Разговор со корисник:MacedonianBoy/Архива 4

Додај расправа
Тековни разговори
ТУКА СЕ СИТЕ РАЗГОВОРИ ОД МОЈАТА СТРАНИЦА ОБЈАВЕНИ ВО 2011 ГОДИНА.
Ова е архива на минати разговори. Не ја менувајте содржината на оваа страница. Ако сакате да почнете нов разговор или да разговарате за стара тема, ве молиме обратете се на сегашната разговорна страница.
Архива 4


HelpУреди

Hey...can you check my articles... like: Магнетно поле, електромагнетизам, ураниум 235 and Мајкл Фарадеј? thank you

HeloyУреди

Dali moze i ovaa statija da ja pregledas zatoa sto veke stoj na wikipedia nekolku dena i nikoj administrator ja nema pregledano pa da ja odobris :) http://mk.wikipedia.org/wiki/IPv6

Pozdrav

LoopbackУреди

Епа мислам дека го завршив, прегледај го и ти и ако имаш некои забелешки кои јас треба да си ги поправам слободно пиши ми, инаку не знаев ова како да го преведам paperclip го има во серискиот интерфејс. И една реченица со кабел не знаев да ја преведам исто и таа се наоѓа во серискиот интерфејс на почетокот, друото мислам дека е океј:)

http://mk.wikipedia.org/wiki/Loopback

FalaУреди

Zosto pocna vaka da mi pravi :S vidi kaj mrezen interfejs ?
So vakvi recnici tesko se snaogam oti znaes informaticki poimi tesko se preveduvaat na makedonski. Koga ke zavrsam ke ti pisam no veruvaj toa nema da bidi brzo :))
da na toa mislev posto mene mi e pojasno vaka fala i dali mozi da ti pisam koga nema da znam nekoj angliski izraz da mi go prevedis ? :))) ili posle ti od koga ke go vidis ke go prepravis???
Dali i ovaa tema ja imas ureduvano ti? ipv6?
Togas mn mi e milo, zatoa sto jas sum na prirodno matematicki i sea imame zadaca da preveduvame i rekov ti se od tamu i mi ja imas zemeno temata i ke zadavev :) ama sea super mozime zaedno da ja sredime ili ako sakas ostavi mi ja mene pa posle vidi kako ke e seedno :))
Dali moze da mi go vratis do kade sto si bev sea celo mi se izmesa :SSSSSS

10 години ВикипедијаУреди

10yrs-oldbazaar-skopje-mk.png       Здраво, MacedonianBoy/Архива 4!
Голема благодарност за Вашите придонеси на Википедија, која веќе 10 години е со нас и нуди слободен пристап кон слободното знаење. По тој повод, насекаде во светот ќе бидат организирани настани за прослава на овој јубилеј, а прослава ќе се одржи и во Скопје на 15 јануари 2010 година во кафе-барот Ла кања во Старата скопска чаршија. Повеќе информации за настанот може да добиете на страницата посветена на истиот. Во рамките на настанот ќе биде организирана и Вики средба, на која како и обично Вашето присуство може да го најавите на соодветната страница. Се надевам дека ќе присуствувате на оваа прослава и ќе се запознаете со многу останати корисници, кои придонесуваат за споделување на знаењето како и Вие.

      Поздрав и успешна работа!
--Kiril Simeonovski (разговор) 23:59, 12 јануари 2011 (CET)

ПреводиУреди

Здраво Никола, како си? Доколку знаеш, можеш да ги преведеш на македонски компјутерките статии кои овие денови се пишуваат од нови корисници. Освен ова, треба да најдеме начин како да продолжат со пишувањето. Поздрав--Тиверополник (разговор) 16:38, 15 јануари 2011 (CET)

Да, да и јас од таму прегледувам, но зборот ми беше дали засега да останат со англиски превод или да се бара на македонски. Извини, но на ова поле не сум многу силен. Но, добро би било доколку би можеле да ги категоризираме, да нема празни категории во една статија. Поздрав--Тиверополник (разговор) 16:58, 15 јануари 2011 (CET)
Ха, по се изгледа двајцата сме. Да се надеваме дека другите се на прославата. Поздрав--Тиверополник (разговор) 17:24, 15 јануари 2011 (CET)

Обично гледам дека статиите се добро напишани, па го ставам само шаблонот за викифицирање, но не и за внимание. Оној за извори, ќе го ставам, не е проблем, но мислам дека и брест-бот ова го прави. Поз--Тиверополник (разговор) 12:59, 16 јануари 2011 (CET)

ПорталиУреди

Здраво Никола. Забележав дека уредуваш нови портали и тоа е одлично, но сепак мора многу да се внимава околу нивното уредување и нивната намена на Википедија. Најолем дел од моите придонеси се посветени на создавањето и одржувањето на портали, па досега сум имал двоумења околу додавањето на избраните содржини на порталите. Така, во порталот Хрватска забележав дека обете избрани содржини се биографски статии, при што едната избрана содржина е насловена избрана биографија, т.е. директно наведува дека е потребна ваква статија на страницата на порталот, па затоа добро би било избраната статија да не биде биографија. Поздрав.--Kiril Simeonovski (разговор) 16:51, 16 јануари 2011 (CET)

Ете, тоа е и проблемот, што нема доволно статии за темата. Јас обично избегнвуам да создавам портали во врска со нешто за што нема доволен број на статии. Во секој случај кога сме кај Мажураниќ, добра е и статијата Смртта на Смаил-ага Ченгиќ. Поздрав.--Kiril Simeonovski (разговор) 17:12, 16 јануари 2011 (CET)
P.S.Од искуство знам дека најчесто се додаваат статии поврзани со географијата и историјата на земјата, па ќе се обидам да најдам некоја таква.--Kiril Simeonovski (разговор) 17:13, 16 јануари 2011 (CET)
Почекај малце. Ќе прелистам убаво, па ќе ти пишам. И така деновиве ќе работам на порталите.--Kiril Simeonovski (разговор) 17:14, 16 јануари 2011 (CET)

ГлавнаУреди

Никола, би те запрашал околу главната страна. Дали знаеш како се прави на главната страна да не се појавуваат сите зданија (на денешен ден, починати или родени), туку по избор на самиот уредувач. Можеби 99% од сите 365 денови во годината, ова нема да ни биде потребно, но за во иднина ќе ни треба. Ова го прашувам, бидејќи истото важи за 17 јануари, каде имамер доста содржини кои ќе одат на главна, а според мене, како што е и на останатите википедии, убаво би било да се покажуваат само позначајните личности или настани за истиот ден. Твое мислење и помош--Тиверополник (разговор) 22:58, 16 јануари 2011 (CET)

MakedonjaУреди

Jaz sakam da znam koi e problema s tova deto misljam jaz-deka Bulgaria i Makedonija sa edno i ke go bidat vo veki.Jaz samo davam na lijudeto da vidat deka ima i druga istorija razlichna ot ......http://www.e-79.com/?news_id=31670 26-годишната Мара Николова Бунева ликвидира в центъра на Скопие сръбския сатрап на българите Велимир Прелич на 13 януари 1928 година в 12,30 часа по обед на крайречната улица “Войвода Путник” пред печатница “Стара Сърбия”. Тя хладнокръвно вади пистолета и изстрелва 3 куршума в тялото на Прелич. Подгонена от полицията, стреля в гърдите си и пада на стария мост на Вардар. И жертвата, и отмъстителката са откарани във военната болница. Прелич умира на 15 януари по обед. Мара Бунева е свестена и разпитана от жупана Антотие Вилдович. Казва му, че отдавна е подготвяла покушението, защото Прелич е измъчвал българите от Македония: “Направих го, защото обичам Отечеството си”. След тези думи тя склопва очи. Сръбските вестници от онова време свидетелстват, че военният лекар генерал Костич възкликнал “Ево ти жена!” /Това се казва жена/. След което се поклонил над бездиханното й тяло пред другите присъств

Непроверени статииУреди

Здраво Никола. Деновиве, започнаа да се појавуваат корисници кои ме прашуваат зошто промените кои ги направиле не им се одобрени и кога истото ќе се случи. Јас им одговорив, но во секој случај добро ќе биде да се реши овој проблем, со што нема да се појавува во иднина. Поздрав.--Kiril Simeonovski (разговор) 12:51, 19 јануари 2011 (CET)

Епа тоа е голем проблем и мора некако да се најде решение. Мора сите уредувања да бидат проврени и прикажани веднаш. Само тогаш ќе ги задоволиме корисниците кои ќе сакаат да уредуваат.--Kiril Simeonovski (разговор) 13:22, 19 јануари 2011 (CET)
Добро е, смири се. Не реков дека треба да работиме цело време на тоа, туку баем некако да им објасниме на новите корисници како функционира целата работа. Поздрав.--Kiril Simeonovski (разговор) 13:27, 19 јануари 2011 (CET)

Ок е тоа, но види што прави Brest.--Kiril Simeonovski (разговор) 13:47, 19 јануари 2011 (CET)

Јас сум глсвно против бришењето, бидејќи тоа може да влијае негативно на останатите корисници и да ги демотивира во збогатувањето со содржини. Може за мене и тебе нема, но има некои кои уредувањето го сметаат само како збогатување на бројот на статии. Поздрав.--Kiril Simeonovski (разговор) 13:58, 19 јануари 2011 (CET)

???Уреди

Никола, што се случува???--Тиверополник (разговор) 15:01, 19 јануари 2011 (CET)

Ама треба да му се честита за упорноста Jingiby ... колку што знам Божидар Димитров не повеќе министер за бугарите во странство т.е министрство за пропаганда, така да ги нема другите, само тој остана другите ги нема зошто секна кесето со пари... барем Jingiby е искрен... како и да е мило ми што си пак на ВИКИ. поздрав--Єдєң Мақєдөңєц... (разговор) 17:18, 24 јануари 2011 (CET)

Дина СтанишеваУреди

Дина Сергеевна Мухина - Станишева e професор по славистика во Факултетот по Словенски филологии на СУ "Св. Климент Охридски". Станишева е украинска евреjка, маjка на Сергеj Станишев - пораншниот премиер на Бугариja. Доказ затоа, дека е македонист може да се наjде во статиja на весник "Нова Македониja" од 31 jули 2008 година, четвртак под наслов: "Мајката на Станишев била гонета поради македонскиот јазик!" . Архивата на весник "Нова Македониja" од 2008 г. не е активна во моментот (провери). Затоа ja види статиjaта во новинарскиот саjт Dnes.bg од 31.07.2008 г. Да живеят новините за македонския език! Види ги и долниот цитати:

....През 1979 г., след тайна среща на Витоша, на която присъства лично Тодор Живков, започва чистка в Българската академия на науките (БАН). Изгонени са двама езиковеди от Института за български език на академията и са обвинени в национално предателство. Следва протестна нота от техни колеги, които също са преместени на други работни места. Като основна причина за чистката в БАН се сочи косвеното подкрепяне от някои езиковеди на тезата, че македонският език съществува. От чуждите учени е обвинен Самуил Борисович Бернщейн, който е професор в Московския университет. Там е завършила висшето си образование и проф. Дина Станишева. Така се стига до 16 март 1979 г., когато от БАН са отстранени Максим Младенов и Христо Холиолчев. Самата Станишева е преместена в Софийския университет. По-късно за основен виновник за събитията в Института по български език се сочи проф. Иван Кочев, зам.-директор на института...

...Дина Станишева, мајката на бугарскиот премиер Сергеј Станишев, во интервју за бугарскиот бизнис-весник „Класа“ изјавила дека во времето на комунизмот била прогонувана како национален предавник, меѓу другото и поради тоа што го признавала постоењето на македонскиот јазик. Станишева, која е професорка по славистика, по потекло е Русинка, додека таткото на Станишев, Димитар, е роден во Македонија. Димитар Станишев се родил во селото Штука, Струмичко, каде што неговото семејство се преселило од кукушкото село Моравци. Подоцна тој станал висок функционер во Бугарската комунистичка партија и дотуркал до функцијата секретар на Централниот комитет. Во 1979 година Дина Станишева се нашла во групата од неколку вработени во Бугарската академија на науките што биле преместени од работните места од страна на бугарскиот диктатор Тодор Живков, поради предавство на нацијата.

- Јас жртвував еден дел од мојот живот, кој беше уништен во овој настан. Пет лица беа уништени во овој настан, со кој се покажуваше дека некој не е патриот затоа што го признава македонскиот јазик. Еве, сега македонскиот јазик е признаен - вели Станишева...

