Почетен курс за ВикипедијаСтефан Милошевски, добре дојдовте на Википедија на македонски јазик, слободна on-line енциклопедија започната во август 2003 година!

Ве повикуваме на заедничка соработка при создавањето на нови енциклопедиски содржини и подобрување на постоечките 143.072 статии.


Еве неколку страници кои може да ви бидат од помош:


Своите придонеси во статиите не ги потпишувајте, додека коментарите на соодветните страници за разговор, корисничките страници и селската чешма Ве молиме да ги потпишувате на тој начин што ќе притиснете на копчето од лентата со алати или ако напишете 4 тилди (~~~~).

Сопствената корисничка страница (Корисник:Стефан Милошевски) можете да ја уредувате по сопствена желба во согласност со правилата за уредување на корисничките страници.


Ве молиме не вметнувајте заштитени материјали без дозвола од нивниот сопственик!

Не копирајте содржини од други веб страници ако немате добиено изрична согласност за тоа. Ако имате добиено согласност, напишете го тоа на страницата за разговор или едноставно додадете го тоа овде. Но задолжително, прво тоа направете го, а потоа започнете со вметнување на преземените содржини.

Ве молиме, имајте во предвид дека сите придонеси на Википедија се смета дека се објавени под ГНУ-овата Лиценца за слободна документација.


If you are not able to speak, understand or write Macedonian, please visit our Village Pump for non-Macedonian speakers if you have any suggestions or comments.


Поздрав,--Тиверополник (разговор) 12:29, 19 јули 2010 (CEST)Одговори

Награда за неуморниот уредувач уреди

  Награда за неуморниот уредувач
Јас, Kiril SImeonovski, Ви доделувам вам, Stefan Milosevski, награда за Вашите придонеси за спортот. Само напред!--Kiril Simeonovski (разговор) 16:03, 27 јули 2010 (CEST)Одговори

Доколку имате некои прашања во врска со што и да е поврзано со Википедија, слободно прашајте ме мене или некој друг поискусен корисник. Поздрав и успешни уредувања.--Kiril Simeonovski (разговор) 16:03, 27 јули 2010 (CEST)Одговори

Проблеми со авторските права за Слика:Сергеј Брин.jpg уреди

 
Проблем со авторските права

Ви благодариме за подигнувањето на Слика:Сергеј Брин.jpg. Меѓутоа, моментално недостигаат информации за статусот на авторските права врз неа. Википедија многу сериозно ги сфаќа авторските права. Доколку не се одреди лиценцата и изворот на сликата, можно е таа да биде избришана во краток временски рок. Ако ги знаете овие информации, можете да додадете ознака за лиценцата на страницата за опис на сликата.

Ако имате било какви прашања, слободно прашајте ги на Википедија:Прашања за авторски права. Ви благодариме за соработката.--Р ашо  21:49, 27 јули 2010 (CEST)Одговори

Неколку работи за сликите уреди

 1. Те молам, НЕ подигнувај слики кои си нашол преку Google. Википедија прифаќа само слободна содржина, а најголемиот дел од текстовите и сликите кои можат да се најдат на веб-страници на интернет се заштитени со авторски права (најдолу може да се најде знакот ©). Затоа ќе ги избришам сите слики што си ги подигнал;
 2. Не подигнувај слики од GTA:SA (претпоставувам дека ти си ги направил), оти тие се слики од заштитен софтвер (не е слободен) и како таков, не е соодветен за Википедија.
 3. Види ја Заедничката ризница на Викимедија. Таа содржи многу слободни слики кои можеш да ги користиш на Википедија. Еве, на пример, погледни колку слики има за ескимски кучиња. Ако некогаш имаш слики за подигнување кои ти си ги направил и кои се целосно твои (на пример, слика од дабот во твојот двор, панорама од твојот град и слично), пожелно е да ги подигаш тие слики таму, а не овде. --Brainmachine (разговор) 16:07, 28 јули 2010 (CEST)Одговори

...и неколку работи за статиите уреди

Кога пишуваш статии:

 1. Најди ја статијата на англиската Википедија;
 2. Кликни на Edit и на дното од страницата ќе најдеш ваков код:
  [[Category:Antivirus software]]
  [[Category:Windows software]] [[Категорија:Родени во Скопје]]

  [[ar:نود32]]
  [[bg:NOD32]]
  [[cs:NOD32]]
  [[es:ESET NOD32 Antivirus]]
  [[fa:ناد۳۲]]
  [[fr:NOD32]]
  ...

