Тур Даун Андер 2018

издание 2018 на велосипедската трка Тур Даун Андер
Тур Даун Андер 2018 Cycling (road) pictogram.svg
Детали за трката
Издание20. Тур Даун Андер
НатпреварувањеСветска турнеја UCI 2018 2.UWT
Етапи6
Датуми16 – 21 јануари 2018
Растојание783,8 км
ДржаваAUS Австралија
ПоаѓалиштеПорт Аделејд
ОдредиштеАделаида
Екипи19
Возачи на почеток131
Возачи на крај125
Добитници на наградите
ПобедникRSA Дарил Импи (Мичелтон-Скот) Wikidata-logo S.svg
ВторопласиранAUS Ричи Порт (БМЦ Рејсинг Тим) Wikidata-logo S.svg
ТретопласиранNED Том-Јелте Слагтер (Дименжн Дата) Wikidata-logo S.svg
БодовенSVK Петер Саган (Бора-Хансгрое) Wikidata-logo S.svg
ПланинскиRSA Николас Дламини (Дименжн Дата) Wikidata-logo S.svg
МладинскиCOL Еган Бернал (Тим Скај) Wikidata-logo S.svg
ЕкипенBRN Бахреин-Мерида Wikidata-logo S.svg
◀ 20172019 ▶
Документација Wikidata-logo S.svg

Тур Даун Андер 2018 — 20. издание на велосипедската етапна трка Тур Даун Андер, која се одржала помеѓу 16 и 21 јануари како прв настан во сезоната на Светската турнеја.[1][2]

РутаУреди

Рутата на Тур Даун Андер 2018 била објавена на почетокот на јули 2017 и била сместена околу градот Аделаида во Јужна Австралија.[3] Имало шест друмски етапи, без ниеден хронометар.[4] Два дена пред почетокот на трката имало рамна трка (критериум), Пиплс Чојс Класик, која се одржала во паркот Римил и била подобна за спринтерите.[5] Била освоена од светскиот првак Петер Саган (Бора-Хансгрое) во спринтерска завршница.[6][7]

Воведната етапа започнала во Порт Аделаида, која била домаќин на трката по прв пат од првото издание на Тур Даун Андер во 1999 година.[8] Петтата етапа завршница со две искачувања на Вилунга Хил, која била одлучувачка во претходните изданија на трката. Завршната етапа е уште една критериум етапа околу средиштето на Аделаида.

По втората етапа било објавено дека третата етапа ќе биде скратена поради најавените високи температури. Два од трите круга околу Виктор Харбор биле отстранети од патеката, намалувајќи ја етапата на 120,5 км.[9]

ЕтапаДатумТекtypeРастојание (км)ПобедникCевкупен лидер
1  16 јануариПорт Аделејд – Линдок145  Андре Грајпел    Андре Грајпел  
2  17 јануариАнли – Стирлинг148,6  Кејлеб Јуан    Кејлеб Јуан  
3  18 јануариГленелг – Виктор Харбор120,5  Елија Вивијани    Кејлеб Јуан  
4  19 јануариНорвуд – Урадла128,2  Петер Саган    Петер Саган  
5  20 јануариМекларен Вал – Вилунга Хил151,5  Ричи Порт    Дарил Импи  
6  21 јануариАделаидаАделаида90  Андре Грајпел    Дарил Импи  

ЕкипиУреди

Бидејќи Тур Даун Андер е настан од Светската турнеја, сите осумнаесет UCI World Tour екипи биле автоматски поканети и се обврзани да учествуваат на трката.[10] Екипата на Универзитетот на Јужна Австралија добила специјална покана за учество на трката и со тоа била заокружена главната група од 19 екипи.[11] Секоја екипа можела да настапи со седум возачи, со што на трката ќе имало 133 учесници. Меѓутоа, Лото-Судал го повлекла Бјорг Ламбрехт од трката по грешка со процедурите на UCI за антидопинг,[12] додека Тим Скај го изгубиле Кристофер Халворсен по пад во завршните метри на Пиплс Чојс Класик, при што се здобил со скршена рака.[13] Поради тоа, 131 возач ја започнале трката.[14]

