Архива бр. 1 Архива бр. 2


Нов корисник

уреди

Поздрав Бојан. Јас сум нов корисник на Македонската Википедија. Ми се допаѓа проектов и ќе се погрижам да пишувам што поквалитетни статии. Имено, тие се обраќам тебе по препорака на Рашо, зашто ми треба мала услуга. Би сакал да го променам корисничкото име од Digor во Мaverick, ако е тоа некако изводливо. Би ти бил многу благодарен ако можеш да ми завршиш работа. Пријатно и се слушаме во некоја наредна прилика. --Digor (разговор) 23:19, 25 септември 2012 (CEST)Одговори

Мило ми е што успеа да го смениш, ама сега не можам да се логирам. Ако можеш испрати ми ја лозинката на мејлот. Поздрав. --46.217.233.24 (разговор) 15:40, 27 септември 2012 (CEST)Одговори

Хм, навистина не знам зошто има ваков проблем, барем досега не сум имал ваков случај. Би ти препорачал да му се обратиш на Милош или FlavrSavr и да му кажеш каков е проблемот со неможноста да се логираш по преименувањето. -- Бојан имаш за кажување? 16:02, 27 септември 2012 (CEST)Одговори

Повторно здраво Бојан. Се прашував дали можеш да ми ги препишеш уредувачките заслуги и награди од мојата стара сметка (Digor или Maverick) на новата Вик Ретлхед? Вака испаѓа дека ништо немам сработено. А, да, и корисничкото име Payton можеш да го избришеш бидејќи не го користам повеќе. Имам и таму некои уредувања за Клиф Бартон и некои албуми на Металика кои може да ми се препишат. Вик Ретлхед (разговор) 16:51, 30 септември 2012 (CEST)Одговори

Добар ден! Јас ги немам тие ингеренции и можности да препишувам кориснички придонеси од стара корисничка сметка на новосоздадена (во смисла, да ги има наведено во корисничката историја на сметката "Вик Ретлхед", ако на тоа мислеше). Од друга страна, ги проверив твоите кориснички права на "Вик Ретлхед" и ги имаш правата на уредувач. Наградите - лесна работа, ќе ти ги поставам на твојата сегашна корисничка страница. Засега нема да бришам твои стари кориснички сметки, сè додека не дојдеме до сознание дали воопшто може придонесите од стара, да се стават на новосоздадена сметка.
Исто така, во меѓувреме разгледував и забележав дека постои и друга корисничка сметка со име "Maverick". Многу е веројатно дека проблемите кои ги имаше со "Maverick" да потекнувале токму од тоа што имало и друга регистрирана сметка со истото име. Тоа уште повеќе, што досега на никој преименуван корисник системот не му барал нова лозинка. -- Бојан имаш за кажување? 17:22, 1 октомври 2012 (CEST)Одговори

Повторно јас Бојан. Извини ако ти додевам, ама ми треба твојата помош. Те молам додај ја категоријата албуми на Металика во албуми по изведувач.--Вик Ретлхед (разговор) 09:57, 6 октомври 2012 (CEST) Уште нешто. Ај прати ми листа со скрос сите статии за албуми на македонскава википедија, без оглед на жанрот или изведувачот. Сакам да ги поправам пошто не ги исполнуваат ни основните норми.--Вик Ретлхед (разговор) 11:51, 6 октомври 2012 (CEST)Одговори

Добра вечер, Боки. Да те прашам, да не знаеш зошто статијата за Никола Пусен сеуште не е ставена на гласање за избрана статија? И втората работа, ако имаш време да ги симнеш аудио семпловите на страницата на Мегадет би било одлично. Поздрав. --Вик Ретлхед (разговор) 19:56, 8 октомври 2012 (CEST)Одговори

Username change

уреди

Hi, could you please change my user name User:Alex Esp to User:Àlex? I need to change it for unified login. There's a proof: [1]. Thank you for your attention! --Alex Esp (разговор) 17:13, 9 октомври 2012 (CEST)Одговори

 Ок Готово. -- Бојан имаш за кажување? 12:41, 16 октомври 2012 (CEST)Одговори
Thank you!--Àlex (разговор) 21:08, 18 октомври 2012 (CEST)Одговори

Оценувачки права

уреди

Поздрав, Бојан. Те контактирам по препорака на Кирил, само да прашам до каде е постапката за доделување на оценувачките права. Толку од мене. Пријатно.--Вик Ретлхед (разговор) 19:18, 17 ноември 2012 (CET)Одговори

