Тур де Романди 2017

издание 2017 на велосипедската трка Тур де Романди
Тур де Романди 2017
Детали за трката
Издание71. Тур де Романди
НатпреварувањеСветска турнеја на UCI 2017 2.UWT
Етапи6
Датуми25 – 30 април
Растојание682,98 км
ДржаваSUI Швајцарија
ПоаѓалиштеЕгл
ОдредиштеЛозана
Екипи19
Возачи на почеток152
Возачи на крај131
Просечна брзина39,554 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникAUS Ричи Порт (БМЦ Рејсинг Тим)
ВторопласиранGBR Сајмон Јејтс (Орика-Скот)
ТретопласиранSLO Примож Роглич (Лото НЛ-Џамбо)
БодовенSUI Штефан Кинг (БМЦ Рејсинг Тим)
ПланинскиBEL Сандер Арме (Лото-Судал)
МладинскиFRA Пјер Латур (АГ2Р Ла Мондијал)
ЕкипенESP Мовистар
◀20162018▶
Документација

Тур де Романди 2017 (именувана и како Трка околу Романди) — 71. издание на велосипедската етапна Тур де Романди, која се одржала помеѓу 25 и 30 април како деветнаесетти настан во сезоната на Светската турнеја.[1][2]

Трката била освоена на завршниот ден од Австралиецот Ричи Порт (Ванти-Груп Гобер), кој ја надокнадил разликата од 19 секунди во однос на британскиот возач Сајмон Јејтс на хронометарот од 17,88 километри и ја освоил трката по првпат.[3] Јејт — кој вози за екипата Орика-Скот — успеал да заврши како втор, пред словенечкиот возач на Лото НЛ-Џамбо, Примож Роглич, кој го освоил завршниот хронометар и завршил пет секунди зад Јејтс на целта. Во другите пласмани на трката, Белгиецот Сандер Арме го освоил планинскиот пласман втора година по ред за Лото-Судал, домашниот возач Штефан Кинг го освоил бодовниот пласман за Ванти-Груп Гобер, додека 14. место било доволно за Пјер Латур (Аг2р-Ла Мондијал) за да го освои пласманот за млад возач. Екипниот пласман бил освоен од Мовистар Тим.

Рута уреди

Патеката на трката била објавена на 10 декември 2016 година.[4] Втората етапа, првично закажана на 160,7 километри,[4] и да започне во Шанпери, била скратена поради снег.[5]

ЕтапаДатумТекtypeРастојание (км)ПобедникCевкупен лидер
Пролог  25 апрЕгл – Егл
 
пролог
4,8  Фабио Фелине    Фабио Фелине  
1  26 апрЕгл – Шанпери
 
среднопланинска етапа
173,3  Михаел Албасини    Фабио Фелине  
2  27 апрЕгл – Бил
 
среднопланинска етапа
136,5  Штефан Кинг    Фабио Фелине  
3  28 апрПајерн – Пајерн
 
ридеста етапа
187  Елија Вивијани    Фабио Фелине  
4  29 апрДомдидје – Лезен
 
планинска етапа
163,5  Сајмон Јејтс    Сајмон Јејтс  
5  30 апрЛозанаЛозана
 
индивидуален хронометар
17,88  Примож Роглич    Ричи Порт  

Екипи уреди

Бидејќи Тур де Романди е настан од Светската турнеја, сите осумнаесет UCI World Tour екипи биле автоматски поканети и се обврзани да учествуваат на трката.[6] Единствена професионална континентална екипа на трката била Ванти-Груп Гобер.[7]

Екипи од Светската турнеја на UCI (18)Професионална континентална екипа

Етапи уреди

Пролог уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Фабио Фелине Трек-Сегафредо5' 57
2.   Алекс Даусет Мовистар+ 2
3.   Александер Едмондсон Орика-Скот+ 7
4.   Максимилијан Шахман Квик-Степ Флорс+ 8
5.   Виктор Кампенертс Лото НЛ-Џамбо+ 8
6.   Примож Роглич Лото НЛ-Џамбо+ 9
7.   Васил Кириенка Тим Скај+ 10
8.   Том Боли БМЦ Рејсинг Тим+ 10
9.   Жоан Ле Бон ФДЖ+ 11
10.   Кристоф Пфингстен Бора-Хансгрое+ 11
Извор: ProCyclingStats
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Фабио Фелине   Трек-Сегафредо5' 57
2.   Алекс Даусет Мовистар+ 2
3.   Александер Едмондсон  Орика-Скот+ 7
4.   Максимилијан Шахман Квик-Степ Флорс+ 8
5.   Виктор Кампенертс Лото НЛ-Џамбо+ 8
6.   Примож Роглич Лото НЛ-Џамбо+ 9
7.   Васил Кириенка Тим Скај+ 10
8.   Том Боли БМЦ Рејсинг Тим+ 10
9.   Жоан Ле Бон ФДЖ+ 11
10.   Кристоф Пфингстен Бора-Хансгрое+ 11
Извор: ProCyclingStats


