that better matches means to ends."... "What is needed now are new ideas, neither neoconservative nor realist, for how America is to relate to the rest of the world — ideas that retain the neoconservative belief in the universality of human rights, but without its illusions about the efficacy of American power and hegemony to bring these ends about... .... поздрав--Еден Македонец ? (разговор) 21:14, 14 април 2010 (UTC)

Re>40.000 уреди

Не ме предизвикувај, оти во последно време останав без памет по вики:)) Мислам оти направивме голем успех со оглед на тоа колку народ работи на мк.вики. Ако се организираме добро, мислам дека лесно за до летото може да направиме 50.000. Ако се секаваш еден ден јас, ти и Кирил направивме околу 220=250 статии шо значи дека ако работиме со ова темпо како тој ден бргу ќе ја постигнеме бројката од 50.000 ама ќе треба многу многу работа.--Тиверополник (разговор) 21:14, 17 април 2010 (UTC)

Врска на главната страница на Википедија на англиски јазик уреди

Здраво. Мислам дека откако го достигнавме бројот од 40.000 статии, дојде време да се бориме за враќање на врска до Википедија на македнски јазик на главната страница на Википедија на англиски јазик. Новото образложение, зошто нема да биде додане врската е следното. Не ми се допаѓа овој начин на кој не одбива само еден корисник, кој всушнсот не ни има нешто по што се води при тоа и само поради тоа што е администратор на Википедија на англиски јазик може да раководи со тоа што се појавува на главната страница. Мислам дека е време помасовно да се побуниме и да го побараме тоа што е логично да се случи. Поздрав.--Kiril Simeonovski (разговор) 14:53, 18 април 2010 (UTC)

Книга уреди

Кога правиш статија за книга, во инфокутијата чиви податци даваш... оргиналните или преводот кај нас... поздрав--Еден Македонец ? (разговор) 17:13, 18 април 2010 (UTC)

ориналите податоци на јазикот кои се испечатени или на македонски--Еден Македонец ? (разговор) 17:21, 18 април 2010 (UTC)

Јас уредувам понекогаш статии за книги и во инфокутијата ги додавам оригиналните податоци.--Kiril Simeonovski (разговор) 17:24, 18 април 2010 (UTC)

Ок. се снајдов фала многу поздрав--Еден Македонец ? (разговор) 17:25, 18 април 2010 (UTC)

Започнав да ја средувам статијата за вода. До 12 не верувам дека ќе бидам достапен, па ако може додај уште неколку референци и предложи ја за избрана, па идната недела додека трае гласањето ќе ја досредиме. Позз.--Kiril Simeonovski (разговор) 17:30, 18 април 2010 (UTC)

OK, ќе видам до каде можам да ја средам. поз--Никола Стоіаноски 17:32, 18 април 2010 (UTC)

Врска на главна на ен.вики уреди

Поставив ултиматум овде и, за секој случај, веќе го подготвувам жалбениот текст за на Мета, само не сум сигурен каде поконкретно е најпаметно да се обратиме. --Б. Јанкулоски (разговор) 22:33, 18 април 2010 (UTC)

Одбивање за мк врска на ен.вики уреди

Еве ги резултатите од проценката во врска со барањето да не има како интервики на главната страница на ен.вики. Мене не ми е јасно зошто резултативе се такви, но ете, сега и втор админ, по извршени мерења и пребројувања, категорично не одби и според тоа што можам да го видам, не гледам кога во догледно време би фигурирале на главната на ен.вики. Ајде да го разгледаме проблемов таму и да видиме што да се прави. --Б. Јанкулоски (разговор) 09:23, 19 април 2010 (UTC)

 • Патем, Милош штотуку ме извести дека истиот тест се направи за ен.вики дава уште полоши резултати. --Б. Јанкулоски (разговор) 12:05, 19 април 2010 (UTC)
 • Дознавам дека критериумот бил чисто број на не-никулци, а не само сразмер. Но јас не знам како го одредуваат потребниот број, кога пак ќе мора пропорционално да се смалува критериумот за влегување и во најниската класа на истакнати википедии. Види уште еднаш на истата страна, имам нешто изложено. Исто така, оставам на тебе да спомнеш за очајноста на другите википедии (бидејќи повеќе знаеш од мене) и дека не третираат со двојни стандарди. Да не испадне се само јас лајам, нема да има ефект. --Б. Јанкулоски (разговор) 14:22, 19 април 2010 (UTC)

Ш:Легенда уреди

Здраво, како си. Ај те молам види зошто во статијата не функционира петиот ред, туку го дава во почетокот на страницата. Поздрав--Тиверополник (разговор) 16:33, 20 април 2010 (UTC)

Lijep pozdrav Makedoniji i Makedoncima. -- Bugoslav (разговор) 18:12, 21 април 2010 (UTC)

I hr:Kategorija:Makedonija je pod Makedonija. -- Bugoslav (разговор) 18:18, 21 април 2010 (UTC)

Категорија уреди

Здраво. Види дали е правилна категоријата. Поздрав--Тиверополник (разговор) 16:35, 22 април 2010 (UTC)

Да, мислам е точна. --Никола Стоіаноски 16:36, 22 април 2010 (UTC)

S ovim nepreciznim citiranjem si me mogao uvaliti u nevolje. bs:Korisnik:Asteraki je taj kojeg tražiš. Je li to bilo tako teško za obrazložiti na bs:wiki, mislim navesti točan diff i ime "krivca". Nadam se da ubuduće nećeš raditi takve pogrješke. Hvala na razumijevanju i lijep pozdrav. -- Bugoslav (разговор) 18:13, 22 април 2010 (UTC)

Администраторски алатки уреди

Здраво Никола. Ќе можеш ли да ми кажеш дали на корисничките страници во алатките во горниот дел ја имаш алатката „блокирај“ или како и на другите статии ти се појавува алатката „избриши“. Мене ми се појавува „избриши“. Позз.--Kiril Simeonovski (разговор) 18:59, 23 април 2010 (UTC)

Избрани статии уреди

Здраво Никола. ќе те замолам ако може да додадеш наводи во статијата Турска кујна и да ја рецензираш. Јас имам доста работа со порталите. Позз.--Kiril Simeonovski (разговор) 21:52, 23 април 2010 (UTC)

Статијата е одлична, само што е потребно техничко средување. јас, не сум започнал, но додека трае гласањето може да се среди.--Kiril Simeonovski (разговор) 16:18, 26 април 2010 (UTC)

Патрола уреди

Здраво Николче, како си? Сакам да те прашам околу патролирањето... Како што прочитав, статии направени од администратори автоматски ќе бидат проверувани нели? На последната статија Идно проширување на Европската унија дале треба да ја означам функцијата прегледена па зачувај, или автоматски ќе се прави тоа. Поздрав--Тиверополник (разговор) 11:20, 24 април 2010 (UTC)

Добро, а доколку една статија не направена од администратор, истата ќе треба да биде прегледена односно патролирана од администратор, нели? Зошто на пример на старијата Македонски комитет направена од корисникот Dalco26 не постои на врвот од старијата шаблонот за тоа дали е проверена или не?

Имам и уште едно прашање:( Доколку еден администратор направи статија средна по големина или никулец, а по некое време некој корисник ја прошири, тогаш како ќе биде проверувањето, бидејќи претходно истата статија автоматски била веќе проверена од администраторот. Молам за одговор и поздрав--Тиверополник (разговор) 11:27, 24 април 2010 (UTC) Ок, фала ти за одговорот, така и мислев но за секој случај. Поздрав--Тиверополник (разговор) 11:41, 24 април 2010 (UTC)

Re: патролери и автопатролери уреди

Па, со оглед на тоа што досега ја немаше таа опција, сметам дека ,,проверувачи‘‘ е всушност ,,патролери‘‘. А ,,автопатролери (проверувачи)‘‘ не постои како опција, не е наведена. Поздрав. -- Бојан имаш за кажување? 13:19, 24 април 2010 (UTC)

Како што реков, пред да се овозможи патролирањето на оваа Википедија, таа опција (проверувачи) не беше наведена во списокот, додека сега е. Целта на патролирањето е проверување, така што сигурен сум дека оваа опција е синонимна на ,,патролери‘‘. Во списокот на кориснички привилегии ја нема (барем сè уште) опцијата ,,автопатролери‘‘ или ,,автопроверувачи‘‘, како и да е. -- Бојан имаш за кажување? 13:33, 24 април 2010 (UTC)

еМПеЦе уреди

До кај си со инфокутијата:Македонска црква???--Р ашо 19:26, 24 април 2010 (UTC)

Ќе отворам во нов мој песок и таму заедно ќе правиме. --Никола Стоіаноски 19:27, 24 април 2010 (UTC)

Проверка уреди

... а притоа да не е... (проверена ли мислиш). Ако е тоа, нп. Поз--Тиверополник (разговор) 19:51, 24 април 2010 (UTC)

Види и Што е проблемот...

Зошто ги вклучува статиите напишани од мене... Дали тоа значи дека статија напишана пред да станам админ, нема автоматски да биде проверена
ОК, --Тиверополник (разговор) 20:06, 24 април 2010 (UTC)
Да не грешам, нели за да се провери одредена статија потребно е само да се стисе на функцијата прегледенА, во долниот дел на статијата?? По ова пишува дека статијата е successfully flagged
Да, да... Добро, околу 40.000 статии значи би требало да бидат проверени, ајде нека се 30.000 така? Можеби би било подобро да си ја поделиме работата според Азбучниот индекс --Тиверополник (разговор) 20:27, 24 април 2010 (UTC)

Тогаш започнувам од А па напред:)). поздрав--Тиверополник (разговор) 20:39, 24 април 2010 (UTC)

Грешка шаблон уреди

Николче, ај те молам види каде грешам во шаблонот што не го дава како што треба. Поздрав--Тиверополник (разговор) 12:17, 25 април 2010 (UTC)

Фала, вака е подобро. Поздрав--Тиверополник (разговор) 12:51, 25 април 2010 (UTC)

Zdravo Macedonian, bi ve zamolill da migo vratite podatotekata trendafili.jpg veqe koga e tolku dollgo vreme stoeshe shovi teknallo dago brishete aku imate mozhnost da migo vratite vo prethonata sostojba, za ova se izvinuvam ali mene nemise jasni nekoi raboti pa zate mollam i baram pomosh.--Rizvan (разговор) 18:04, 25 април 2010 (UTC)

Го пополнив делот за периодот 1878 - 1912 година... мислам дека ќе те интересира...поздрав--Еден Македонец ? (разговор) 10:01, 30 април 2010 (UTC)

Избришена категорија уреди

Здраво Николче, како си? Можеш ли да се сетиш зошто си ја избришал оваа категорија. Според мене на англиската постои категорија United Kingdom и Great Britain Поздрав--Тиверополник (разговор) 19:50, 3 мај 2010 (UTC)

>)) Добар штос. фала и поздрав--Тиверополник (разговор) 19:55, 3 мај 2010 (UTC)

Ал Пачино уреди

Означено како проверена Ал Пачино, а интервики врските се избришани?