Jingiby (разговор) 10:51, 28 јануари 2011 (CET)

НСУреди

Здраво Никола, добро е, не е лошо. За шаблонот во право си, но незнам што би можело да биде поврзаноНезнам, можеби кога еден ден и ние ќе го викаме во Скопје мостот Лавов, можеби или пак ова?--Тиверополник (разговор) 22:19, 29 јануари 2011 (CET)

Аха, не те разбрав претходно најдобро. Ок, нема проблем. Поздрав--Тиверополник (разговор) 00:29, 30 јануари 2011 (CET)
Да, да, ќе внимавам да се истресам некоја. Поздрав--Тиверополник (разговор) 12:42, 31 јануари 2011 (CET)

Даме ГруевУреди

Здраво Никола како си.... Сакам да ја доработам статијата за Даме Груев, дали би можел да ми кажеш кој фотографии или други матерјали има за Даме и дали можам да искоритам нешто од тука [1]... поздрав--Єдєң Мақєдөңєц... (разговор) 08:37, 3 февруари 2011 (CET)

Шаблон за револуционериУреди

Нели е подобро да има нешто вакво за мак. револуционери...

{{{име}}}
{{{живеел}}}


постојниот шаблон за личности претесен... поздрав--Єдєң Мақєдөңєц... (разговор) 07:36, 4 февруари 2011 (CET)

ок... поздрав--Єдєң Мақєдөңєц... (разговор) 11:33, 4 февруари 2011 (CET)

Шаблон за Македонско национално движењеУреди

Извини што ти досаѓам, ама дали би можел да ја намалиш големинава на шаблон и мислам дека му фали уште малку дотерување со боите... поздрав--Єдєң Мақєдөңєц... (разговор) 14:37, 4 февруари 2011 (CET)

Ги користам, само не сум ставил линк да водат до нив... поздрав--Єдєң Мақєдөңєц... (разговор) 14:30, 11 февруари 2011 (CET)

Ќе ставам од сега... туку она со документите голема работа е... Незнам кога ама ќе треба да поработам на нив... зошто многу се важни... поздрав--Єдєң Мақєдөңєц... (разговор) 14:36, 11 февруари 2011 (CET)

Абе ќе ги префрлиме во електронска форма, не ги препишувај... --Єдєң Мақєдөңєц... (разговор) 14:59, 11 февруари 2011 (CET)

ok... поздрав--Єдєң Мақєдөңєц... (разговор) 19:55, 11 февруари 2011 (CET)

шаблонУреди

Еве ти го шаблонот за кој цело време ме молеше. Е па бујрум и прави. Шаблон:Македонски ракописи до 14 век. Позз--Р ашоAero-stub img.svg 21:27, 11 февруари 2011 (CET)

Да сум те молел тешко, сам ќе сум го направел. Ама ќе биде, немај гајле.--Никола Стоіаноски 21:31, 11 февруари 2011 (CET)
Ако немаш воља, ќе им речам на Кирил или Тивер.--Р ашоAero-stub img.svg 21:42, 11 февруари 2011 (CET)

Марко ЦепенковУреди

Дадениот извор, не потврдува тврдењата. Не може приносот на еден човек, да се условува од своите сопствени зборови. Односно тоа што Цепенков вели дека напишал тоа "за својот бугарски народ", не потврдува дека самиот тој има придонес во бугарската литература, ниту во македонската. Не знам, дали ме разбирате добро, но ако треба ќе го објаснам и попросто. --Стан (разговор) 17:07, 13 февруари 2011 (CET)

За соодветните цитати, користете го соодветниот википроект, т.е. Вики цитати. Мерси--Р ашоAero-stub img.svg 17:09, 13 февруари 2011 (CET)
Да, Рашо е во право за ова. Бидејќи статијата не вклучува цитати, поради етстетски причини и избегнување на уредувачки војни, таа реченица ја парафразирав. Патем парафразирањето е академски начин на пренесување туѓи мисли. Исто така ќе те замолам да дадеш линк каде ова може да се провери. --Никола Стоіаноски 17:13, 13 февруари 2011 (CET)
Воопшто не ја парафразирал, туку и ја променил целосно, така што веќе изворот не потврдува информацијата. Не може со цитат на "Цепенков" да се тврди дека имал придонес во бугарската и македнската литература итн. Самиот тој не може да потврди дека има придонес. --Стан (разговор) 17:51, 13 февруари 2011 (CET)
Потврдува науката. Потврдува академијата. А тоа е веќе потврдено. --Р ашоAero-stub img.svg 17:59, 13 февруари 2011 (CET)
Raso mk, не сум цитирал - парафразирав, но без да променам смислата, како корисник:MacedonianBoy.--Стан (разговор) 18:05, 13 февруари 2011 (CET)

Здр... дал би можел да ја преминеуваш страницата Лука Џеров како Лука Ѓеров, кога сум ја создавал сум направил грешка... поздрав--Єдєң Мақєдөңєц... (разговор) 19:39, 13 февруари 2011 (CET)

ВандализамУреди

Која е причината на вашиот вандализам? ([2]) --Стан (разговор) 08:52, 15 февруари 2011 (CET)

Слогница речовскаУреди

Тешко тоа... може да ја имаат во архивот, ама не може да се вади или пак да се копира, може некој има изработено анализа, да не имаш нешто од Конески или Б. Ристоски...--Єдєң Мақєдөңєц... (разговор) 17:01, 16 февруари 2011 (CET)

Ми текна, може да ја имаат во инситутот за македонски јазик, може да прашам таму... --Єдєң Мақєдөңєц... (разговор) 17:27, 16 февруари 2011 (CET)

Кон мене ли е ова прашање? --Стан (разговор) 17:39, 16 февруари 2011 (CET)
Не, по грешка е ставена во иста секција. --Никола Стоіаноски 17:47, 16 февруари 2011 (CET)

Иса ЛикаУреди

Здраво Никола, како си? Пишувам за поанешни членови на ОНА, па доколку си во тек, можеш ли да ми кажеш дали Иса Лика е истиот оној кој бил убиен во 2006 година во некоја престрелка (ова го најдов од гуугле). Поздрав--Тиверополник (разговор) 16:52, 18 февруари 2011 (CET)

Ок, фала ти, ќе го прашам Рашо. Поздрав--Тиверополник (разговор) 16:58, 18 февруари 2011 (CET)

Вршачка кулаУреди

Здраво! Надам се да ме разумеш, макар мало? :) Реч је о чланку Вршачка кула, и треба ми твоја помоћ да га преименујем у Вршачки замак. Прво, не знам да ли страницу треба пребацити на Српском "Вршачки замак" или на Македонском "Вршац замокот". Да ли је овако исправно? Пошто је замак званично применован. Види на sr:Вршачки замак. Да ли може неко да допише на Македонском информацију о томе и реконструкцији? Сите најдобри! Благодарам!! :) --WhiteWriter (разговор) 17:03, 24 февруари 2011 (CET)

Избрани статииУреди

Здраво Никола. И јас се изненадив кога видов толку добри статии и кандидати за избрани. Статијата за бинарен броен систем мислам дека е добро покриена со референци, бидејќи обработува специфична тема од областа на математиката, која треба да биде потврдена повеќе со докази. Единствен проблем се чини е воведот, но може да одиме на варијанта да го создадеме врз основа на некои важни делови од целата статија. Инаку за Алабама, мислам дека не е на домет да се провери уште еднаш. Позз.--Kiril Simeonovski (разговор) 13:47, 6 март 2011 (CET)

Започнувам.:))--Kiril Simeonovski (разговор) 13:50, 6 март 2011 (CET)

ВандалУреди

Здраво. Пази ако овај почне поново да вандализује чланке. Поздрав!--mickit 10:52, 14 март 2011 (CET)

Нема на чему. Да, вратио сам све његове прилоге.--mickit 11:00, 14 март 2011 (CET)

ПредлогУреди

Сакаш заедно да ги направиме статиите во врска со областите во Албанија? Позз --2z (разговор) 19:46, 16 март 2011 (CET)

LibijaУреди

Еее браво, браво, уште да ми кажеш како го направи ова, бидејќи јас до сега работев преку фотошоп...--Тиверополник (разговор) 16:04, 20 март 2011 (CET)

Зашо не кажуваш:)) Фала и поздрав--Тиверополник (разговор) 19:52, 20 март 2011 (CET)

ПрашањеУреди

Здраво Никола, како си? самак да те прашам кое е поправилно: ѕвонец или камбанерија. Ова се однесува за статијата Царски ѕвонец. Знам дека овие се два делумно различни предмети, но ... Во меѓувреме ќе ја пишувам [St Mark's Campanile], па и овде малку се бунам, како би бил преводот на нашки.--Тиверополник (разговор) 21:27, 22 март 2011 (CET)

Фала ти многу, поздрав--Тиверополник (разговор) 23:21, 22 март 2011 (CET)

ИзвестувањеУреди

Здраво Никола! како е? Да ти кажам само дека ги довршив сите статии за окрузите во Албанија, фала ти за помошта во пишувањето на истите!! Позз--Vasil1234 (разговор) 18:11, 26 март 2011 (CET)

Не википедиско прашање :)Уреди

Штотуку ја видов статијата Fringe и видов кој ја отворил. Не сум знаел дека си фан на серијата или поради нешто друго ја отвори? Како и да е, само сакав да ти дадам до знаење дека има уште еден observer на серијата на мк. вики. (ќе се смееш ако ти кажам дека во моментов симнувам епизода) Само тоа сакав да кажам! Огромен поздрав и се читаме... :)

Одлично! Инаку јас почнав под притисок да ја гледам демек добра била и морам да признаам дека требаше време да ме освои. Но по спектакуларното финале на втората сезона и сега третава со Оливија/Боливија особено ми се супер. Инаку The Event е премногу лоша серија, катастрофална серија. Првата епизода чини од втората веќе ќе видиш дека не чини (јас само првите три ги изгледав), а и најверојатно нема да има втора сезона. Како и да е, одлично што ја гледаме Фринџ. Голем поздрав! :)

НасловиУреди

Здраво Никола. Мислам дека е подобро да одат од две до пет, бидејќи насловот на статијата во горниот дел всушност претставува наслов со еден знак „=“. Позз.--Kiril Simeonovski (разговор) 12:57, 31 март 2011 (CEST)

Здраво Никола, ајде види ја статијата Историја на папството. TOC limit|limit=2 да беше или... Го разбрав ли прашањето? --Тиверополник (разговор) 14:55, 31 март 2011 (CEST)

Конечно и ти мене нешто да ме прашаш :) Поздрав--Тиверополник (разговор) 18:37, 31 март 2011 (CEST)

Зошто укина промената ми за Бугарите? "за кое мора да потпишат документ дека имаат бугарско потекло" - тоа е лага. Дадов ти официјален документ во кој пишува дека треба или да докажуват бугарско потекло, или да се откажуват од македонското си државјанство. 95.111.36.206 (разговор) 15:35, 2 април 2011 (CEST)

Напиши го на македонски, затоа ти го вратив. --Никола Стоіаноски 15:40, 2 април 2011 (CEST)

Зошто не го уреди како што треба? За тебе е подобро да пишува лага, отколку да го уредиш?

95.111.36.206 (разговор) 20:00, 2 април 2011 (CEST)
Кои лаги? Каде прочита лаги? Ти единствено што си напавил(а) е образложение на веќе напишана информација. --Никола Стоіаноски 21:10, 2 април 2011 (CEST)

"за кое мора да потпишат документ дека имаат бугарско потекло" - оваа не е вистина. Прочитај пак што напишав.

95.111.36.206 (разговор) 22:27, 2 април 2011 (CEST)
Епа да видиме:
Се проценува дека во последниве неколку години околу 20,000 до 30,000 македонски граѓани земале бугарски пасоши со кои може да патува во земјите од ЕУ без визи. Уште околу 60,000 лица поднеле молби за бугарско државјанство за кое мора да докажуват дека имаат бугарско потекло или да се откажуват од Македонското си државјанство.

спрема ова:

Се проценува дека во последниве неколку години околу 20,000 до 30,000 македонски граѓани земале бугарски пасоши со кои може да патува во земјите од ЕУ без визи. Уште околу 60,000 лица поднеле молби за бугарско државјанство за кое мора да потпишат документ дека имаат бугарско потекло.

Нели е исто? Или грешам? Апсолутно е исто до некаде, но имаш една голема лага. Никој не се откажува од македонското државјанство бидејќи и Македонија и Бугарија дозволуваат двојни државјанства. Провери си ги информациите прво. --Никола Стоіаноски 00:12, 3 април 2011 (CEST)

Не е исто. Дадов еден документ (http://docs.google.com/viewer?a=v&q=cache:olT6gKh4hAQJ:www.mjeli.government.bg/Naredbi/Zakon_za_BGgrajdanstvo.doc) во коj има најбазично 2 услови:

Чл. 12. Лице, което не е български гражданин, може да придобие българско гражданство, ако към датата на подаване на молбата за натурализация:
...
6. (нова - ДВ, бр. 41 от 2001 г.) е освободено от досегашното си гражданство или ще бъде освободено от него към момента на придобиване на българско гражданство.