Во групата биле седум претходни победници на трката, три од нив – Роан Денис, Сајмон Геранс и Ричи Порт – настапувале за БМЦ Рејсинг Тим.[15] Други претходни победници во групата биле Луис Леон Санчез (Астана), возачот на Лото-Судал, Андре Грајпел, Том-Јелте Слагтер на Тим Дименжн Дата и возачот на Мичелтон-Скот Камерон Мајер.[16]

Екипи од Светската турнеја UCI (18)
 1.   АГ2Р Ла Мондијал
 2.   Астана
 3.   БМЦ Рејсинг Тим
 4.   Бора-Хансгрое
 5.   Дименжн Дата
 6.   EF Education First-Drapac
 7.   ФДЖ
 8.   Лото-Судал
 9.   Мовистар
 10.   Мичелтон-Скот
 11.   Квик-Степ Флорс
 12.   Тим Скај
 13.   Санвеб
 14.   Бахреин-Мерида
 15.   Катјуша-Алпесин
 16.   Трек-Сегафредо
 17.   Лото НЛ-Џамбо
 18.   ОАЕ Емирати
Национална екипа
 1.   УниСА-Австралија
 

ЕтапиУреди

Етапа 1Уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Андре Грајпел Лото-Судал3ч 50' 21
2.   Кејлеб Јуан Мичелтон-Скот+ 0
3.   Петер Саган Бора-Хансгрое+ 0
4.   Елија Вивијани Квик-Степ Флорс+ 0
5.   Симоне Консони ОАЕ Емирати+ 0
6.   Фил Баухаус Санвеб+ 0
7.   Нејтан Хас Катјуша-Алпесин+ 0
8.   Матео Монтагути АГ2Р Ла Мондијал+ 0
9.   Рамунас Навардаускас Бахреин-Мерида+ 0
10.   Рикардо Минали Астана+ 0
Извор: ProCyclingStats
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Андре Грајпел   Лото-Судал3ч 50' 11
2.   Кејлеб Јуан  Мичелтон-Скот+ 4
3.   Вил Кларк EF Education First-Drapac+ 4
4.   Петер Саган Бора-Хансгрое+ 6
5.   Николас Дламини  Дименжн Дата+ 6
6.   Нејтан Хас Катјуша-Алпесин+ 9
7.   Џонатан Рестрепо Катјуша-Алпесин+ 9
8.   Елија Вивијани Квик-Степ Флорс+ 10
9.   Симоне Консони ОАЕ Емирати+ 10
10.   Фил Баухаус Санвеб+ 10
Извор: ProCyclingStats


Етапа 2Уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Кејлеб Јуан  Мичелтон-Скот4ч 03' 55
2.   Дарил Импи Мичелтон-Скот+ 0
3.   Џеј Мекарти Бора-Хансгрое+ 0
4.   Петер Саган Бора-Хансгрое+ 0
5.   Нејтан Хас Катјуша-Алпесин+ 0
6.   Елија Вивијани Квик-Степ Флорс+ 0
7.   Горка Исагире Бахреин-Мерида+ 0
8.   Доменико Поцовиво Бахреин-Мерида+ 0
9.   Луис Леон Санчес Астана+ 0
10.   Карлос Барберо Мовистар+ 0
Извор: ProCyclingStats
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Кејлеб Јуан    Мичелтон-Скот7ч 54' 00
2.   Дарил Импи Мичелтон-Скот+ 10
3.   Петер Саган Бора-Хансгрое+ 12
4.   Џеј Мекарти Бора-Хансгрое+ 12
5.   Нејтан Хас Катјуша-Алпесин+ 15
6.   Џонатан Рестрепо Катјуша-Алпесин+ 15
7.   Елија Вивијани Квик-Степ Флорс+ 16
8.   Симоне Консони ОАЕ Емирати+ 16
9.   Карлос Барберо Мовистар+ 16
10.   Антони Ру ФДЖ+ 16
Извор: ProCyclingStats