Песна Македонско девојче уреди

Поздрав! Претпостављам да ћеш ме разумети, ипак смо словенскога рода. Написао сам чланак о овој песми, http://sr.wikipedia.org/wiki/Македонско_девојче, погледај га, па кажи шта мислиш.--Nvlado (разговор) 21:19, 5 мај 2010 (UTC)

Хеј, хвала! Драго ми је због тога. Хтео бих да помогнем македонској википедији, приметио сам да имате доста проблема око извора, литературе, референци етц.--Nvlado (разговор) 12:48, 6 мај 2010 (UTC)

Кориснички натпис на мк вики уреди

Слободно, можеш проверити. Ако нађеш граматичку или правописну грешку јави ми, да је исправим.--Nvlado (разговор) 15:59, 8 мај 2010 (UTC)

Еј, ти благодарам за ажурирање!--Nvlado (разговор) 16:45, 8 мај 2010 (UTC)

Неутралност уреди

Зошто има неутралност на статијата за Григор Прличев... поздрав--Еден Македонец ? (разговор) 17:34, 8 мај 2010 (UTC)

Затоа што „Братјата блгари“ сакале во првата воведна реченица да стои најзначаен буграски книжевник. Како и да е, можеш слободно да го тргнеш тоа и ако има нешто да дебугаризираш. Позз--Р ашо 18:45, 8 мај 2010 (UTC)
Веќе одговорено  :) --Никола Стоіаноски 19:11, 8 мај 2010 (UTC)

Апостроф уреди

Како да го апострофирам а во зборор симфора... а треба да падне на последната буква ми треба за поемата Сердарот поздрав--Еден Македонец ? (разговор) 20:24, 8 мај 2010 (UTC)

веќе одговорено --Р ашо 20:38, 8 мај 2010 (UTC)

Слика уреди

Дали може да симнам расписка за ВМРО... не е мој скен... го најдов на интернет... поз....--Еден Македонец ? (разговор) 20:19, 9 мај 2010 (UTC)

Ми досаѓа учителот... за Тодор Александров дека е бугарофил... најдов сметка на ВМРО (Автономистичка) на која го има лозунгот Независна Македонија и е потпишан Тодор Александров... ќе ја симнам... поздрав --Еден Македонец ? (разговор) 20:26, 9 мај 2010 (UTC)

Шаблон-> Претприемништво уреди

Здраво Николче, како си? Би сакал да те прашам околу овој шаблон е прегледан од тебе, а би требало да изгледа вака. Дали е направена некоја грешка или...Поздрав--Тиверополник (разговор) 13:21, 14 мај 2010 (UTC)

Нема проблем... За шаблонот, според мене, тој би требало да биде за фудбалер, а корисникот Irena Tolevska го создала но не како шаблон туку пишувала статија за Претприемништво. Шаблонот на англиската верзија изгледа вака, па би требало истиот да биде избришан. Прашањето ми беше (бидејќи е проверена статијата од тебе), дали има направено некоја грешка или. Поздрав--Тиверополник (разговор) 21:20, 15 мај 2010 (UTC)
Поздрав, се најдобро

Ќустендилски конгрес уреди

Учителот направил статија статија за истат тема... префрлиго неговиот текст од Ќустендилски конгрес 1908 или обратно и една статија избриши... исто и со Мајски конгрес... мислел дека сум избришал па создал две статии Мајски конгрес (Банско)1908... поздрав--Еден Македонец ? (разговор) 19:16, 15 мај 2010 (UTC)

Бугарска историографија уреди

Ги доправив статиите за Бугарско тајно револуционерно братство и Егзархиска групација во Македонија и во двете статии пишав глава историски погледи... има две подглави македонска историографија и бугарска историографија... ја напишав онаа за македонската историографија ама за бугарските ставови за овие две теми незнам ништо... го прашав џингибинги како и да се вика ама од некоја икс причина неможе, дали има некој да го доврши тој дел... поздрав--Еден Македонец ? (разговор) 20:03, 15 мај 2010 (UTC)

Категорија уреди

И јас се прашував за ова. Постои на пример категорија: Обединетото Кралство на Олимписките игри која според мене е во ред. За жал не сум многу по правописот, но мислам дека би требало да биде Кипарско прашање... Дали да ја променам?--Тиверополник (разговор) 22:16, 15 мај 2010 (UTC)

Ок, бришам

Буг. погледи уреди

Двете статии во целост ги прикажуваат македонските погледи... од етичка причина треба да има и други погледи во овој случај бугарска гледна точка... секако да соодејствува со статијата и да не прествува пропаганда... Бидејќи незнам ништо за бугарските ставови во врска со Братството и Проегзархистите ќе го замолам да напише нешто, секако да не пропагира, во спротивно не пишувам ништо во двете статии... --Еден Македонец ? (разговор) 22:21, 15 мај 2010 (UTC)

За Конгресите уреди

Нека си останат како што се... поздрав--Еден Македонец ? (разговор) 22:21, 15 мај 2010 (UTC)

Поздрав уреди

Се извинувам за грешката при пишувањето во статијата за Александар Белов. И само да прашам околу сликите кои што ги ставив, дали има проблем што воопшто постои галерија? Поздрав

Goka03 (разговор) 23:14, 15 мај 2010 (UTC) Гока

Благодарам на одвоеното време и опширниот одговор. Мислам дека најдобро ќе биде да ги избришам сликите. Синоќа набрзина експериментирав нешто, па затоа ги ставив. Но, навистина сум изненадена што има луѓе кои се грижат за македонската Википедија и за сите податоци што се ставаат овде. Затоа за во иднина ќе се трудам да ја уредувам статијата за Белов само со веродостојни информации(сите што ги има таму се такви - проверено!), сликите и не се потребни толку. Приметив дека навистина се пишуват многу информации кои немат никаква врска со статиите, општо секаде. Поздрав

Goka03 (разговор) 23:39, 15 мај 2010 (UTC) Гока

Ви благодарам. Поздрав.

Буг. погледи уреди

Допишав може да видиш... поздрав--Еден Македонец ? (разговор) 13:21, 16 мај 2010 (UTC)

како да напишам и со акцент--Еден Македонец ? (разговор) 22:02, 16 мај 2010 (UTC)

ми треба да биде на десно апострофот--Еден Македонец ? (разговор) 22:04, 16 мај 2010 (UTC) ок... поздрав--Еден Македонец ? (разговор) 22:08, 16 мај 2010 (UTC)

види кај Сердарот...--Еден Македонец ? (разговор) 22:10, 16 мај 2010 (UTC) ок...--Еден Македонец ? (разговор) 22:11, 16 мај 2010 (UTC)

а за грчки букви...

Примери:

 • συμφορα (симфорá) - е именка од женски род, во номинатив еднина
 • γοερα (гоерá) - е прилог што не се менува
 • ακρις (акри́с) - е именка од женски род, номинатив еднина
 • βερειε (вари́с) - придавка од машки род, акузатив во множина
 • Γεγης (Гéгис) - е именка од машки род, номинатив еднина
 • στεγης (стéгис) - е именка од женски род во гемитив еднина

ок... разбрав ќе знам за другпат... слабо технологијава да ме прашаш за историја нешто... поздрав--Еден Македонец ? (разговор) 22:24, 16 мај 2010 (UTC)

RE:Мал предлог уреди

Целта ми е да започнам од југ да се движам кон северните земји и да пишувам само за дел од средновековната историја на секоја пооделно. Незнам колку ќе успеам, но според мене до Босна сум уште далеку будејќи има уште многу за Грците, па Бугарите, па Србите, вклучувајќи ја и Босна. Само здавје, ќе успееме:)) Поздрав--Тиверополник (разговор) 12:54, 19 мај 2010 (UTC)

треба да набавам скенер...--Еден Македонец ? (разговор) 19:30, 19 мај 2010 (UTC)

Необјавена поема на Григор Прличев уреди

„Охридски џган“

...Оној што целиот (град) го управува...

Не прифаќа одлични совети,

Туку од страв си ја затворил устата,

Изгледа дека е најлошиот и сега и порано,

И поголем пријател го смета оној

Кој место својата татковина...

....Може ли да ги поднесува срамните болни амбиции?

Оние простаци кои биле премногу од тифус инспирирани?

Оние демагози, онаа серија на расцепи?

Кој нема да се насмее, речете ми, ако не е комичар?

Кој нема да заплаче ако не е чувствителен?

Подобра работа не може човек да направи,

Да не земе место во оваа бркотија,

Да ги гледа но оддалеку и да не стои неактивен,

На својата поетска лира обожавателот и мистагот,

Пред да ги види резултатите на некаква нивна отпатност,

Со ритам ним да им ги палца лошотиите на нивната глава,

Личи овој денешен град Охрид.....

...Морето ги турка и не ги остава да влезат,

Секогаш, секогаш, Охрид ќе го наткрилуваат несреќи?

Во него секогаш ли ќе се случуваат потреси и безредија?

И секогаш ли во него ќе царува злото?

Секогаш ли ќе триумфира интригата и злосреќата?

Страдања, расцепи големи, расправии, групации?

И големи ползења и штетни ласкавости?

Ниски демагози, Садукејски банди?

Лудости и безумности!!!....

...На кој граѓанин срцето ќе остане незаинтересирано,

И на илјада парченца нема да се расцепи од жалост?

Место што требаше ним да им го свртиме грбот,

Без да гледаме со гостољубив поглед,

Место што требаше од куќите да ги изгонеме со дрво,

Како што готвачите го гонат кучето од кујната,

Ние ги запознавме со жената и сестрата ни,

И на тој начин ја употребуваат нашата скапоцена чест.

Не можам да ги разберам изворот и причините,

На ваквата општа парализа на Охрид...

...Несреќа! Царува кај сите морална расипаност,

И кај никого не постои ни најмала разлика.

Несреќа! Кај народот огромна неблагодарност,...

...Мнозина пријателството го држат на збор,

Но умот од сосем малечок број (луѓе) ги повраќа во душата

Дамона и Финтија, пријатели толку цврсти непристрасни и чисти...

...Јас сум сепак онај беден пријател на вистината.

И потоа непријател бескомпромисен на измамата и лошотијата...

...Се пресметувам со се во светот и со глупостите,

А состојбата на бедниот Охрид ја оплакувам.