Чл. 15. (Изм. - ДВ, бр. 41 от 2001 г.) Лице, което не е български гражданин, може да придобие българско гражданство по натурализация, без да са налице условията по чл. 12, т. 2, 4, 5 и 6 ако отговаря на едно от следните изисквания:
1. е от български произход;
...

Тоа за бугарското потекло се докажува пред судот с документи, а не е само "да потпишат документ дека имаат бугарско потекло".

95.111.36.206 (разговор) 13:44, 4 април 2011 (CEST)
Точно така, во секоја држава кога се дава државјанство истите документи се потребни, без разлика дали Македонците земаат пасоши од економски причини. Сепак, никаде не споменува дека треба да се откаже од македонското зошто тоа не е точно. Ајде сега поздрав--Никола Стоіаноски 13:48, 4 април 2011 (CEST)

Пасусот се казува "Бугарите во Македонија". От таму се разбира дека треба да се откаже от македонско државјанство, затоа го напишав. Од што државјанство да се откаже, кога станува прашање за Македониjа?

95.111.36.206 (разговор) 15:47, 6 април 2011 (CEST)
Мешаш поими и не ги знаеш основните регулативи. Во Македонија има и Срби со македонско државјанство но тоа не влијае врз српското државјанство. Македонија и Бугарија дозволуваат двојни државјанства и еден македонски граѓанин може да има и македонско и српско и бугарско и хрватско државјанство. Тоа нема врска со Бугари и бугарско потекло и верувај 99 % што зеле бугарско државјанство не се бугари, а пак имаат државјанство бидејќи двете држави тоа го дозволуваат. Толку од мене, грешно уредуваше. --Никола Стоіаноски 16:26, 6 април 2011 (CEST)

Избрани статииУреди

Здраво Никола. Ако статијата „Македонска граматика“ е готова, предложи ја за избрана. Мислам дека ќе има интерес. Размислував и за „Даме Груев“, но најдобро е да го прашаме Далчо и ако може дел од содржината да биде поделен во повеќе статии. Поздрав.--Kiril Simeonovski (разговор) 15:41, 3 април 2011 (CEST)

ТрансформацијаУреди

Ја проверив страницата, Трансформација на ТМОРО во ВМРО (Автономистичка), беше ок, отстранив само лепење на некои етикети за Јане... имам некој обврски, ако треба нешто пиши па ќе проверам, изгледа дека има нов министер за бугарите во странство, односно за пропагнада, па од тука ќе одново притисоци... поздрав--Єдєң Мақєдөңєц... (разговор) 21:56, 4 април 2011 (CEST)

Попис 2011Уреди

Не брзај да пополнуваш експресните податоци за населението на Бугарија. Тоа не се финални/официјални податоци на пописот. --Стан (разговор) 02:57, 6 април 2011 (CEST)

Точно е дека се поточни, но ниту се официјални, ниту се финални, ниту може да се каже "Попис 2011". Може да се одбележат како "експресни/рани податоци од попис 2011". Официјалните податоци ќе излезат во почетокот на месец јули. --Стан (разговор) 11:35, 6 април 2011 (CEST)

БлагодарностУреди

Само сакам да ти заблагодарам за наградата, тие го сочинуваат најголемиот дел од постоењето на желбата за пишување на википедија. Благодарам. Kekev (разговор) 17:12, 26 април 2011 (CEST)

Членство во МРОУреди

Делот за членство си е добар, ама цело време му смета нешто, изгледа реченицава: МРО успеала да ги обедини сите незадоволници во Македонија, без ралика на верата и народноста околу идејата за Автономна Македонија, со што биле поставени основите за зачеток на Македонската нација. Барем нека каже што е проблемот... Најдобро би било веќе да не се менува, многу е јано напишано дека најголемиот дел од дејците се Македонци и дека има и Бугари... поздрав --Єдєң Мақєдөңєц... (разговор) 13:21, 12 мај 2011 (CEST)

батали го... ќе поправиме другпат--Єдєң Мақєдөңєц... (разговор) 13:32, 12 мај 2011 (CEST)

Одрински вилаетУреди

Добар си е текстот на статијата... Меѓутоа најголемиот дел текстот се однесува за Одрински револуционерен округ, а името на статијата е Одрински вилает. Одрински вилает е административна управна единница во Османлиското Царство, а Одрински револуционерен округ е административана единица на Македонската револуционерна организација. Најдобро би било делот кој се однесува на Одрински револуционерен округ да биде посеба статија со име Одрински револуционерен округ... Дали би можел да префрлиш за да нема забуна... поздрав--Єдєң Мақєдөңєц... (разговор) 03:11, 14 мај 2011 (CEST)

Здраво г-не Администраторе, гледам нещто не ти аресват последните промени во статиява. Дали нещо сум згрешил или пресолил или па нещо не е верно? Поздрав. Jingiby (разговор) 19:44, 16 мај 2011 (CEST)

Хм, цинизми?!? Е, не сум интересен, оно се знае! Jingiby (разговор) 19:54, 16 мај 2011 (CEST)

Мешам бугарски наречија, инаку е јасно, дека на македонски е "то", како и на Бг. А за "г-не Администраторе" си во грешка. Понекогаш станувам резко многу официален, но ова е професионална деформација и ако човек ме не знае изпага во грешна претстава. Но не! Jingiby (разговор) 20:04, 16 мај 2011 (CEST)

Даже е "дури", но предлогот за општа прослава е бил правен на неколку пати и преди договорот и со договорот и по договорот, а дури и по Титово време, но секој пат бил одбиен, а ова е веке чудно. Поздрав. Jingiby (разговор) 20:42, 16 мај 2011 (CEST)

Може ова да те интересира:

На предната страна е ликот на Даме Груев, на задната страна пишува: Лишен од сите човечки права, при полно отсуство на какви и да било услови за една легална, културна борба, фрлениот во очај македонски народ, повторно е принуден да се заложи за последното средство - оружјето - и да се бори против тиранијата за слобода или смрт. Даме Груев е роден 1871 год. во Смилево, Македонија: Еден од основачите на Внатрешната македонска револуционерна организација и неуморен апостол на македонското ослободително дело, загинал за ослободувањето на Македонија на 23 декември 1906 год. во Русиново. Нaјдолу: Серија I - Борци паднати за слободата на Македонија, No. 2, издание на Сојузот на македонските студенски друштва во туѓина
--Єдєң Мақєдөңєц... (разговор) 18:34, 17 мај 2011 (CEST)

За статијата ИмиграцијаУреди

Здраво

Ако може да те замолам само да не правиш измени на текстот во статијата бидејќи на овој начин полагам испит. Јас кога ќе ја довршам статијата ќе го ставам и останатиот дел на главната страна од статијата.

Однапред ти благодарам Marina.mickovska (разговор) 00:01, 21 мај 2011 (CEST)


==Статијата е довршена и целосно е ставена на главната статија Имиграција( http://mk.wikipedia.org/w/index.php?title=%D0%98%D0%BC%D0%B8%D0%B3%D1%80%D0%B0%D1%86%D0%B8%D1%98%D0%B0&stable=1) па кога ќе можеш прегледај ја и одобри ја.

Благодарам Marina.mickovska (разговор) 01:15, 21 мај 2011 (CEST)

ГрешкаУреди

Дали би можел да ја избришеш, веќе постоела [3]... поздрав --Єдєң Мақєдөңєц... (разговор) 11:53, 22 мај 2011 (CEST)

Даме ГруевУреди

Cscr-featured.svg Статијата Даме Груев, која Вие ја предложивте, го доби статусот „избрана статија“. Доколку знаете некоја друга статија која ги задоволува критериумите, слободно предложете ја.

Ова е малку по новата мода. Позз.--Kiril Simeonovski (разговор) 01:32, 25 мај 2011 (CEST)

БришењеУреди

Здраво. Размислувам дали би требало да се избиршат статиите за Виктор Апостоловски и Makedonski rubin. Првата затоа што е уште рано за ова лице да се кажува дека е познат пејач, а втората оти не нуди проверливи податоци, односно малце ми стои како самореклама. Што мислиш ти? Поздрав. Ajta (разговор) 12:14, 27 мај 2011 (CEST)

Васил ПасковУреди

Здраво Никола како си... Ја создадов статијата Васил Пасков, ама има проблем некои Вaсил Пасков --Єдєң Мақєдөңєц..., секаде каде што пишува Васил Пасков не води до неговата статија (разговор) 21:14, 30 мај 2011 (CEST)

моја грешка ќе внимавам следниот пат.... поздрав--Єдєң Мақєдөңєц... (разговор) 21:22, 30 мај 2011 (CEST)

Покана за Вики средбаУреди

      Здраво, MacedonianBoy/Архива 4!
Сакам да Ве известам дека на 7 јуни 2011, во Скопје ќе се одржи Вики средба, па по тој повод Ве поканувам доколку сте во можност да присуствувате. Целта како и на секоја Вики средба е дружење и запознавање на корисниците кои постојано соработуваат уредувајќи на Википедија, како и дискутирање на теми поврзани и неповрзани со Википедија. Повеќе информации за средбата може да добиете на соодветната страница.

      Поздрав и успешна работа!

--Kiril Simeonovski (разговор) 03:07, 4 јуни 2011 (CEST)

Board elections/2011/enУреди

Здраво Никола како си... Ми стигна на Е-пошта известување:

You are eligible to vote in the 2011 elections for the Board of Trustees of the Wikimedia Foundation, which operates projects such as Wikipedia. The Board of Trustees is the decision-making body that is ultimately responsible for the long term sustainability of the Foundation, so we value wide input into its selection.

А не можам да гласам, ми ја дава оваа порака: Sorry, you are not in the predetermined list of users authorised to vote in this election. Што е финтата? Поздрав --Єдєң Мақєдөңєц... (разговор) 02:51, 11 јуни 2011 (CEST)

ШаблонУреди

United macedonia ilinden organization.jpg

Дали би можел да направиш шаблон - Македонски емигрантски организации во Бугарија

Македонска лига
Таен македонски комитет
Млада македонска книжевна дружина
Братски сојуз
Македонски комитет ·
СМКПББ ·
МФО ·
СМООДБ ·
ММКПС ·
МСД „Вардар“ ·
МКПО „Тодор Александров“ ·
МЖС ·
МНИ ·
Илинденска организација ·
СМКПД ·
СМО ·
Македонска народна федерална организација

--Єдєң Мақєдөңєц... (разговор) 17:53, 11 јуни 2011 (CEST)

Кога ќе можеш тогаш..... поздрав--Єдєң Мақєдөңєц... (разговор) 18:01, 11 јуни 2011 (CEST)

Благодарам... поздрав--Єдєң Мақєдөңєц... (разговор) 18:38, 11 јуни 2011 (CEST)

ПреместувањеУреди

Пробав ама не може да се премести Трансформација на ТМОРО во ВМРО (Автономистичка) во Возобнова или основање на ВМРО, новиот наслов одговара повеќе бидејќи од ТМОРО настанале повеќе организации, ВМРО (Автономистичка) е само една од нив. Насловот трансформација остава впечаток како Автономистичка да е единствена, ако можеш преместија поздрав --Єдєң Мақєдөңєц... (разговор) 11:08, 12 јуни 2011 (CEST)

ок... поздрав--Єдєң Мақєдөңєц... (разговор) 11:49, 12 јуни 2011 (CEST)

Здравейте г-не Стояновски. Може ли да преместите Возобновување и реосновање на ВМРО към Возобновување и реосновање на ВМОРО? Организацията е била активна по това време и в Одринско и се назовавала само ВМОРО. Името се променило на ВМРО в 1919 година, по което е основана ВТРО и така организацията се разделила по географски признак. Благодаря. Jingiby (разговор) 07:41, 13 јуни 2011 (CEST)

ВМРО (Автономистичка) претставува наследник на старата Организација и не може да се општи дека Македонската револуционерна организација и ВМРО (Автономистичка) се една иста организација. Условите и егзистирањето на двете организации се различни, а во однос на целта има и еден чекор напред, односно ВМРО (Автономистичка) девизата автономна Македонија ја заменила со независна Македонија со што уште појасно било истакнато дека тие се бореле за самостојна македонска држава. Иако ВМРО (Автономистичка) била основана врз принципите на старата Македонската револуционерна организација сепак со текот на времето, особено по смрта на Тодор Александров, таа еволуирала во вистинска терористичка организација. Кога се менуваат методите и условите на делеување на една Организација, без разлика како таа се именува и на каква традиција се повикува, се прави динстикција, сличен пример е Ирската републиканска армија, види Irish Republican Army и Irish Republican Army (1922–1969)--Єдєң Мақєдөңєц... (разговор) 01:38, 14 јуни 2011 (CEST)

Да ја допрвам статијата ќе се договориме за сите недоразбирања, поздрав--Єдєң Мақєдөңєц... (разговор) 01:38, 14 јуни 2011 (CEST)

Господа, таа организация се викала ВМОРО од 1905 до 1915 година. Сандански я напуща во 1907 година и решава да си прави МОРО, но не успеал. Сите други фракции си останале во ВМОРО. По Првата светска война било создадена ВМРО, без автономистичка и ВТРО. Овие измислети иминьа ВМРО (Автономистичка) и ВМРО преди 1919 година се несериозни. Не може да се менува историята со задна дата. Поздрав! Jingiby (разговор) 06:56, 14 јуни 2011 (CEST) Како да ја користам фотографијава на другите вики прокти, на пример на англиската или руската... поздрав--Єдєң Мақєдөңєц... (разговор) 08:24, 17 јуни 2011 (CEST)

Документ за Македонскиот полк, од националниот историски архив на Украина, во кој неговите припадници се изјаснуваат како припадници на македонската нација
Ќе треба да ја подигнеш на нивнта Википедија. Оваа слика не може да се подигне на Комонс, па ќе мора да се подигне на таа Википедија каде сакаш да се користи. Позз--Никола Стоіаноски 11:39, 17 јуни 2011 (CEST)

EditorУреди

Helo, MacedonianBoy.

