Голема океанска друмска трка „Кедел Еванс“ 2019

петто издание на велосипедската трка
Голема океанска друмска трка „Кедел Еванс“ 2019 Cycling (road) pictogram.svg
Детали за трката
Издание5. Голема океанска друмска трка „Кедел Еванс“
НатпреварувањеСветска турнеја на UCI 2019 1.UWT
Датум27 јануари 2019
Растојание164 км
ДржаваAUS Австралија
ПоаѓалиштеЏелонг
ОдредиштеЏелонг
Екипи16
Возачи на почеток110
Возачи на крај99
Просечна брзина41,95 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникITA Елија Вивијани[1] (Декојнинк-Квик Степ) Wikidata-logo S.svg
ВторопласиранAUS Кејлеб Јуан (Лото-Судал) Wikidata-logo S.svg
ТретопласиранRSA Дарил Импи (Мичелтон-Скот) Wikidata-logo S.svg
ПланинскиBEL Лауренс де Вресе (Астана) Wikidata-logo S.svg
СпринтерскиAUS Nathan Elliott Wikidata-logo S.svg
МладинскиFRA Беноа Конфруа (АГ2Р Ла Мондијал) Wikidata-logo S.svg
◀ 20182020 ▶
Документација Wikidata-logo S.svg

Голема океанска друмска трка „Кедел Еванс“ 2019 — 5. издание на велосипедската еднодневна трка Голема океанска друмска трка „Кедел Еванс“, која се одржала на 27 јануари како втор настан во сезоната на Светската турнеја.[2][3]

Второпласираниот во 2018 година, Елија Вивијани од Италија, го подобрил пласманот, откако возачот на Декојнинк-Квик Степ ја предводел 33-члената група на целта, освојувајќи ја трката пред најдобро пласираниот австралиски возач, Кејлеб Јуан (Лото-Судал).[4] Подиумот бил заокружен од победникот на Тур Даун Андер 2019, Дарил Импи,[5] кој завршил трет втора година по ред за Мичелтон-Скот.[4]

ЕкипиУреди

Бидејќи трката била додадена на Светската турнеја во 2017 година, сите UCI World Tour екипи биле поканети на трката, но не биле обврзани да учествуваат. Поради тоа, петнаесет од осумнаесетте екипи настапиле на трката, за три повеќе од 2018 година.[6] Австралиската национална екипа ја заокружила главната група од 16 екипи, без ниедна професионална континентална екипа за првпат.

Екипи од Светската турнеја на UCI (15)
 1.   АГ2Р Ла Мондијал
 2.   ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг
 3.   Астана
 4.   Бора-Хансгрое
 5.   Лото-Судал
 6.   Мичелтон-Скот
 7.   Декојнинк-Квик Степ
 8.   Дименжн Дата
 9.   ССС Тим
 10.   Катјуша-Алпесин
 11.   Џамбо-Висма
 12.   Инеос
 13.   Санвеб
 14.   Трек-Сегафредо
 15.   ОАЕ Емирати
Национална екипа
 1.   Корда Мента Реал Естејт Австралија

ПоредокУреди

Завршен пласманУреди

[7]

 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Елија Вивијани Декојнинк-Квик Степ3ч 54' 35
2.   Кејлеб Јуан Лото-Судал+ 0
3.   Дарил Импи Мичелтон-Скот+ 0
4.   Рајан Гибонс Дименжн Дата+ 0
5.   Јенс Дебишер Катјуша-Алпесин+ 0
6.   Лук Роу Тим Скај+ 0
7.   Михаел Меркев Декојнинк-Квик Степ+ 0
8.   Џеј Мекарти Бора-Хансгрое+ 0
9.   Овен Дул Тим Скај+ 0
10.   Луис Леон Санчес Астана+ 0
Извор: ProCyclingStats


Список на учеснициУреди

НаводиУреди

 1. (en) Viviani beats Ewan to Cadel Evans Great Ocean Road Race, cyclingnews.com, 27 јануари 2019.
 2. „UCI reveal WorldTour calendar for 2019“. Cycling News. Посетено на 23 октомври 2018.
 3. „Cadel Evans Great Ocean Road Race 2019: everything you need to know“. Cycling Weekly. Посетено на 19 јануари 2019.
 4. 4,0 4,1 Бејкон, Елис (27 јануари 2019). „Viviani beats Ewan to win Cadel Evans Great Ocean Road Race“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. Посетено на 27 јануари 2019.
 5. Маршал-Бел, Крис (27 јануари 2019). „Elia Viviani beats Caleb Ewan to win Cadel Evans Great Ocean Road Race“. Cycling Weekly. TI Media. Посетено на 27 јануари 2019.
 6. „15 WorldTour teams for Cadel Evans Great Ocean Road Race“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. 29 декември 2018. Посетено на 27 јануари 2019.
 7. „Голема океанска друмска трка „Кедел Еванс" 2019“. ProCycling.

Надворешни врскиУреди