Јуроајс Класик 2017

22. издание на Јуроајс Класик
Јуроајс Класик 2017 Cycling (road) pictogram.svg
Детали за трката
Издание22. Јуроајс Класик
НатпреварувањеСветска турнеја на UCI 2017 1.UWT
Датум20 август 2017
Растојание220,9 км
ДржаваGER Германија
ПоаѓалиштеХамбург
ОдредиштеХамбург
Екипи21
Возачи на почеток168
Возачи на крај158
Просечна брзина41,963 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникITA Елија Вивијани (Тим Скај) Wikidata-logo S.svg
ВторопласиранFRA Арно Демар (ФДЖ) Wikidata-logo S.svg
ТретопласиранNED Дилан Груневеген (Лото НЛ-Џамбо) Wikidata-logo S.svg
◀ 20162018 ▶
Документација Wikidata-logo S.svg

Јуроајс Класик 2017 — 22. издание на велосипедската еднодневна трка Јуроајс Класик, која се одржала на 20 август како триесет и прв настан во сезоната на Светската турнеја.[1][2]

Трката била освоена во спринт од страна на италијанскиот возач Елија Вивијани.

ЕкипиУреди

Бидејќи Јуроајс Класик е настан од Светската турнеја, сите осумнаесет UCI World Tour екипи биле автоматски поканети и се обврзани да учествуваат на трката.[3] Четири професионални континентални екипи биле дополнително поканети, со што била заокружена главната група од 22 екипи.

Екипи од Светската турнеја на UCI (18)
 1.   Аг2р-Ла Мондијал
 2.   Астана
 3.   Бахреин-Мерида
 4.   БМЦ Рејсинг
 5.   Бора-хансгрое
 6.   Канондејл-Драпак
 7.   Дименжн Дата
 8.   ФДЖ
 9.   Катјуша-Алпесин
 10.   Лото-Судал
 11.   Лото НЛ-Џамбо
 12.   Мовистар
 13.   Орика-Скот
 14.   Квик-Степ Флорс
 15.   Скај
 16.   Санвеб
 17.   Трек-Сегафредо
 18.   ОАЕ Абу Даби
Професионални континентални екипи (3)
 1.   ЦЦЦ Спранди Полковице
 2.   Кофидис
 3.   Гаспром-РусВело

ПоредокУреди

Завршен пласманУреди

[4]

 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Елија Вивијани Тим Скај5ч 15' 51
2.   Арно Демар ФДЖ+ 0
3.   Дилан Груневеген Лото НЛ-Џамбо+ 0
4.   Александер Кристоф Катјуша-Алпесин+ 0
5.   Андре Грајпел Лото-Судал+ 0
6.   Максимилијано Ричезе Квик-Степ Флорс+ 0
7.   Јаспер Стејвен Трек-Сегафредо+ 0
8.   Марко Кумп ОАЕ Емирати+ 0
9.   Насер Бухани Кофидис+ 0
10.   Руди Барбје АГ2Р Ла Мондијал+ 0
11.   Сем Бенет Бора-Хансгрое+ 0
12.   Жан Пјер Друкер БМЦ Рејсинг Тим+ 0
13.   Рик Цабел Катјуша-Алпесин+ 0
14.   Николо Бонифацио Бахреин-Мерида+ 0
15.   Хајнрих Хауслер Бахреин-Мерида+ 0
16.   Роберто Ферари ОАЕ Емирати+ 0
17.   Симоне Консони ОАЕ Емирати+ 0
18.   Руслан Тлеубаев Астана+ 0
19.   Рејнарт Јансе ван Ренсбург Дименжн Дата+ 0
20.   Кантен Жорги АГ2Р Ла Мондијал+ 0
Извор: ProCyclingStats


НаводиУреди

 1. „UCI expands WorldTour to 37 events“. Cycling News. Посетено на 2 октомври 2016.
 2. „The UCI reveals expanded UCI WorldTour calendar for 2017“. UCI. Посетено на 2 октомври 2016.
 3. „UCI Cycling Regulations: Part 2: Road Races page 110 article 2.15.127“ (PDF). uci.ch. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот (PDF) на 2 јули 2015. Посетено на 20 август 2015.
 4. „Јуроајс Класик 2017“. ProCycling.

Надворешни врскиУреди