  Тоа се категории и меѓујазични (интервики) врски. Сите статии мора да бидат категоризирани, а интервики врските во статијата се појавуваат на левата страна како врски („Други јазици“) до другите јазични изданија на Википедија и е пожелно да бидат присутни. Затоа, во статијата на македонски, категориите приспособи ги на македонски, а интервики врските само ќе ги копираш. Така, во нашата статија ќе стои:
  [[Категорија:Антивирусен софтвер]]
  [[Категорија:Софтвер за Windows]]

  [[ar:نود32]]
  [[bg:NOD32]]
  [[cs:NOD32]]
  [[es:ESET NOD32 Antivirus]]
  [[fa:ناد۳۲]]
  [[fr:NOD32]]
  ...

  Исто така, не заборавај во англиската статија да додадеш едно [[mk:Име на нашата статија]], подредено по абецедниот ред, за да има врска и до нашата статија.
 3. Не заборавај да додаваш внатрешни врски во статиите. Прочитај ги: Википедија:Почетен курс (Викиврски) и ВП:КОНТЕКСТ.
 4. Статиите мора да бидат долги барем неколку реченици и да бидат доволно значајни за да можат да дадат основни енциклопедиски информации. Статиите кои се премногу кратки или незначајни (како на пример, Куќата на Си-Џеј) не можат да стојат овде.

Добре дојде на Википедија, продолжи со работата, биди ми поздравен и ако ти треба било каква помош — слободно прашај ме. --Brainmachine (разговор) 16:45, 28 јули 2010 (CEST)Одговори

Вики средба уреди

Здраво. Ве известуваме дека на 4 август, со почеток во 19:00 во Пјаца Либерта, Скопје ќе се одржи Вики средба. Доколку сте во можност и сте заинтересирани да присуствувате Вашето присуство или евентуално отсуство може да го најавите овде. Доколку не сте присуствувале на некоја Вики средба и сакате да добиете повеќе информации, може да испратите порака на vikipedija@lists.softver.org.mk, по што навремено ќе добиете одговор со потребните информации. Поздрав.--Kiril Simeonovski (разговор) 22:46, 28 јули 2010 (CEST)Одговори

Категории уреди

Здраво Стефан, гледам дека пишуваш статии за одредени животни. Би било многу добро доколку на секоја статија ставаш категорија. На Википедија има многу категории за различни животни, но ти можеш барем да ги ставаш оние основните, на пример Категорија:Коскени риби, Категорија:Водоземци, Категорија:Влечуги, Категорија: Птици или Категорија:Цицачи. Brainmachine веќе ти објасни како се поставуваат категориите. Поздрав и пријатна работа. Бојан имаш за кажување? 22:42, 30 јули 2010 (CEST) Во ред. Stefan Milosevski (разговор) 17:21, 31 јули 2010 (CEST)Одговори

:ре уреди

Се надевам дека виде тука.--Р ашо  18:04, 1 август 2010 (CEST)Одговори

Не копирај заштитени текстови уреди

Здраво, Стефан. Ја избришав статијата Роберт Саздов оти е чиста копија од ова мрежно место каде што на дното од страницата стои: Copyright © 2003, што значи дека текстот не е слободен. Те молам, не копирај заштитени текстови, оти веднаш ќе бидат отстранети. Најголемиот дел од текстовите и сликите кои можат да се најдат на веб-страници на интернет се заштитени со авторски права (најдолу може да се најде знакот ©). Види исто така: Википедија:Авторски права. --Brainmachine (разговор) 21:49, 6 август 2010 (CEST)Одговори

Повеќе употреби на еден ист извор уреди

Ако некој извор треба да го цитираш повеќепати, можеш да додадеш име на наводот преку атрибутот name: <ref name="име">деталите за цитирањето</ref>. Откако еднаш си го дефинирал ова, секаде каде што ќе треба да го цитираш истиот извор само ќе ставиш <ref name="име"/>. Испробај го ова :) --Brainmachine (разговор) 15:58, 12 август 2010 (CEST)ок Stefan Milosevski (разговор) 16:49, 12 август 2010 (CEST)Одговори

мери II уреди

Прочити во мојата страница за разговор под насловот Именување на кралеви. И мене не ми беше многу јасно ова--Тиверополник (разговор) 16:04, 17 август 2010 (CEST)Одговори

Видеоигри уреди

Очигледно немаш односно немаме право да ја користиме таа слика. Ова означува дека за таа слика википедија не поседува лиценца односно е без автрско право за истата да ја користи. Можеби да си запознаен, но слики можеш да користиш од заедничката ризница . Доколку имаш некои други прашања, слободно прашај ме, доколку не сум ти одговорил добро. Поздрав--Тиверополник (разговор) 16:34, 17 август 2010 (CEST)ок Stefan Milosevski (разговор) 16:35, 17 август 2010 (CEST)Одговори

Цитирање извори уреди

Здраво Стефан, Со оглед на тоа што првпат ти се обраќам најпрво ти посакувам пријатна забава на Википедија на македонски јазик.