Здраво. Ако може сликата во инфокутијата за Кевин Костнер да биде зголемена (по урнек на англиската). Позз.--Вик Ретлхед (разговор) 14:41, 21 ноември 2012 (CET)Одговори

Смртта на Иван Илич

уреди

Бојан, направив мала збрка. Некој создал две статии за книгата Смртта на Иван Илич, ама на втората Иван Илич го напишал со мали букви, и јас таа сум ја средувал. Ако можеш да направиш некакво пренасочување, па моите уредувања да ги префрлиш на правилната страница. Поздрав.--Вик Ретлхед (разговор) 09:09, 3 декември 2012 (CET)Одговори

Filo usurp

уреди

Hello bureaucrat :) I'd like to usurp username "Filo". For using my account on commons under the same name as my long-time used czech account (SUL). The commons account Filo has never been used, but I first need „mk” user account. Thanks! --Filo cz (разговор) 11:00, 16 декември 2012 (CET)Одговори

Природа

уреди
  Статијата Природа, која Вие ја проширивте и предложивте, го доби статусот „избрана статија“. Ве повикувам да напишете некоја друга статија, а доколку знаете веќе некоја постоечка која ги задоволува критериумите, слободно предложете ја.

Одлична статија Бојан, а воедно и среќен роденден!--Kiril Simeonovski (разговор) 23:30, 22 декември 2012 (CET)Одговори

Vugar 1981 → NKOzi

уреди

I would like my username changed from Vugar 1981 to NKOzi. Thanks. --Vugar 1981 (разговор) 14:23, 18 јануари 2013 (CET)Одговори

Баклава за Вас. Бујрум!

уреди
  SAMO za Najdobrite
Elham-15 (разговор) 15:46, 24 февруари 2013 (CET)Одговори

Оценувачки права

уреди

Здраво, по успешната кандидатура за добивање оценувачки права пред неколку дена ми беше кажано дека треба да ве побарам некој од вас бирократите за самото доделување. Поздрав --Ehrlich91 (разговор) 18:56, 28 февруари 2013 (CET)Одговори

Autopatrollers

уреди

Mogu li da budem autopatroler ovde Wikipediji. Veoma uspešnp pozdravljam nove korisnike sa mojim botom i vraćam loše izmene? --Kolega2357 (разговор) 19:21, 12 април 2013 (CEST)Одговори

Kolega2357-Bot@mkwiki

уреди

Možeš li ovu Autochecked users grupu korisnika dodeliti mom botu? Bot je rekategorisao više od 4000 hiljade članaka o makedonskim selima. --Kolega2357 (разговор) 21:09, 14 април 2013 (CEST)Одговори

Kad sam rekategorisao članke na nekim člancima kad je moj bot napravio izmenu ona je ostala na čekanju. Kad je neko član ove Autochecked users grupe onda njegove izmene nisu na čekanju. --Kolega2357 (разговор) 11:43, 16 април 2013 (CEST)Одговори

Da u redu je sad. Možeš li staviti isto автооценувач na mog bota? Pozdrav i sve najbolje. --Kolega2357 (разговор) 11:51, 16 април 2013 (CEST)Одговори

Jel možeš da mi staviš da budem patroler uredno vraćam loše izmene ovde? Neophodno je patroliranje ovde po meni. --Kolega2357 (разговор) 13:21, 4 мај 2013 (CEST)Одговори

Бирократство

уреди

Јас мислам дека одамна требаше да бидам. Имам задачи што не можам да ги вршам и чекаат веќе подолго време, а јас сиромашкиот не знам баш каде да се обратам. Ќе ми биде чест и задоволство. --Б. Јанкулоски (разговор) 11:58, 16 април 2013 (CEST)Одговори

Благодарам

уреди

Благодарам колега! Многу ми е мило и би сакал да ти се заблагодарам на тебе за покренувањето на постапката, а и за сите оние што ми ја изгласаа довербата. Сега преостанува да те прашам дали имаме нешто „жешко“ за сработување и воопшто, дали имаш нешто да препорачаш за правење како бирократ. Патем, изгласан сум, ама кога ќе ми биде доделено правото? Нели тоа треба да се поднесе некаде и да се почека? --Б. Јанкулоски (разговор) 11:22, 23 април 2013 (CEST)Одговори

Sockpuppet

уреди

Корисник:MihajloDonev i Корисник:ГП su mogući sockpuppet nalozi. --Kolega2357 (разговор) 12:55, 23 април 2013 (CEST)Одговори

Не верувам дека се sockpuppet сметки, бидејќи се дел од проект кој претставува соработка меѓу Викимедија Македонија и Економскиот факултет во Скопје. -- Бојан имаш за кажување? 10:52, 24 април 2013 (CEST)Одговори

