Голема океанска друмска трка „Кедел Еванс“ 2020

6. издание на велосипедската трка
Голема океанска друмска трка „Кедел Еванс“ 2020 Cycling (road) pictogram.svg
Детали за трката
Издание6. Голема океанска друмска трка „Кедел Еванс“
НатпреварувањеСветска турнеја UCI 2020 1.UWT
Датум2 февруари 2020
Растојание171,7 км
ДржаваAUS Австралија
ПоаѓалиштеЏелонг
ОдредиштеЏелонг
Екипи16
Возачи на почеток108
Возачи на крај95
Просечна брзина41,909 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникBEL Дрис Девенинс (Декојнинк-Квик Степ) Wikidata-logo S.svg
ВторопласиранRUS Павел Сиваков (Инеос) Wikidata-logo S.svg
ТретопласиранRSA Дарил Импи (Мичелтон-Скот) Wikidata-logo S.svg
◀ 2019
Документација Wikidata-logo S.svg

Голема океанска друмска трка „Кедел Еванс“ 2020 — 6. издание на велосипедската еднодневна трка Голема океанска друмска трка „Кедел Еванс“, која се одржала на 2 февруари како втор настан во сезоната на Светската турнеја.[1]

ЕкипиУреди

Бидејќи трката била додадена на Светската турнеја во 2017 година, сите UCI World Tour екипи биле поканети на трката, но не биле обврзани да учествуваат. Поради тоа, петнаесет од деветнаесетте екипи настапиле на трката, ист број како 2019 година.[2] Австралиската национална екипа ја заокружила главната група од 16 екипи, без ниедна професионална континентална екипа.

Екипи од Светската турнеја UCI (15)
 1.   АГ2Р Ла Мондијал
 2.   Бахреин Мекларен
 3.   Бора-Хансгрое
 4.   ССС Тим
 5.   Кофидис
 6.   Декојнинк-Квик Степ
 7.   ЕФ Про Сајклинг
 8.   Израел старт-ап нејшн
 9.   Лото Судал
 10.   Мичелтон-Скот
 11.   НТТ Про Сајклинг
 12.   Инеос
 13.   Санвеб
 14.   Трек-Сегафредо
 15.   Групама-ФДЖ
Национална екипа
 1.   Korda Mentha Real Estate Australia

ПоредокУреди

Завршен пласманУреди

[3]

 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Дрис Девенинс Декојнинк-Квик Степ4ч 05' 49
2.   Павел Сиваков Инеос+ 0
3.   Дарил Импи Мичелтон-Скот+ 4
4.   Јенс Кекелејре ЕФ Про Сајклинг+ 4
5.   Дилан ван Барле Инеос+ 4
6.   Џеј Мекарти Бора-Хансгрое+ 4
7.   Кејлеб Јуан Лото-Судал+ 25
8.   Марко Халер Бахреин-Мекларен+ 25
9.   Елија Вивијани Кофидис+ 25
10.   Сајмон Јејтс Мичелтон-Скот+ 25
Извор: ProCyclingStats


Список на учеснициУреди

НаводиУреди

 1. "UCI reveals the calendars for the 2020 UCI WorldTour and UCI Women's WorldTour". UCI. Посетено на 13 октомври 2019.
 2. "15 WorldTour teams for Cadel Evans Great Ocean Road Race". Cyclingnews.com. Immediate Media Company. 29 декември 2018. Посетено на 27 јануари 2019.
 3. "Голема океанска друмска трка „Кедел Еванс" 2020". ProCycling.

Надворешни врскиУреди