Знаме на Монголиiа
Знаме на Монголиiа
Знаме на Македониiа
Знаме на МакедониiаNews

уреди

види ова: http://www.mia.mk/mk/Inside/RenderSingleNews/48/134054868 . 77.46.231.150 (разговор) 22:28, 8 јануари 2018 (CET) или: http://makfax.com.mk/daily-news/фродем-бара-од-иванов-и-од-владата-да-по/ . 77.46.231.150 (разговор) 22:33, 8 јануари 2018 (CET)Одговори

Џ. Р. Р. Толкин

уреди
Статијата Џ. Р. Р. Толкин, која Вие ја проширивте и предложивте, го доби статусот „избрана статија“. Ве повикувам да продолжите со уредувањето на квалитетни статии кои во иднина би можеле да се стекнат со овој статус.

Одлична работа Никола! --Kiril Simeonovski (разговор) 15:29, 11 јануари 2018 (CET)Одговори

Прилепско-битолски дијалект

уреди

Здраво, имам направено едно уредување во стаијата „прилепско-битолски дијалект“ во делот на фонетско-фонолошките карактеристики, но веќе неколку дена чека на проверка, се' уште не е одобрена. Ако можеш да провериш што е работата (ако веќе има нешто спорно), бидејќи сакам да продолжам да уредува и во делот на морфологијата. Благодарам, поздрав. Hristijan Kicho (разговор) 16:01, 18 јануари 2018 (CET)Одговори

1000 статии што секоја Википедија мора да ги има

уреди

Здраво, во текот на од 5 февруари до 4 март ќе се уредувачки натпревар со цел создавање и подобрување на статии на тема „1000 статии што секоја Википедија мора да ги има“. Според овој критериум, македонската Википедија се наоѓа на 37. место и целта на натпреварот е да го подигнеме квалитетот на нашата Википедија, создавајќи и подобрувајќи статии кои се оценети како неопходни од целокупната заедница. Обезбедени се награди за најдобрите тројца, како и за други категории. Прочитајте ја проектната страница за натпреварот и земете учество. Вклучи се и заедно да ја подобриме македонската Википедија. --MediaWiki message delivery (разговор) 22:54, 31 јануари 2018 (CET)Одговори

Почеток на регионалниот натпревар СИЕ Пролет 2018

уреди

Здраво, во текот од 21 март до 31 мај ќе се одржува регионалниот уредувачки натпревар „СИЕ Пролет 2018“, во кој учествуваат заедници од цела Средна и Источна Европа, со цел создавање и подобрување на статии од сите тие заедници по однапред предложени списоци. Се разбира, дозволено е и пишување статии надвор од предложените списоци на заедниците. Обезбедени се награди за најдобрите тројца, како и за други категории. Прочитајте ја проектната страница за натпреварот и земете учество. Вклучи се и заедно да ја подобриме македонската Википедија. --MediaWiki message delivery (разговор) 22:14, 19 март 2018 (CET)Одговори

За Пиринските "Македонци"

уреди

А тоя автор от 87 годна дали е ходил някога в Пирина, дали някога е разговарял с тия "македонци" по тоя въпрос? Дали некой в "Македония" си е мислел изобщо да ги пита моята баба и дядо който са едни от тия "македонци"? Защото в днешно време има много интервюта по тоя въпрос. Има много материяли с такива българи всичките очевидци. Ако си мислиш че са имали избор - нямали са. Чак когато Сталин и Тито се скарват тогава им позволяват да се напишат отново Българи. Цела националност ви създадоха от нищото сърбите, след като разбраха че не могат да ви накарат да се наречете "южни сърби" само и само да сте различни от Българите (и да ги мразите без причина) а вие на едно фалшифицирано преброяване не вервате. Вие дето най-много сте си патили и бабите и дядовците ви са гнили по концлагерите и бой са яли за дето не се пишат македонци. За нас Българите е било или това или червената армия влиза. Пък и след 3 поредни изгубени войни в който сме окупирали и изтрепали 30% от населението заради предателствата от 1885 и 1913 и наглостта през цялото това време - не ни обичат изобщо. Само гледат да ни разделят. И много ме кефите като кажете нас Сърбите са ни освободили в Балканската война, а кой се бие пред Константинопол с турците който идват за вас от целия Арабски свят и цяла Анатолия? Кой има най-голямата армия и дава най-много жертви тая въпросна война? Естествено България. С армия 2 пъти колкото Сръбската и 3 пъти колкото Гръцката, дава половината жертви от войната да кажат сърбите са ви "освободили". И то едно освобождение майко миля, да ви забранят да гласувате и да говорите на майчния си език. Голямо освобождение. Продължавайте все така с Сърбоманска литература от 87 година братя македонци, все така!

