Трка Абу Даби

велосипедска трка во ОАЕ

Трка Абу Дабивелосипедска трка во и околу Абу Даби, Обединети Арапски Емирати, која се одржува секоја година од 2015.

Трка Абу Даби
За трката
Датумоктомври (2015 и 2016)
февруари (2017 и 2018)
РегионАбу Даби, Обединети Арапски Емирати
ДисциплинаДрумски велосипедизам
НатпреварувањеСветска турнеја на UCI
ВидЕтапна трка
ОрганизаторRCS Sport
Историја
Прво одржување2015 (2015)
Одржувања4 (2018)
Последно одржување2018 (2018)
Прв победник Естебан Чавес (КОЛ)
Најмногу побединема повеќекратни победници
Последен победник Алехандро Валверде (ШПА)

Историја

уреди

Претходно била дел од Азиската турнеја на UCI.[1] Трката се одржувала во октомври, како една од последните трки во сезоната. Трката е организирана од RCS Sport, организаторот на Џиро д’Италија и на соседната Трка Дубаи.[2]

Во 2015 година, UCI ја организирала првата „Меѓународна велосипедска гала“ вечерта на затворањето на трката како прослава за крај на сезоната. Организаторите ја изразиле желбата да се приклучат на Светската турнеја.[3] Во 2016 година започнала два дена по велосипедската гала, една недела по Светското друмско првенство во Катар.[4]

Третото издание на трката била додадено на Светската турнеја 2017 и требало да се одржи на почетокот на сезоната, во февруари 2017.[5][6]

Во 2019 година, Трката Абу Даби била споена со Трката Дубаи, станувајќи Трка ОАЕ.[7]

Првите две изданија на трката биле составени од четири етапи; три од нив биле рамни и подобни за спринтерите и една со планинска завршница на Џабал Хафит. Завршната етапа е на тркалиштето околу Јас Марина, која се одржува на самрак.

Победници

уреди
ГодинаПобедникВторопласиранТретопласиран
2015    Естебан Чавес    Фабио Ару    Ваут Пулс  
2016    Танел Кангерт    Николас Роуш    Диего Улиси  
2017    Руј Кошта    Илнур Закарин    Том Димулен  
2018    Алехандро Валверде    Вилко Келдерман    Мигел Анхел Лопес  

Наводи

уреди
  1. „Abu Dhabi Tour 2015 - General Classification“. ProCyclingStats. Посетено на 1 април 2015.
  2. Браун, Грегор (22 декември 2014). „Abu Dhabi Tour added to 2015 race calendar“. Cycling Weekly. Посетено на 1 април 2015.
  3. Фаранд, Стивен (25 март 2015). „Inaugural Abu Dhabi Tour route announced“. Cyclingnews.com. Посетено на 1 април 2015.
  4. „Cycling's stars gather for end-of-season celebration held in Abu Dhabi“. cyclingnews.com. Immediate Media Company. Посетено на 20 октомври 2016.
  5. „UCI expands WorldTour to 37 events“. Cycling News. Посетено на 2 октомври 2016.
  6. „The UCI reveals expanded UCI WorldTour calendar for 2017“. UCI. Посетено на 2 октомври 2016.
  7. https://www.cyclingweekly.com/tag/uae-tour

Надворешни врски

уреди