Етапа 3Уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Елија Вивијани Квик-Степ Флорс3ч 04' 40
2.   Фил Баухаус Санвеб+ 0
3.   Кејлеб Јуан    Мичелтон-Скот+ 0
4.   Симоне Консони ОАЕ Емирати+ 0
5.   Петер Саган Бора-Хансгрое+ 0
6.   Сајмон Кларк EF Education First-Drapac+ 0
7.   Александер Едмондсон Мичелтон-Скот+ 0
8.   Зак Демпстер УниСА-Австралија+ 0
9.   Дрис Девенинс Квик-Степ Флорс+ 0
10.   Џеј Мекарти Бора-Хансгрое+ 0
Извор: ProCyclingStats
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Кејлеб Јуан    Мичелтон-Скот10ч 58' 36
2.   Елија Вивијани Квик-Степ Флорс+ 10
3.   Дарил Импи Мичелтон-Скот+ 14
4.   Џеј Мекарти Бора-Хансгрое+ 15
5.   Петер Саган Бора-Хансгрое+ 16
6.   Нејтан Хас Катјуша-Алпесин+ 17
7.   Џонатан Рестрепо Катјуша-Алпесин+ 19
8.   Симоне Консони ОАЕ Емирати+ 20
9.   Роберт Гесинк Лото НЛ-Џамбо+ 20
10.   Антони Ру ФДЖ+ 20
Извор: ProCyclingStats


Етапа 4Уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Петер Саган Бора-Хансгрое3ч 21' 07
2.   Дарил Импи Мичелтон-Скот+ 0
3.   Луис Леон Санчес Астана+ 0
4.   Диего Улиси ОАЕ Емирати+ 0
5.   Џеј Мекарти Бора-Хансгрое+ 0
6.   Дрис Девенинс Квик-Степ Флорс+ 0
7.   Доменико Поцовиво Бахреин-Мерида+ 0
8.   Руј Кошта ОАЕ Емирати+ 0
9.   Пјер Латур АГ2Р Ла Мондијал+ 0
10.   Лорен Дидје Трек-Сегафредо+ 0
Извор: ProCyclingStats
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Петер Саган   Бора-Хансгрое14ч 19' 49
2.   Дарил Импи Мичелтон-Скот+ 2
3.   Џеј Мекарти Бора-Хансгрое+ 9
4.   Луис Леон Санчес Астана+ 10
5.   Диего Улиси ОАЕ Емирати+ 14
6.   Роберт Гесинк Лото НЛ-Џамбо+ 14
7.   Руј Кошта ОАЕ Емирати+ 14
8.   Џорџ Бенет Лото НЛ-Џамбо+ 14
9.   Дрис Девенинс Квик-Степ Флорс+ 14
10.   Еган Бернал  Тим Скај+ 14
Извор: ProCyclingStats


Етапа 5Уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Ричи Порт БМЦ Рејсинг Тим3ч 42' 22
2.   Дарил Импи Мичелтон-Скот+ 8
3.   Том-Јелте Слагтер Дименжн Дата+ 10
4.   Дрис Девенинс Квик-Степ Флорс+ 10
5.   Еган Бернал  Тим Скај+ 10
6.   Горка Исагире Бахреин-Мерида+ 10
7.   Диего Улиси ОАЕ Емирати+ 10
8.   Роберт Гесинк Лото НЛ-Џамбо+ 14
9.   Јон Исагире Бахреин-Мерида+ 14
10.   Рубен Гереиро Трек-Сегафредо+ 14
Извор: ProCyclingStats
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Дарил Импи  Мичелтон-Скот18ч 02' 15
2.   Ричи Порт БМЦ Рејсинг Тим+ 0
3.   Том-Јелте Слагтер Дименжн Дата+ 14
4.   Диего Улиси ОАЕ Емирати+ 20
5.   Дрис Девенинс Квик-Степ Флорс+ 20
6.   Еган Бернал  Тим Скај+ 20
7.   Горка Исагире Бахреин-Мерида+ 20
8.   Роберт Гесинк Лото НЛ-Џамбо+ 24
9.   Џорџ Бенет Лото НЛ-Џамбо+ 24
10.   Јон Исагире Бахреин-Мерида+ 24
Извор: ProCyclingStats


