Ешли Кол (роден на 20 декември 1980) — англиски фудбалер, играч од одбраната на Лос Анџелес Галакси и поранешен репрезентативец на Англија. Од страна на многу критичари, колеги и професионални фудбалери, се смета за еден од најдобрите леви бекови на неговата генерација.[1][2]

Англија Ешли Кол
Лични податоци
Полно име Ешли Кол
Роден на 20 декември 1980(1980-12-20)(43 г.)
Роден во Стипнеј, Лондон, Англија
Висина &100000000000001760000001,76 м
Позиција лев бек
Клупски податоци
Сегашен клуб Лос Анџелес Галакси Лос Анџелес Галакси
Број 3
Младинска кариера
1997–1998 Арсенал Арсенал
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1998–2006 Арсенал Арсенал 156 (8)
1999–2000Кристал Палас Кристал Палас 14 (1)
2006–2014 Челси Челси 229 (7)
2014–2016 Рома Рома 11 (0)
2016- Лос Анџелес Галакси Лос Анџелес Галакси 26 (1)
Репрезентација
1999 Англија Англија 20 2 (0)
2002 Англија Англија 21 5 (1)
2001–2014 Англија Англија 107 (0)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 17:22, 16 May 2012 (UTC)
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 18:43, 24 June 2012 (UTC)

Технички одлики уреди

Игра на позицијата лев бек. Арсен Венгер, го опишал Кол како „дефанзивец кој едноставно сака да напаѓа“.

Ран живот уреди

Таткото на Кол, Рон Календар, е од Барбадос. Тој ја напуштил фамилијата после седум години брак со мајка му.[3] и подоцна се преселил во Австралија.[4] Кол и неговиот помлад брат Метју беа израснати од страна на нивната мајка Сју Кол,[5] и го посетуваа училиштето Баув во Лондон.[6]

Биографија и кариера уреди

Клупска кариера уреди

 
Ешли Кол во дресот на Челси во 2013.

Ешли Кол е роден во Стипнеј, Лондон. Кол неговата младинска кариера ја започнал во Арсенал и го потпишал целосниот договор во ноември 1999, каде што се појавил на 227 натпревари и постигнал 9 голови. Со Арсенал тој освоил две титули од ФА Премиер Лигата, три од ФА Купот, и бил интегрален член на „The Invincibles“ (мак. "Непобедливите") во сезоната 2003-2004. Во август 2006, по долготрајна трансфер сага, Кол се префрлил во Челзи со кој освоил една титула од ФА Премиер Лигата - сезона 2009-2010, четири од ФА Купот, една Лига куп и една титула од Лигата на шампионите.

На 7 јули 2014, Кол потпишал двегодишен договор со италијанскиот клуб Рома.[7][8][9] Своето официјално деби за италијанскиот клуб го имал на 30 август во нивниот прв натпревар од Серија А за сезоната 2014-2015, играјќи ги сите 90 минути во победата со 2–0 над Фјорентина на Олимпико.[10] На 19 јануари 2016, Кол го раскинал неговиот договор со Рома на половина година пред истекот на самиот тој.[11]

На 27 јануари 2016, Кол потпишал за Лос Анџелес Галакси.[12]

Репрезентативна кариера уреди

Кол станал англиски интернационалец во 2001 и играл на светските првенства во 2002, 2006, 2010 година, и на европските првенства во 2004 и 2012. Тој бил изгласан за Англиски играч на годината во 2010 година.

Приватен живот уреди

Кол во септември 2004 година започна врска со пејачката Шерил Кол, која живеела во истиот кварт во Лондон каде што живеел и Кол.[13] Тие се венчаа на 15 јули 2006 година во Вротам Парк, Хертфордшајр.[14] Во јануари 2008 година, парот се раздели поради секс аферата на Кол со три други жени.[15] Тоа беше објавено на 23 февруари 2010 дека двојката законски се разделила поради обвинувања за прељуба.[16] Три месеци подоцна, беше најавено дека Шерил поднела барање за развод. Тие официјално се разведоа на 3 септември 2010 година.[17]

Во 2006 година, Кол ги тужеше печатените медиуми како што се Вести од Светот и Сан (Обединетото Кралство) за клевета поради наводи дека тој бил вклучен во "хомосексуална оргија".[18] Двата медиуми ги повлече наводите. Истата година, Кол ја објави автобиографија под наслов, "" Мојата одбрана , која се продала ви 4.000 примероци во првите шест недели од пуштањето во продажба.[19] Поранешниот колега на Кол, Јенс Леман, го критикуваше Кол за пишување на автобиографија.[20]