Could I get the editor user right here? I am currently a global rollbacker (verify), and I already hold reviewer/editor permissions on bswiki (editor), enwiki (reviewer), commons (patroller), sqwiki (reviewer) and hiwiki (reviewer). I think it would be quit useful to have editor right, because this flag would allow me to mark others' edits as reviewed (review) while I'm monitoring the RecentChanges page.

Thanks in advance. Face-smile.svg Ruy Pugliesi 03:41, 20 јуни 2011 (CEST)

?Уреди

Оценувач, Португалски (веројатно) ? а како ќе оценува кога не го познава македонскиот јазик--Єдєң Мақєдөңєц... (разговор) 14:10, 21 јуни 2011 (CEST)

Ок... јас си го кажав моето мислење, поздрав--Єдєң Мақєдөңєц... (разговор) 18:03, 21 јуни 2011 (CEST)

Мислам дека е добро да се воведат некои подробности околу целиот овој процес на кој се станува оценувач. Но сепак, најпрво да заврши оваа кандидатура, за да имаме предвид каков е односот на Вики-заедницата кон ваквите барања. Поздрав.--Kiril Simeonovski (разговор) 21:56, 21 јуни 2011 (CEST)

Славна МакедонијаУреди

Здраво славо-момче

Без разлика дали ти се допаѓа или не, Македонија постои уште од пред 2700 години како и македонците, и се разбира дека Македонија е во северна Грција уште од ова време, тоа значи дека и македонците се Грци. Луѓето од твојата земја мора да ја знаат вистинската (правата) историја, а не само пропагандата која ја врши вашата влада од 1991 и вашата дијаспора; Википедија не е место за вршење пропаганда. Немој да ја користиш Википедија за тоа! (постои Македонија во Грција = Северна Грција, македонците = грците од Северна Грција; Македонската борба = вистинската борба за слобода на Македонија, а не само она за кое пишуваш ти - пропагандата на Тито од Втората Светска војна).

Срдечни поздрави од еден македонски дечко од вистинската и единствена Македонија (Северна Грција) --Makedonier (разговор) 23:07, 27 јуни 2011 (CEST)

Здраво MacedonianBoy, еве го точниот извор: http://oi54.tinypic.com/svi78g.jpg --Стан (разговор) 23:16, 27 јуни 2011 (CEST)
Фала за точниот извор Стан, ова е еден добар пример за Славо-момчето каде што може да види дека грчките македонците се поколение на Алксандар Велики т.е. дека тој е таткото на денешните македонци (Грците). --Makedonier (разговор) 23:32, 27 јуни 2011 (CEST)

Герасим СтрумичкиУреди

Зашто бе македонско момче ми ja бришиш додавката? Владиката Герасим е легенда за обичниот народ. Само црквата "Свети Кирил и Методиј" да беше напраил му стига да се запише во списакот на познатите Струмичани. Не си прав! Ме извинуваj за лошиот македонски. Македонец от Пирин. 95.42.192.47 (разговор) 23:42, 27 јуни 2011 (CEST)

Арно, ама и президентот Трајковски е роден во Моноспитово, па е пишен во списакот? Мериш со двоен аршин! 95.42.192.47 (разговор) 23:58, 27 јуни 2011 (CEST)

Добро, жив и здрав! 95.42.192.47 (разговор) 00:03, 28 јуни 2011 (CEST)

Црешово топчеУреди

Здраво Никола како си.... Дали би можелео некако да се најде фотографија на Црешовото топче? Би било добро за статиите Крушевска република и Црешово топче. Поздрав --Єдєң Мақєдөңєц... (разговор) 12:41, 30 јуни 2011 (CEST)

Таман си е ... Нема потреба во боја или некоја понова... фала многу... поздрав--Єдєң Мақєдөңєц... (разговор) 18:50, 30 јуни 2011 (CEST)

ИзвориУреди

Да не треба некои извор за Античка Македонија или така нешто... --Єдєң Мақєдөңєц... (разговор) 18:53, 30 јуни 2011 (CEST)

Слободно прашај... Имаше изложба на монети пронајдени во Македонија низ историјата, во Народна банка беа види Монети , незнам кај се сега ама пак ќе ги изложат... имаше пајноски сребрени монети од 6 век п.н.е, од едната страна го имаше сонцето (како во Кутлеш). Пајонците први коваат среберени монети ( не сум сигурен можеби воопшто први коваат монети во Атнтичка Македонија) сонцето како симбол првпат е посведочено кај нив, а подоцна кај Аргеадите... Има една терорија според која главна компонента во создавањето на Анти. Македонци се Бригите... Постои Пајонско - едонска група на племиња во Македонија (дел од Бригите) тие ја населувале Горна и делумно Долна Македонија... ПАјонците се компоненета која учествубвала во создавањето на античките Македонци...Не се тракиски народ, по имињата се гледа, во Пајонија, односно во Македонија во тој период биле популарни имињата Дида, Мида, Момо и др, а тие ги нема кај Тракијците... Темава е долга, како и да е Сонцето, каво што е преставено во Кутлеш, односно од Вергина, првапа е посведочено кај Пајонците, односно и тоа е нивни симбол... --Єдєң Мақєдөңєц... (разговор) 20:46, 30 јуни 2011 (CEST)

Мислам дека не со 16 краци, ама нема врска, многу е слично на тоа од Кутлеш, многу е поважно што Пајонците како и другите Македонски племиња имале култ кон сонцето, другите народи на Балканот го немаат во таа форма и значење, грчкиот Аполон е увезен од Мала Азија преку егејските острови, Аполон е бог на сонцето што заоѓа, односно има соема различно значење од она кај старите Македонци... поздрав--Єдєң Мақєдөңєц... (разговор) 22:30, 30 јуни 2011 (CEST)

Што ти треба конкретно... --Єдєң Мақєдөңєц... (разговор) 16:44, 1 јули 2011 (CEST)

Не ретко во минатото и македонските словени биле именувани и се именували како Бугари... каква врска има реченица со статијата Бугари во Македонија--Єдєң Мақєдөңєц... (разговор) 02:23, 4 јули 2011 (CEST)

Тој дел од статијата се однесува за Бугарите во Македонија, не се однесува за Македонските словени или нивната генеза или незнам што... Треба да се пренесе во статијата Македонски Словени, поздрав --Єдєң Мақєдөңєц... (разговор) 16:42, 4 јули 2011 (CEST)

Македонска граматикаУреди

Cscr-featured.svg Статијата Македонска граматика, која Вие ја создадовте, проширивте и предложивте, го доби статусот „избрана статија“. Ве повикувам да напишете некоја друга статија, а доколку веќе знаете некоја постоечка која ги задоволува критериумите, слободно предложете ја.

Браво! Не знам што да кажам, освен дека ова е втората статија која е изгласана со двоцифрен број на гласови „За“. Поздрав.--Kiril Simeonovski (разговор) 23:23, 4 јули 2011 (CEST)

Шаблон за грбови на АфрикаУреди

Островите Свети Елена и Тристан да Гуња имаат посебни грбови така да, ако можеш да ги одделиш и да ги ставиш посебно. ЗЗ --Васил Ч. (разговор) 00:17, 22 јули 2011 (CEST)

Шаблон за Илинденската организацијаУреди

Здраво Никола како си, ми треба мала помош... каков шаблон за вметнам за Илинденската организација, не е револуциуонерна организација туку културно - просветна... поздрав--Єдєң Мақєдөңєц... (разговор) 16:49, 25 јули 2011 (CEST)

Добар е шаблонот што го посочи, инаку станува збор за македонска емигрантска организација во Бугарија - Илинденската организација, тие ги чуваат коските на Гоце Делчев по што ги предаваат на Социјалистичка Република Македонија, поздрав и благодарам за помошта--Єдєң Мақєдөңєц... (разговор) 17:26, 25 јули 2011 (CEST)

го сменив шаблонот и го вметнав оној што гои посочи, поздрав--Єдєң Мақєдөңєц... (разговор) 17:39, 25 јули 2011 (CEST)

Македонците во ГрцијаУреди

Zdravo MacedonianBoy, ako imas vreme te molam da glasas tuka, en: Ethnic Macedonians of Greece[4], zato sto Grckite korisnici povtorno barat da ja izbrisat stranicata. Se bara pomos da se spasi stranicata i da konecno imaat Makedoncite od Grcite stranica na Angliskata verzija na Vikipedia. Ako ima drugi korisnici, ve molam da glasate. --Lunch for Two (разговор) 09:49, 26 јули 2011 (CEST)

Здраво. Многу е лошо ако се организирани, а се организираат како хајка преку мејл. Тука и Бугарите ќе ги подржат. Сепак видов дека само ставиле шаблон, ама нема отворено посебна страница каде би имало гласање и нема дускусија на страната за разговор. Сега за сега нема каде да се расправа за тоа. Ако има дискусија ќе дадеме мислење и глас. Позз--Никола Стоіаноски 11:10, 26 јули 2011 (CEST)
Здраво МБ, ставиле шаблон и веќе почна со гласањето тука[5]. Нема страна отворена за дискусија, но веќе знаеме колку се заинтересирани да разговарат за малцинството што "не постои". Веќе почнале Бугарите да ги подржат. Сега знам зошто многуте Македонци се разочарани од таа верзија. --Lunch for Two (разговор) 12:22, 26 јули 2011 (CEST)

КирилицаУреди

Би требало да бидат во македонска транскрипција, а не во оргинална латинична,.... поздрав--Єдєң Мақєдөңєц... (разговор) 17:14, 29 јули 2011 (CEST)


ок... како сте се договориле така... инаку не воопшто често застапено во пишана форма, странски зборови се пишуваат со кирилица, поздрав--Єдєң Мақєдөңєц... (разговор) 18:07, 29 јули 2011 (CEST)

Мисли на апостолотУреди

Дали би можел цитатите од страницата Гоце Делчев да ги префрлиш на вики извор, а треба да се вметне и категорија Гоце Делчев, малку сум туп, поздрав--Єдєң Мақєдөңєц... (разговор) 14:24, 31 јули 2011 (CEST)

Ок. Никола... благодарам многу, поздрав--Єдєң Мақєдөңєц... (разговор) 14:23, 1 август 2011 (CEST)

Ре: Бугари, ДПМНЕУреди

Никола, стварно би било жално доколку на крај излезе нешто од ова. Незнам колку си забележал, но јас не учествувам во политиката на Википедија-медија, не сум присуствувал досега на ниту една средба (што е моја вина, нормално), ниту пак знам или ме интересирало што се случува или кој е кој меѓу нас корисниците и зошто е овде. Реално да ти кажам политиката во МК одамна не ја сакам, а камо ли некој да ме вклучува во некој проект. Ова можеби е добро за нас, нели ќе имаме подобра содржина, но на ваков начин буквално ќе се разочарам. Што правиме ако колегите од БГ се во право, ако постои нешто, онака како што наведува Еден Македонец? Можеби имаш некаква информација, незнам, но не би сакал лично да се замарам за некакви проекти на владата, посебно јас вклучен во нив. Еднаш дискутиравме за ова, но повторно остана неразјаснето. Поздрав и мислам дека ме разбираш што сакам да кажам. --Тиверополник (разговор) 11:37, 4 август 2011 (CEST)

Како и да е... Поздрав па ќе видиме што ќе излезе... Пријатна работа--Тиверополник (разговор) 12:08, 4 август 2011 (CEST)