Етапа 6Уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Андре Грајпел Лото-Судал2ч 01' 19
2.   Кејлеб Јуан Мичелтон-Скот+ 0
3.   Петер Саган  Бора-Хансгрое+ 0
4.   Фил Баухаус Санвеб+ 0
5.   Елија Вивијани Квик-Степ Флорс+ 0
6.   Стил фон Хоф УниСА-Австралија+ 0
7.   Симоне Консони ОАЕ Емирати+ 0
8.   Мадс Педерсен Трек-Сегафредо+ 0
9.   Карлос Барберо Мовистар+ 0
10.   Мадс Вирц Шмит Катјуша-Алпесин+ 0
Извор: ProCyclingStats

Завршен пласманУреди

[17]

 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Дарил Импи  Мичелтон-Скот20ч 03' 34
2.   Ричи Порт БМЦ Рејсинг Тим+ 0
3.   Том-Јелте Слагтер Дименжн Дата+ 16
4.   Диего Улиси ОАЕ Емирати+ 20
5.   Дрис Девенинс Квик-Степ Флорс+ 20
6.   Еган Бернал  Тим Скај+ 20
7.   Горка Исагире Бахреин-Мерида+ 20
8.   Луис Леон Санчес Астана+ 23
9.   Рубен Гереиро Трек-Сегафредо+ 23
10.   Роберт Гесинк Лото НЛ-Џамбо+ 24
Извор: ProCyclingStats


ПоредокУреди

На Тур Даун Андер 2018 се доделувале четири различни маички. За генералниот пласман, пресметуван преку додавање на завршните времиња на секој велосипедист по секоја етапа и временски бонуси за првите тројца на средните спринтови и на завршницата на етапите, предводникот ќе ја добие охра маичката.[18] Овој пласман се сметал за најважен на Тур Даун Андер 2018 и победникот на овој пласман се смета за победник на трката.

Дополнително, постоел и спринтерски пласман, кој се наградувал со зелена маичка,[18] промена од црвена боја во 2017 година. Во спринтерскиот пласман, велосипедистите добивале бодови доколку завршат на некое од првите 15 места на некоја етапа. За победа на етапа, возачот заработувал 15 бода, кои се намалуваат за еден бод сè до еден бод за 15. место. Бодови за пласманот исто така можеле да се добијат и на средните спринтови на секоја етапа; овие средни спринтови исто така нудат бонус секунди за генералниот пласман. Исто така, постоел и планински пласман, каде се доделувала точкастата маичка.[18] Во планинскиот пласман, бодови се добивале доколку велосипедистите се искачат на некое искачување пред другите велосипедисти, така што повеќе бодови има на повисоките категоризирани искачувања.

Четвртата маичка ја претставува пласманот за млад возач, обележан со белата маичка.[18] Овој пласман се пресметувал на ист начин како генералниот пласман, но само возачите кои се родени на и по 1 јануари 1993 година можеле да учествуваат во пласманот. Постоел и пласман за екипите, каде времињата на тројцата најдобри велосипедисти по екипа на секоја екипа се додаваат заедно; водечка екипа на крајот на трката е екипата со најниско вкупно време. Дополнително, постоела награда за борбеност која се доделувала по етапата на возачот кој од страна на жири се сметал за „најборбен“.[18]