Етапа 1 уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Михаел Албасини Орика-Скот4ч 33' 10
2.   Диего Улиси ОАЕ Емирати+ 0
3.   Хесус Ерада Мовистар+ 0
4.   Натнаел Беране Дименжн Дата+ 0
5.   Крис Фрум Тим Скај+ 0
6.   Пељо Билбао Астана+ 0
7.   Вилко Келдерман Тим ДСМ+ 0
8.   Давид де ла Крус Квик-Степ Флорс+ 0
9.   Ричард Карапас Мовистар+ 0
10.   Пјер Латур АГ2Р Ла Мондијал+ 0
Извор: ProCyclingStats
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Фабио Фелине   Трек-Сегафредо4ч 39' 07
2.   Максимилијан Шахман  Квик-Степ Флорс+ 8
3.   Хесус Ерада Мовистар+ 8
4.   Примож Роглич Лото НЛ-Џамбо+ 9
5.   Јон Исагире Бахреин-Мерида+ 12
6.   Боб Јунгелс Квик-Степ Флорс+ 12
7.   Жозе Гонсалвеш Катјуша-Алпесин+ 13
8.   Рубен Фернандес Мовистар+ 13
9.   Михаел Албасини Орика-Скот+ 14
10.   Џонатан Кастровјехо Мовистар+ 14
Извор: ProCyclingStats


Етапа 2 уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Штефан Кинг БМЦ Рејсинг Тим3ч 33' 15
2.   Андриј Гривко Астана+ 0
3.   Сони Колбрели Бахреин-Мерида+ 20
4.   Александер Едмондсон Орика-Скот+ 20
5.   Бен Свифт ОАЕ Емирати+ 20
6.   Фабио Фелине   Трек-Сегафредо+ 20
7.   Тош ван дер Санде Лото-Судал+ 20
8.   Харлинсон Пантано Трек-Сегафредо+ 20
9.   Диего Улиси ОАЕ Емирати+ 20
10.   Максимилијано Ричезе Квик-Степ Флорс+ 20
Извор: ProCyclingStats
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Фабио Фелине  Трек-Сегафредо8ч 12' 42
2.   Максимилијан Шахман  Квик-Степ Флорс+ 8
3.   Хесус Ерада Мовистар+ 8
4.   Примож Роглич Лото НЛ-Џамбо+ 9
5.   Јон Исагире Бахреин-Мерида+ 12
6.   Боб Јунгелс Квик-Степ Флорс+ 12
7.   Жозе Гонсалвеш Катјуша-Алпесин+ 13
8.   Рубен Фернандес Мовистар+ 13
9.   Михаел Албасини Орика-Скот+ 14
10.   Џонатан Кастровјехо Мовистар+ 14
Извор: ProCyclingStats


Етапа 3 уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Елија Вивијани Тим Скај4ч 27' 42
2.   Сони Колбрели Бахреин-Мерида+ 0
3.   Михаел Шварцман Бора-Хансгрое+ 0
4.   Александер Едмондсон Орика-Скот+ 0
5.   Самуел Димулен АГ2Р Ла Мондијал+ 0
6.   Јусеф Региги Дименжн Дата+ 0
7.   Максимилијано Ричезе Квик-Степ Флорс+ 0
8.   Морено Хофланд Лото-Судал+ 0
9.   Вјачеслав Кузнецов Катјуша-Алпесин+ 0
10.   Хуан Хосе Лобато Лото НЛ-Џамбо+ 0
Извор: ProCyclingStats
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Фабио Фелине  Трек-Сегафредо12ч 40' 24
2.   Максимилијан Шахман  Квик-Степ Флорс+ 8
3.   Хесус Ерада Мовистар+ 8
4.   Примож Роглич Лото НЛ-Џамбо+ 9
5.   Јон Исагире Бахреин-Мерида+ 12
6.   Боб Јунгелс Квик-Степ Флорс+ 12
7.   Жозе Гонсалвеш Катјуша-Алпесин+ 13
8.   Рубен Фернандес Мовистар+ 13
9.   Михаел Албасини Орика-Скот+ 14
10.   Џонатан Кастровјехо Мовистар+ 14
Извор: ProCyclingStats