Забележувам дека во последно време си многу активен и се надевам дека на Википедија ќе останеш многу долго. Меѓу другото, Википедија е и место на кое може да се прочитаат интересни работи, но исто така може и да се научат нови работи. Е, па оваа порака ти ја пишувам за да ти укажам на една, верувам за тебе, нова работа.

Забележав дека кога ги пишуваш статиите за да не ти додава ботот Брест-бот шаблон за тоа дека недостигаат референци во статијата на крај додаваш поглавје Наводи во кое најчесто пишуваш само „Британика“. Тоа не е доволно! Има правила како тоа се прави, а нив може да ги прочиташ ако ја одбереш следнава врска: ВП:ЦИТ.

Ти посакувам пријатна забава и уште многу уредувања и статии на Википедија.

Поздрав,

--Wikimk (разговор) 21:01, 19 август 2010 (CEST) Во ред, ќе прочитам и ќе се променам. Поздрав Stefan Milosevski (разговор) 21:42, 19 август 2010 (CEST)Одговори

Шаблони уреди

Здраво. Треба да се преведат од англиската верзија. Ова е англиската верзија за вселенска станица. Но се преведува само тоа што ќе се појави на самата кутија, не и параметрите. На пример, кога ќе го копираш кодот на македонската од англиската верзија внатре ќе забележиш повеќе кодови како на пример -->{{#if:{{{speed|}}} |<tr><th>Average speed</th><td>{{{speed}}}</td></tr>}}<!-. Е ти треба да го преведеш само ова (Average speed) зошто тоа се појавува на статијата друго не. Пробај ако не ние ќе го преведеме. Поз--Никола Стоіаноски 12:35, 20 август 2010 (CEST)Одговори

Со еден ден задоцнување... уреди

Среќен роденден и да ти се исполнат сите желби.
:-)
Поздрав,
--Wikimk (разговор) 18:36, 20 август 2010 (CEST) Фала многу!!!Stefan Milosevski (разговор) 18:37, 20 август 2010 (CEST)Одговори

И од мене, среќен роденден (со задоцнување)! --Brainmachine (разговор) 20:04, 20 август 2010 (CEST) Фала, Brainmachine!!! Stefan Milosevski (разговор) 20:05, 20 август 2010 (CEST)Одговори

Ситни совети уреди

Здраво Stefan Milosevski. Најпрвин те поздравувам за повлекувањето ти од кандидатурата за администратор, и ти посакувам во идно време да станеш. Сакам да те упатам во некои работи. Кога ќе создадеш нова статија, убаво би било во страницата за разговор да го ставиш шаблонот Сзр. Освен тоа, обиди се да ги категоризираш статиите. Поздрав--Тиверополник (разговор) 23:38, 20 август 2010 (CEST)Одговори

Исто така, препрочитај го поднасловот на твојата страница за разговор под име ...и неколку работи за статиите--Тиверополник (разговор) 23:44, 20 август 2010 (CEST) Тиверополник јас за категоризирање на статиите знам, но сум заборавил да станав, но дали ќе ми покажеш како да го ставам шаблонот Сзр. и како да ставам поднаслов на мојата страница за разговор под име ...и неколку работи за статиите? Stefan Milosevski (разговор) 14:20, 21 август 2010 (CEST)Одговори
Не си ме разбрал убаво. Значи на твојата страница за разговор, како што овој наш разговор е под наслов Ситни совети, малку погоре имаш разговрано со корисникот Brainmachine со наслов ...и неколку работи за статиите каде ти се објаснува како да вметнуваш врски за определена статија од другите јазични изданија на википедија. (англиска, шпанска...). Прочити го, многу убаво ти е објаснето. За шаблонот, во секоја нова страница за разговор пишуваш Сзр, и го ставаш во овие загради {{ }}. Овој шабон едноставно можеш да го најдеш, кога уредуваш, долу во помошните алатки. Поздрав и ако не сме се разбрале, пиши ми одново--Тиверополник (разговор) 15:08, 21 август 2010 (CEST) Па така кажи бе, сега те разбрав. Stefan Milosevski (разговор) 15:12, 21 август 2010 (CEST) Тивер, дали оваа статија ја напишав како што треба? Stefan Milosevski (разговор) 15:34, 21 август 2010 (CEST)Одговори
Супер си, има подобрување. Сега одиме чекор напред... обиди се да вметнуваш викиврска. Пример: Пеле станал член на фудбалскиот клуб Сантос во 1956 год. и го предводел тимот до светското клубско првенство во 1962 год... Освен тоа, наместо кратенката год. користи година. --Тиверополник (разговор) 15:58, 21 август 2010 (CEST) А дали сега за Пиштол и Револвер сè е добро? И кажи ми нови совети ;) Stefan Milosevski (разговор) 16:54, 21 август 2010 (CEST)Одговори
Значи, статиите кои во моментот си ги направил се никулци. На крајот од секоја статија стави го шаблонот за никулец. Во тој случај, бидејќи статијата е поврзана со оружје, се користи Шаблон:Оружје-никулец. Убаво би било и кога категоризираш, да ги создаваш барем една категорија. Пример: Категорија:Револвери. Кога јас ги работам категориите и подкатегориите, обично работам врз база на англиската википедија, односно ги копирам сите категории, ги преведувам и ги создавам.