Кол имаше неколку мали проблеми со полицијата. На 4 март 2009 година тој заради низа вулгарности пред еден полицаец надвор од Јужен Кенсингтон пред еден ноќен клуб., бил однесен во полициска станица, потоа бил казнет со £ 80 фунти пред да биде ослободен.[21] На 4 јануари 2010 година, Кол беше осуден за брзо возење, дело сторено на 17 ноември 2009. Тој беше снимен дека ја надминална брзината и тоа од 104 & км на час во зона на А3 пат во Кингстон на Темза. Кол, тврдел дека неговите постапки биле затоа што тој се обидувал да ги избегне папараците.[22] На 29 јануари тој беше казнет со 1000 фунти и му беше изречена казна за забрана за возење од четири месеци .[23]

Наводи уреди

 1. „Ten of the Best Defenders in the World“. About Sports. Посетено на 7 July 2016.
 2. „Poll: Is Ashley Cole England's best ever defender since 1966?“. Talksport. Посетено на 5 February 2013.
 3. „World Cup families...And Now for the Mads (The Mums and Dads)“. The Independent. London. 24 June 2006.
 4. Jackson, Jamie (5 June 2005). „I don't want to go“. The Guardian. London.
 5. Walker, Michael (27 November 2004). „Defender cast in unwanted role of target man“. The Guardian. London.
 6. „On this day: Ashley Cole was born“. Sports Mole. 20 December 2014. Посетено на 7 July 2016.
 7. „Ashley Cole: Roma sign former Chelsea defender on two-year deal“. BBC Sport. 7 July 2014.
 8. „Ashley Cole signs two-year contract to join Roma“. The Guardian. 7 July 2014.
 9. „Ashley Cole signs a two-year deal with Italian club Roma“. Daily Mail. 7 July 2014.
 10. „Roma 2–0 Fiorentina“. BBC Sport. 30 August 2014. Посетено на 31 August 2014.
 11. „Ashley Cole leaves Roma“. AS Roma. 19 January 2016. Посетено на 19 January 2016.
 12. „LA Galaxy acquire defender Ashley Cole“. LA Galaxy. 27 January 2016. Посетено на 27 January 2016.
 13. „Ashley Cole's decline since Cheryl Fernandez-Versini split“. Daily Mail. London. 2 July 2015. Посетено на 7 July 2016.
 14. „Pop goes £500,000 on Ashley Cole's wedding“. Daily Mail. London. 15 July 2005.
 15. Singh, Anita (12 November 2008). „Chelsea star Ashley Cole sues over sex claims“. The Daily Telegraph. UK: Telegraph Media Group. Посетено на 22 March 2009.
 16. „Cheryl Cole is to separate from husband Ashley Cole“. British Broadcasting Corporation. BBC News. 23 February 2010. Архивирано од изворникот на 25 February 2010. Посетено на 23 February 2010.
 17. „Cheryl Cole 'set to be granted divorce from Ashley'. BBC News. British Broadcasting Corporation. 3 September 2010. Архивирано од изворникот на 3 September 2010. Посетено на 3 September 2010.
 18. „Cole sues over tabloid 'gay orgy' stories“. Press Gazette. 2 March 2006. Архивирано од изворникот на 2006-09-26. Посетено на 2017-05-11.
 19. Barnes, Anthony; Hodgson, Martin (5 November 2006). „Inflated & talentless (not you, Jordan, you're worth it)“. The Independent. London. Архивирано од изворникот на 2007-01-24. Посетено на 2017-05-11.
 20. „Lehmann lampoons Cole over autobiography“. Soccernet. 7 December 2006.
 21. „Footballer Ashley Cole arrested“. BBC News. 5 March 2009. Посетено на 1 January 2010.
 22. „Ashley Cole blames paparazzi for speeding“. The Daily Telegraph. UK. 4 January 2010. Посетено на 18 December 2010.
 23. „BBC News – Chelsea's Ashley Cole banned for speeding“. news.bbc.co.uk. 29 January 2010. Архивирано од изворникот на 1 February 2010. Посетено на 29 January 2010.

Надворешни врски уреди