пефрлија некаде вики кники или слично незам како... поздрав--Еден Македонец ? (разговор) 16:04, 20 мај 2010 (UTC)

Молба уреди

Знам дека сум досаден ама ако сакаш да направиш на статијата Григор Прличев додаток за Вики извор, книги и незанм како севика односно нели за поемата и сердарот има... доле на сатијата... поздрав--Еден Македонец ? (разговор) 18:55, 20 мај 2010 (UTC) фала многу поздрав...--Еден Македонец ? (разговор) 19:03, 20 мај 2010 (UTC)

Поемата Скендербег уреди

Небев сигурен ама сега проверив оргиналото име на поемата Скендербег е Скендербеј... сметам дека така треба да стои... поздрав--Еден Македонец ? (разговор) 00:58, 21 мај 2010 (UTC)

На македонски е Скендербег а оргиналното име на поемата е Скендербеј ама нема врска... поздрва--Еден Македонец ? (разговор) 11:53, 21 мај 2010 (UTC)

Библија што е спорно во оваа статија има НГТ...--Еден Македонец ? (разговор) 15:55, 21 мај 2010 (UTC)

каква инфокутија да ставам за македонски феудалци...--Еден Македонец ? (разговор) 19:30, 21 мај 2010 (UTC)

ок... поздрав--Еден Македонец ? (разговор) 19:35, 21 мај 2010 (UTC)

User Talk Page уреди

On my talk page, according to my language user boxes are allowed the following languages: Bulgarian, English, Macedonian and Russian. This is one of the purposes of the Babel boxes - to know in which languages you can communicate with the user. This is in case you don't already know this. The admins usually know it. Regards! --Стан (разговор) 20:30, 21 мај 2010 (UTC)

hola a ti, gracias por ayudarme, las referencias estan en la wikis espanola, inglesa y italiana, pero yo no se como ponerla en idioma macedonio...me puede ayudar? gracias de corazon♥--Lodewijk Vadacchino (разговор) 12:43, 22 мај 2010 (UTC)

НГТ за Григор Прличев уреди

Јас ставив НГТ затоа што негрчки изговор во Атина се менува во бугарски изговор и тоа е спорно... Точно е дека во самата Автобиографија пишува бугарски ама малку подоцна во самата Авотобиографија Прличев истакнува дека В дукяна на Ангела Групчев, който служеше как читалище, се научих на българско чтение и язик... (Бех, както и днес още съм слаб в българский язик)... превождах на българский не както щех, но както можех... "Пърличев не знае българский" и тогава аз наистина бих бил поражен Зная, че тоя превод не мирише много на българский, но тъй като съм слаб на българский, той не можеше да стане инакъв.... ова се зборови на самиот Прличев од неговата Автобиографија... Тука логично се поставува пршањето како можел да говори бугарски во Атина кога самиот кажува дека подоцна го научил тој јазик... дали има некое правило да не може да се менува статијата се додека спорот не го решиме... поздрав--Еден Македонец ? (разговор) 14:21, 22 мај 2010 (UTC)

Предлог уреди

Односот на Прличев кон јазикот е , од една страна е специфичен. Тој се приврзува за јазик што е сосема надвор од неговото словенско потекло, за грчкиот јазик но не докрај и не на некој ексклузивен начин. Не треба да се заборави дека Прешерн има германско – латински фази, и дека Бранко Радичевиќ пишува стихови на германски [1]. Грчкиот јазик е јазик на кој Прличев се школувал, интелектуално созреаал и бил во тек со балканските книжевни случувања. Потоа го отфрлил грчкиот јазик, а според некој научници тоа бил единствениот јазик на кој можел да го искаже своето книжевно определување и јазик на неговата книжевна судбина. Откако го напуштил панхелинизмот тој се приклонил кон пансловенизмот и неговото јазично определување има таква подлога [1].

Настојувањето да создаде еден општословенски јазик кај него беше условено од потребата да го превозмогне својот народен говор, својот охридски дијалект, кој ќе му овозможи да се искажува и понатаму на хомерово ниво. Тоа е неговиот обид да се препее Илијадата на тој општословенски, но во основа само негов јазик [1]</ref>

Прличев во своето размислување сам себеси си дава забелешка оти употербува стари зборови секому достапни, како што е плот. Приото тој дава одговор истакнувајќи дека ако некој не знае нека праша кого сака во Македонија и овој ќе му каже што значи [2]. И не само за тие зборови туку и за формите во трето лице еднина сегашно време што свршуваат на т: молет, носет, лежит, да престанет, да поет ( од Рабов освободитељу). Оваа општословенската и руска карактеристика лежи во охридскиот говор [2].

Прличев не знел ни руски, ни бугарски. Но затоа , пак, одлично го познавал мајчиниот македонски, охридскиот [2]

Дека не го знел бугарскиот јазик Прличев и самиот тоа го истакнува во својата авобиографија со следните зборови:

В дукяна на Ангела Групчев, който служеше как читалище, се научих на българско чтение и язик... (Бех, както и днес още съм слаб в българский язик)... превождах на българский не както щех, но както можех... "Пърличев не знае българский" и тогава аз наистина бих бил поражен Зная, че тоя превод не мирише много на българский, но тъй като съм слаб на българский, той не можеше да стане инакъв. [3]

Тоа значи дека при изградбата на единиствен пансловенски јазик секогаш пред него стоел јазикот на Македонија, Охрид, Битолско, Овче Полско односно јазикот и песната од тие краишта [2]. Прличевиот панславизам за историјата на македонскиот јазик и народна мисла означува степен понапред во развојот на идејата за самостоен македонски јазик [2], како една од тенденциите за македонски литературен јазик во минатото. Таа не значела само опозиција спрема бугарското туку и спрема другите посегања во јазиците на другите народи [2].

Објаснувањето е прифатливо... поздрав--Еден Македонец ? (разговор) 00:54, 23 мај 2010 (UTC)

 1. 1,0 1,1 1,2 Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име PSiBr.
 2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име DRA.
 3. Григор Прличев, Автобиографија, Библиотека атлас, Македонска книга, Скопје, 1967

RE: Административна поделба уреди

Брест имаше напишано дека има разлика помеѓу админ. поделба на Мекедонија и админ. поделба на Република Македонија, па според тоа мисев дека проблемот е решен и го избришав шаблонот, оти ми изгледаше ОК објаснувањето.
Гледам ти ја избриша статијата?! :-)
Поздрав, --Wikimk (разговор) 16:51, 23 мај 2010 (UTC)

Николчо, (1) не видов дека посочи каде заедницата одлучила да се брише Република, (2) пренасочуваш без да се заврши дискусијата која ја започнавме, (3) дури не можеш да почекаш да се гласа на селска чешма како што предложи ортакот? Како може да се оквалификува ова твое однесување?--brest (разговор) 17:05, 23 мај 2010 (UTC)

Самуил уреди

Пробав малку да ја средам статијата за Самуил има уште многу работа целата е каша... поздрав--Еден Македонец ? (разговор) 05:32, 24 мај 2010 (UTC)

ама заради тоа го избркале од Охрид, зошто не го знаел административно јазикот како е--Еден Македонец ? (разговор) 10:47, 24 мај 2010 (UTC)

каква запирка!--Еден Македонец ? (разговор) 10:48, 24 мај 2010 (UTC)

Абе како може Прличев да не го знае бугарскиот јазик кога е полиглот--Еден Македонец ? (разговор) 10:50, 24 мај 2010 (UTC)

е тука те чекав... не си прав... знаел ама намерно не го користел... Прличев создава опшсловенскијазик на кој основата му од охридскиот крај... Незнам кој ја правел статијата за Лозарите ММКД ама треба да има мало дополнување... Имено Лозарите прифатиле нов фонетски прафопис и јазик на кој било пишувано списанието Лоза.... Во Весникот Свобода во кој лозарите биле нападнати се истакнува дека тие усвојуваат зборови од охридското наречје со тенденција да стане литратурен јазик за идната Голема Македонија... Дополнително на тоа во списанието Лоза била објавена песната на Прличев Робу ослободител... Сакам да истакнам дека лозарите го усвојуваат охридскиот дијалкет за основа на идниот литературем македонски јазик 10 години пред Мисирков... Не треба да се заборави дека Прличев бил учител на Дамјан Груев, Петар Поп Арсов Мисирков и други.... Прличев има извршено силно влијание врз нив...

Благодарност уреди

...за тоа што ми го разубави денот. :) --iNkubusse A? 18:15, 24 мај 2010 (UTC)

Не, не, јас се држам настрана, само се смеам кога ќе ми дојде прилика. :) --iNkubusse A? 19:10, 24 мај 2010 (UTC)

Изговор на буквата ъ уреди

Не станува збор за буквата ъ туку за нејзиниот изговор... Тогаш и денес во охридскиот говор немало таков глас па ако нема таков глас зошто да се пишува таква букава....--Еден Македонец ? (разговор) 19:31, 24 мај 2010 (UTC)

Се разбираме, знам што мислиш, но Стан нешто друго сфатил и тврди. --Никола Стоіаноски 19:32, 24 мај 2010 (UTC)

Проблемот е во изговорот на буквата ъ уреди

Автобиографијата е напишана на бугарски јазик и таму требала да биде издадена... Меѓутоа Прличев во наставата го користел охридскиот дијалект односно македонскиот јазик и тој не бил според стандардите на литературниот јазик што бил ширен од бугарските цариградски весници... Кога е воден разговорот тој е воден на македонски јазик затоа што учениците не знаеле друг... Во времето на патријашијата имало грчки училишта а со создавањето на егзархијата се отвараат бугарски училишта... Прличев станал учител во бугарско училиште и неможел да ја предава буквата ъ бидејќи таков изговор на неговиот охридски дијалект немало... Ако ги терал децата да ја пишуваат и изговаарат таа буква тоа значело интервенција во родната реч... односно со други зборови Прличев не сакал да учествува во асимилацијата на родниот јазик. Не станува збор за буквата ъ како буква туку за нејзиниот изговор... Тогаш и денес во охридскиот говор немало таков глас па ако нема таков глас зошто да се пишува таква букава.... --Еден Македонец ? (разговор) 19:29, 24 мај 2010 (UTC)

Самуил и војска уреди

Делот за војската каде да го вметнам... кај Самуил или Самуилово царство--Еден Македонец ? (разговор) 20:19, 25 мај 2010 (UTC)

Па логички е во двете бидејќи таа била војска на Самоиловата држава и војска на чие чело бил Самоил. Стави ги во двете па ако треба да се промени нешто ќе промениме. Поз--Никола Стоіаноски 20:22, 25 мај 2010 (UTC)

ок...--Еден Македонец ? (разговор) 20:24, 25 мај 2010 (UTC)

Награда уреди

Здраво Николче, како си. Незнам колку ќе има значење, но сметам дека Dalco26 треба да добие некаква “награда“, според мене за историја или национална гордост. Можеби треба и тебе да ти се даде...:) Чисто онака. Поздрав--Тиверополник (разговор) 20:28, 25 мај 2010 (UTC).

Ха, фала што ме спомна. Поздрав--Тиверополник (разговор) 20:40, 25 мај 2010 (UTC)

Самуил уреди

Идеолошки, Самуиловото царство било поврзано за старото Бугарско царство, затоа и самите негови творци (Самуил и неговите наследници б.н) и Византија го нарекувале бугарско. Бидејќи традициите за царство и патријаршија, освен во Византија, постоеле уште само во Бугарија (се мисли само за Балканот б.н). Самуил ги прифатил тие традиции и го презел наследството на Симеоновото и Петровото царство (Првотобугарско царство б.н), кое паднало под ударите на Византиците. Всушност неговото цартсво (на Самуил б.н) значајно се разликувало од Симеоновото и Петровото царство. И по составот и по карактерот тоа било ново царство. Неговиот центар се преместило према југозапад и Македонија го сочинувало неговото јадро. Ако главниот цил на Самуил би бил воспоставување на страото Бугарско царство, тој секако би се свртел кон бугарските зекни и на прво место би се стремел да ги ослободи. Меѓутоа интересот на Самуил кон старите бугарски земји бил впечатливо мал. Во текот на сите негови борби во областите источно од Сердика играле изненадувачки скроман улога, така што изворите скоро и не ги спомнуваат. Ексапнзијата на Самуиловото царство било пред се свртено кон југ [1]
--Еден Македонец ? (разговор) 12:32, 26 мај 2010 (CEST)Одговори[одговори]


Извори уреди

 1. Георгије Острогорски, Историја на Византија, Народна Књига Алфа, 1998.