И уште нешто за сега, наместо XV век, користи 15 век.--Тиверополник (разговор) 17:13, 21 август 2010 (CEST)Одговори

Отворање на категории уреди

Здраво. Гледам дека си започнал со отворања на некои категории, па сакав да те известам дека сите тие категории се нефункционални. Како прво една категорија треба да е категоризирана, односно да има надкатегорија. Додека врските во категоријата како тие до Ризницата и Викивидови, треба исто така да бидат функционални. Пример: Категорија:Јужноамерикански мачки е тотално мртва категорија. Ако не си запознает подобро види на Помош:Категоризација, ако и тоа не помага, побарај помош. Позз и само напред--Р ашо  23:18, 21 август 2010 (CEST)Одговори

Здраво пак. Минатиот пат ти споменав, но гледам дека ги игнорираш правилата. Оваа категорија што си ја отворил денес е мртва. Ти реков да прочиташ на Помош:Категоризација, зошто и категориите треба да се категоризирани, да имаат интервики и др. врски. BTW, финтата на „Главната статија на оваа категорија е????“ не е во тоа сам да ја напишеш, туку да го користиш шаблонот {{Катпов}}. Подобро замоли некого да ги направи категориите, отколку да импровизираш и после да се направи „’рвеш“ по википедијава. Поздрав--Р ашо  17:44, 24 август 2010 (CEST)Одговори
Здраво Р ашо , јас прочитав ама ништо не разбирам, ако можеш, напиши ми како да направам категорија? Само треба да ставам {{Катпов}} или? Stefan Milosevski (разговор) 22:23, 24 август 2010 (CEST)Одговори
Еве на пример види ја Категорија:Тетово. Таа кога е правена, била составана од {{Катпов}}, интервики и подкатегорија:
{{Катпов}}
[[Категорија:Градови во Република Македонија|Тетово]]
[[bg:Категория:Тетово]]


Затоа прво обидисе се да ги пронајдеш категориите на македонската википедија. Доколку ги нема пробај истата да ја преведеш од англиската и по истиот терк да ја создадеш и на македонски. ВАЖНО - категориите мораат да бидат категоризирани, бидејќи сите заедно се поврзани.--Р ашо  22:32, 24 август 2010 (CEST)Одговори
Сега сватив. Фала за помошта. Stefan Milosevski (разговор) 22:34, 24 август 2010 (CEST)Одговори

Благодарам for your support! уреди

Здраво!, Well I'm really impressed by the wonderful collective spirit, swiftness you all act and efficience! I guess this is a really great Wikipedia where people work really well together (I wish it was the case everywhere I've been...)! I just wanted to express my gratitude to all of you and especially congratulate Brainmachine who alleviated me a lot of work looking for all of you. Благодарам for your support! I'm sure you have a great country at least at heart if not in space! I wish all the best to you, your Wikipedia and your language and also a wonderful, pleasant and sunny summer. If you ever need something from me (or our Association) about Catalan, Occitan or whatever just let me know, I'll be real glad to help! Take care my friend! Capsot (разговор) 13:27, 25 август 2010 (CEST) No problem, your welcome any time!!! Stefan Milosevski (разговор) 14:55, 25 август 2010 (CEST)Одговори

Внимавај на сликите уреди

Сликата со Саркози ја избришав веднаш. Во иднина внимавај што ставаш на википедија. Ова не е форум или личен блог.--Р ашо  18:46, 25 август 2010 (CEST)Одговори

