Анна Виси

(Пренасочено од Ана Виси)

Ана Виси (грчки: Άννα Βίσση) (родена на 20 декември 1957 година во Ларнака во Кипар) е грчка и кипарска пејачка.

Ана Виси
Άννα Βίσση
[[File:|frameless|alt=|Ана Виси во Њујорк во 2007 година]]
Ана Виси во Њујорк во 2007 година
Животописни податоци
Познат(а) и какоAnna Vishy
Роден(а)20 декември 1957(1957-12-20)(66 г.)
Ларнака, Кипар
ПотеклоАтина, Грција
Жанровипоп, фолк, денс
Занимањапејач, композитор
ИнструментиПејач
Период на активност1973–present
ИздавачиMinos (1970-1978),
Columbia Graphophone Company (1978-1984),
CarVi (1982),
Sony Music Entertainment Greece (1984-present),
Vanilla/Moda (2005)
Мреж. местоwww.annavissi.net
www.annavissilive.com

Својата музичка кариера ја започнала уште на петгодишна возраст[1][2] . Во текот на 1970 година, заедно со семејството си се преселиле во Атина, каде продолжила да учи со познати локални пејачки како Јоргос Даларас, Харис Алексу и Василис Папаконстандину. Таа била претставник на Грција на Евровизија 1980 како и на Кипар на Евровизија 1982 година. На Евровизија 2006 била повторно претставничка на Грција, во кое го освоила деветтото место. Со својата песна Everything, стекнала голема популарност во Европа.

Што се однесува до Грција, таа својата популарност ја стекнала уште во почетокот на 70-тите години на 20 век, и покрај тоа што својата кариера ја започнала во својот роден град Ларнаки.

Наводи уреди

  1. „Eurovision 2006 news“ (грчки). MAD TV (Greece). 2005-12-20. Архивирано од изворникот на 2012-06-04. Посетено на 2008-11-15. Text "MAD TV]]" ignored (help)
  2. „ΒΙΟΓΡΑΦΙΚΟ: Αννα Βίσση“ (грчки). MAD TV (Greece). Архивирано од изворникот на 2008-03-28. Посетено на 2008-08-10. Text "MAD TV]]" ignored (help)