Мислам дека во главнина е поставена конструкцијата за статијата на Самуил можеш да го додадеш крајот за Карактерот на Самуиловото царство... поздрав--Еден Македонец ? (разговор) 13:07, 26 мај 2010 (CEST)Одговори[одговори]

Го ставив на статијата ама да допишеш за карактерот за царството за Самуил.... --Еден Македонец ? (разговор) 16:43, 26 мај 2010 (CEST)Одговори[одговори]

Предлог уреди

Еј, Никола, имам еден мал предлог за тебе. Само предлог е, ништо повеќе. Можеби би било поубаво да ги намалиш буквите во потписот, чисто естетски. Највеќе затоа што прави поголем простор помеѓу редовите (последниот и претпоследниот) и параграфот изгледа малку почудно. Можеби си имал причина што си ги зголемил, ама си викам, ваљда нема ништо лошо во тоа да ти предложам. :) Поздрав! --iNkubusse A? 18:51, 26 мај 2010 (CEST)Одговори[одговори]

Патем, бидна работата со времето. Сега сме по македонско време, фала Богу. (Всушност, берлинско, ама исто е. :D) --iNkubusse A? 18:52, 26 мај 2010 (CEST)Одговори[одговори]
Аха видов дека биднало тоа со часовникот. Толку си ситничар? Шала :) Поз--Никола Стоіаноски 21:50, 26 мај 2010 (CEST)Одговори[одговори]

Патролирање уреди

Здраво Никола, ми се допаѓа идејата за патролирање, ама како не бев присутна подолго време, треба да проверам што сте презеле по тоа прашање. Поздрав --Виолетова (разговор) 19:30, 26 мај 2010 (CEST)Одговори[одговори]

Корисници за користење на тернинот „Република Македонија“ за државата и сите поврзани статии со неа, а „Македонија“ да е само за регионот и статии поврзани со неа: .... глупа формулалција.... од неа произлегува дека треба да биде оделно Историја на Република Македонија и Историја на Македонија (регион).... такво нешто нема во историската наука... Има само историја на Македонија како што е Историја на Германија... Во текот на историјата некој области и територии влегувале и излегувале во и од рамките на Германија... пример Елазас по Пруско - француската војна таа влегува во рамките на Германската држава а денес се наоѓа во Франција.. Елазас иако не е денес дел од територијата на Германија таа е историско наследство на современата германска држава... Елазас е дел од историјата на Германија нема историја на Германија (реон)... ова е амо еден пример... поздрав--Еден Македонец ? (разговор) 21:13, 27 мај 2010 (CEST)Одговори[одговори]

Pomos уреди

Zdravo Nikola, vo posledno vreme na angliskata wikipedia se zanimavam so realizacija na stranici od tipot "Macedonia-... relations". Ja napraviv i statijata "Macedonia–Indonesia relations" no seuste nema mnogu informacii pa nekoj i stavil tag za brisenje.. a sekako deka imam namera da ja unapredam stranicata narednive dena/nedeli. te molam samo za kratok komentar i da napises keep na ovaa stranica za da ne mi se izbrise statijata. pozdrav

http://en.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:Articles_for_deletion/Macedonia%E2%80%93Indonesia_relations Mkber (разговор) 06:03, 28 мај 2010 (CEST)Одговори[одговори]

Ре: Дојран уреди

Никола, стварно интересна ситуација, која никогаш не сум ја размислил. Значи така... Специјално разговарав со едни пријатели од Нов Дојран, вработени во општината. Тие ми рекоа дека населеното место Дојран функционира денеска како град, кој не брои повеќе од 1.000 - 1.200 жители. Се распрашав и меѓу познатите, истото ми го велат и тие, демек Дојран бил означуван како град уште од југословенско време. На англиската вики го пишува како град. Сепак, на Златната книга, комплексот Истатов го пишува дека се наоѓа во село Дојран. Лично според мене Нов Дојран е село. Според Закон за територијалната организација на локалната самоуправа во Република Македонија, во член 12, точка 22 во Општина Дојран спаѓаат селата: Дурутли, Ѓопчели, Куртамзали, Николиќ, Нов Дојран, Органџали, Севендекли, Сретеново, Стар Дојран, Фурка, Црничани, Чаушли и Џумабос; Значи, според мене проблемот е решен. Поздрав --Тиверополник (разговор) 12:26, 28 мај 2010 (CEST)Одговори[одговори]

Нема што, поздрав--Тиверополник (разговор) 14:58, 28 мај 2010 (CEST)Одговори[одговори]

НФП уреди

Здр... Ја разгледав статијата за НФП (бугарска секција) исто е и сметам дека не треба да има шаблон за неутралност... Ништо не спорно според уставот на НФП во неја имаат право да членуваат Бугари меѓутоа таа е организација на Македонците... Бидејќи македонскот народ не бил признат во Отоманското Царство во однос на зачленувањето моралоо да пишува нешто... Всушност НФП е формирана од она крило на ТМОРО кое се залагало за Автономија на Македонија односно зачуваување на територијалната целовитност на Македонија а потоа да се работи како што ќе налагале условите односно создавање на самостојна македонска држава... Секако тоа не го пишува во уставот зошто се косело со инетерсите на Империјата. Нивни идејни противници се Бугарски конституциони клубови во кој имало струја за присоединување на Македонија кон Бугарија... Дали би можело нешто да се направи секако и двете страни да бидат задовлни... поздрав--Еден Македонец ? (разговор) 13:05, 28 мај 2010 (CEST)Одговори[одговори]

и следниот текст е спорен:

Бугарската федеративна партија се јавува како представителка на дребните трговци, занаетчии и селани-сопственици, на бакалите и крчмарите - со еден збор, на тое коешто се нарекува воопшто дребна буржоазија. Така што, таа е дребнобуржоазна. Од друга страна, и Бугарската народна федеративна партија истотака е националистичка, како и Сојузот на бугарските конституционии клубови. Разликата е само во тоа што, првата сака содинување на Бугарите кон Бугарија при сите услови, додека втората тоа го сака само под услов во Бугарија да нема монархизам и др. Барем тоа се разбира од нивните зборови

сепак во статијата терба да бидаат застапени и мислењата и на другите научници секако не мислам само на македонските... Дел од историчарите сметата дека зад автономниот принцип отсекогаш се криела целата за создавање на независна држава... поздрав--Еден Македонец ? (разговор) 13:25, 28 мај 2010 (CEST)Одговори[одговори]

Ти благодарам Никола за дообјаснувањето сега воведот е ок... поздрав--Еден Македонец ? (разговор) 13:53, 28 мај 2010 (CEST)Одговори[одговори]


  • Благодарам на охрабеувањето.Морам да признаам дека техниката не ми е сеуште приучена.Очигледно имате големи потешкотии во уредувањето на историските теми на Македонската википедија,од безобразните обиди да ни ја уредуваат историјата соседите.Тоа и многу ме навредува.Инаку свесен сум дека се излишни празните дискусии кои неводат кон разбирање.

Незнам дали да го подигнам на страницата на НФП корегираниот текст.Го прашав Далчо но немам одговор.--Ucitelot (разговор) 19:24, 28 мај 2010 (CEST)Одговори[одговори]

Од каде е изворот за оваа реченица: http://mk.wikipedia.org/w/index.php?title=%D0%9D%D0%B0%D1%80%D0%BE%D0%B4%D0%BD%D0%B0_%D1%84%D0%B5%D0%B4%D0%B5%D1%80%D0%B0%D1%82%D0%B8%D0%B2%D0%BD%D0%B0_%D0%BF%D0%B0%D1%80%D1%82%D0%B8%D1%98%D0%B0&action=historysubmit&diff=1074948&oldid=1067149 ? Поточно ме интересира за "македонска и бугарска секција", "Македонците, но и Бугарите во рамките на Отоманското Царство", "немале право да формираат граѓанска политичка партија" и "инфилтрирани преку пропагандистичките канали". --Стан (разговор) 19:46, 28 мај 2010 (CEST)Одговори[одговори]
   • Почитуван Никола! Јас го прикачив текстот за НФП што го имав припремено.Разгледајго.Текстот што сакав да го ставам за да служи како објаснување за додавката „бугарска секција“не ми успева,па помогни во таа смисла во колку новиот текс би одговарал да остане. Постоеќиот јас не го дирав само го померив после новиот. Текстото е осллбоден од наводите на Џингибу,од новини ис сл Поздрав --Ucitelot (разговор) 20:37, 28 мај 2010 (CEST)Одговори[одговори]

Ора, нема никаква логика во вашите наводни пишуваньа! Вчера Љубчо Георгиевски, кој бил прв претседател на ВМРО-ДПМНЕ, (еден вид наследник на НФП) даде интерву на Ефтов во "Во Центар". Таму тој изјави дека во почетокот по создаването на ВМРО-ДПМНЕ (во крајот на 20-ти век) 2/3 от вишите членови на раководството на партијата биле Македонски Бугари. Провери: Jingiby (разговор) 13:00, 29 мај 2010 (CEST)Одговори[одговори]

А ето го и целото интервю. Навистина е многу интересно! [4] Jingiby (разговор) 09:06, 30 мај 2010 (CEST)Одговори[одговори]

Оди читај го Стефан Влахов Мицов --Никола Стоіаноски 10:55, 30 мај 2010 (CEST)Одговори[одговори]

Андарти уреди

Здр...Да не има случајно фотографии за Солунски и Битолски вилаеет или од Андартски чети... поздрав--Еден Македонец ? (разговор) 11:31, 29 мај 2010 (CEST)Одговори[одговори]

Андарти има колку сакаш  :))--Р ашо 11:22, 30 мај 2010 (CEST) Р.Ѕ. А за Битола и Солун барај низ нивните категории. Треба да има историски слики.Одговори[одговори]
Упс сори не видов за сликиве се зафатив одма со Словачка. Еве Рашо ти дал :) Поз --Никола Стоіаноски 11:22, 30 мај 2010 (CEST)Одговори[одговори]


Кој врши промени на НФП уреди

Почитуван Никола ! Дали може да бидам информирам кој врши промени во текстот на уводниот дел на страницата за Народна федеративна партија.Со што истиот е доведен во најпрвобитниот изглед и смисол,кој кардинално го нарушува основниот принцип на Википедија за неутралност. Мојот став го образложив на страната за разговор на НФП, ако имаш време ѕирниго и јавими те молам. Јас инсистирам на неутралноста кој ја содржи Историјата на Македонскиот народ и дефиницијата за НФП беше исцело со навод превземена од неа.Поопширно на страницата за разговор.поздрав --Ucitelot (разговор) 12:38, 30 мај 2010 (CEST)Одговори[одговори]

НФП и Учителот уреди

Абе дали ќе може некој да му објасни на Учителот дека несмее да ги брише Правилникот и Решенијата на статијата на НФП... Мислам дека треба да му ги објасните правилата како се уредуваа... --Еден Македонец ? (разговор) 20:33, 31 мај 2010 (CEST)Одговори[одговори]

Карти на Македонија во природни граници уреди

Дали можел да ми посочиш.... поздрав--Еден Македонец ? (разговор) 20:33, 31 мај 2010 (CEST)Одговори[одговори]

Пишувам статија за Грабнувањето на Мис Стон ми треба карта на Пиринска Македонија... меѓу другото дали има фотографии за Аферата Мис Стон... ако нема дали може да симнам... инаку извини ако досаѓам... поздрав--Еден Македонец ? (разговор) 20:49, 31 мај 2010 (CEST)Одговори[одговори]

ок... фала многу поздрав--Еден Македонец ? (разговор) 21:11, 31 мај 2010 (CEST)Одговори[одговори]

Афера Мис Стон уреди

Внесете линк за аферата во статијата кај Јане Сандански, не уште готова ама работаам на тоа... поздрав--Еден Македонец ? (разговор) 11:54, 1 јуни 2010 (CEST)Одговори[одговори]

За НФП уреди

 • Јас не го негирам постоењето на написи во колку се тие веродостојни.Меѓутоа недопуштето е текстот да овозможува некој да го извртува нивното значење и улога во времето кога со силата на приликите,нашите револуционери ги употребувале тие термини.Нивното значење во неведените документи е подруго и целта мие тоа да биде видливо за секој читател. Правото да го спори тоа некој нека го користи надоле во некоја од секциите или потсекција,нека каже што има да каже, а не самиот наслов да го злоупотебува.
  • Ние мораме да и веруваме на она што го утврдила нашата историографија,тоа е наш долг,И онака таа е покрадена од соседите, дали треба и натаму кога ни се отворени очите да се правиме како да не гледаме и да го допуштаме тоа што ни се прави.