Иницијатива за 50.000 статииУреди

Здраво МБ Мислам дека веќе е време да се започне кон уредување на 50.000 статии. Тоа може да биде и добар начин за промоција, со оглед на тоа дека може да се започне со макотрпната работа и преку социјалните мрежи. Денес забележав дека бројот на активни корисници драстично се намалил, немаме избрани статии подолго време, бројот на уредувања дневно е многу помал во споредба со ооној пред околу два месеца; но тоа се се работи кои мислам дека може да се остават во минатото и се само статистичка слика на она што е сработено. Секогаш има нов почеток и се надевам дека овој ќе стави крај на сите подеми и падови и ќе претставува нова слика за побројна, поактивна и помотивиран заедница, која ќе знае како да ја збогатува Википедија на македонски јазик. Истата порака му ја испратив и на Тивер, па може на неговата страница за разговор да го продолжиме разговорот, а доколку добие пошироки размери и на селската чешма. Поздрав.--Kiril Simeonovski (разговор) 21:10, 10 август 2011 (CEST)

Ми се допаѓа идејата да стигнеме до 50.000. Послабата активност е поради летните одмори, но не би рекол дека е слаба. На пример, јас правам окрузи во Перу, знамиња на општини во Македонија и нивни грбови, Тиверополник прави руски личности, Васил прави знамиња итн. Сепак ќе мора повеќе да се ангажираме ако сакаме наскоро да ги достигнеме тие 50.000. Планирам да ги завршам знамињата и грбовите па ќе фатам нешто друго. Позз
Абе јас да бев подобро информатички поткован, уште сега би пуштил бот кој би уредувал по 100 содржински статии дневно. Гледам дека има добри финти при уредувањето на вакви статии, кои не мора секогаш да бидат никулци. Потребно е да се прошири Википедија меѓу информатичарите. Тоа треба да биде еден од приоритетите. Поздрав.--Kiril Simeonovski (разговор) 11:35, 11 август 2011 (CEST)
Иако сум поактивен на англиската википедија, исто така би можел да работам и тука. Имам желба да ја донесеме до 50,000 статии. Доколку некој би ми дал задача што би можел да уредувам, односно да правам некои мали статии или слично би работел и помогнал се разбира =) ! Поздрав Tомица1111 (разговор) 14:52, 11 август 2011 (CEST)
Супер, добредојдена е помошта. Ако сакаш да почекаш да најдам статии, најверојатно нешто во врска со географија - тие најлесни се. Ќе ти пишам. Позз--Никола Стоіаноски 14:57, 11 август 2011 (CEST)
Одговара. Поздрав =) Tомица1111 (разговор) 14:59, 11 август 2011 (CEST)
Еве од прва што најдов:

Најмногу (мали) статии има за реоните, а тие пак сочинуваат региони (области) кои се помалку на број. Ако ти фаќа око ова, ОК, ако не, да најдам некоја друга држава. --Никола Стоіаноски 15:03, 11 август 2011 (CEST)

Ммм. Некако многу измешано мие. =) Извини, може да побараш друга држава? Фала. ПоздравTомица1111 (разговор) 15:07, 11 август 2011 (CEST)
ОК, еве на пример најдов за Естонија. Како и кај нас, така и таму, има општини. Разликата е во терминологијата, односно за градските општини ќе го ставаш само името како на пример Талин (град и општина), а за руралните ќе го именуваш како на пример Кусалу (парохија). А ако има некој borough именувај го како гратче. Ова?--Никола Стоіаноски 15:17, 11 август 2011 (CEST)
Mоже, фала, ќе се снајдам ваљда некако =) ! Tомица1111 (разговор) 15:25, 11 август 2011 (CEST)

Гоце - шаблонУреди

Здраво Никола... дали би можел да направиш шаблон за Гоце Делчев нешто слично на оваа [6], не мора да брзаш, поздрав... --Єдєң Мақєдөңєц... (разговор) 20:52, 15 август 2011 (CEST)

Отприлика ова... Во текот на изработката на статијата може ќе ми текне и нешто друго... Благодарам и поздрав --Єдєң Мақєдөңєц... (разговор) 00:04, 16 август 2011 (CEST)

ШаблонУреди

Здраво Никола... како да го користам шаблонов... поздрав--Єдєң Мақєдөңєц... (разговор) 17:00, 19 август 2011 (CEST)

There are two main problems a scholar is likely to confront when writing on the Mau Mau insurrection in Kenya. The first is the challenge of crafting a study in a field that boasts a large historiography. Wading through this historiography to produce a story that advances the frontiers of knowledge and introduces new empirical data is always a daunting task. The second is how to construct a narrative that establishes the centrality of Mau Mau to Kenya's decolonization without minimizing the role of other nationalist movements and actors who were neither Mau Mau nor Kikuyu.

—Godwin Murunga[1]

Благодарам Никола... од голема помош си... поздрав--Єдєң Мақєдөңєц... (разговор) 20:05, 19 август 2011 (CEST)

Викикниги и ВикиизворУреди

Здраво Никола. Започнав да го средувам последниот проект, кој не е среден на македонски, Викикниги, и налетав на многу статии, чијашто содржина повеќе одговара за Викиизвор (на пр. Британски документи за Македонија (1994-1945), телеграма 23 или Силјан штркот). Поздрав.--Kiril Simeonovski (разговор) 19:54, 19 август 2011 (CEST)

Имам јас илјадници статии и за Викиизвор, и за Викикниги, но работата е што мора да се вклучи некој со бот и да ни помогне. Освен тоа, Brest кога ги правеше пренасочувањата на другите јазици, ми кажа дека планира истоте да ги префрли на Викиречник. Секако дека Википедија е најважен проект, но сепак важни се и другите и мора да се мисли и на нив. Поздрав.--Kiril Simeonovski (разговор) 22:36, 20 август 2011 (CEST)

ПомошУреди

Здраво Никола, како си? Те молам да ја видиш статијата Шеријат, ми кажува за некоја грешка при отварањето и затварањето на референците, но никако неможам да ја најдам. Поздрав--Тиверополник (разговор) 15:47, 22 август 2011 (CEST)

Uf, фала многу, се утепав од барање а тоа не ми текна да поправам. Поздрав--Тиверополник (разговор) 16:43, 22 август 2011 (CEST)

ДСЗ фактУреди

ДСЗ Еден факт од статијата Свети Мартин, која Вие ја создадовте и проширивте, се најде во секцијата „Дали сте знаеле?“ на главната страница на 23 август 2011. Одлична работа!--Kiril Simeonovski (разговор) 23:19, 23 август 2011 (CEST)

ДСЗ фактУреди

ДСЗ Еден факт од статијата Работничка партија на Кореја, која Вие ја создадовте и проширивте, се најде во секцијата „Дали сте знаеле?“ на главната страница на 23 август 2011. Одлична работа!--Kiril Simeonovski (разговор) 23:24, 23 август 2011 (CEST)

Обjавени делаУреди

Не сум сигурен, ама мислам дека само едно дело е преведено на македонски јазик, останатите дела кога се користат како литература или референци низ книгите ги пишуват во изворна форма, во овој случај на бугарски јазик... Незнам дали би требало да се преведуваат на македонски јазик ? поздрав --Єдєң Мақєдөңєц... (разговор) 20:07, 2 септември 2011 (CEST)

 • Солунските атенати и заточеништвото во Фејзан е преведена, издание Култура, треба да видам која година, за другиве не сум сигурен... Да ги преведам или?--Єдєң Мақєдөңєц... (разговор) 20:33, 2 септември 2011 (CEST)

ок....поздрав--Єдєң Мақєдөңєц... (разговор) 20:54, 2 септември 2011 (CEST)

Малку глупо изгледа, чаре?

Обjавени делаУреди

За Македонскиот научен институт се објавени следните дела:

 • Павел Шатев, Солунскиот атентат и заточениците во Фезан, Култура, Скопје, 1994
 • Движењето од онаа страна на Вардар и борбата со врховистите по спомени на Јане Сандански, Черно Пеев, Сава Михалов, Хр. Куслев, Ив. Атанасов - Грлето, Хр. Јуруков и Никола Пушкаров, соопштива Љ. Милетич, Софија, Печатница П. Глушков, 1927, зборник Материјли за историјата на македонското осободително движење, Издава МАкедонски научен иснтитут, Книга Книга VII.[2]: "Движението отсамъ Вардара и борбата съ върховистите по спомени на Яне Сандански, Черньо Пеевъ, Сава Михайловъ, Хр. Куслевъ, Ив. Анастасовъ Гърчето, Петъръ Хр. Юруковъ и Никола Пушкаровъ, съобщава Л. Милетичъ", София, Печатница П. Глушковъ, 1927, поредица "Материяли за историята на македонското освободително движение", Издава "Македонскиятъ Наученъ Институтъ", Книга VII.
 • Спомени на Ѓорче Петров, соопштува Љ. Милетич, Издава Макеоднски Научен Институт, Софија - Печатница на П. Глушков. - 1927,Материјали за историјата на макеоднското ослободително движење, книга VIII.Спомени на Гьорчо Петровъ, съобщава Любомиръ Милетичъ, Издава „Македонскиятъ Наученъ Институтъ”, София. — Печатница П. Глушковъ. — 1927, Материяли за историята на македонското освободително движение, книга VIII.
 • Во Македонија и Одринско - Спомени на Михаил Герџиков. II. Првиот комитет на ВМРО - Спомени на д-р Христо Татарчев, соопштува Љ. Милетич, Издава Македонски Научен Институтм, Софија - Печатница П. Глушков - 1928, Материјали за историјата на македонското ослободително движење, книга IX. Въ Македония и Одринско ― Спомени на Михаилъ Герджиковъ. II. Първиятъ комитетъ на ВМРО ― Спомени на д-ръ Христо Татарчевъ, съобщава Любомиръ Милетичъ, Издава „Македонскиятъ Наученъ Институтъ”, София - Печатница П. Глушковъ - 1928, Материяли за историята на македонското освободително движение, книга IX.
 • Револуционерните борби во Азот (Велешко) и ПОречјето. Стефан Н. Аврамов, Македонски Научен Институт, Софија 1929, Материјали за историјата на макеоднското национално ослободително движење, книга XРеволюционни борби въ Азоть (Велешко) и Порѣчието. Стефанъ Н. Аврамовъ, Македонски Наученъ Институтъ, София 1929, Материяли за историята на македонското освободително движение, книга X.
 • Револуционерната дејност во Демир Хисар (Битолско) по спомени на алексо Стефанов (Демирхисраски војвода), соопштува Бојан Мирчев, Издава МАкедонски Научен Институт, Софија. - Печатница на П. Глушков. - 19311, МАтеријали за историјата на македонското солободително движење, книга XI Революционната дейность въ Демирхисаръ (Битолско) по спомени на Алексо Стефановъ (Демирхисарски войвода), съобщава Боянъ Мирчевъ, Издава „Македонскиятъ Наученъ Институтъ”, София. — Печатница П. Глушковъ. — 1931, Материяли за историята на македонското освободително движение, книга XI.
 1. Muranga (2005).
 2. Бидејќи делата не се преведени на македонски јазик, тие се наведуваат во оригинален наслов.

EuroBasket2011Уреди

Hello MacedonianBoy :) I have seen you are following Eurobasket very closely. Can I know if you follow also other sports, and if you support Macedonia also in other sports ? Let me know (if you speak english as I hope :D)

Thanks ! Matteo from Italy. London2012 (разговор) 22:32, 2 септември 2011 (CEST)


That's nice :) I'm the owner of an international forum about Olympic sports, and I would like to have a Macedonian fan aboard. We follow all international sport events, from Triathlon European Championships to Mountain Bike World Championships. We are particularly focused on London 2012 and Olympic sports. Would you be interested to take part in the forum, to follow and support Macedonia in all sports ? Obviously you don't need so much free time, you can just come when you want. I hope to have you aboard to support Macedonia and be always updated about MKD athletes and make the Macedonian's flag wave high on our forum :)

Let me know. Thanks ! Matteo. London2012 (разговор) 10:59, 3 септември 2011 (CEST)


Thank you for your answer. Sure, this is the forum: totallympics.com As you see we follow all international sport events, and we have lots of messages and informations for EuroBasket. You are defeating Greece by 8 points right now, impressive ! I hope I won't bring bad luck and you will win this match :D I also hope you will register on the forum and start posting about all sports you want, supporting MKD athletes and teams and be always updated about them, discussing with other crazy sport fans from all around the world. If you have any questions/problems please contact me. See you on Totallympics ! Thanks :) Matteo London2012 (разговор) 18:39, 3 септември 2011 (CEST)

БоиУреди

Здраво Никола. Гледам дека ги боиш позадините на репрезентациите кои моментно се на места кои водат понатаму. Ова не е потребно, бидејќи има една дебела темно-зелена линија, која ги разграничува репрезентациите кои ќе продолжат понатаму од оние кои ќе испаднат или оние кои моментно се на соодветнтие места. Според тоа, зелената боја е се само за оние кои веќе имаат обезбедено пласман понатаму, додека црвената за оние кои ги имаат загубено сите шанси. Поздрав.--Kiril Simeonovski (разговор) 22:06, 3 септември 2011 (CEST)

Да, ама не е лошо да се имаат и боите. Попрегледно е. Плус, мислам дека некои репрезентации веќе се отпишани па се користи истото и на ен Вики. Ама како и да е, не е некој проблем и со нив и без нив.--Никола Стоіаноски 22:08, 3 септември 2011 (CEST)
Па да, но како што реков таму се користи само за нив, а не за сите репрезентации кои само моментно се на тие места.--Kiril Simeonovski (разговор) 22:10, 3 септември 2011 (CEST)

Правото „уредувач“Уреди

Добра вечер! Дали можам да добијам правото „уредувач“ (so that pages edited by me wouldn't stay unreviewed waiting for someone to do that job)? — Со почит, Gleb Borisov (разговор) 20:24, 4 септември 2011 (CEST)

Improvements on the Ancient Macedonia-related articlesУреди

Hello MacedonianBoy, I want to thank you for assisting me to the edits of the Ancient Macedonians Article and I am looking towards to further cooperation with you and the Wikipedia community so we can finally improve the Wikipedia's articles further, for more people and languages to gain access to quality articles besides the English-speaking ones. In the future, I have lots of work to do to improve both the Greek-speaking and Macedonian-speaking articles so they can finally be bought to the quality standards and neutral point of view of the Wikipedia and in contract with the English-speaking articles. Unfortunately I have noticed that most Greek articles have fallen to the political influence and the point of view of the Greek side (Greece), while the same applies for the Macedonian articles which have fallen to the political influence and point of view of the Macedonian side (Macedonia). As long as there are people who really are willing to help, they are welcomed. My for now am planning a re-writting of the Greek-speaking pages and due to my poor skills in speaking Macedonian Language (Да, јас не сум толку добар) I rely on your help, as long as you are willing to do so? Thanks again for your time. со љубов, SilentResident.--SilentResident (разговор) 14:21, 7 септември 2011 (CEST)

HiУреди

I can speak bulgarian and russian at a very good level,but macedonian is way different.