А зошто ја избриша? Да не има проблем со автоските права или нешто друго? Stefan Milosevski (разговор) 18:58, 25 август 2010 (CEST)Одговори
Со авторските права секако. Но и со правата на еден претседател од кој ти направи мајмун. Пред се ова е енцилкопедија, а не личен блог. Тука се пишува за серозни работи. Дали во енциклопедијата на Топер има такво нешто????--Р ашо  19:03, 25 август 2010 (CEST)Одговори

Одг: преименување уреди

Здраво Стефан. Во однос на твоето прашање, јас би те преименувал, но така веќе ќе немаш обединета сметка (односно, нема веќе да бидеш глобален корисник), туку ќе станеш само локален корисник (само на оваа Википедија, што значи доколку се најавиш тука, тоа најавување нема да важи за останатите Википедии). Според ова, дали сепак настојуваш да ти го преименувам корисничкото име? -- Бојан имаш за кажување? 16:46, 15 септември 2010 (CEST)МожеОдговори

Твоето корисничко име е променето во Стефан Милошевски. Поздрав и пријатна работа. -- Бојан имаш за кажување? 16:57, 15 септември 2010 (CEST)Одговори

Стефан, жал ми е, но тоа не е можно (не поради мене, туку системот не прифаќа твое повторно преименување во тоа име). -- Бојан имаш за кажување? 20:39, 15 септември 2010 (CEST)Одговори

Проверување уреди

Готово--Тиверополник (разговор) 23:38, 16 септември 2010 (CEST)Одговори

Кремљ уреди

Здраво и од мене. Идејата ми беше да ги напишам сите статии од Кремљ, а на крајот оваа да ми биде последна, и да се предложи за избрана. Но доколку имаш обемни материјали, слободно пишувај. Поздрав--Тиверополник (разговор) 16:10, 9 октомври 2010 (CEST) Во ред. Јас те прашав за подоцна да немаме конфликти. Поздрав Stefan Milosevski (разговор) 16:13, 9 октомври 2010 (CEST)Одговори

Барање за оценувачки права уреди

Здраво. На селската чешма прочитав дека се интересирате за добивање на оценувачки права. Пред малку се уверив дека сте запознаени со работата на оценувачите и како оценувањето и функционира на Википедија на македнски јазик. Поради тоа сакам да Ве известам дека од неодамна е воведена дискусија со гласање за доделување на оценувачки права, слична како онаа за доделување администраторски и бирократски права. Критериумите кои треба да ги исполнуваат кандидатите не се строги како оние кои треба да ги исполнуваат кандидатите за администраторски или бирократски статус, а и Вики-заедницата би требало да биде послободна во дискусијата на овие номинации. Затоа, доколку ги исполнувате бараните критериуми, слободно номинирајте се, во што целосно Ве подржувам. Поздрав и успешно уредување.--Kiril Simeonovski (разговор) 18:35, 9 октомври 2010 (CEST)Одговори

Во ред. Stefan Milosevski (разговор) 19:15, 9 октомври 2010 (CEST)Одговори

Ситни совети уреди

Здраво Стефан, како оди? Сакам да ти дадам ситни совети: Труди се да не оставаш многу празни места помеѓу редовите, посебно кај категориите. Категориите од друга страна пак, не ги ставај на крајот од статијата, туку пред интервиките на другите земји. И на крај, за да ти биде полесно, доколку имаш статија-биографија, и ти се познати датите и местото на раѓање или умирање, полесно е да го користиш шаблоните [[{{{1}}}]][[Категорија:Луѓе од {{{1}}}]], [[{{{1}}} {{{2}}}]] [[{{{3}}}]] [[Категорија:Родени на {{{1}}} {{{2}}}]] [[Категорија:Родени на {{{1}}} {{{2}}}]][[Категорија:Родени во {{{3}}} година]] [[Категорија:Родени во {{{2}}}]] [[Категорија:Родени во {{{3}}} година]] [[Категорија:Родени во {{{3}}} година]] - [[{{{1}}}]][[Категорија:Починати во {{{1}}}]], [[{{{1}}} {{{2}}}]] [[{{{3}}}]] [[Категорија:Починати на {{{1}}} {{{2}}}]] [[Категорија:Починати на {{{1}}} {{{2}}}]][[Категорија:Починати во {{{3}}} година]] [[Категорија:Починати во {{{2}}}]] [[Категорија:Починати во {{{3}}} година]] [[Категорија:Починати во {{{3}}} година]]). Мислам дека ме разбра како се користат. Доколку не си, еве ти пример кај статијата за Тито. кога ќе го пополниш шаблонот, автоматски долу ти ги дава сите категории. Можеби сето ова го знаеш, но да те потсетам. Поздрав--Тиверополник (разговор) 00:44, 11 октомври 2010 (CEST)Одговори

