Отвори го главното мени

Слободан Чашуле

Политичар од Македонија

БиографијаУреди

Чашуле е роден во Скопје на 27 септември 1945 -година. Тој е син на познатиот македонски писател Коле Чашуле. Во 1972 година, Чашуле го завршил своето образование на Папскиот католички универзитет во Лима, Перу.

КариераУреди

  • 19651967 — новинар и основател на ТВ Скопје.
  • 19671974 — дописник на ТВ Скопје во Чиле и Перу.
  • 19741980 — дописник за ТАНЈУГ во Латинска Америка и Карибите.
  • 19801990 — главен уредник на ТАНЈУГ во Македонија.
  • 19901994 — директор и главен уредник на македонското радио.
  • Јануари — Април 1999 — Генерален директор на „Нова Македонија“ - Скопје.

На 30 ноември 2001, Чашуле станал Министер за надворешни работи на Македонија, четврти по ред во владата на Љубчо Георгиевски[2]. Во 2002 година избран е за пратеник во Македонското Собрание.[3]

Ззборува англиски, шпански, португалски, француски и италијански. Починал на 17 декември 2015 година во Мадрид, Шпанија.[4]

НаводиУреди

  1. Габер, Виктор (на македонски). За македонската дипломатија. Маргор. ISBN 9989851557. 
  2. „Слободан Чашуле нов шеф на дипломатијата“ (македонски). А1. 02.12.2001 00:00. конс. 2010-12-18. 
  3. „Пратенички состав“ (македонски). Собрание на Македонија. конс. 2010-12-18. 
  4. Почина Слободан Чашуле

Надворешни врскиУреди