Како може некому да се прифати тврдење дека во Отоманското царство постоеле само бугари,грци,турции незнам кој други, ама македонски народ немало ? или немора и така да се рече,нека се признае некој друг христијански народ. И сл. Може ли да допуштиме најголемите противници на бугарската кауза за Македонија, да биле бугари .? Треба ли да признаеме дека навистина македонската нација е створена со декрет на Коминтерната 1945 година. Ви се молам,вие сте администратори и на вас е одговорноста за она што се сервира на корисниците преку Википедија за вистините за Ммакедонија и македонскиот народ.Вие сте должни да го штитите принципот на неутралност на Википедија, на кој се повикува таа како на основен темелник на нејзиното постоење. Зошто оваа формулација да не чини ? „ Народната федеративна партија НФП никнала од недрата на ВМОРО и тоа од нејзиното лево револуционерно и демократско крило.Народната федеративна партија под ова име се појавила во јануари 1909 год.Во периодот од јули до декември 1908 год.таа делувала под името Македоно-ординска револуционерна организација МОРО и ја сочинувале окружните организации на Серскиот,Струмичкиот и Солунскиот револуционерен округ, предводена од серчани и Јане Сандански.< ref> < small> „Историја на македонскиот народ “ том III страна 433 издание на ИНИМ 2003 год. Скопје < /ref >. „ По Илинденското востание, а особено по Рилскиот конгрес левото крило се ориентирало кон барање соработка со сите прогресивни сили во Турција, а врз база на борбата против султанскиот апсолутизам и за запазување на национално-територијалната целост на Македонија.“< ref> < small> „Историја на македонскиот народ“ книга втора страна 307 издание на ИНИМ 1969 год. Скопје </ref>. ““ Сосема неутрална формулација исцело земена од Историјата на Македонскиот народ.Не укажува на ничија национална припадност и со тоа не навредува никого.Освен што не допушта децидно тоа да е искажано во нечиј национален интерес.

 • Незнам што врска има Христо Тенчев со самиот национален карактер на НФП. Тогаш имало разни лични и други интереси и премини од една на друга страна и сл. Меѓутоа ако тој им одговарал на серчани тие го избрале за претседател на нивната НФП и тоа не може да го одлучува бугарскиот карактер на партијата.

Почитуван Никола,

Мисе чини дека Далчо донесува чудни закључоци и попушта на некои притисоци.Причините не ми се познати.За него е важна формата на нештата, а не содржината.пример.одлучувачко е што било запишано ,за да прифати дека партијата била од таков и таков национален карактер, а не целокупното нејзино дело ,програма, залагања , однос со противници,со власта ,борба со пропаганди и тн. итн. Биди поздравен ,имам поголема доверба во тебе дека ќе го сватиш моето реагирање ,поради кое се извинувам ако во нешто претерувам и станувам досаден.Таква цел немам.--Ucitelot (разговор) 00:46, 2 јуни 2010 (CEST)Одговори[одговори]

А што значи "некои весници"? НФП издавала само еден весник "Конституционна заря". Таму во броj № 6, од 5 септ. 1908 г. пишува jaсно:

"Ние сме българи преди всичко и представляваме интересите на българското население в Македония и Одринско, на плещите на което се е борила нашата организация. Като такава много естествено е, че ние ще се надеваме и очакваме поддръжка най-вече от ония външни фактори, които са най-близки до нас и по чувства, и по произхождение, и по национални връзки. Такива са, не ще и съмнение, всички българи вън от пределите на Турската империя, а най-вече ония, които съставляват самостоятелна държавна единица в лицето на съседното с нас Княжество България."

Сметам дека е редно да се прифатат некои обективни вистини за тоа период. Со поздрав! Jingiby (разговор) 15:29, 2 јуни 2010 (CEST)Одговори[одговори]

Почитувани уреди

Уште еднаш го повторувам текстот што го предлагам да биде уводен дел на статијата за НФП и тој да гласи ;

Народна|народната федеративна партија]] НФП никнала од недрата на ВМОРО и тоа од нејзиното лево револуционерно и демократско крило. Народната федеративна партија под ова име се појавила во јануари 1909 год.Во периодот од јули до декември 1908 год.таа делувала под името Македоно-ординска револуционерна организација МОРО и ја сочинувале окружните организации на Серскиот,Струмичкиот и Солунскиот револуционерен округ, предводена од серчани и Јане Сандански.< ref>Историја на македонскиот народ ||| страна 433 издание на ИНИМ 2003 год. год.Скопје </ref>. По Илинденското востание, а особено по Рилскиот конгрес.левото крило се ориентирало кон барање соработка со сите прогресивни сили во Турција, а врз база на борбата против султанскиот апсолутизам и за запазување на национално-територијалната целост на Македонија [1].


  • Следниов текст ,одма по насловот да биде во поднаслов,како што гласи,со што мислам дека на едн неутрален и непристрасен начин ќе биде објаснет спорот што настанува во врска со НАЦИОНАЛНАТА птипадност на оваа партија. Во него не се инсистира НИТУ НА БУГАРСКИ, НИТУ НА МАКЕДОНСКИ НАЦИОНАЛЕН КАРАКТЕР во таа форма како што предлагале и внесле неистомислениците.

За името на партијата уреди

Партијата била планирана да претставува федерација од повеќе нејзини секции ,формирани и од повеќе незадоволни народности во Отоманското царство[2]но,пошто е формирана прва и единствена секција од страна на МОРО,а други секции потоа не се формирани,на основачките документ на партијата „решенија “ и во член 1 од „правилникот “,а заради задоволување на рестриктивните законски прописи кои во Отоманското царство не признавале македонска народност, стои како Народна федеративна партија ( бугарска секција) и дека „во неа можел да учествува секој бугарин отомански граѓанин [3].

Освен во тие два наводи и во написи во некои весници од тоа време додавката – бугарска секција не се сретнува повеќе на други места. За тоа во Историјата на Македонскиот народ се напомнува дека „Народната федеративна партија останала само со една своја секција што се регрутирала од средината на македонскиот народ“.,поради што останокот на додавката по името на партијата станало ирелевантно,неважно [4].


   • Во колку допуштате јас можам тоа да го средам на страницата,без да обришам ништо,како би можело да се спореди и оцени што е подобро да остане, а што да се избрише,без натамошни манипулации и упади на страницата. Текстот што сега стои е недоволно јасен да пружи реална информација за што всушност станува збор на таа страница.Мое е мислење тој да отпадне во целост.Во предложените нема мои конструкции и закључоци тие се исцело земени од она што го утврдила најновата македонска историографија, издание 2003 година.

Многу поздрави од --Ucitelot (разговор) 14:29, 2 јуни 2010 (CEST)Одговори[одговори]

 1. Историја на македонскиот народ“книга втора стр. 307 издание на ИНИМ Скопје 1969 год.
 2. ,small>Манифест на Јане Сандански од 31.јули 1908 год.
 3. Решенија на конгресот
 4. Историја на македонскиот народ стр.438 том III издание на ИНИМ Скопје 2003 год


 • Јас го прикачив краткиот текст под поднаслов „ за името на партијата„, само заради проба да се види како би изгледало и зарад тоа што тоа објаснување е поприкладно да биде посебно обележено како појаснување,за да не се оптеретува заглавието на статијата. Некој одма го избришал,без да ги каже причините на стра.за разговор.Би сакал да ги знам причините зошто тоа е сторено,ред е да се каже кој со што придонесува за квалитетот на статијата. Се надевам на одговор. Поздрав --Ucitelot (разговор) 23
  56, 4 јуни 2010 (CEST)


    • Двата пасоси што ги предлагам, а да напомнам ,се базираат искључиво на текстот во истоијата на Македонскио народ,од кој првиот го предлагам за увод на статијата, вториот со целото заглавие „ За името на партијата“ предлагав да биде како посебна секција што ќе сттои одма под „содржината“. но тоа е симнато ,а мислам дека беше прикладно решение. Вчера го ставив во содржината на секцијата „Историски погледи “,на крајот нека биде и таму, но секако да биде во статијата иако може некои термини ќе се преповторат.
    • Исто така во секцијата „ предуслови за формирање на партијата“ ставив текст од Манифестот на Јане Сандански,кој кажува како е планирана да биде партијата-како федерација.Текстот е од Историјата на МАкедонија од Георги РАдулов-Радуле.Не дозволувај и него некој да го избрише.
    • Јас ви се заблагодарувам на досегашната соработка и повеќе нема да ви се мешам во уредувачката политика на Википедија.Само како корисник на истата ве молам основа за историските факти да ви биде секогаш она што го утврдила македонската историографија. Биди поздравен, Текстовите ги имаш на твојата страница за разгово. --Ucitelot (разговор) 09:40, 6 јуни 2010 (CEST)Одговори[одговори]

здр... како си... што направивте за НФП... --Еден Македонец ? (разговор) 00:28, 8 јуни 2010 (CEST) ок... поздрав... --Еден Македонец ? (разговор) 01:07, 8 јуни 2010 (CEST)Одговори[одговори]

Проблем со бројот на уредувања уреди

Здраво MacedonianBoy! Имам еден проблем, па ако можеш да ми помогнеш. Зошто кога ќе ја отворам страницата каде што кажува колку уредувања имам, не ми покажува туку ми покажува дека акаунтот ми истекол, еве види што пишува и ако можеш помогни [5]. Ако мжеш помогни поздрав! ()

Документи, цитати, извори... уреди

Здрав... Никола како е... имам неколку прашања... каде да ги префрлам разните документи .... пример законот на Методиј, Уставот и Правилникот на Македонската лига, Устав и Правилник на Крест. востание и многу други работи... Дали би можело посебна статија за нив, а членовите и слично на друго место... тоа ми јасно до некаде... а кога станува збор за цитати за или од одредена личност каде да ги префрлам или напишам.... ако можеш да ми објасниш што, како, каде... поздрав--Еден Македонец ? (разговор) 20:49, 9 јуни 2010 (CEST)Одговори[одговори]