Можеби не се изразив најдобро. Значи, кога ќе напишеш една старија, пример Отец Дамјан, категориите ги ставај веднаш по крајот на статијата (во овој случај по наводите. Ти ги имаше ставено по интервиките од другите изданија на википедија, односно на крајот од статијата). Кога категоризираш, оставаш премногу празни редови. Ова е непотребно. А за начинот за категоризација, чиосто сакав да ти кажам дека можеш да го користиш шаблонот што ти го напишав. За најдобро да ме разбереш, види ги разликите кои сакам да ти ги објаснам. Ова се ситници на кои е пожелно да се внимава. Поздрав и ако има нешто повторно ми пипши--Тиверополник (разговор) 12:54, 11 октомври 2010 (CEST)Одговори

Лидери по година уреди

Здраво. Со создавањето на ВикиПроектот Години, започна иницијативата за пополнување на статиите за години на Википедија на македнски јазик. Првата активност е пополнување на списоците за лидери на држави по години. Доколку сте заинтересирани да помогнете во извршувањето на оваа задача, може да се пријавите на страницата наменета за оваа активност, на која и може да дадете свој коментар. Поздрав.--Kiril Simeonovski (разговор) 01:14, 12 октомври 2010 (CEST)Одговори

Добредојде до нови корисници уреди

Здраво Стефан. Забележав дека си заинтересиран за шаблоните за добредојде кои ги поставуваме на корисничката и страницата за разговор на нови корисници. На корисничката страница на корисникот потребно е да се запише {{subst:новкорисник2|ТВОЕКОРИСНИЧКОИМЕ}}, а на страницата за разговор {{subst:добредојде|ТВОЕКОРИСНИЧКОИМЕ}}. Како што сигурно знаеш заградите („{{}}“) означуваат додавање на шаблон, „subst:“ значи дека шаблонот се трансклудира, додека ТВОЕТОКРОСИНИЧКОИМЕ ќе го замениш буквално со твоето корисничко име, што означува дека посакуваш добредојде. Поздрав и успешна употреба на шаблоните.--Kiril Simeonovski (разговор) 20:03, 13 октомври 2010 (CEST)Одговори

кај си бе уреди

хахаха-- Stefan Milosevski (разговор) 22:03, 13 октомври 2010 (CEST)Одговори

Честитки уреди

Здраво Стефан. Најпрвин честитки за успешната кандидатура. Не си оценувач, бидејќи некој од бирократите треба да те направи. Побарај го тоа уште веднаш. Поздрав.--Kiril Simeonovski (разговор) 02:23, 17 октомври 2010 (CEST)Одговори

Се приклучувам кон честитките, сега и дефакто си оценувач. --FlavrSavr (разговор) 14:26, 17 октомври 2010 (CEST)Одговори
Со среќа и од мене.--Тиверополник (разговор) 14:43, 17 октомври 2010 (CEST)Одговори
Благодарам на сите Stefan Milosevski (разговор) 14:44, 17 октомври 2010 (CEST)Одговори
Исто и од мене. Ајде пробај една да ја оцениш ;)--Р ашо  14:47, 17 октомври 2010 (CEST)Одговори
За жал не можам... Ја немам таа „кутија“ за оценување. Stefan Milosevski (разговор) 15:05, 17 октомври 2010 (CEST)Одговори
Хм, не знам во што е проблемот. Сега и на оригиналното корисничко име Stefan Milosevski му ги дадов истите права. Обиди се сега повторно, а ако не функционира, одјави се и најави се повторно? Ако ова не помогне нешто не е во ред со медија-вики софтверот, а за тоа ќе треба да ги консултираме Милош или brest. --FlavrSavr (разговор) 16:56, 17 октомври 2010 (CEST)Одговори

Московски Кремљ уреди

Здраво Стефан Милошевски, како си? едно време ми рече дека ќе ја пишуваш статијата за Московски кремљ, но гледам дека не е ниту создадена. Сакам да те прашам дали ќе ја создадеш, или да ја направам јас. Поздрав и пријатна работа--Тиверополник (разговор) 13:53, 5 ноември 2010 (CET)Одговори

10 години Википедија уреди

        Здраво, Стефан Милошевски!
Голема благодарност за Вашите придонеси на Википедија, која веќе 10 години е со нас и нуди слободен пристап кон слободното знаење. По тој повод, насекаде во светот ќе бидат организирани настани за прослава на овој јубилеј, а прослава ќе се одржи и во Скопје на 15 јануари 2010 година во кафе-барот Ла кања во Старата скопска чаршија. Повеќе информации за настанот може да добиете на страницата посветена на истиот. Во рамките на настанот ќе биде организирана и Вики средба, на која како и обично Вашето присуство може да го најавите на соодветната страница. Се надевам дека ќе присуствувате на оваа прослава и ќе се запознаете со многу останати корисници, кои придонесуваат за споделување на знаењето како и Вие.