Moldovan (also Moldavian; limba moldovenească) is one of the names of the Romanian language as spoken in the Republic of Moldova, where it is official. The spoken language of Moldova is closer to the dialects of Romanian spoken in northeastern Romania, and the two countries share the same literary standard. Written in Cyrillic, Moldovan is also the name of one of three official languages of the breakaway Moldovan territory of Transnistria.

The Constitution of Moldova (Title I, Article 13) states that the Moldovan language is the official language of the country. In the Declaration of Independence of Moldova, the state language is called Romanian.

^^^^ This is the main info ^^^^


 • If you or someone else wants to add more info please visit the english version of this page.

yeah, and sorry for google translate :D

Done, I corrected the article.--Никола Стоіаноски 12:31, 10 септември 2011 (CEST)

BlueEagle1Уреди

Дали е можно на корисникот BlueEagle1 да му се додадат еден степен на поголеми уредувачки права. Ова го поткрепувам со неговите уредувања. Корисникот во последно време е доста активен и сметам дека заслужува.--Р ашоAero-stub img.svg 09:26, 11 септември 2011 (CEST)

Зошто да не. Ќе му ги дадеме правата на уредувач ако има солидни придонеси.--Никола Стоіаноски 11:16, 11 септември 2011 (CEST)

МислењеУреди

Здраво Никола, како си? Незнам дали си забележил, ги средувам категориите родени/починати кои одат на главна. Сега прашањето околу авионската несреќа во Јарослав, каде ги направив сите статии на загинатите. Дали да направам посебна статија која би гласела 7 септември 2012 (главна страница), а на 7 септември (починале) да ги вклучам сите загинати. Твое мислење/ Поздрав--Тиверополник (разговор) 12:23, 12 септември 2011 (CEST)

Ок, поздрав--Тиверополник (разговор) 12:28, 12 септември 2011 (CEST)
Мислам дека помина доста долго време откако на главната страница се прикажуваат настаните на денешен ден во шаблонизиран облик на самите страници, така што неопходно е истите и понатаму да се развиваат со текст, а за овие да се создадат шаблони кои ќе гласат на соодветните датуми. Знам дека ова е доста напорна работа, па само нека стои како предлог. Поздрав.--Kiril Simeonovski (разговор) 00:32, 14 септември 2011 (CEST)
Колку што сфатив, наместо со шаблони да направиме статија за секој ден каде би се навеле настаните? Ако е така, убава е идејата ама како што рече и макотрпна. Треба прво убаво да ја разработиме идејата, за да знаме како полесно да ја завршиме. позз--Никола Стоіаноски 11:50, 14 септември 2011 (CEST)
Да де, наместо шаблони да бидат самите страници (14 септември (настани), 14 септември (родени) и 14 септември (починати)), да си има соодветни шаблони (Шаблон:14 септември или за ској од овие одделно). Така ем статиите ќе се развиваат со текст, кој доколку сега го ставиме би се прикажал на главна, ем шаблоните може да ги дотераме и со слики. Позз.--Kiril Simeonovski (разговор) 16:44, 14 септември 2011 (CEST)


EuroBasketУреди

Many congratulations from Italy! I can't believe what your team did! I wouldn't have bet on them neither 1 cent before the start of the tournament. McCaleb is just not a human :D I hope to see you soon on Totallympics to discuss about this incredible team and share your point of view with other fans. Thank you! See you there :) MacedoniainSemifinal (разговор) 22:28, 14 септември 2011 (CEST)

Thanks. Wonderful news from Lithuania this night. See you on the forum when I have time. Best--Никола Стоіаноски 00:39, 15 септември 2011 (CEST)


Бугарија (тема)Уреди

Добре заварил!
Зравей, MacedonianBoy, благодаря за топлото посрещане. Надявам се да бъда полезен на македонската версия на Википедия с преводите си от български. Искам да добавя и българската гледна точка по темата Бугарија (тема), но нямам право. Ако направя превод, дали можеш ти да го сложиш като отделен абзац, примерно Бугарско гледиште ? Proudbulgarian (разговор) 16:22, 15 септември 2011 (CEST)

Сакам да направам јас превод, а ти да го објавиш, затоа што јас немам право Proudbulgarian (разговор) 16:26, 15 септември 2011 (CEST)


Е добро! Прочитај го ставот - Византијците го воведуваат името Бугарин (Воулгарос) за сите жители на Тема Бугарија, во статијата Бугарија (тема) зошто таа не е неутрална? Proudbulgarian (разговор) 22:42, 15 септември 2011 (CEST)

ВопросУреди

Здравей, промито мозъче! Како си? ~~

ПреименувањеУреди

Здраво Никола... дали би можел да ја преименуваш странава Возобновување и реосновање на ВМОРО во Обиди за возобновување и реосновање на ВМОРО... Страната се однесува на периодот од 1908 до 1919 година... во овој период има обиди за реосновање но до вистинско возобновуње на старата Револуционерна организација не доаѓа... поздрав--Єдєң Мақєдөңєц... (разговор) 04:14, 29 септември 2011 (CEST)... Благодарам... --Єдєң Мақєдөңєц... (разговор) 22:05, 29 септември 2011 (CEST)

Јубилејна статијаУреди

Ајде нека ни е честито и што е можно побрзо да постигнеме уште поголеми јубилеји. Инаку, размислував да воведеме јубилејна статија, која ќе биде најдобрата статија според мислењето на заедницата уредена на денот кога е постигнат јубилејот. Ова би можело да биде за секоја илјадита статија. Поздрав.--Kiril Simeonovski (разговор) 13:37, 2 октомври 2011 (CEST)

Официјална честитка веќе напишав на селската чешма. Ни треба уште лого. Позз.--Kiril Simeonovski (разговор) 13:42, 2 октомври 2011 (CEST)

Веќе дадов предлог овде, каде што секој коментар е добредојден. Позз.--Kiril Simeonovski (разговор) 22:26, 2 октомври 2011 (CEST)

БлагодарамУреди

Бидејќи не се бев вклучил на страната на википедија веќе неколку дена, поради воопшто мое лично отсуство од интернет и презафатеност, дури сега видов сум добил статус на уредувач, па еве сакав да ти се заблагодарам за искажаната доверба и се надевам дека ќе го оправдам со поголем број на статии во иднина. Поздрав --Ehrlich91 (разговор) 16:42, 03 октомври 2011 (CEST)

Благодарм за пофалбата. Ќе продолжам и со други единици како региони, окрузи и сл. Мораме да имаме вакви основни статии на геополитички теми за земјите. Инаку гледам дека дотичниот уште не реагира. Колку време постоиме, колку работа имаме завршено, и така да нè третираат. Видете што е проблемот, активирајте некој друг администратор тамму, разбуричкајте. Јас се воздржувам од вмешување. Би се вклучил евентуално само во подоцнежна фаза, ако треба. Не сакам да ја правам голема (иако, како што ми стојат работите, се чини дека работата може да ескалира сама по себе) --Б. Јанкулоски (разговор) 14:43, 4 октомври 2011 (CEST)

Проблемот не ќе да е баш така прост. Лесна работа ако е така. Ќе се пожалиме кај други и ќе се повикаме на изменетите статистики. Уште во првата инстанца, он тврдеше дека ситуацијата е многу малку изменета. Знае дека може да се повикаме. Веројатно треба да претпоставиме дека „знае што збори“, во смисол дека неговото е некако поддржано од генералното однесување на самата en.wiki. И минатиот пат не ни беше јасно неговото толкување, ама го подржаа уште неколку админи. Сега ситуацијата е изменета кај нас, нормално (според нивните критериуми што во основа и тогаш ги побив, ама ајде). Но некако сум на ум дека пак ќе го поддржат. Смачено ми е да се расправам со нив. Дај боже да грешам. --Б. Јанкулоски (разговор) 15:09, 4 октомври 2011 (CEST)
Во последните неколку часа, неколку корисници беа пдоготвени да побараат на Дејвид да му се одземат администраторските права, бидејќи своеволно си се однесуваше како „Бог“ во дискусијата за кандидатурата на освојвуачите на Нобеловата награда за медицина во вестите на главната страница на Википедија на англиски, во која бев вклучен и јас. Не знам колку ова би ни помогнало, но е знак дека корисникот е администратор кој се води по свои правила и критериуми, што е спротивно на духот на Википедија.--Kiril Simeonovski (разговор) 15:22, 4 октомври 2011 (CEST)

Кога сме веќе кај дискусијата за додавање на врската во шаблонот на англиската, мислам дека треба да ја употребиме специјалната страница со списокот на статии по должина, каде што јасно се гледа дека повеќе од 5.000 статии се со должина над 10 KB (пример на статија со големина околу 10 КВ: Handbuch des Schachspiels). Тоа посочува во најмала рака дека 5 од 50 статии се долги, што пак ме наведува да размислувам дека или корисникот David Levy зборува на памет и не го направил тестот, или тестот не држи вода. Добро е да се обработат овие податоци и подетално, бидејќи со секои следни 500 статии, се зголемува фрекфенцијата на статии, така што со тоа темпо отприлика повеќе од 20.000 статии се со големина над 5 KB (пример на статија со големина околу 5 КВ: Остервик). Мислам дека на овој начин би можеле нешто да постигнеме. Поздрав.--Kiril Simeonovski (разговор) 21:10, 4 октомври 2011 (CEST)

Сигурен сум во тоа дека тестот не му е како што треба. Јас и веќе му реков да си направи нов. Плус тоа и не некој си тест тоа што тој го прави, ако одам по таа логика и амглиската ми ваѓа еден куп празни статии при избор на копчето Случајна статија. Пиши го тоа што ми го рече тука и да видиме дали ќе врати нешто. Јас моментално не знам некој си друг инструмент освен да се убеди човекот. Поз--

Никола Стоіаноски 22:01, 4 октомври 2011 (CEST)

Тоа што англиската вади многу такви беше споменато и минатиот пат, но добив одговор дека кај најголемите википедии тоа не е релевантно бидејќи имаат достатно голем број на содржајни статии. --Б. Јанкулоски (разговор) 23:25, 4 октомври 2011 (CEST)
Напишав и го предупредив дека има одговор, па ќе видиме што ќе излезе од сево ова.--Kiril Simeonovski (разговор) 23:16, 4 октомври 2011 (CEST)

Сега штракав на `случајна страница` и навистина на секоја 5-та дава нормална статија... Или ги дава страниците за сателити, или годините што стојат празни, дури и една-реченица-статија. :( Сепак не е фер да не нè стават во шаблонот. п.с. А можеме да го измениме програмчето кое ги вади случајните статии, па да бира само статии подолги од 10 КБ? Тоа би било одлично ако може да се изведе. :) --Виолетова (разговор) 00:18, 5 октомври 2011 (CEST)

Да, предлогот на Виолетова ми се допаѓа. Ако има таква можност зошто не ја користиме. --Никола Стоіаноски 09:59, 5 октомври 2011 (CEST)

