Општина Шуто Оризари

Општина Шуто Оризари — општина во состав на Град Скопје и единствена ромска општина во светот во која Ромите имаат свој градоначалник и можат да ги остваруваат своите национални права. Општината се наоѓа во северниот дел на територијата на градот Скопје. Градоначалник на општината е Курто Дудуш. Центар на општината е истоимената населба.

Општина Шуто Оризари
Општина
Знаме на Општина Шуто ОризариГрб на Општина Шуто Оризари
ДржаваМакедонија
СедиштеШуто Оризари
Населени места
Управа
 • ГрадоначалникКурто Дудуш
Површина
 • Вкупна7,48 км2 (2,89 ми2)
Население (2021)[1]
 • Вкупно25.726
 • Густина3,400/км2 (8,900/ми2)
Часовен појасCET (UTC+01:00)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+02:00)
Повикувачки број+02
Регистарски табличкиSK
Мреж. местоsutoorizari.gov.mk
Карта на населените места во Општина Шуто Оризари

ГеографијаУреди

Општината се граничи со Општина Бутел на југ и Општина Чучер-Сандево кон север.

ИсторијаУреди

Шуто Оризари почна да се развива по катастрофалниот земјотрес од 1963 г. По обновата на Скопје и неговата околина на местото на денешниот населбата започнува да се населува претежно ромското население. Денеска Шуто Оризари е едно од периферијата на денешно Скопје.Со Постепено Обликување на населбата,Општината Шуто Оризари почнува да добива изглед на урбанизирано приградско соседството .Со тек на време Шуто Оризари се здобива со свои административни и културни институции. Во 1996 година Шуто Оризари заедно со двете села околу него — Горно и Долно Оризари, формираат самостојна административна единица — општината Шуто Оризари.

СтопанствоУреди

ДемографијаУреди

Според последниот попис, Општина Шуто Оризари брои 17.357 жители од кои[2]:

Народ Вкупно Удел (%)
Македонци 1.438 6,53
Албанци 6.675 30,32
Турци 56 0,25
Роми 13.342 60,60
Власи 0 0,00
Срби 67 0,30
Бошњаци 177 0,80
останати 262 1,19
Вероисповед Вкупно
православни 893
муслимани 15.231
католици 9
протестанти 2
останати 1.222
Јазик Вкупно
македонски 975
албански 2.588
турски 54
ромски 13.314
влашки 0
српски 44
бошњачки 125
останати 257

Општина Шуто Оризари зафаќа површина од 7,48 км2 и има густина на населеност од 2.780,75 жит/км2. Во состав на општината влегува селото Горно Оризари.

Општествени установиУреди

Во Општина Шуто Оризари има 2 основни училишта. Едното од нив се вика „Браќа Рамиз и Хамид“ каде учениците освен што учат на македонски јазик, имаат предмет ромски јазик. Другото училиште е „26 Јули“ каде се учи на албански јазик. Во општината има и амбуланта каде се лекуваат скоро сите жители од Шуто Оризари но и од околните села Бразда, Кучевиште, Побожје итн. Има и народна кујна каде посиромашните жители на општината се зачленети и земаат храна од понеделник до петок.

Самоуправа и политикаУреди

Поради демографијата, ромскиот и македонскиот се службени јазици во Шуто Оризари. Албански, исто така, се зборува, но тој не е службен јазик. Градоначалникот на општината, Курто Дудуш, е етнички Ром. Во 2009 година, владата на Република Македонија презела дополнителни мерки за да се зголеми вклучувањето на Ромите во образовниот процес: На 10 февруари 2009 година бил поставен камен-темелник, финансиран од владата, за изградба на средно училиште.

Во 2017 година, општината имала вкупно 314 вработени, од кои 18 биле вработени во општинската администрација, а останатите во општинските јавни претпријатија.[3] Градоначалник на општина Шуто Оризари е Курто Дудуш од редовите на СДСМ. Тој бил избран на локалните избори од 2017 година за мандат од четири години.[4] Советот на општина Шуто Оризари е составен од 19 члена. Според последните локални избори од 2017 година, членовите на советот според политичката припадност за мандатот 2017-2021 се:

 
  СДСМ: 8 места
  СРМ: 7 места
  ДУИ: 2 места
  АА: 1 место
  БЕСА: 1 место

Културни и природни знаменитостиУреди

Редовни настаниУреди

ЛичностиУреди

  • Амди Бајрам — политичар и поранешен градоначалник на општината.

Култура и спортУреди

ИселеништвоУреди

НаводиУреди

  1. „Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Северна Македонија, 2021 - прв сет на податоци“. Државен завод за статистика на Македонија. Посетено на 30 март 2022.
  2. Попис на Македонија 2002
  3. „Мора ли Шилегов да прима 101 нов работник, кога на располагање има 7.620?“, Скопско Ехо, бр. 75, 7.6.2018, стр. 4-5.
  4. „Заклучок за конечност на резултати од гласањето во вториот круг на Локалните избори 2017“. Државна изборна комисија на Македонија. Посетено на 3 декември 2017.

Надворешни врскиУреди