Ako je tako onda izvini bila je moja greška neko gore navedena izmena mi je bila sumnjiva. --Kolega2357 (разговор) 10:56, 24 април 2013 (CEST)Одговори

Forced user renames coming soon for SUL

уреди

Hi, sorry for writing in English. I'm writing to ask you, as a bureaucrat of this wiki, to translate and review the notification that will be sent to all users, also on this wiki, who will be forced to change their user name on May 27 and will probably need your help with renames. You may also want to help with the pages m:Rename practices and m:Global rename policy. Thank you, Nemo 18:53, 3 мај 2013 (CEST)Одговори

Генетика

уреди
  Статијата Генетика, која Вие ја проширивте и предложивте, го доби статусот „избрана статија“. Ве повикувам да напишете некоја друга статија, а доколку знаете веќе некоја постоечка која ги задоволува критериумите, слободно предложете ја.

Одлична работа Бојан!--Kiril Simeonovski (разговор) 09:06, 6 мај 2013 (CEST)Одговори

Ваше мислење

уреди

Здраво Бојан. Сакам да ве замолам да се изјасните по повод дискусијата и предлог-решенијата „арбитража“ или „одземање администраторски права“ (или кое било друго решение за надминување на спорот) на корисникот Brest. Дискусијата е водена тука.--Никола Стоіаноски 18:04, 15 мај 2013 (CEST)Одговори

Monocophoran image

уреди

{{subst:idw|File:Neopilina001.jpg|File:Neopilina001.jpg}} 108.184.203.211 (разговор) 05:38, 17 мај 2013 (CEST)Одговори

Функција

уреди

Се надевам дека правилно работам. Слободно средете! Гледам дека и на англиската википедија имаат мака со страниците за математикчи функции ... Меѓутоа:

1. Следејќи ја страницата: Метал_(појаснување), ја изменив страницата Функција да биде како http://en.wikipedia.org/wiki/Function (слободно поправете, бришете го разговорот, ...!)

2. Создадов нова страница Функција_(математичко образование) со мојот материјал (и тоа без бои :)). Немам желба да се расправам со никого, па не влегувам во страницата Функција_(математика). Видов на оригиналната англиска википедија поделба (mathematics education), e.g. http://en.wikipedia.org/wiki/Multiple_representations_(mathematics_education), па одев на таа варијанта.

Поздрав Lfahlberg (разговор) 22:05, 13 јуни 2013 (CEST)Одговори

Ако сакате "проверете" (прифатете) ги измените на Функција. Не се прифаќаат со моите најава. Фала. Lfahlberg (разговор) 00:34, 14 јуни 2013 (CEST)Одговори


Ако сакате, погледнете ја страницата: Sandbox_LFS1 и видете дали страницата е во склад со вики нормативи - ОСОБЕНО видеото на крајот. Благодарам.Lfahlberg (разговор) 22:36, 17 јуни 2013 (CEST)Одговори

An important message about renaming users

уреди

Dear Boyan, My aplogies for writing in English. Please translate or have this translated for you if it will help. I am cross-posting this message to many places to make sure everyone who is a Wikimedia Foundation project bureaucrat receives a copy. If you are a bureaucrat on more than one wiki, you will receive this message on each wiki where you are a bureaucrat.

As you may have seen, work to perform the Wikimedia cluster-wide single-user login finalisation (SUL finalisation) is taking place. This may potentially effect your work as a local bureaucrat, so please read this message carefully.

Why is this happening? As currently stated at the global rename policy, a global account is a name linked to a single user across all Wikimedia wikis, with local accounts unified into a global collection. Previously, the only way to rename a unified user was to individually rename every local account. This was an extremely difficult and time-consuming task, both for stewards and for the users who had to initiate discussions with local bureaucrats (who perform local renames to date) on every wiki with available bureaucrats. The process took a very long time, since it's difficult to coordinate crosswiki renames among the projects and bureaucrats involved in individual projects.

The SUL finalisation will be taking place in stages, and one of the first stages will be to turn off Special:RenameUser locally. This needs to be done as soon as possible, on advice and input from Stewards and engineers for the project, so that no more accounts that are unified globally are broken by a local rename to usurp the global account name. Once this is done, the process of global name unification can begin. The date that has been chosen to turn off local renaming and shift over to entirely global renaming is 15 September 2014, or three weeks time from now. In place of local renames is a new tool, hosted on Meta, that allows for global renames on all wikis where the name is not registered will be deployed.