Солидарност со пријателите од ИталијаУреди

Здраво Никола. Иако сме мали, мислам дека и нашата поддршка ќе им значи многу. Затоа доколку си поддржувач на штрајкот на корисниците на Википедија на италијански, во тек е собирање на потписи од корисниците на нашата Вики-заедница. Повеќе може да прочиташ овде. Поздрав.--Kiril Simeonovski (разговор) 21:04, 5 октомври 2011 (CEST)

Програмски план на Викимедија Македонија за 2012 годинаУреди

Изготвен е предлог „Програмски план на Викимедија Македонија за 2012 година“. Оваа година би сакале да ги вклучиме и членовите на вики заедницата и јавноста во процедурата на усвојување на програмскиот план, со јавно изложување на работната верзија на овие планови неколку месеци пред годишното собрание на Викимедија Македонија, кое ќе се одржи во втората половина на месец декември 2011 година. Сите заинтересирани имаат можност да дебатираат околу предлог целите. Како еден од активните корисници на Википедија ве повикувам да дадете свој придонес. Поздрав. --brest (разговор) 15:00, 19 октомври 2011 (CEST)

Подигање на фотографијаУреди

Здраво Никола... Само две прашања: ДАли може да ја подигнам фотографијава, ако може, како да ја лиценцирам пл. „Македония“ Гроздан Николов Станке Лисичков Владо Чимев... поздрав --Јоханес Климакус (разговор) 02:14, 22 октомври 2011 (CEST)... Фала многу... поздрав--Јоханес Климакус (разговор) 17:04, 22 октомври 2011 (CEST)

Слики за филмовитеУреди

Дали ти е познато зошто ниедна слика не се појавува кај нас во шаблоните за филмови? На пример, кај филмот Мртовец, влегов во сите јазични изданија, ја копирав сликата и ниедна не се појави кај нас... После забележав дека во многу шаблони за филмови кај нас нема слика. Како да го средиме ова? -Виолетова (разговор) 13:31, 23 октомври 2011 (CEST)

Значи за секој филм посебно ќе треба да подигнуваме и кај нас. Фала за помошта :) -Виолетова (разговор) 14:39, 23 октомври 2011 (CEST)

Јубилејна статијаУреди

Здраво. Не сакам да бидам здодевен, но мислам дека е добро барем ако ништо друго да го одбележиме јубилејот со гласање за јубилејна статија. Поздрав.--Kiril Simeonovski (разговор) 18:55, 26 октомври 2011 (CEST)

ДСЗ фактУреди

ДСЗ Еден факт од статијата Костарика, која Вие ја проширивте, се најде во секцијата „Дали сте знаеле?“ на главната страница на 26 октомври 2011.--Kiril Simeonovski (разговор) 09:35, 27 октомври 2011 (CEST)

Наградени сте!Уреди

Writers Barnstar Hires.png Награда за обемни придонеси
Википедија опстојува благодарение на обемните придонеси кои ги даваат уредувачите како тебе. brest (разговор) 11:52, 29 октомври 2011 (CEST)

ОстровиУреди

Јас веќе дадов образложение. Тоа во правописот е чисто прекопирано од некој извор (атлас и сл.) што некој некогаш по свое го напишал. Правилата поинаку велат. Тој правопис е сигурно во грешка (а не е ни прв пат да сретнам такво нешто). Сите поими што се засноваат на лични имиња се предаваат како „-ови“, а сите на нелични именки на „-ски“. Тоа е неприкосновено правило. --Б. Јанкулоски (разговор) 09:56, 30 октомври 2011 (CET)

Како што реков, не се сите тие „врвни“ професионалци и не е секогаш сè апсолутно. Како што реков имам наоѓано разни пропусти. Кажи ми зошто тогаш на други словенски јазици (ете, и српски) е „Соломонови“? Кога едно место е наречено по личност, тогаш мора да биде „-ови“, тука нема дилема. Нема никаква врска дали тоа бил нивиот откривач (како кај Кукови Острови) или не. Еве и еден негеографски пример: Евклидова геометрија, Декартов координатен систем - англиски: Euclidean, Cartesian. Ете ја логиката. Правописот може да е неприкосновен за македонски јазик (иако и таму знае да погреши). За вакви конвенции не е. Единствената конвенција е таа што ја опишав. --Б. Јанкулоски (разговор) 10:06, 30 октомври 2011 (CET)
А што е со српскохрватскиот? Таму е Соломонски Отоци. Како и на хрватски, Solomonski Otoci, како и босански, Solomonska Ostrva. Ова име во македонскиот е традиционално навлезено и тоа се користи секогаш. Ако го игнорираш правописот еден куп држави треба да се сменат. --Никола Стоіаноски 10:09, 30 октомври 2011 (CET)
Можеби ова е исклучок. Исто како и Соломонското решение. Никаде го нема како Соломоново (мислам во македонскиот јазик). Замолетеја Виолетова да се вклучи во дискусијата.--Р ашоAero-stub img.svg 10:13, 30 октомври 2011 (CET)
Па ете, јас исто така ги знам како Соломонови. Значи тоа не е секогаш така. Друго што колку и стручњаци да седнат, тоа е обично предавање на странски поим на македонски и тука нема струка, тие не се ништо постручни од мене и тебе на таа тема. Или гледаат што имало пред нив и го препишуваат (како што викаш, по традиција) или смислуваат, во кој случај сигурно би смислиле Соломонови. Тоа што некој препишал од српскохрватски во еден атлас и една карта не значи дека е нешто етаблирано. Добога не станува збор тука за поими како Глазгов или Сиднеј, што знаеме дека се поинакви, но се етаблирани. Нема ништо „етаблирано“ во нашиот јазик кога станува збор за вакви далечни острови што никој никогаш не ги споменува.

А „Соломонско“ се употребува кога нешто е во стил и дух на нешто друго, а не присвојни именки на географски места. Дури и таму има исклучоци (на пр. „Пирова победа“). --Б. Јанкулоски (разговор) 10:18, 30 октомври 2011 (CET)

Е ајде сега да видиме, од каде сме сигурни дека ти не го копираш од некоја српска карта? Правописот се базира на фонетските и морфолошките принципи и нашиот правопис избрал да го користи името Соломонски Острови. На Википедија порано имавме држава Екваторска Гвинеја, но според правопис точно е Екваторска Гвинеја, што е и точно. Значи правописот не е само чист собир на македонисти кои копираат имиња од атласи. --Никола Стоіаноски 10:20, 30 октомври 2011 (CET)
Го сметам за исправно бидејќи така работи граматиката, т.е. означувањето на присвојност. А такви случаи како „Екваторска“ во „Екваторска“ ги има, и исправни се. Тука станува збор за поим очигледно преземен од англиски, француски или сл. Нашиот јазик разликува описна наспроти присвојна придавка. Англискиот и францускиот не прават разлика, па затоа таму може да биде само Equatorial. А кај нас било така бидејќи копирале и ги мрзело, сè додека некој не го исправил (а интересот не е голем за такви далечни земји, како што реков). Токму тоа се обидувам и јас. Иако мислам дека никогаш не било ексклузивно само „Соломонски“. --Б. Јанкулоски (разговор) 10:26, 30 октомври 2011 (CET)
Кога има две имиња за една држава во правописот тогаш тие се дадени, на пример во правописот има Латвија/ Летонија, Словачка Република/ Словакија, Чешка Република/ Чехија, но за Соломоните нема Соломонови Острови. Се сеќавам кога дискутиравме за името на Латвија, одлучивме да го користиме Латвија бидејќи така е на нивниот јазик и на македонски нема традиционално име за оваа држава поради оддалеченоста. Соломови означуваат присвојност, Соломонски придавка. Не е лошо и Виолетова да се вклучи во разговоров--Никола Стоіаноски 10:28, 30 октомври 2011 (CET)
Па да, тоа и велам. Ваквите случаи се малку поинакви од овој со Латвија/Летонија. Бидејќи колку и да е далечна, сепак е поприсутна со двете имиња (донекаде), додека пак ова е чисто нечиј превод и ништо повеќе. Смешно е да зборуваме за придавно име според име на некоја личност, а да не завршува на „-ови“, туку на „-ски“. Има „морски залив“, „погонска сала“, но не може да има „Гоцевска раса“ :) Тоа работи само во руски и слични јазици (на пр. „Пушкински“ и сл.), но очигледно и таму не секогаш (веројатно само за руски личности). --Б. Јанкулоски (разговор) 10:32, 30 октомври 2011 (CET)
И во хрватски, босански и српскохрватски. Јас те разбирам тебе и принципот по кој се водиш, но голема грешка и непрофесионализам е да се елиминира правописот како прв извор. Ако не го користиме него, веќе ти реков, остава простор за многу пренасочувања и толкувања како што не се соодветни за македонскиот: Норвегија, Шведија, Данија, Словакија, Чехија, Туркменија, Киргизија, Казакстан, Кирибас итн.--Никола Стоіаноски 10:37, 30 октомври 2011 (CET)
„соломонски“ во Лексиконот на мак. јазик го дава само гореопишаното од Рашо. Инаку тоа што го кажуваш не е исто бидејќи тоа со „-шка“ и „-чка“ се традиционални старословенски форми што се фосилизирале. Тука, ќе повторам, нема ништо традиционално бидејќи станува збор за нечиј превод на далечни острови еднаш и потоа следење на истото. Случајов со овие острови ја нема истата тежина како проблематика. --Б. Јанкулоски (разговор) 10:41, 30 октомври 2011 (CET)
Во истиот лексикон (кој не знам дали е веродостоен) нема никаков запис и за Соломонови. --Никола Стоіаноски 10:43, 30 октомври 2011 (CET)
-шка и -чка се наставки кои се добиени од -ски со слевање на буквата с со последната буква од именката и мислам ова е фонетскиот правопис на македонскиот, а не фосилизација.--Никола Стоіаноски 10:44, 30 октомври 2011 (CET)
Решение: Да ги именуваме како Соломони? Исто како Сејшели, Комори, Малдиви итн.--Никола Стоіаноски 10:45, 30 октомври 2011 (CET)
Се согласувам со тоа решение. Така да е секаде во наслови на статии, категории, шаблони и сл, а во самата статија (да речеме главната за земјата) да бидат во заграда двете варијанти што ги дискутиравме. Јас сум за. --Б. Јанкулоски (разговор) 10:48, 30 октомври 2011 (CET)
Да, во воведот се даваат сите три имиња, а секаде се користи Соломони. Ќе ја сменам бидејќи само јас и ти сме заинтересирани за ова :) --Никола Стоіаноски 10:51, 30 октомври 2011 (CET)
Па посветени сме и професионални, сакаме работите до крај да бидат исправни. Нормално е за нас :) Инаку лексиконот е дигитализиран од сосем веродостоен лексикон, и ако прочепкам ќе најдам точно за кој лексикон станува збор. Истото важи за сите речници, правописот и сл. Сигурно никој не седнал да пишува десетици илјадници ставки на своја рака :) --Б. Јанкулоски (разговор) 10:53, 30 октомври 2011 (CET)

Кога се работи за географски поими, правилни се оние кои влегле во широка употреба, без разлика дали се по правопис или не. Некој така ги вовел во употреба, и тоа е така останато (пр. Париз - град, се разликува од Парис лик од старогрчката митологија). Географски поими кои не се користат често во јазикот (или речиси никогаш) - најарно е кога ги транскрибираме по угледот на останатите словенски јазици, па го наоѓаме моделот кој најмногу одговара на духот на македонскиот јазик. Не постои попаметно решение од ова. Затоа, кога ќе се сретнете со поим кој може да е и на овој и на оној начин напишан, најарно е да ги оставите и двата изрази, најчесто едниот да води кон другиот (со пренасочување), за да може читателот да се снајде ако бара некој поим. Поздрав --Виолетова (разговор) 11:07, 30 октомври 2011 (CET)