Етапа Победник Генерален пласман
 
Планински пласман
 
Спринтерски пласман
 
Пласман за млад возач
 
Најборбен возач
 
Екипен пласман
1 Андре Грајпел Андре Грајпел Николас Дламини Андре Грајпел Кејлеб Јуан Вил Кларк Бора-Хансгрое
2 Кејлеб Јуан Кејлеб Јуан Кејлеб Јуан Хајме Кастрилјо Бахреин-Мерида
3 Елија Вивијани Скот Боуден
4 Петер Саган Петер Саган Петер Саган Еган Бернал Зак Демпстер
5 Ричи Порт Дарил Импи Томас де Гент
6 Андре Грајпел Дарил Импи Логан Овен
На крај Дарил Импи Николас Дламини Петер Саган Еган Бернал нема завршна награда Бахреин-Мерида

НаводиУреди

 1. „Tour Down Under 2018“. конс. 19 ноември 2017. 
 2. Stage guide“, Cyclingnews.com (посет. 19 ноември 2017 г).
 3. 20th edition Santos Tour Down Under race routes announced for 2018“, „Тур Даун Андер“, Events South Australia, 5 јули 2017 (посет. 19 ноември 2017 г).
 4. 2018 Tour Down Under race route revealed“, „Cyclingnews.com“, Immediate Media Company, 5 јули 2017 (посет. 16 јануари 2018 г).
 5. Tour Down Under 2018: People's Choice Classic preview“, „Cyclingnews.com“, Immediate Media Company, 7 декември 2017 (посет. 16 јануари 2018 г).
 6. Бенсон, Даниел. „Peter Sagan wins People's Choice Classic“, „Cyclingnews.com“, Immediate Media Company, 14 јануари 2018 (посет. 16 јануари 2018 г).
 7. „Results“ (Portable Document Format). MATSport.fr. MATSport Timing. 14 јануари 2018. конс. 16 јануари 2018. 
 8. Хамфрис, Бернард. „Tour Down Under returns to Port Adelaide in 2018“, „News.com.au“, News Corp Australia, 7 јануари 2018 (посет. 16 јануари 2018 г).
 9. Вудпауер, Зеб. „Tour Down Under: Stage 3 shortened due to 40 degree forecast“, „Cyclingnews.com“, Immediate Media Company, 17 јануари 2018 (посет. 17 јануари 2018 г).
 10. „UCI Cycling Regulations: Part 2: Road Races page 110 article 2.15.127“ (PDF). uci.ch. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот (PDF) на 2 јули 2015. конс. 20 август 2015. 
 11. Tour Down Under 2018 start list“, „Cycling Weekly“, Time Inc. UK, 15 јануари 2018 (посет. 15 јануари 2018 г).
 12. Бенсон, Даниел. „UCI Whereabouts error stops Lambrecht from debuting at Tour Down Under“, „Cyclingnews.com“, Immediate Media Company, 15 јануари 2018 (посет. 16 јануари 2018 г).
 13. Смит, Софи. „Team Sky's Kristoffer Halvorsen fractures hand in People's Choice Classic crash“, „Cycling Weekly“, Time Inc. UK, 14 јануари 2018 (посет. 16 јануари 2018 г).
 14. „Start List UCI“ (Portable Document Format). MATSport.fr. MATSport Timing. 15 јануари 2018. конс. 16 јануари 2018. 
 15. Вудпауер, Зеб. „BMC feel the pressure at Tour Down Under with three former winners“, „Cyclingnews.com“, Immediate Media Company, 11 јануари 2018 (посет. 16 јануари 2018 г).
 16. Ејгис, Метју. „Santos TDU Preview: Stage 1, Port Adelaide to Lyndoch“, „Тур Даун Андер“, Events South Australia, 15 јануари 2018 (посет. 16 јануари 2018 г).
 17. „Тур Даун Андер 2018“. ProCycling. 
 18. 18,0 18,1 18,2 18,3 18,4 Winner Categories“, „Tour Down Under“, Events South Australia (посет. 16 јануари 2018 г).

Надворешни врскиУреди