Мејл

уреди

Ако може твој мејл за да прашам за изработка на некои мапи. Фала и поздрав.--Retrohead (разговор) 20:45, 18 јуни 2018 (CEST)Одговори

Здраво. nikolau.mk[at]gmail.com. Поздрав--Никола Стоіаноски 14:55, 19 јуни 2018 (CEST)Одговори
Здраво пак. Ако може да се избрише ова, беше тест уредување. Се гледаме.--Retrohead (разговор) 14:15, 20 јуни 2018 (CEST)Одговори
Средено.--Никола Стоіаноски 09:33, 21 јуни 2018 (CEST)Одговори

Бришење статии

уреди

Никола, како прво ниту знам ниту негде пишува дека тие се статии од ВикиКлубовите, особено внимавам кога така и се означени. Потоа, да не сум јас кој ги средува скорешните промени, Википедија ќе осамне со бројни несредени статии и непроверени промени. Ако случајно сум избришал некогаш некоја статија, боже мој, се случува грешка кај секој. Токму бидејќи знам дека скоро никој подоцна нема да се наврати да ги досреди тие статии, затоа и некогаш брзо се решавам да ги избришам, затоа што не е ниту поентата да добиваме само бројка, кога статиите не личат на ништо. --Ehrlich91 (разговор) 11:19, 22 август 2018 (CEST)Одговори

Земете учество во натпреварот за средување на статии на нашата Википедија

уреди

Здраво, еден месец со почеток од 1 септември ќе трае уредувачкиот натпревар „Временски периоди“, чија цел е да се средат илјадниците постоечки статии поврзани со години, векови, години во области и слично. За натпреварот се обезбедени и награди. Прочитајте ја проектната страница за натпреварот и земете учество. Вклучи се и заедно да ја подобриме македонската Википедија. --MediaWiki message delivery (разговор) 21:00, 2 септември 2018 (CEST)Одговори

Шаблони за внимание и викифицирање

уреди

Здраво Никола. Кога веќе додаваш шаблони за внимание и викифицирање во кратки статии, земи барем среди ги за да нема потреба да се трупаат. Ги поминав сите набрзина и ми одзема околу половина час да ги препрочитам и досредам. Разбирам да се долги несредени статии кои одземаат многу време и во кои има потреба да стојат шаблоните (вакви има многу кои стојат несредени со години), но во најмала рака можеме барем да спречиме да се проширува списокот со некои кои не бараат многу време. Поздрав.--Kiril Simeonovski (разговор) 12:10, 28 ноември 2018 (CET)Одговори

Одамна зборам за ова, во друг контекст и други корисници. Не чепкам додека не завршат корисниците со уредување (конфликт при уредувања). --Никола Стоіаноски 12:14, 28 ноември 2018 (CET)Одговори
Јас оставам и не чепкам единствено кога е додаден шаблонот во изработка затоа што самиот предупредува дека некој работи на статијата. Можеби нема да биде лошо да се укажува за негова поширока примена. Поздрав.--Kiril Simeonovski (разговор) 12:40, 28 ноември 2018 (CET)Одговори
Да, јас сум за користење на тој шаблон. Кога пишувам на подолг период го користам. Треба да се користи, доста е применлив--Никола Стоіаноски 12:46, 28 ноември 2018 (CET)Одговори

Хосе де Сан Мартин

уреди
Статијата Хосе де Сан Мартин, која Вие ја проширивте и предложивте, го доби статусот „избрана статија“. Ве повикувам да продолжите со уредувањето на квалитетни статии кои во иднина би можеле да се стекнат со овој статус.