Да, ама тоа важи кога поимот е во текст во статии. Што станува со категории, шаблони и сл. (особено категориите, што се фиксни). На статијата за земјата мора да се нарекува некако, па макар што веднаш во заграда ќе ги дадеме алтернативите. Сепак мора да се реши што би било прво и ударно. --Б. Јанкулоски (разговор) 11:19, 30 октомври 2011 (CET)
Мислам дека ова го решивме. Ако има некоја друга држава или јазик, да се собреме ние тројца-четворица и да дискутираме. Позз--Никола Стоіаноски 11:23, 30 октомври 2011 (CET)
 • Има :) Маршалски или Маршалови Острови? За разлика од останатите, колку што знам, овие не се нарекуваат „Маршали“ на ниеден јазик, така што прашање е дали би важело договореното. Наречени се по капетанот Џон Маршал. --Б. Јанкулоски (разговор) 11:25, 30 октомври 2011 (CET)
Да, повторно во правопис нема Маршалови, но има Маршалски. Мислам ова е точно бидејќи не е изведено од име, туку од презиме. Додатно на тоа, во македонскиот и пред државата да постои, имало збор од иста природа, иако со друго значење. --Никола Стоіаноски 11:28, 30 октомври 2011 (CET)
Маршалски Острови ми звучи чуено веќе... Маршали, не иде, не се никогаш така наречени. --Виолетова (разговор) 11:30, 30 октомври 2011 (CET)
Грешка си, сосем е исто дали е име или презиме. Впрочем многу почесто се именувани по презиме, како на пр. „Кукови Острови“ - Џејмс Кук. --Б. Јанкулоски (разговор) 11:31, 30 октомври 2011 (CET)
Тоа да, но специфично за ова име, не ми нормално Маршалови, бидејќи веќе како што кажав имаме таков збор, но со друго значење. По логика, ако имаме таков збор зошто да не го користиме, придавка е и се споменува во правописот. --Никола Стоіаноски 11:34, 30 октомври 2011 (CET)
Да, не ми звучи ок и мене името „Маршали“. Придавките за Соломоните и Маршалските Острови се соломонски и маршалски, тие немаат врска со името и на македонски се вака. Да не пишуваме соломонова економија или маршалова економија. За придавките мислам немаме проблем. И мене ми е попознато Маршалски Острови. --Никола Стоіаноски 11:33, 30 октомври 2011 (CET)
Нема врска тоа :) Кога имаме вакви сложени поими, е пишува „Економија на“, дури и онаму кадешто граматички би функционирало. Тоа нема врска со нашиов моментален проблем. Има врска со придавноста во името наспроти чисто име. Пример: Зелено‘ртски Острови, па велиме „Економија на Зелено‘ртските Острови“, а не „Зелено‘ртска економија“, додека пак имаме „Француска економија“ бидејќи името Франција е чисто име, не е добиено преку придавка од нешто друго. --Б. Јанкулоски (разговор) 11:37, 30 октомври 2011 (CET)
Штом ја спомна, правописот за Зеленортската Република е во право. Името на македонски е Зелен 'Рт бидејќи тоа е чистото име и така е во нивниот устав на португалски. Зелен 'Рт - Република Зелен 'Рт - Зелено'ртска Република. Првото име е името на државата во чиста форма и така го именував.--Никола Стоіаноски 11:40, 30 октомври 2011 (CET)
Впрочем да, ова беше лош пример, специјален случај. Но тоа што го кажувам за изведенките важи: Кокосови Острови - Економија на Кокосовите Острови, а не Кокосова економија. Се надевам сега сум појасен :) --Б. Јанкулоски (разговор) 11:44, 30 октомври 2011 (CET)
За тоа си во право, имињата на категориите и статиите ќе бидат Еконимија на Намибија итн, но мене ми беше зборот за самата содржина кои придавки да се користат. Истото важи и за јазикот, не е маршалов јазик, туку маршалски јазик итн. позз--Никола Стоіаноски 11:48, 30 октомври 2011 (CET)
Ако сакате, можеме да направиме еден список со сите држави каде би ги навеле формите на имињата кои би се користеле за статии, категории и шаблони. Тоа е лесно и брзо. --Никола Стоіаноски 11:52, 30 октомври 2011 (CET)
Да, поправилно е „Економија на ...“ „Уметноста на ...“ итн, затоа што македонскиот јазик е описен јазик. --Виолетова (разговор) 11:54, 30 октомври 2011 (CET)
Па да, потоа во содржината можеш да вадиш придавки од утврденото име, онака како што налага образувањето на придавки во нашиот јазик. Јазикот може да стои како „маршалски“ бидејќи како јазик веќе е изведенка од географскиот поим, како и да гласи. Тоа не е проблем. Самото име е поделикатно. --Б. Јанкулоски (разговор) 11:56, 30 октомври 2011 (CET)
За Маршалските јас не знам друго име и во моментов не ми текнува некоја друга варијанта. Доста почесто сум го сретнувал како Маршалски а и правописот е така. Виолетова исто така рече дека веќе го слушнала тоа име и плус како што реков таков збор во македонскиот веќе функционира. --Никола Стоіаноски 12:00, 30 октомври 2011 (CET)
Може да направиме правилник за именување на држави и слични на нив теми. Може да се базираме на овој список. --Никола Стоіаноски 12:02, 30 октомври 2011 (CET)

Јас сум за дефинитивно да направиме. Еве еден список со придавки за сите земји што го имав напишано пред некое време за автоматски приказ кај артефакти на Ризницата: commons:Template:Nationality/mk --Б. Јанкулоски (разговор) 12:07, 30 октомври 2011 (CET)

Јас имам идеја во списокот со правилни називи да вклучиме: најчесто име на државата, официјално име на државата, придавка изведена од името и описно име. Овие четири се доволни и опфаќа сè. Ќе направам тест страна од мојот кориснички дел, кога ќе биде готова првичната верзија може да разговараме за точноста на имињата и како да ги смениме ако треба да сменат. --Никола Стоіаноски 12:10, 30 октомври 2011 (CET)
Извини, го прецртав погорниот список. Еве го тој што го барав. Тука ги има придавките веројатно на сите можни земји: commons:Template:CountryAdjective/mk. Види дали треба да се менува или не. --Б. Јанкулоски (разговор) 12:14, 30 октомври 2011 (CET)
Супер е списокот. Одличен извор е. Тука го ставив списокот и треба да се среди. Врз база на тој и списокот од комонс ќе го направиме правилникот. --Никола Стоіаноски 12:16, 30 октомври 2011 (CET)
Дали да вклучиме и националност, т.е. име на етничка група?--Никола Стоіаноски 12:20, 30 октомври 2011 (CET)
Јас сум за. Се надевам дека нема да се скапеме од работа :) --Б. Јанкулоски (разговор) 12:31, 30 октомври 2011 (CET)
Мислам нема, брзо ќе оди. --Никола Стоіаноски 12:32, 30 октомври 2011 (CET)
Сите консултации на оваа тема предлагам да ги продолжиме тука. Веќе напишав таму нешто. --Б. Јанкулоски (разговор) 12:35, 30 октомври 2011 (CET)

Поранешни државиУреди

Штотуку го додадов СССР, па се прашувам како да ги означуваме поранешните држави. Несуверените гледам дека се закосени букви, а поранешните дали мислиш дека треба да се означуваат воопшто на било кој начин? --Б. Јанкулоски (разговор) 14:50, 31 октомври 2011 (CET)

Па не е лошо да се стават и поранешните држави. Мое мислење е да ги ставиме само тие најпознати поранешни големи империи/ републики бидејќи ако ги ставаме сите списокот ќе биде предолг. Дали мислиш е подобро да направиме наместо еден список, три списоци? Така сегашниот што го имаме нека биде за независни држави, вториот нека биде за зависните територии (ќе ги одделиме само) и третиот за поранешни. Сепак е ова предлог, ако не ќе ги ставиме сите во еден список. --Никола Стоіаноски 15:31, 31 октомври 2011 (CET)
Мислам дека не би било практично да имаме посебни списоци бидејќи, при уредување, потребата од проверка е иста (како што самиот знаеш, поранешните држави не се јавуваат баш така ретко во статии). Предлагам да има некаква преграда подолу и во продолжение со некакво заглавие/поднаслов да се наведат поранешните. Патем, незгоден случај е Југославија, бидејќи постоеле неколку такви држави. --Б. Јанкулоски (разговор) 00:16, 1 ноември 2011 (CET)

Наградени сте!Уреди

Writers Barnstar Hires.png Награда за обемни придонеси
66.000 УРЕДУВАЊА!!! Секоја чест за неуморната работа! Brainmachine (разговор) 00:17, 1 ноември 2011 (CET)

Наградени сте!Уреди

Tireless Contributor Barnstar Hires.gif Награда за неуморност
Уште еднаш, браво за сиот труд кој го вложуваш! Brainmachine (разговор) 00:19, 1 ноември 2011 (CET)

Наградени сте!Уреди

Barnstar of Reversion Hires.png Награда за противвандализам
Поздрав... пријателе Јоханес Климакус (разговор) 06:42, 4 ноември 2011 (CET)

ДСЗ фактУреди

ДСЗ Еден факт од статијата Граматички категории на именките во македонскиот јазик, која Вие ја создадовте и проширивте, се најде во секцијата „Дали сте знаеле?“ на главната страница на 22 ноември 2011. Одлична работа!--Kiril Simeonovski (разговор) 21:01, 26 ноември 2011 (CET)

SVGУреди

Здраво, јас видов на датотеки што сте ја превзеле на 29-30 Ноември, јас се допаѓаа. Јас многу го сакам знамиња, но повеќе сакам знамето на сајтот (вектор). Но, проблемот е во тоа што не знам како да се користи SVG формат. А ти знаеш колку јас разбрав употребата на SVG. Јас за тоа се сврте кон вас, можете да се создаде (во формат SVG) Знаме-сајтот на Големата на Македонија (со знамето на современа Македонија)? --Дмитрий-5-Аверин (разговор) 11:34, 1 декември 2011 (CET)

Избрана статијаУреди

Здраво Никола. Последните неколку денови не бев дома, па не можев да се вклучам и да видам како одат работите на Википедија и гледам дека повторно има проблеми со избраната статија. Овој пат, уште е полошо, бидејќи имаме две статии кои се новоизбрани, а сè уште без термин за објавување. Се надевам дека сите работиме на обновување на главната страница, а не само јас. За жал, ќе мора „Носорог“ да биде и оваа седмица, што е четврти пат оваа година. Позз.--Kiril Simeonovski (разговор) 21:55, 6 декември 2011 (CET)

ДСЗ фактУреди

ДСЗ Еден факт од статијата Сојомбо (симбол), која Вие ја создадовте и проширивте, се најде во секцијата „Дали сте знаеле?“ на главната страница на 30 ноември 2011. Одлична работа!--Kiril Simeonovski (разговор) 23:18, 6 декември 2011 (CET)

Технички подобрувања на Википедија на македонски јазикУреди

Здраво. На селската чешма предложив неколку технички подобрувања, кои мислам дека ќе го подобрат квалитетот на Википедија на македонски јазик. Мислам дека е многу важно, па затоа Ве повикувам на дискусија. Поздрав.--Kiril Simeonovski (разговор) 12:28, 10 декември 2011 (CET)

Гласање за јубилејна статијаУреди

Здраво. Мало потсетување дека е во тек гласањето за јубилејна статија. Се надевам дека и овој пат ќе избереме статија со занимлива содржина. Поздрав.--Kiril Simeonovski (разговор) 10:14, 11 декември 2011 (CET)

Седмична работаУреди

Здраво Никола. Мислам дека помина доста долго време откако едногласно се согласивме за воведувањето на седмична работа на Википедија на македонски јазик, во чии рамки би се посветило внимание и на средувањето на содржините и оддржувањето на проектот (детали од дискусијата има овде). Добро би било ова да се воведе на почетокот од 2012, со што веќе уште од месец јануари би можеле да се нафатиме околу здружена работа на одделни, што знам дека заштедува и време и средства. Поздрав.--Kiril Simeonovski (разговор) 12:31, 20 декември 2011 (CET)

СамоилУреди

Нема проблем Никола. Мене ми е сеедно која слика ке стои и нема повеќе да ја менувам. --Romanski1996 01:23, 24 деекмври 2011 (CET)

Потребни статииУреди

Здраво Никола. Да, обично тој список важи за основа за квалитетот на секоја Википедија. Би можеле и ние да поставиме нешто такво за почеток, иако е добро таа категорија да стои цело време во страницата за скорешни промени. Седмичната работа која ја планиравме, ќе треба да ја одложиме барем за на пролет, бидејќи забележително е дека неколку многу активни корисници периодов не се толку активни. Дотогаш, би можеле да се сконцентрираме на потребните статии. Поздрав.--Kiril Simeonovski (разговор) 15:41, 26 декември 2011 (CET)

Наградени сте!Уреди

Brilliant Idea Barnstar Hires.png Награда за феноменална идеја
Ова е за идејата да се работи на создавање и подобрување на потребните статии. Феноменално!:) Kiril Simeonovski (разговор) 12:53, 27 декември 2011 (CET)
Спасибо :) --Никола Стоіаноски 13:18, 27 декември 2011 (CET)

Окрузи во ОрегонУреди

Исправени се (и списокот и означената карта). Помислив дека имињата може да се поклопуваат, но си реков дека тоа би биле премалку случаи. Не знаев дека е честа појава. Благодарам на заложбата. Обожавам кога вака напредуваме! --Б. Јанкулоски (разговор) 12:08, 29 декември 2011 (CET)

Новак Ѓоковиќ/Novak DjokovicУреди

Hvala. Blagodaram MacedonianBoy. Sto ste se ukuljucili u odobravanje i proveru stranice Новак Ѓоковиќ. Pozivam sve administratore na Makedonskoj Vikipediji da se ukljuce u taj proces kad god mogu. Pozdrav iz Srbije za Makedonce i Makedoniju.

Назад на корисничката страница на „MacedonianBoy/Архива 4“.