      Поздрав и успешна работа!

--Kiril Simeonovski (разговор) 00:09, 13 јануари 2011 (CET)Одговори

Покана за Вики средба уреди

      Здраво, Стефан Милошевски!
Сакам да Ве известам дека на 7 јуни 2011, во Скопје ќе се одржи Вики средба, па по тој повод Ве поканувам доколку сте во можност да присуствувате. Целта како и на секоја Вики средба е дружење и запознавање на корисниците кои постојано соработуваат уредувајќи на Википедија, како и дискутирање на теми поврзани и неповрзани со Википедија. Повеќе информации за средбата може да добиете на соодветната страница.

      Поздрав и успешна работа!

--Kiril Simeonovski (разговор) 03:28, 4 јуни 2011 (CEST)Одговори

Јубилејна статија уреди

Здраво. Откако веќе го ндминавме бројот од 50.000 статии, мислам дека би било добро да воведеме јубилејна статија, која ќе го означи трудот вложен кон надминување на одреден број на статии. Вашето учество е добредојдено во дискусијата на страницата за идеи, каде што е изнесен предлогот. Поздрав.--Kiril Simeonovski (разговор) 22:35, 2 октомври 2011 (CEST)Одговори

Солидарност кон Википедија на руски јазик уреди

Здраво. Википедија на руски јазик денес нее достапна, како знак на штрајк од страна на нејзините корисници кон сослушувањето во врска со предлог-измените во „Законот за информации на Русија“. По тој повод се собираат потписи во знак на подршка и солидарност со ставот на колегите од Википедија на руски јазик. Вашата солидарност може да ја искажете овде. Поздрав.--Kiril Simeonovski (разговор) 17:06, 10 јули 2012 (CEST)Одговори

Уредувачки натпревар „СИЕ Пролет 2017“ уреди

Во тек е спроведувањето на меѓународниот уредувачки натпревар „СИЕ Пролет 2017“, кој учествуваат мноштво земји од Средна и Источна Европа, за чии земји недостигаат бројни статии на Википедија на македонски јазик. Помогни и приклучи се во спроведувањето на овој уредувачки натпревар со пишување на дел од предложените статии од самите организатори, со што значително би се подобрил квалитетот на самата Википедија. За натпреварот се обезбедени награди. Прочитајте ја самата проектна страница, а за сите прашања стојам на располагање. Поздрав, Ehrlich91

Помогнете да се зголеми квалитетот на нашата Википедија уреди

Здраво, од 25 септември (утре) започнува нов уредувачки натпревар насочен кон зголемување на општиот квалитет на нашата Википедија преку подобрување и средување на сите можни статии кои се обележани со посебни шаблони за средување. Помогнете да го зголемиме квалитетот на нашата Википедија. За најдобрите тројца уредници, како и за најдобрата статија подобрена во текот на натпреварот, обезбедени се награди. Прочитајте ја проектната страница за натпреварот и земете учество. --MediaWiki message delivery (разговор) 15:52, 24 септември 2017 (CEST)Одговори

Уредувачки натпревар за вулкани уреди

Здраво, во текот на целиот декември се одржува уредувачки натпревар насочен кон пишување статии за вулкани од сите земји во светот, со што би се зголемил опфатот на нашата Википедија на оваа тема. За најдобрите тројца уредници, како и за најдобрата статија и за оној кој ќе напише најмногу статии за вулкани од различни земји, обезбедени се награди. Прочитајте ја проектната страница за натпреварот и земете учество. --MediaWiki message delivery (разговор) 18:11, 4 декември 2017 (CET)Одговори

1000 статии што секоја Википедија мора да ги има уреди

Здраво, во текот на од 5 февруари до 4 март ќе се уредувачки натпревар со цел создавање и подобрување на статии на тема „1000 статии што секоја Википедија мора да ги има“. Според овој критериум, македонската Википедија се наоѓа на 37. место и целта на натпреварот е да го подигнеме квалитетот на нашата Википедија, создавајќи и подобрувајќи статии кои се оценети како неопходни од целокупната заедница. Обезбедени се награди за најдобрите тројца, како и за други категории. Прочитајте ја проектната страница за натпреварот и земете учество. Вклучи се и заедно да ја подобриме македонската Википедија. --MediaWiki message delivery (разговор) 22:54, 31 јануари 2018 (CET)Одговори