Одлична работа Никола!--Kiril Simeonovski (разговор) 08:57, 29 ноември 2018 (CET)Одговори

Шаблон:Location map many/old

уреди

Никола, ти пишувам бидејќи имаш уредувано во овој шаблон, а Цветко има некоја замисла да ги среди проблемите со координатите и сите шаблони во текот на овие денови, па те замолувам да го оставиме да го оствари тоа што го наумил. Ако по некоја случајност, не излезе како што треба, ќе ги вратиме сите промени како што си беа. Поздрав и убави празници --Ehrlich91 (разговор) 20:09, 28 декември 2018 (CET)Одговори

Јазици

уреди

Никола, бидејќи ти се неприкосновен за јазициве, сакав да те замолам, да ги провериш твоите статии, дали сите се поврзани со Википодатоци, бидејќи еве вчера имаше двајца уредници кои пишувале за кашупски и шлески јазик, што ти веќе си ги создал во минатото, но истото не биле поврзани со Википодатоци, и поради тоа ги дава во алатката за превод како да не постојат. Пробај да ѕирнеш, а за твоја помош дополнително може да ја користиш оваа страница. Поздрав --Ehrlich91 (разговор) 12:09, 21 јануари 2019 (CET)Одговори

Регионален натпревар СИЕ Пролет 2019

уреди

Здраво, во периодот од 21 март до 20 април ќе се одржува регионалниот уредувачки натпревар „СИЕ Пролет 2019“, во кој учествуваат заедници од цела Средна и Источна Европа, со цел создавање и подобрување на статии од сите тие заедници по однапред предложени списоци. Се разбира, дозволено е и пишување статии надвор од предложените списоци на заедниците. Обезбедени се награди за најдобрите тројца, како и за други категории. Прочитајте ја проектната страница за натпреварот и земете учество. Вклучи се и заедно да ја подобриме македонската Википедија.

Да ги средиме статиите за државите во светот

уреди

Здраво, те повикувам да се приклучиш на натпреварот „Држави во светот“ и да ги подобриме статиите за државите во светот во периодот од 1 до 31 јули, со кој сакаме да ги подобриме статиите за државите во светот на нашата Википедија. Обезбедени се награди за најдобрите тројца, како и за други категории. Прочитајте ја проектната страница за натпреварот и земете учество. Вклучи се и заедно да ја подобриме македонската Википедија. --MediaWiki message delivery (разговор) 16:44, 29 јуни 2019 (CEST)Одговори

Македонија

уреди

На већини страница српске Википедије ми користимо придев македонски, а не северномакедонски. Постоје неки који мењају без икакавог образложења и без договора, али смо вратили на македонски. Поздрав и немојте шта замерити, ви Македонци сте наши пријатељи.--Soundwaweserb (разговор) 15:38, 16 јули 2019 (CEST)Одговори

bezi od sounda, on samo ce ti gluposti reci; on previse sile koristi na srbskoj wikipedia i lose se ponasa zajedno sa super vandalima kao dungodung, dcirovic, zoranzoki21, oni bre nemaju 3 cuke sta rade i zloupotrebljavaju svoje administratorske sile.
macedonian decko, ti si takodje administrator na bugarskoj wiki?

Community Insights Survey

уреди
RMaung (WMF) 16:48, 6 септември 2019 (CEST)Одговори

Нов уредувачки натпревар

уреди

Здраво, те повикувам да се приклучиш на натпреварот „Автомобили“ и да создадеме повеќе статии за автомобилските модели во периодот од 20 септември до 19 октомври, со кој сакаме да создадеме нови содржини за оваа тема на нашата Википедија. Обезбедени се награди за најдобрите тројца, како и за други категории. Прочитајте ја проектната страница за натпреварот и земете учество. Вклучи се и заедно да ја подобриме македонската Википедија.--MediaWiki message delivery (разговор) 22:35, 17 септември 2019 (CEST)Одговори

Reminder: Community Insights Survey

уреди
RMaung (WMF) 17:14, 20 септември 2019 (CEST)Одговори

Reminder: Community Insights Survey

уреди
RMaung (WMF) 21:52, 3 октомври 2019 (CEST)Одговори

Србија

уреди

Вие ќе го заштитите написот на неодредено време. 37.151.13.123 (разговор) 12:39, 17 ноември 2019 (CET)Одговори

Златна тегла ајвар за Вас!