ок... те разбрав... не се во електронси формаат... Ќе напрвам селекција на поважни документи и ќе ги препишам така не само што мене ќе ми биде полесно туку ќе може и другите да ги користат... Ја напишав статијата Афера Мис Стон ако сакаш напрви линк или создади главна статија кај Јане Сандански... абе што направивте со гласањево Р. Македонија - Македонија... поздрав--Еден Македонец ? (разговор) 21:07, 9 јуни 2010 (CEST)Одговори[одговори]

ок... да допишам некој статии кој не ги доправив па ќе почнам со документите... поздрав... --Еден Македонец ? (разговор) 21:19, 9 јуни 2010 (CEST)Одговори[одговори]

Македонски комитет уреди

Здраво како си... Мислам дека ја завршив статијата за Македонскиот комитет... Ако сакаш би можел да ја разгледаш и да ја предложиш за избрана статија... Ако сметаш дека нешто не како што треба поправи или избриши... поздрав--Еден Македонец ? (разговор) 13:34, 12 јуни 2010 (CEST)Одговори[одговори]

Твое мислење уреди

Здраво Никола, како си? Нешто си зафатен, те нема... Сакам твое мислење: Имаме категории Македонски дејци, Значајни борци во македонската историјаМакедонски борци, војдоди, Дејци на ВМРО, Македонски револуционери. Што мислиш, дали треба сите да бидат избришени и да остане само една или...поз


Освен тоа, ме интересира како е правилно: Список на замоци или список на дворци, или ова се два различни поима. во меѓуредови се појавува и поимот тврдини, но тоа е сосема различно! Исто така постојата и две сосема слични категории: Категорија:Средновековни градови во Македонија и Категорија:Тврдини во Македонија. Според мене, првата треба да се избрише.--Тиверополник (разговор) 00:22, 13 јуни 2010 (CEST)Одговори[одговори]

Имам некои обврски, ама ќе бидам послободен. Што се однесува за категориите, спроред мое мислење сите треба да стојат зошто означуваат различни борбени чинови или борци во различни историски периоди. Мислам треба да се брише таа Значајни борци во македонската историја, а другите се ок. За замоците, според мене и замок и дворец е точен назив. Е сега за обични замоци од средновековието нормално се користи терминот замок и мислам овој е најдобро да го користиш. Тврдина е нешто друго, и кај нас има само тврдини, барем колку што знам јас. ПОоз--Никола Стоіаноски 10:19, 13 јуни 2010 (CEST)Одговори[одговори]
Ок, нека остане така тогаш. Поздрав--Тиверополник (разговор) 16:21, 13 јуни 2010 (CEST)Одговори[одговори]

Бришење слики уреди

Е здраво-живо. Ете ги средив (избришав) сите слики и снимката. Поздрав --Б. Јанкулоски (разговор) 23:46, 13 јуни 2010 (CEST)Одговори[одговори]

Инфокутија-време уреди

Здраво, те молам ако сакаш смени го ова „Avg. precipitation days“ овде. Се обидов на два пати, ама не ми ги снима промените. Само тоа е на латиница, а можно е да има и уште нешто. Благодарам. Поздрав, --Wikimk (разговор) 21:43, 14 јуни 2010 (CEST)Одговори[одговори]

Мислам дека поправив, ѕирни па види дали е ок. Поз--Никола Стоіаноски 22:13, 14 јуни 2010 (CEST)Одговори[одговори]

Шаблон уреди

Здраво како си Никола... Мислам дека полека ги привршувам стаиите за македонското националоослободително движење... види Демихисарски заговор... би било добро да се направи шаблон македонско националоослободително движење за да се поврзат сите статии во едно цело... би било добро да има шаблон и за Македонската револуционерна организација... дали би можел некако да помогнеш зошто јас не се разбирам... поздрав--Еден Македонец ? (разговор) 09:06, 15 јуни 2010 (CEST)Одговори[одговори]

фала многу... поздрав..--Еден Македонец ? (разговор) 16:42, 15 јуни 2010 (CEST)Одговори[одговори]

ТМОРО уреди

Мислев шаблон за ТМОРО а не за мак. организации ама ок... поздрав--Еден Македонец ? (разговор) 17:10, 15 јуни 2010 (CEST)Одговори[одговори]

Револвер и кама

две исти статии уреди

Мајски конгрес Мајски конгрес-советодавно собрание--Еден Македонец ? (разговор) 17:27, 15 јуни 2010 (CEST)Одговори[одговори]

Помош уреди

Здраво Никола, како си? Бидејќи пронајдов дека имаме две исти категории: Категорија:Отоманска империја и Категорија:Отоманска Империја, би сакал да знам која треба да се избрише. Според мене, Категорија:Отоманска Империја... Освен тоа, сакам да те прашам кое е поправилно: Османлиска според Орхан на македонски или Отоманска по турски. Според мене, поправилно би било Османлиско Царство. Молам за одговор. Поздрав--Тиверополник (разговор) 18:17, 15 јуни 2010 (CEST)Одговори[одговори]

Добро тогаш во текот на денот ќе започнам да ги средувам категориите и статиите. Фала и поздрав--Тиверополник (разговор) 19:08, 15 јуни 2010 (CEST)Одговори[одговори]

ТОП... поздрав.... --Еден Македонец ? (разговор) 19:28, 15 јуни 2010 (CEST)Одговори[одговори]

значи внесуваш шаблон во статија... статија во шаблон... поздрав--Еден Македонец ? (разговор) 20:06, 15 јуни 2010 (CEST)Одговори[одговори]

ќе средам поздрав...--Еден Македонец ? (разговор) 20:07, 15 јуни 2010 (CEST)Одговори[одговори]

Демихисарски заговор е пред основањето на организацијата..... внеси што мислиш па ќе ги подредам хронолошки.... поздрав--Еден Македонец ? (разговор) 20:17, 15 јуни 2010 (CEST) ок... разбрав ќе средиме... поздрав--Еден Македонец ? (разговор) 20:18, 15 јуни 2010 (CEST)Одговори[одговори]

Шаблони уреди

Здраво како си... Треба да ги доправам статиите за ТМОРО.... Дали би било добро да се направи шаблон за македонското националоноослободително движење... Таму да влезат се сите организации, македноски дејци, востаниа и се друго борба против пропагандите и така натаму... поздрав--Еден Македонец ? (разговор) 18:31, 17 јуни 2010 (CEST)Одговори[одговори]

ок... еве одма--Еден Македонец ? (разговор) 18:40, 17 јуни 2010 (CEST)Одговори[одговори]

Македонско национално движење уреди

Најдобро би било насловот да биде Македонско национално движење бидејќи си има посебен дел за револуционерното ослободување.

Македонско преродбеничко движење - создавење на црково - училишните општини, борба против цариградската патријашија, Развој на школството, просветата и народната култура, спор за обликот на македонскиот литературен јазик, романтизмот во докажувањето на македонската инивидуалност

Преродбеници СИТЕ

Диференција во македонското национално движење на црковен и национален план - судир со бугарската пропаганада за решавање на црковното прашање, Бугарска егзархија и односот на македонскиот народ кон неа, Актуелизирање на македонското прашање, Солунска црковно - училишна општина, Обид за решавање на црковното прашање врз македонска национала основа, Прифаќање на унијата како средство за обнова на охридската архиепископија

Македонското национално прашање во времето на источната криза - Интерсите на големите сили и македонското прашање, Македонската национална мисла до Берлинскиот конгрес, Револуционерни борби на македонскиот народ по Берлинскиот конгрес, Борба за оставарување на политичка Автономија на Македонија

Туѓи национални пропаганди Српска, Бугарска и Грчка пропаганда, Односот на македонците кон туѓите пропаганди, Обид за поделба на интересни сфери во Македонија меѓу Цариградската патријаршија и Бугарската егзархија, Движење за самостоен развиток преку одбрана од туѓите пропаганди

Македонското национално движење по српско - бугарската војна - македонското национално движење и српската пропаганда во 80 - тите години, Македонското движење за црковна и национална еманципација од туѓите пропаганди, Борба на македонската ителигенција за македонски национален индивидуалитет

Национално - револуционерно ослободително движење во Македонија - стаитии за ТМОРО, Македонски комитет, Бугарско тајно револуционерно братство( иако тоа се борело за големобугарските цели сепак има големо влијани врз македонското нациоонално движење се гледа во статијата сека лошо)

Борба на македонскиот народ за создавање на национална држава - од балканските војни до 1945 година

Организации - СИТЕ

Македонски револуционери - СИТЕ

Востанија - СИТЕ

ок... поздрав --Еден Македонец ? (разговор) 21:38, 17 јуни 2010 (CEST)Одговори[одговори]

добро си е само кај да ги стави ме пропагандите борбата против нив--Еден Македонец ? (разговор) 21:49, 17 јуни 2010 (CEST)Одговори[одговори]

ок... бато разбарав... поздрав--Еден Македонец ? (разговор) 21:59, 17 јуни 2010 (CEST)Одговори[одговори]

Превод уреди

Здраво Никола, како си? Извини така, но те молам да го провериш шаблонот дали е со точен превод, некако не ми прилега така. Поздрав--Тиверополник (разговор) 16:01, 18 јуни 2010 (CEST)Одговори[одговори]

Добар беше, само преформулирав некои наслови за да бидат подобри. Поз--Никола Стоіаноски 16:12, 18 јуни 2010 (CEST)Одговори[одговори]
Фала ти, само ќе поправам Граѓанска војна повторно во Отомански интерегнум бидејќи се две различни статии/ Поздрав--Тиверополник (разговор) 16:25, 18 јуни 2010 (CEST)Одговори[одговори]

Како мислиш така... јас не сум против, ајде да видиме како ќе изгледа, инаку како е.... поздрав--Еден Македонец ? (разговор) 12:43, 19 јуни 2010 (CEST)Одговори[одговори]

ок.... поздрав--Еден Македонец ? (разговор) 12:56, 19 јуни 2010 (CEST)Одговори[одговори]

Шаблон за МРО уреди

Здара... како си... мислам дека најдобро ќе биде ако го ставиш на дното... ако не се зачува линкот... не е згодно зошто пречи за слики и ... смени а јас ќе го ставам на сите статии... само нема да можам веднаш.... нема да бидам тука.... поздрав --Еден Македонец ? (разговор) 12:26, 20 јуни 2010 (CEST)Одговори[одговори]

Категорија уреди

оК, тогаш треба да поправам категориите. Поздрав--Тиверополник (разговор) 15:22, 22 јуни 2010 (CEST)Одговори[одговори]

Алиас уреди

Здраво Никола како си... сакам да создадам статија поврзана со МРО поточно станува збор за нејзин надимак... Подземна република.... како да стои во табелата дека е позанат и под тоа име... поздрав--Еден Македонец ? (разговор) 21:14, 25 јуни 2010 (CEST)Одговори[одговори]

Циркуларно писмо на Министерството за народна просвета на Народна република Бугарија за исправки во учебниците по историја уреди

Ноември 1947 г.

