Мартин Демикелис

аргентински фудбалер

Мартин Гастон Демикелис (шпан. Martín Gastón Demichelis, роден 20 декември 1980 во Јустиниано Посе, Кордоба) — поранешен аргентински фудбалер, играч од одбраната.

Аргентина Мартин Демикелис
Götze kicks the match winning goal (cropped).jpg
Лични податоци
Роден на 27 јули 1980 (1980-07-27) (42 г.)
Роден во Кордоба, Аргентина
Висина &100000000000001840000001,84 м
Позиција одбрана
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2000-2003 Ривер Плејт Ривер Плејт 51 (1)
2003-2010 Бајерн Минхен Бајерн Минхен 174 (13)
2011-2013 Малага Малага 84 (7)
2013 Атлетико Мадрид Атлетико Мадрид 0 (0)
2013-2016 Манчестер Сити Манчестер Сити 78 (3)
2016-2017 Еспањол Еспањол 2 (0)
2017 Малага Малага 10 (0)
Репрезентација
2005-2016 Аргентина Аргентина 51 (2)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 6 јануари 2011.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 17 ноември 2010

КариераУреди

Со професионален фудбал Демикелис почнал да се занимава во 1998 година во буеносаирескиот клуб Ривер Плејт, каде дебитирал за првиот тим во 2001. Имал неколку добри настапи во аргентинскиот клуб, што довело до заминување во минхенски Бајерн во 2003 година. Првата сезона во германскиот клуб не била позитивна, претрпел неколку повреди; но со доаѓањето на тренерот Феликс Магат започнал почесто да игра во првата постава. Играл многу често во двете сезони во кои Бајерн ја освојува и лигата, и купот (2005 и 2006). Во 2011 година потпишал за шпанскиот прволигаш Малага.

На 11 септември 2007 го постигнал првиот погодок за репрезентацијата во пријателскиот натпревар против Австралија која завршила со резултат 1:0.

Награди и успесиУреди

Аргентинско првенство: 2002., 2003.
Германска лига: 2005., 2006., 2008.
Куп на Германија: 2005., 2006., 2008.
Германски лига-куп: 2004., 2007.

Надворешни врскиУреди