уреди
<3 Infernal teo (разговор) 17:18, 22 ноември 2019 (CET)Одговори

Ракомет

уреди

Здраво, како што во Македонија е особено популарен ракометот, а темата на Википедија е доста слабо покриено, дојдовме до идеја да организираме уредувачки натпревар на тема „Ракомет“, со цел да ги подобриме постоечките статии, но и да создадеме нови. Натпреварот ќе се одржува цел декември. Има обезбедено награди за учество во натпреварот. Прочитајте ја проектната страница за натпреварот и земи учество. Вклучи се и заедно да ја подобриме македонската Википедија.--MediaWiki message delivery (разговор) 12:23, 30 ноември 2019 (CET)Одговори

Кодификация на Егейските диалекти на Македонския език

уреди

Здравей г-н Стояноски, преди около 2 месеца ти писах на личната поща за тази нова статия на българската Википедия, а ти ми писа, че си на път и по-късно ще я прегледаш за становище, ама после нищо не ми отговори. Какво мислиш по въпроса? Поздрави! Jingiby (разговор) 13:38, 15 февруари 2020 (CET)Одговори

Здраво. За почеток, не знам колку ќе ти дозволат бугарските колеги и општо бугарската јавност, да се тргне намерно вметната бугарска пристрасна гледна точка. За подетално, што точно те интересира од моја гледна точка? Јазично нема опишано многу во статијата, скоро ништо. Овој „обид за стандардизација“ е секако со скоро никаков успех и јасен потег на странски служби во Македонија, т.е. Бугарија за !„бугаризирање“ на македонските говори во Грција (не заборавај дека претходно веќе има стандардизирана граматика и правопис на македонскиот јазик). Покрај ова, има и обид за „стандардизирање'“ делумно поддржан од Грција, Абецедарот. Можеме да разговараме на долго и широко на оваа тема, кажи ми што поточно те интересира? Поз--Никола Стоіаноски 09:00, 17 февруари 2020 (CET)Одговори
Според мен това е част от историята на кодификацията на Македонския език и е добре да се опише некъде по тукашните статии. Jingiby (разговор) 14:41, 18 февруари 2020 (CET)Одговори


Грешка?

уреди
Заповед за масово уништување на книгата на Мисирков За македонските работи, објавена во Софија.

Здраво господине Стојановски. Овој документ сте го поставиле на Викимедија Комонс, тврдејќи дека е наредба на бугарските власти за масовно уништување на книгата на Мисирков. Според моето мислење, ова е грешка. Документот е напишан на српски јазик и колку што можам да го прочитам заради неговиот лош квалитет, станува збор за извештај на српскиот амбасадор во Софија во МВР во Белград. Амбасадорот предлага да се купат копии од книгата за дистрибуција во Отоманска Македонија. Некои бугарски истражувачи тврдат дека навистина е имало такво дејство. Што мислите? Jingiby (разговор) 15:12, 6 мај 2020 (CEST)Одговори

