ГП Западна Франција 2014

ГП Западна Франција 2014 — 78. издание на еднодневната велосипедска трка ГП Западна Франција. Се одржала на 31 август 2014 година на растојание од 229,1 километар, започнувајќи и завршувајќи во Плуе, Франција. Претставувала 24. трка во сезоната на Светската турнеја.

ГП Западна Франција 2014
Светска турнеја на UCI 2014, трка 24 од 29
Детали за трката
Date 31 август 2014
Растојание 229,1 км
Време 5ч 38' 26" ( км/ч)
Добитници на наградите
Победник  Силвен Шаванел (ФРА) (ИАМ Сајклинг)
Втор  Андреја Феди (ИТА) (Нери Сотоли)
Трет  Артур Вишо (ФРА) (FDJ.fr)
2013
2015

Трката била освоена во спринтерска завршница од Французинот Силвен Шаванел пред Андреја Феди и Артур Вишо, кои завршиле на подиумот.[1]

Екипи уреди

Бидејќи ГП Западна Франција е настан од Светската турнеја, сите 18 UCI World Tour екипи биле автоматски поканети и се обврзани да испратат екипа. На шест други екипи им биле доделени специјални покани, со што била создадена група од 24 екипи.

Екипи кои настапиле на трката биле:

Резултати уреди

Велосипедист Екипа Време Бодови за
Светската турнеја на UCI
1   Силвен Шаванел (ФРА) Катјуша 5ч 38' 26" 0
2   Андреја Феди (ИТА) Нери Сотоли и.в. 0
3   Артур Вишо (ФРА) FDJ.fr и.в. 50
4   Сирил Готје (ФРА) Тим Јуропкар и.в. 40
5   Жилијан Алафилип (ФРА) Омега Парма-Квик Степ и.в. 30
6   Тим Веленс (БЕЛ) Лото-Белисол и.в. 22
7   Бен Херманс (БЕЛ) Ванти-Груп Гобер и.в. 14
8   Александер Кристоф (НОР) Катјуша + 2" 10
9   Џакомо Ницоло (ИТА) Трек Фактори Рејсинг + 2" 6
10   Јирген Рулантс (БЕЛ) Лото-Белисол + 2" 2

Наводи уреди

  1. „Шаванел победи на ГП Западна Франција“. Cyclingnews.com. 31 август 2014. Посетено на 3 септември 2014.

Надворешни врски уреди