Ристо Вртев (роден на 1 јануари 1960 година во Скопје) — македонски музичар од крајот на 80-те години на XX век до денес, најпознат како композитор, текстописец и вокалист на музичката група Архaнгел. Претходно Вртев бил член на Мизар (прво откровение) и Инола X. Како гостин се појавува на албуми на Вања Лазарова и Кисмет, како и на компилацијата посветена на Мизар. Еден од главните личности во уметничкото движење Македонска Стрељба.

Ристо Вртев
Ристо Вртев
Животописни податоци
Родено имеРисто Вртев
Роден(а)1 јануари 1960
Скопје, Македонија
Жанровипоп, рок
Занимањапејач
Период на активност1980 –

Галерија

уреди

Надворешни врски

уреди