Здраво. Квалитетот е многу лош, и е преземен од виртуелната тура на спомен-музејот (куќа) на Мисирков. Се сеќавам на ова. Денес во архивот не ги даваат овие материјали за слободно подигање, може да се видат на лице место. Лично, не сметам дека Србија имала некаков контакт со Мисирков во тој период (имало претходно). Поинтензивни контакти на Мисирков во тој период имало со Бугарија, отколку со Србија. Содржината на објавата сварно е тешко да се види од оваа резолуција (додека најдеме подобра не можеме да коментираме)...--Никола Стоіаноски 15:22, 6 мај 2020 (CEST)Одговори
Сосема е сигурно дека овој документ е напишан на српски, а не бугарски. Ако не се најде некаков сигурен извор, јас ќе предложам да го избришете. Поздрав! 15:38, 6 мај 2020 (CEST)
PS. Некои разјаснувачки информации: активистот на ВМРО, Никола Велев, пишува дека во ноември 1903 година Мисирков дошол во Софија за да ја отпечати својата книга „За македонските работи“. Во декември, Мисирков заминал за Белград. Тука се среќава со професорот Стојан Новаковиќ, во тоа време српски министер за надворешни работи, со српскиот дипломат Света Симиќ, шеф на политичко-образовната единица на српското Министерство за надворешни работи и со српскиот дипломатски претставник во Атина, Света Николаевиќ. Од неговата нова книга Св. Новаковиќ нарача за купување на 50 единици од српската дипломатска агенција во Софија во вредност од 75 динари. Jingiby (разговор) 16:51, 6 мај 2020 (CEST)Одговори
И сега наводно ова е доказ дека Бугарија не ги запленила и забранила книгите, туку Србија ги купила? ЛОЛ--Никола Стоіаноски 17:34, 6 мај 2020 (CEST)Одговори
Според западни извори, повеќето примероци од книгата се биле уништени од активисти на ВМРО и полиција уште во Софија. Jingiby (разговор) 17:44, 6 мај 2020 (CEST)Одговори


Џорџ Орвел

уреди
Статијата Џорџ Орвел, која Вие ја проширивте и предложивте, го доби статусот „избрана статија“. Ве повикувам да продолжите со уредувањето на квалитетни статии кои во иднина би можеле да се стекнат со овој статус.

Одлична работа!--Kiril Simeonovski (разговор) 08:50, 18 март 2021 (CET)Одговори

Земи учество во СИЕ Пролет 2021

уреди

Здраво, во периодот од 1 до 30 април ќе се одржува регионалниот уредувачки натпревар „СИЕ Пролет 2021“, во кој учествуваат заедници од цела Средна и Источна Европа, со цел создавање и подобрување на статии од сите тие заедници по однапред предложени списоци. Се разбира, дозволено е и пишување статии надвор од предложените списоци на заедниците. Обезбедени се награди за најдобрите тројца, како и за други категории. Прочитајте ја проектната страница за натпреварот и земете учество. Вклучи се и заедно да ја подобриме македонската Википедија.MediaWiki message delivery (разговор) 21:03, 3 април 2021 (CEST)Одговори

Translation request

уреди

Hello.

Can you translate and upload the article en:List of Azerbaijani flags in Macedonian Wikipedia, just like Список на знамиња на Ерменија?

Yours sincerely, Multituberculata (разговор) 12:23, 30 јули 2021 (CEST)Одговори

How we will see unregistered users

уреди

Hi!

You get this message because you are an admin on a Wikimedia wiki.

When someone edits a Wikimedia wiki without being logged in today, we show their IP address. As you may already know, we will not be able to do this in the future. This is a decision by the Wikimedia Foundation Legal department, because norms and regulations for privacy online have changed.

Instead of the IP we will show a masked identity. You as an admin will still be able to access the IP. There will also be a new user right for those who need to see the full IPs of unregistered users to fight vandalism, harassment and spam without being admins. Patrollers will also see part of the IP even without this user right. We are also working on better tools to help.

If you have not seen it before, you can read more on Meta. If you want to make sure you don’t miss technical changes on the Wikimedia wikis, you can subscribe to the weekly technical newsletter.

We have two suggested ways this identity could work. We would appreciate your feedback on which way you think would work best for you and your wiki, now and in the future. You can let us know on the talk page. You can write in your language. The suggestions were posted in October and we will decide after 17 January.

Thank you. /Johan (WMF)

19:18, 4 јануари 2022 (CET)

Translation request

уреди

Hello, It'd be an honor if you could translate this article to Macedonian. It doesn't need to be long, just a few sentences are good. Regards,ChipsBaMast (разговор) 12:50, 21 февруари 2022 (CET)Одговори

Hi. I'll see what I can do. Regards, 12:52, 21 февруари 2022 (CET)~ Никола Стоіаноски 12:52, 21 февруари 2022 (CET)Одговори