Изработката на новите учебниците по историја по 9.IX.1944 година беше извршена во посебни услови. Поради тоа се допуштени сфаќања карактеристични за великобугарскиот шовинизам. Во други случаи извесни прашања не се доволно целосно разјаснети. Таа околност дава можност таквите места да скриваат опасност од двосмислено, многупати, шовинистичко толкување. За да се исправат допуштените грешки и да се избегне секоја можност за толкување или заклучоци во духот на великобугарскиот шовинизам, учителите по историја треба во нивната работа во своите оделенија да ги извршат следниве исправки:

I. Во учебникот по историја за III клас уреди

Стр. 40 и 41 - Самуиловата словенска држава не треба да се преставува како Западнобугарско царство. Таа се појавува врз земји кои навистина влегувале во деловите на Бугарија, но по својот етнички облик биле чисто словенски. Да се објасни дека Самуиловата држава е типична феудална формација, во која нема и не може да има каква било национална свест. Самуиоловата држава е пред се држава на македонските Словени.

II. Во учебникот по историја за VII клас уреди

1. стр. 34 - Племенскиот сојуз на словенските племиња во Македонија на чело со кнезот Пребонд, треба да се истакне како прв обид на македонските Словени за создавање на своја државна организација.

2. Стр. 65 - Климент и Наум да се истакнат како јужнословенски просветители и писатели.

3. Стр. 209 и 219 - Браќата МИладиновци, како и другите македонски учители и писатели, не треба да бидат третирани како преставници на бугарската просвета. Во времето на Преродбата, заедничките интереси на Бугарите и Македонците ја обусловуваат и нивната заедничка борба, насочена кон заедничкиот непријател - фанариотите. Затоа едни исти книги и весници служат како идеен израз на борбата што ја водат браќата Бугари и Македонци.

4. Стр. 296 - 297 - Текстот даден под наслов Национално движење во Бугарија треба да се појасни во смисла дека македонското движење за ослободување на Македонија, не било оформено и организирано движење, туку појава на симапатии од страна на прогресивните средини во Бугарија спрема поробените Македонци...

АМ. - Фонд. Министерство за просвета на НРМ, 1947 г.


ако го нема документов внеси го некаде.... поздрав--Еден Македонец ? (разговор) 22:44, 25 јуни 2010 (CEST)Одговори[одговори]

Подземна република уреди

Уште малку и сум готов ама можеш да видиш Подземна република... поздрав--Еден Македонец ? (разговор) 11:36, 26 јуни 2010 (CEST)Одговори[одговори]

Додатните копчиња за вектор уреди

Здраво, Никола! Пронајдов начин за користење на рувото Vector и истовремено активирање на додадатните копчиња од monobook.js. Единствениот недостаток е што ќе ти се исклучи и новиот бета-алатник, но тој е непотребен за нас, искусните корисници. Еве што да направиш:

 1. Вклучи ја Бета (ако веќе не ти е вклучена);
 2. Оди во мои нагодувања;
 3. Јазиче „Уредување“;
 4. Претпоследна група опции од таа страна, „Бета-можности“, деактивирај ги двете опции.

Кликни „Зачувај нагодувања“ и веднаш ќе ти се појави стариот алатник со додатните копчиња. Поздрав, Brainmachine (разговор) 15:13, 28 јуни 2010 (CEST)Одговори[одговори]

Супер, ќе пробам вака. Поз--Никола Стоіаноски 17:31, 28 јуни 2010 (CEST)Одговори[одговори]

Мини. за народна просвета на БГ уреди

Здраво како си... незнам каде да ја внесеш статијата... за Пиринска Мк. или Политиката на Буг. кон Македонците... Шаблонот за МРО стана многу голем внесов нови теми, што да правиме... поздрав--Еден Македонец ? (разговор) 18:38, 28 јуни 2010 (CEST)Одговори[одговори]

не си ме разбрал... шалблонот за МРО е многу голем... мислам да ставам некој нови теми и ќе биде поголем како да го средиме.... поздрав--Еден Македонец ? (разговор) 22:41, 28 јуни 2010 (CEST)Одговори[одговори]

Шаблон уреди

Здр... занам дека сум досаден дали ми можел да направиш шабло за Македонски комитет.... поздрав--Еден Македонец ? (разговор) 11:51, 29 јуни 2010 (CEST)Одговори[одговори]

Македонски комитет уреди

Македонски комитет -

Печат на Върховния комитет.
 • І македонски конгрес
 • ІІ македонски конгрес
 • ІІІ македонски конгрес
 • IV македонски конгрес
 • V македонски конгрес
 • VІ македонски конгрес
 • VІІ македонски конгрес
 • VІІІ македонски конгрес
 • IX македонски конгрес
 • Х македонски конгрес
 • Мелничко востание
 • Горноџумајско востание

Може од страна нема многу статии.... фала многу... поздрав--Еден Македонец ? (разговор) 12:39, 29 јуни 2010 (CEST)Одговори[одговори]

дабар си е... ќе средам понатаму... фала.... поздрав--Еден Македонец ? (разговор) 15:27, 29 јуни 2010 (CEST)Одговори[одговори]

Прашање уреди

Здраво Никола, како си? Сакам да те прашам дали е дозволено ваква статија да постои на википедија. Според мене, таа би требало да постои на некоја друга вики... на пример викиизвор или... дали да ја бришам... Поздрав--Тиверополник (разговор) 17:39, 4 јули 2010 (CEST)Одговори[одговори]

Фала, поздрав--Тиверополник (разговор) 21:05, 4 јули 2010 (CEST)Одговори[одговори]

Устав на ВМОРО уреди

Здраво, Никола како е ? Добро е што си ги средил статиите за МРО по категори, само имам една забелешка: зошто си ја преименувал статијата Устав на ВМОРО во Устав на МРО, мене не ми смета само да не дојде до забуна... Поздрав--Еден Македонец ? (разговор) 19:44, 5 јули 2010 (CEST)Одговори[одговори]

ок... а какви карти?--Еден Македонец ? (разговор) 20:45, 5 јули 2010 (CEST)Одговори[одговори]

Правилник на ВМОРО уреди

Ја завршив статијата за правилникот еве види Правилник на ВМОРО... имам еден предлок... Статијата за Уставот на ВМОРО да си биде ВМОРО меѓутоа дали би можело да се даде објаснување дека станува збор за Македонската револуционерна организација, а истото и за статијата за правилникот... поздрав--Еден Македонец ? (разговор) 23:56, 5 јули 2010 (CEST)Одговори[одговори]

Што е финатава... „Устав на МРО“ не може да се премести на „Устав на ВМОРО“, бидејќи насловот „Устав на ВМОРО“ е забранет за создавање. Се совпаѓа со следнава ставка на црниот список: (.*\W)?[YÝŸŶƳȲʸẎỲỴỶỸƱΎΥΫὙὛὝὟῪῨῩУϓ]+(\W|\W.*\W)?([MƜḾṀṂМӍΜ₥М](\W|\W.*\W)?)+([RŔŖŘȐȒƦʳʴʵʶṘṚṜṞЯ®ΡΡ₧ÞþΡρРрƤṔṖǷґЃ](\W|\W.*\W)?)+([ǼƸEÈÉÊËÆǢĒĔĖĘĚƎƐȄȆȨЭѤӬḔḖḘḚḜẸẺẼẾỀỂỄỆₑΈΕἘἙἚἛἜἝῈЀЄЕӖ3ΣƩ?UÙÚÛÜŨŪŬŮŰŲǓǕǗǙǛΫΥΫΎRŔŖŘȐȒƦʳʴʵʶṘṚṜṞЯ®ΑΕϵ](\W|\W.*\W)?)*([HΉĤĦȞʰʱḢḤḦḨḪНҢӇӉΗἨἩἪἫἬἭἮἯῊЋΗŧſ-−Ⱨԋ]|[Il1!ÌÍÎÏĨļǏĪĬİḷŀΙЇɨ!łľıj Įįḹtţťṭτтŧĵјſ\]\[]\W[Il1!ÌÍÎÏĨļǏĪĬİḷŀΙЇɨ!łľıĮįḹtţťṭτтŧjĵјſ\]\[])+(\W.*)? <moveonly> # YMREH--Еден Македонец ? (разговор) 00:29, 6 јули 2010 (CEST)Одговори[одговори]

Ме изнасмеа... техничка грешка... нема врска поздрав--Еден Македонец ? (разговор) 00:31, 6 јули 2010 (CEST)Одговори[одговори]

Ок... уживај... еве го објаснувањето што го ставив на статијата... Оваа статија се однесува на Македонската револуционерна организација која во еден период се нарекувала и како ВМОРО и тоа почнувајќи од овој устав и затоа не треба да се меша со ВМРО (Автономистичка) бидејќи таа егзистира во други услови и во друго време... поздрав--Еден Македонец ? (разговор) 00:36, 6 јули 2010 (CEST)Одговори[одговори]

Сите статути и поважни брошури на МРО ги напишав... фали Правилник за четите на ВМОРО... неможам да најдам за него... поздрав--Еден Македонец ? (разговор) 00:42, 6 јули 2010 (CEST)Одговори[одговори]

Албанска википедија уреди

Повторно има проблем со „пријателчињата“ од албанската википедија. Како што видов повторно ја преименуваат секоја статија поврзана со Македонија и на нашата држава повторно ја нарекуваат ФИРОМ. Инаку јазикот исто така уште е славо-македонски, што значи дека нивната википедија е една бледа копија на грчката би рекол xD. Како и да е мора да превземеме нешто, затоа што вака повеќе не оди. Ако вака продолжат, Косово на МК вики ќе биде само регион! Поздрав Tомица1111 (разговор) 12:20, 6 јули 2010 (CEST)1111tomicaTомица1111 (разговор) 12:20, 6 јули 2010 (CEST)Одговори[одговори]

Српско четничко движење уреди

Главна цел на оваа организација е засилување на српското влијание во Македонија и создавње на услови за присоединување на Вардарска Макеодонија... Организацијата е основана во Белград меѓутоа има еден проблем... Еден добар дел од основачите се Македонци и првиот војводски кадар се македонци односно србомани... Како да ги именувам пример Мицко Крстевски или Крстевиќ кога ја создадов таа статија ја направив Мицко Крстевски меѓутоа подолу стои Мицко Крстевски (иќ)... како за другите?... поздрав--Еден Македонец ? (разговор) 03:40, 9 јули 2010 (CEST)Одговори[одговори]

Техничко прашање уреди

Здраво Никола, како оди? Моето прашање е следното: Кога се најавувам на мк.вики, автоматски ме пријавува и на останатите вики, каде сум зачленет (на пример на англиската вики). Како можам тоа да го отстранам, односно пооделно каде сакам таму да се логирам. Поздрав--Тиверополник (разговор) 15:22, 9 јули 2010 (CEST)Одговори[одговори]

Ок, фала.. поз--Тиверополник (разговор) 15:27, 9 јули 2010 (CEST)Одговори[одговори]

You have a answer уреди

You have a answer Разговор:Косово#As sakam makedonskata. TUNG! --Kurreshtja (разговор) 00:54, 10 јули 2010 (CEST)Одговори[одговори]

Личности од Тетово уреди

Не викам дека не треба да има статија за Мирко Видоески, туку дека не е еден од најзначајните Тетовци на сите времиња. Заглавието „Родени во Тетово“ треба да биде краток список на најзначајните Тетовци што некогаш живееле. Погледни го „краткиот“ список: моменталната ситуација е хаос. Најмалку што ѝ треба е уште една личност (која не била народен херој или слично). Не се сложуваш? —iNkubusse A? 02:41, 12 јули 2010 (CEST)Одговори[одговори]