Етапа 4 уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Сајмон Јејтс Орика-Скот4ч 10' 03
2.   Ричи Порт БМЦ Рејсинг Тим+ 0
3.   Емануел Бухман Бора-Хансгрое+ 30
4.   Тиџеј ван Гардерен БМЦ Рејсинг Тим+ 43
5.   Ригоберто Уран ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 52
6.   Диего Улиси ОАЕ Емирати+ 52
7.   Пјер Латур АГ2Р Ла Мондијал+ 52
8.   Луис Мејнчес ОАЕ Емирати+ 52
9.   Дамјен Хаусон Орика-Скот+ 52
10.   Давид Годи ФДЖ+ 52
Извор: ProCyclingStats
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Сајмон Јејтс  Орика-Скот16ч 50' 35
2.   Ричи Порт БМЦ Рејсинг Тим+ 19
3.   Емануел Бухман Бора-Хансгрое+ 38
4.   Фабио Фелине Трек-Сегафредо+ 44
5.   Хесус Ерада Мовистар+ 52
6.   Примож Роглич Лото НЛ-Џамбо+ 53
7.   Јон Исагире Бахреин-Мерида+ 56
8.   Боб Јунгелс Квик-Степ Флорс+ 56
9.   Диего Улиси ОАЕ Емирати+ 58
10.   Дамјен Хаусон Орика-Скот+ 59
Извор: ProCyclingStats


Етапа 5 уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Примож Роглич Лото НЛ-Џамбо24' 58
2.   Ричи Порт БМЦ Рејсинг Тим+ 8
3.   Тиџеј ван Гардерен БМЦ Рејсинг Тим+ 34
4.   Јон Исагире Бахреин-Мерида+ 34
5.   Фабио Фелине Трек-Сегафредо+ 34
6.   Андреј Амадор Мовистар+ 35
7.   Џонатан Кастровјехо Мовистар+ 41
8.   Ленард Кемна Тим ДСМ+ 42
9.   Крис Фрум Тим Скај+ 46
10.   Илнур Закарин Катјуша-Алпесин+ 46
Извор: ProCyclingStats

Завршен пласман уреди

 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Ричи Порт  БМЦ Рејсинг Тим17ч 16' 00
2.   Сајмон Јејтс Орика-Скот+ 21
3.   Примож Роглич Лото НЛ-Џамбо+ 26
4.   Фабио Фелине Трек-Сегафредо+ 51
5.   Јон Исагире Бахреин-Мерида+ 1' 03
6.   Тиџеј ван Гардерен БМЦ Рејсинг Тим+ 1' 16
7.   Вилко Келдерман Тим ДСМ+ 1' 21
8.   Боб Јунгелс Квик-Степ Флорс+ 1' 22
9.   Хесус Ерада Мовистар+ 1' 22
10.   Емануел Бухман Бора-Хансгрое+ 1' 24
Извор: ProCyclingStats


Поредок уреди

На Тур де Романди 2017 биле доделувани четири различни маички. За генералниот пласман, пресметуван преку додавање на завршните времиња на секој велосипедист по секоја етапа и временски бонуси на етапите — десет секунди за етапниот победник, шест секунди за второпласираниот и четири секунди за третопласираниот.[8] Немало временски бонуси на средните спринтови. Предводникот на пласманот ја добивал жолтата маичка.[9] Овој пласман се сметал за најважен на Тур де Романди 2017 и победникот на овој пласман се сметал за победник на трката.

Дополнително, постоел и пласман за млад возач, кој се наградувал со бела маичка. Овој пласман се пресметувал на ист начин како генералниот пласман, но само возачите родени на и по 1 јануари 1993 можеле да учествуваат во пласманот.[8][9]

Бодови за планинскиот пласман
Место 1 2 3 4 5
Бодови за категорија 1 С.Ф. 24 16 12 8 4
Бодови за категорија 1 12 8 6 4 2
Бодови за категорија 2 8 6 4 2 1
Бодови за категорија 3 5 3 2 1 0

Исто така, постоел и планински пласман, каде се доделувала розовата, црната и сината маичка.[8] Во планинскиот пласман, бодови се добиваат доколку велосипедистите се искачат на некое искачување пред другите велосипедисти, така што повеќе бодови има на повисоките категоризирани искачувања; постоеле шеснаесет категоризирани искачувања, поделени во три различни категории. На искачувањата од прва категорија, првите петорица возачи добивале бодови; првиот освојувал 12 бода. Бодови добивале исто така првите пет возачи на искачувањата од втора категорија, иако победникот освојувал само 8 бода. На искачувањата од третата категорија, само првите четворица возачи добивале бодови, а првиот меѓу нив добивал 5 бода. На искачувањата со етапни завршници во Шанпери и Лезен бодовите биле удвоени.[8]