Your help is greatly needed during this process and going forward in the future if, as a bureaucrat, renaming users is something that you do or have an interest in participating in. The Wikimedia Stewards have set up, and are in charge of, a new community usergroup on Meta in order to share knowledge and work together on renaming accounts globally, called Global renamers. Stewards are in the process of creating documentation to help global renamers to get used to and learn more about global accounts and tools and Meta in general as well as the application format. As transparency is a valuable thing in our movement, the Stewards would like to have at least a brief public application period. If you are an experienced renamer as a local bureaucrat, the process of becoming a part of this group could take as little as 24 hours to complete. You, as a bureaucrat, should be able to apply for the global renamer right on Meta by the requests for global permissions page on 1 September, a week from now.

In the meantime please update your local page where users request renames to reflect this move to global renaming, and if there is a rename request and the user has edited more than one wiki with the name, please send them to the request page for a global rename.

Stewards greatly appreciate the trust local communities have in you and want to make this transition as easy as possible so that the two groups can start working together to ensure everyone has a unique login identity across Wikimedia projects. Completing this project will allow for long-desired universal tools like a global watchlist, global notifications and many, many more features to make work easier.

If you have any questions, comments or concerns about the SUL finalisation, read over the Help:Unified login page on Meta and leave a note on the talk page there, or on the talk page for global renamers. You can also contact me on my talk page on meta if you would like. I'm working as a bridge between Wikimedia Foundation Engineering and Product Development, Wikimedia Stewards, and you to assure that SUL finalisation goes as smoothly as possible; this is a community-driven process and I encourage you to work with the Stewards for our communities.

Thank you for your time. -- Keegan (WMF) talk 20:24, 25 август 2014 (CEST)Одговори

--This message was sent using MassMessage. Was there an error? Report it!

Уредувачки натпревар „СИЕ Пролет 2017“

уреди

Во тек е спроведувањето на меѓународниот уредувачки натпревар „СИЕ Пролет 2017“, кој учествуваат мноштво земји од Средна и Источна Европа, за чии земји недостигаат бројни статии на Википедија на македонски јазик. Помогни и приклучи се во спроведувањето на овој уредувачки натпревар со пишување на дел од предложените статии од самите организатори, со што значително би се подобрил квалитетот на самата Википедија. За натпреварот се обезбедени награди. Прочитајте ја самата проектна страница, а за сите прашања стојам на располагање. Поздрав, Ehrlich91

Помогнете да се зголеми квалитетот на нашата Википедија

уреди

Здраво, од 25 септември (утре) започнува нов уредувачки натпревар насочен кон зголемување на општиот квалитет на нашата Википедија преку подобрување и средување на сите можни статии кои се обележани со посебни шаблони за средување. Помогнете да го зголемиме квалитетот на нашата Википедија. За најдобрите тројца уредници, како и за најдобрата статија подобрена во текот на натпреварот, обезбедени се награди. Прочитајте ја проектната страница за натпреварот и земете учество. --MediaWiki message delivery (разговор) 15:52, 24 септември 2017 (CEST)Одговори

Уредувачки натпревар за вулкани

уреди

Здраво, во текот на целиот декември се одржува уредувачки натпревар насочен кон пишување статии за вулкани од сите земји во светот, со што би се зголемил опфатот на нашата Википедија на оваа тема. За најдобрите тројца уредници, како и за најдобрата статија и за оној кој ќе напише најмногу статии за вулкани од различни земји, обезбедени се награди. Прочитајте ја проектната страница за натпреварот и земете учество. --MediaWiki message delivery (разговор) 18:10, 4 декември 2017 (CET)Одговори

1000 статии што секоја Википедија мора да ги има

уреди

Здраво, во текот на од 5 февруари до 4 март ќе се уредувачки натпревар со цел создавање и подобрување на статии на тема „1000 статии што секоја Википедија мора да ги има“. Според овој критериум, македонската Википедија се наоѓа на 37. место и целта на натпреварот е да го подигнеме квалитетот на нашата Википедија, создавајќи и подобрувајќи статии кои се оценети како неопходни од целокупната заедница. Обезбедени се награди за најдобрите тројца, како и за други категории. Прочитајте ја проектната страница за натпреварот и земете учество. Вклучи се и заедно да ја подобриме македонската Википедија. --MediaWiki message delivery (разговор) 22:54, 31 јануари 2018 (CET)Одговори