Токму тоа ми е поентата. Нека си има и статија за него, а било убаво да има и статија со список на луѓе од Тетово, каде што ќе биде вклучен, нормално. Верувам дека е релативно познат (иако, признавам, не сум чул за него), но и тој и другите „личности кои се помалку познати од него“ не треба да го пополнуваат тоа заглавие. Таму треба да бидат луѓе ко Пејчиновиќ, Скаловски и Мара Бунева (колку и е негативка, сепак е многу позната). —iNkubusse A? 13:57, 12 јули 2010 (CEST)Одговори[одговори]
Еее, така најдобро. :) —iNkubusse A? 22:45, 12 јули 2010 (CEST)Одговори[одговори]

Translation уреди

Hey! can you please create the Selena article? en:Selena (The English version) Thank you AJona1992 (разговор) 20:19, 12 јули 2010 (CEST)Одговори[одговори]

КвалитетНавигација уреди

Гледам дека си ја направил оваа промена и воопшто не ми е јасно: зар не се договоривме да не избираме избрани статии без да ги рецензираме, а добрите статии да ги бележиме по свое расудување. Всушност, тоа беше целата поента! Сега, од каде испадна дека без рецензија нема добра статија?! --Brainmachine (разговор) 16:59, 16 јули 2010 (CEST)Одговори[одговори]

Добро, да претпоставиме дека без рецензија нема добра статија. Дали истовремено важи: без рецензија нема избрана статија? --Brainmachine (разговор) 17:28, 16 јули 2010 (CEST)Одговори[одговори]
Ми здосадија веќе муабетите за добри/избрани статии. :) --Brainmachine (разговор) 15:26, 17 јули 2010 (CEST)Одговори[одговори]

ок... незнаев... поздрав--Еден Македонец ? (разговор) 14:04, 18 јули 2010 (CEST)Одговори[одговори]

Едно востание уреди

Здраво... како си... Ова го напишав на стра. за разговор на Илинденско востание... тука само го копирав што мислиш...Има само едно востани, нема две Илинденско и Преображенско... Во Смилево е одлучено востанието да се крене на 2 август - Илинден, на Конгресот на Петрова нива е одлучено тоа во Одринско да се крене на 6 август (19 август) Преображение Христово како што во Серскиот округ е решено да се започне со востанието на 27 септември - Крстовден... И во бугарската историографија си е едно востание Илинденско-Преображенско не ми е јасно зошто на мк. вики има посебна страница Преображенско востание. Значи Организацијата кренала едно востание кое во Одринско започнало подоцна односно на Преображение Христово. Според логиката ако востанието запчнало на 6 август во Одринско и затоа тоа е посебно востание тогаш востанието би требало да биде Илинденско-Преображенско-Крстовденско а да има посебна статија за Крстовденско востание, што е глупост. Во мк. историја тоа се нарекува Илинденско и се смета за востание на Македонскиот народ и отука кованката на бг. историја за Илинденско-Преображенско... востание на македонските и тракиските бугари и затоа се смета за бугарско... Двете гледишта произлегуваат поради тоа што се пишуваат национални истори... Како и да е, во востанието учествувало населението од Македонија и Одринско и ако се остават настрана националните расправии има само едно востание без разлика чие е тоа... затоа ќе предложам статијата за Преображенско востание да се избрише без разлика дали ќе биде прифатено или не.... поздрав--Еден Македонец ? (разговор) 12:11, 19 јули 2010 (CEST)Одговори[одговори]

Најправилно би било т.н Преображенско востание да биде дел од статијата за Илинденско востание. Одлука за започнување на востанието во Одринско е донесена на Конгресот на Петрова нива. За председател на Конгресот бил избран Васил Пасков, потпрестедател Велко Думев, а за секретари: Христо Силјанов и Анастас Разбојников.... Васил Пасков, Велко Думев и Христо Силјанов се родум од Македонија... Во македонската историографија се третира како едно востание, односно Илинденско востание, а борбите во Одринско се дел од едно исто востание... само е проблемот што никој не пишувал за борбите во Одринско во Македонија... незнам што да правам... поздрав--Еден Македонец ? (разговор) 16:43, 19 јули 2010 (CEST)Одговори[одговори]

ок... се согласувам само да почекаме да не има други предлози... поздрав--Еден Македонец ? (разговор) 17:23, 19 јули 2010 (CEST)Одговори[одговори]

Здраво Никола како си... Ја дополнувам статијата за Илинденско востание... ама ќе излезе многу голема... што да правам... поздрав--Еден Македонец ? (разговор) 13:03, 24 јули 2010 (CEST)Одговори[одговори]

Статијата е до пола а изнесува 113 kB... Ќе доправам до крај па ако треба ќе ја поделиме... фала многу поздрав--Еден Македонец ? (разговор) 13:25, 24 јули 2010 (CEST)Одговори[одговори]

request of translation for en:Our Lady of Coromoto in Macedonian thank you so much♥– Lodewijk Vadacchino (разговор) 11:26, 28 јули 2010 (CEST) уреди

Dear Friend, writes you to wish you on Happy Sundays..and an excellent beginning of week....I also write you to ask you if kindly you could translate in Macedonian the Article on the Virgin of Coromoto. Of Which am particularly Devoted, thanks to a received Grace the day August 26 th 2009. I was almost next to die...when...an angel from Venezuela sent through internet this last hope. Incredibly I recovered in little time... to thank the Saint Virgin I have decided to also bring her Message of Hope in Our Continent..Crib of the Christianity..So well that your heart is immense... and I hope that you will help me...when you will have time to translate the Article..in way that the Macedonian Brothers welcome in their houses... the Message of Peace and Hope that arrives from the New World..in a waith of one Certain answer of yours I Thank as always in advance you... for Your Gentleness and your Great Heart....thanks, thanks so much... an embrace and that the Virgin is always with you...sorry my bad english♥– Lodewijk Vadacchino (разговор) 11:26, 28 јули 2010 (CEST)Одговори[одговори]

Вики средба уреди

Здраво. Ве известуваме дека на 4 август, со почеток во 19:00 во Пјаца Либерта, Скопје ќе се одржи Вики средба. Доколку сте во можност и сте заинтересирани да присуствувате Вашето присуство или евентуално отсуство може да го најавите овде. Доколку не сте присуствувале на некоја Вики средба и сакате да добиете повеќе информации, може да испратите порака на vikipedija@lists.softver.org.mk, по што навремено ќе добиете одговор со потребните информации. Поздрав.--Kiril Simeonovski (разговор) 22:42, 28 јули 2010 (CEST)Одговори[одговори]

Имиња на јазици уреди

Здраво. Сакав да дадам една мала забелешка, која можеби отвара повеќе работа. Имено, како што на сите ни е познато, именките непроменети не вршат придавна функција во македонскиот јазик како во англискиот. Така, конструкциите како „Нара јазик“ се невозможни. Или треба да биде „јазикот Нара“ (во наслов на статија „Нара (јазик)“, или пак ако јазикот е именуван по народ, тогаш со придавна наставка („нарански“ или што и да е). Вакви работи гледам масовно насекаде, но тоа е сосем недозволиво и никој нема да нè сфати сериозно и со право ќе не потцени ако останат како што се. Затоа предлагам план за менување на сите вака именувани јазици (и содржините во статиите). Ова може да се изведе плански и волен сум да помогнам. Поздрав --Б. Јанкулоски (разговор) 12:16, 8 август 2010 (CEST)Одговори[одговори]

Одлично. Само имај на ум дека некои називи се едноставно називи и од нив нема да можеш да извадиш придавка. Не се толку чести, но ги има. Доста од помалку познатите јазици се именувани по народот што ги зборува (и тоа идентично) или пак по местото кајшто се зборуваат. Во такви случаи давај им придавка според етнонимот или топонимот. Но, како што реков, има некои јазици што имаат име што не е врзано за националност или место и треба да нив да се внимава (исто така таквите треба да се пишуваат со голема буква бидејќи се називи). Овие работи честопати не се применуваат правилно бидејќи уредниците, несигурни, гледаат во бугарски, руски, српски и др. примери, но ова е погрешно бидејќи нивните правила за употреба на големи и мали букви се поинакви (на пр. секој географски поим, макар и да е придавен, кај не се пишува со сите големи букви - на пр. Бискајски Залив - додека пак, кај нив не). Патем, скоро ќе имаме средба бидејќи пристигам во Скопје за неколку дена. Би било убаво ако можеш да присуствуваш бидејќи ќе разговараме за важни работи што треба да ги преземам јас и другите. Види дали ќе можеме да се услогласиме. Поздрав --Б. Јанкулоски (разговор) 13:10, 8 август 2010 (CEST)Одговори[одговори]

Себиљ уреди

Да ли знаш да постоји неки себиљ http://sr.wikipedia.org/wiki/Sebilj у Македонији? У питању је јавна чесма какве су грађене у Османском царству. Чуо сам да једна постоји у Битољу, или је постојала, али нигде нисам могао то да пронађем. Унапред хвала на одговору. --Antidiskriminator (разговор) 12:51, 11 август 2010 (CEST)Одговори[одговори]

Инфокутии уреди

Да е прашам нешто, како да направам Шаблон:Инфокутија за вселенска станица и Шаблон:Инфокутија за вселенска станица/doc т.е. како да направам инфокутии? Stefan Milosevski (разговор) 12:19, 20 август 2010 (CEST)Одговори[одговори]

Преображенско востание уреди

Здраво Никола... Сакав да ја преместам страницата Преображенско востание како VII востанички округ - Одринско но се појавува ова „Преображенско востание“ не може да се премести на „VII востанички округ - Одринско“, бидејќи насловот „VII востанички округ - Одринско“ е забранет за создавање. Се совпаѓа со следнава ставка на црниот список: (?!(User|Wikipedia)( talk)?:|Talk:)\P{L}*\p{Latin}.*[^\p{Latin}\P{L}].* <moveonly> # Latin + non-Latin... Нема Преображенско востание, според Општиот план за Илинденското востание Одринско е VII востанички округ дали би можел да ја преименуваш страницата.... поздрав --Еден Македонец ? (разговор) 10:54, 22 август 2010 (CEST)Одговори[одговори]

ок.... поздрав--Еден Македонец ? (разговор) 14:39, 22 август 2010 (CEST)Одговори[одговори]

Категорија уреди

Здраво Николче, како си? Сакам да те прашам околу две категории: Стопанство и Економија. Кое е поправилно. Според мене, би требало да стои Економија, но на Категорија:Стопанство стои шаблон за пренасочување/Твое мислење. Поздрав--Тиверополник (разговор) 22:21, 24 август 2010 (CEST)Одговори[одговори]

Ок, тогаш нека стојат така засега. Поздрав--Тиверополник (разговор) 22:38, 24 август 2010 (CEST)Одговори[одговори]

Macedonians (ethnic group) уреди

Моменталното име на статијата Македонци на англиската википедија е Macedonians (ethnic group) што според мене е доста добро компромисно решение. Но пред неко време на страницата за разговор еден грк отворил расправа тоа да се промени во Macedonians (modern ethnic group) или Macedonians (South Slavs) што и двете се апсурдни. Ќе те замолам да гласаш за против промена на името на статијата и ако си во можност да известиш се повеќе македонски корисници да се изјасната исто. Поздрав Tомица1111 (разговор) 11:54, 30 август 2010 (CEST)1111tomicaОдговори[одговори]

ВМРО Автономистичка уреди