Почеток на регионалниот натпревар СИЕ Пролет 2018 уреди

Здраво, во текот од 21 март до 31 мај ќе се одржува регионалниот уредувачки натпревар „СИЕ Пролет 2018“, во кој учествуваат заедници од цела Средна и Источна Европа, со цел создавање и подобрување на статии од сите тие заедници по однапред предложени списоци. Се разбира, дозволено е и пишување статии надвор од предложените списоци на заедниците. Обезбедени се награди за најдобрите тројца, како и за други категории. Прочитајте ја проектната страница за натпреварот и земете учество. Вклучи се и заедно да ја подобриме македонската Википедија. --MediaWiki message delivery (разговор) 22:14, 19 март 2018 (CET)Одговори

Земете учество во натпреварот за средување на статии на нашата Википедија уреди

Здраво, еден месец со почеток од 1 септември ќе трае уредувачкиот натпревар „Временски периоди“, чија цел е да се средат илјадниците постоечки статии поврзани со години, векови, години во области и слично. За натпреварот се обезбедени и награди. Прочитајте ја проектната страница за натпреварот и земете учество. Вклучи се и заедно да ја подобриме македонската Википедија. --MediaWiki message delivery (разговор) 21:00, 2 септември 2018 (CEST)Одговори

Регионален натпревар СИЕ Пролет 2019 уреди

Здраво, во периодот од 21 март до 20 април ќе се одржува регионалниот уредувачки натпревар „СИЕ Пролет 2019“, во кој учествуваат заедници од цела Средна и Источна Европа, со цел создавање и подобрување на статии од сите тие заедници по однапред предложени списоци. Се разбира, дозволено е и пишување статии надвор од предложените списоци на заедниците. Обезбедени се награди за најдобрите тројца, како и за други категории. Прочитајте ја проектната страница за натпреварот и земете учество. Вклучи се и заедно да ја подобриме македонската Википедија.

Да ги средиме статиите за државите во светот уреди

Здраво, те повикувам да се приклучиш на натпреварот „Држави во светот“ и да ги подобриме статиите за државите во светот во периодот од 1 до 31 јули, со кој сакаме да ги подобриме статиите за државите во светот на нашата Википедија. Обезбедени се награди за најдобрите тројца, како и за други категории. Прочитајте ја проектната страница за натпреварот и земете учество. Вклучи се и заедно да ја подобриме македонската Википедија. --MediaWiki message delivery (разговор) 16:44, 29 јуни 2019 (CEST)Одговори

Нов уредувачки натпревар уреди

Здраво, те повикувам да се приклучиш на натпреварот „Автомобили“ и да создадеме повеќе статии за автомобилските модели во периодот од 20 септември до 19 октомври, со кој сакаме да создадеме нови содржини за оваа тема на нашата Википедија. Обезбедени се награди за најдобрите тројца, како и за други категории. Прочитајте ја проектната страница за натпреварот и земете учество. Вклучи се и заедно да ја подобриме македонската Википедија.--MediaWiki message delivery (разговор) 22:35, 17 септември 2019 (CEST)Одговори

Ракомет уреди

Здраво, како што во Македонија е особено популарен ракометот, а темата на Википедија е доста слабо покриено, дојдовме до идеја да организираме уредувачки натпревар на тема „Ракомет“, со цел да ги подобриме постоечките статии, но и да создадеме нови. Натпреварот ќе се одржува цел декември. Има обезбедено награди за учество во натпреварот. Прочитајте ја проектната страница за натпреварот и земи учество. Вклучи се и заедно да ја подобриме македонската Википедија.--MediaWiki message delivery (разговор) 12:23, 30 ноември 2019 (CET)Одговори

Земи учество во СИЕ Пролет 2021 уреди

Здраво, во периодот од 1 до 30 април ќе се одржува регионалниот уредувачки натпревар „СИЕ Пролет 2021“, во кој учествуваат заедници од цела Средна и Источна Европа, со цел создавање и подобрување на статии од сите тие заедници по однапред предложени списоци. Се разбира, дозволено е и пишување статии надвор од предложените списоци на заедниците. Обезбедени се награди за најдобрите тројца, како и за други категории. Прочитајте ја проектната страница за натпреварот и земете учество. Вклучи се и заедно да ја подобриме македонската Википедија.MediaWiki message delivery (разговор) 21:03, 3 април 2021 (CEST)Одговори