Почеток на регионалниот натпревар СИЕ Пролет 2018

уреди

Здраво, во текот од 21 март до 31 мај ќе се одржува регионалниот уредувачки натпревар „СИЕ Пролет 2018“, во кој учествуваат заедници од цела Средна и Источна Европа, со цел создавање и подобрување на статии од сите тие заедници по однапред предложени списоци. Се разбира, дозволено е и пишување статии надвор од предложените списоци на заедниците. Обезбедени се награди за најдобрите тројца, како и за други категории. Прочитајте ја проектната страница за натпреварот и земете учество. Вклучи се и заедно да ја подобриме македонската Википедија. --MediaWiki message delivery (разговор) 22:13, 19 март 2018 (CET)Одговори

Земете учество во натпреварот за средување на статии на нашата Википедија

уреди

Здраво, еден месец со почеток од 1 септември ќе трае уредувачкиот натпревар „Временски периоди“, чија цел е да се средат илјадниците постоечки статии поврзани со години, векови, години во области и слично. За натпреварот се обезбедени и награди. Прочитајте ја проектната страница за натпреварот и земете учество. Вклучи се и заедно да ја подобриме македонската Википедија. --MediaWiki message delivery (разговор) 21:00, 2 септември 2018 (CEST)Одговори

Регионален натпревар СИЕ Пролет 2019

уреди

Здраво, во периодот од 21 март до 20 април ќе се одржува регионалниот уредувачки натпревар „СИЕ Пролет 2019“, во кој учествуваат заедници од цела Средна и Источна Европа, со цел создавање и подобрување на статии од сите тие заедници по однапред предложени списоци. Се разбира, дозволено е и пишување статии надвор од предложените списоци на заедниците. Обезбедени се награди за најдобрите тројца, како и за други категории. Прочитајте ја проектната страница за натпреварот и земете учество. Вклучи се и заедно да ја подобриме македонската Википедија.

Да ги средиме статиите за државите во светот

уреди

Здраво, те повикувам да се приклучиш на натпреварот „Држави во светот“ и да ги подобриме статиите за државите во светот во периодот од 1 до 31 јули, со кој сакаме да ги подобриме статиите за државите во светот на нашата Википедија. Обезбедени се награди за најдобрите тројца, како и за други категории. Прочитајте ја проектната страница за натпреварот и земете учество. Вклучи се и заедно да ја подобриме македонската Википедија. --MediaWiki message delivery (разговор) 16:44, 29 јуни 2019 (CEST)Одговори

Нов уредувачки натпревар

уреди

Здраво, те повикувам да се приклучиш на натпреварот „Автомобили“ и да создадеме повеќе статии за автомобилските модели во периодот од 20 септември до 19 октомври, со кој сакаме да создадеме нови содржини за оваа тема на нашата Википедија. Обезбедени се награди за најдобрите тројца, како и за други категории. Прочитајте ја проектната страница за натпреварот и земете учество. Вклучи се и заедно да ја подобриме македонската Википедија.--MediaWiki message delivery (разговор) 22:35, 17 септември 2019 (CEST)Одговори

Ракомет

уреди

Здраво, како што во Македонија е особено популарен ракометот, а темата на Википедија е доста слабо покриено, дојдовме до идеја да организираме уредувачки натпревар на тема „Ракомет“, со цел да ги подобриме постоечките статии, но и да создадеме нови. Натпреварот ќе се одржува цел декември. Има обезбедено награди за учество во натпреварот. Прочитајте ја проектната страница за натпреварот и земи учество. Вклучи се и заедно да ја подобриме македонската Википедија.--MediaWiki message delivery (разговор) 12:23, 30 ноември 2019 (CET)Одговори

Администратор

уреди

Здраво, сакам те известам дека имам поднесено предлог за одземање на статусот „администратор“, кој го поседуваш моментално, поради неактивност во извршување на администраторските работи, што нема никакви врска со твоите уредувања. Улогата на администратор е одговорност, а не привилегија. Доколку не се согласуваш со предлогот, кој се разбира треба да го одобри и самата заедница, приклучи се на дискусијата на следната страница. --Ehrlich91 (разговор) 21:33, 5 јули 2020 (CEST)Одговори

Земи учество во СИЕ Пролет 2021

уреди

Здраво, во периодот од 1 до 30 април ќе се одржува регионалниот уредувачки натпревар „СИЕ Пролет 2021“, во кој учествуваат заедници од цела Средна и Источна Европа, со цел создавање и подобрување на статии од сите тие заедници по однапред предложени списоци. Се разбира, дозволено е и пишување статии надвор од предложените списоци на заедниците. Обезбедени се награди за најдобрите тројца, како и за други категории. Прочитајте ја проектната страница за натпреварот и земете учество. Вклучи се и заедно да ја подобриме македонската Википедија.MediaWiki message delivery (разговор) 21:03, 3 април 2021 (CEST)Одговори