Бодови за спринтерскиот пласман
Место 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15
етапи 2 & 3 50 30 20 18 16 14 12 10 8 7 6 5 4 3 2
други етапи 30 25 22 19 17 15 13 11 9

Постои и бодовен пласман. Во бодовниот пласман, велосипедистите добивале бодови доколку завршеле меѓу првите 15 возачи на етапите. На рамните друмски етапи; за победа на етапа, возачот добивал 50 бода, второпласираниот 30 бода, 20 бода за третопласираниот и така надолу, сè до два бода за 15. место.[8] На поединечните хронометри и планинските етапи, бодови биле доделувани исто така на 15 возачи, но 30 бода за победникот, 25 бода за вториот, 22 за третиот и така надолу, сè до два бода за 15. место.[8] На секоја од етапите постоеле два средни спринта. Првиот возач на овие спринта освојувал петнаесет бода, вториот возач десет бода и третопласираниот шест бода. Победникот во пласманот ја добивал зелената маичка.[9]

Последен поединечен пласман била наградата за борбеност. По секоја друмска трка, жирито избирало еден возач на основа на покажаното и напорот на етапата. Возачот го добивал црвениот број на следната етапа. По последната етапа, жирито го бирало најборбениот возач на целата трка.[9]

Постоел и пласман за екипите, каде времињата на тројцата најдобри велосипедисти по екипа на секоја екипа се додаваат заедно. Водечката екипа на крајот на трката е екипата со најниско вкупно време и секој член на победничката екипа добива маичка со жолт број на завршниот подиум.[8]

Етапа Победник Генерален пласман
 
Бодовен пласман
 
Планински пласман
 
Пласман за млад возач
 
Награда за борбеност
 
Екипен пласман
 
П[10] Фабио Фелине Фабио Фелине Фабио Фелине недоделена Александер Едмондсон недоделена Мовистар Тим
1[11] Михаел Албасини Сајмон Јејтс Максимилијан Шахман Сандер Арме
2[5] Штефан Кинг Штефан Кинг Сандер Арме Штефан Кинг
3[12] Елија Вивијани Томас де Гент
4[13] Сајмон Јејтс Сајмон Јејтс Пјер Латур Сандер Арме Орика-Скот
5[14] Примож Роглич Ричи Порт недоделена Мовистар Тим
На крај[14] Ричи Порт Штефан Кинг Сандер Арме Пјер Латур недоделена Мовистар Тим

Наводи уреди

 1. „UCI expands WorldTour to 37 events“. Cycling News. Посетено на 2 октомври 2016.
 2. „The UCI reveals expanded UCI WorldTour calendar for 2017“. UCI. Посетено на 2 октомври 2016.
 3. Робертшо, Хенри (30 април 2017). „Richie Porte wins Tour de Romandie on final stage as Simon Yates drops to second“. Cycling Weekly. Time Inc. UK. Посетено на 30 април 2017.
 4. 4,0 4,1 „Tour de Romandie unveils 2017 parcours“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. 10 декември 2016. Посетено на 25 април 2017.
 5. 5,0 5,1 „Küng wins snowy Tour de Romandie stage to Bulle“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. 27 април 2017. Посетено на 27 април 2017.
 6. „UCI Cycling Regulations: Part 2: Road Races page 110 article 2.15.127“ (PDF). uci.ch. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот (PDF) на 2 јули 2015. Посетено на 20 август 2015.
 7. Programme 2017, стр. 38–39.
 8. 8,0 8,1 8,2 8,3 8,4 8,5 8,6 „Tour de Romandie 2017 Supplementary Regulations“ (Portable Document Format). Тур де Романди (француски). Chassot Concept SA. Посетено на 25 април 2017.
 9. 9,0 9,1 9,2 9,3 Programme 2017, стр. 40.
 10. О’Ши, Садб (25 април 2017). „Tour de Romandie: Felline wins prologue“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. Посетено на 25 април 2017.
 11. „Albasini wins Tour de Romandie stage to Champéry“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. 26 април 2017. Посетено на 26 април 2017.
 12. „Tour de Romandie: Viviani sprints to stage 3 victory“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. 28 април 2017. Посетено на 29 април 2017.
 13. „Tour de Romandie: Simon Yates wins stage 4 in Leysin, takes race lead“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. 29 април 2017. Посетено на 29 април 2017.
 14. 14,0 14,1 „Richie Porte wins the Tour de Romandie“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. 30 април 2017. Посетено на 30 април 2017.

Извори уреди

Надворешни врски уреди