Ватенфал Класик 2013

Ватенфал Класик 2013 било 18. издание на еднодневната велосипедска трка Ватенфал Класик. Била одржана во и околу Хамбург, Германија, на 25 август на растојание од 246 километри и била дваесет и трета трка во сезоната на Светската турнеја.

Ватенфал Класик 2013
Светска турнеја на UCI 2013, трка 23 од 28
Детали за трката
Date 25 август 2013
Растојание 246 км
Време 5ч 45' 16" ( км/ч)
Добитници на наградите
Победник  Џон Дегенколб (Германија) (Аргос-Шимано)
Втор  Андре Грајпел (Германија) (Лото-Белисол)
Трет  Александер Кристоф (Норвешка) (Катјуша)
2012
2014

Во масовна спринтерска завршница, трката била освоена од возачот на Аргос-Шимано Џон Дегенколб, Дегенколб завршил пред возачот на Лото-Белисол Андре Грајпел и возачот на Катјуша Александер Кристоф, кој го заокружил подиумот.

Екипи уреди

Бидејќи Ватенфал Класик бил настан од Светската турнеја на UCI, сите 19 UCI World Tour екипи биле автоматски повикани и се обврзани да испратат екипа. Две други екипи, Тим НетАп-Ендура и МТН Кубека, биле поканети со специјални покани на трката и со тоа била создадена групата од 21 екипа.

Екипите кои настапиле на трката биле:

† = Поканети професионални континентални екипи.

Резултати уреди

Велосипедист Екипа Време Бодови за
Светската турнеја
1   Џон Дегенколб (ГЕР) Аргос-Шимано 5ч 45' 16" 80
2   Андре Грајпел (ГЕР) Лото-Белисол и.в. 60
3   Александер Кристоф (НОР) Катјуша + 1" 50
4   Хосе Хоакин Рохас (ШПА) Мовистар Тим + 1" 40
5   Елија Вивијани (ИТА) Канондејл + 1" 30
6   Бој ван Попел (ХОЛ) Вакансолел-ДКМ + 1" 22
7   Николас Мес (БЕЛ) Омега Парма-Квик Степ + 1" 14
8   Тор Хушовд (НОР) Аксент Џобс-Ванти + 1" 10
9   Мати Брешел (ДАН) Тим Саксо-Тинкоф + 1" 6
10   Арно Демар (ФРА) FDJ.fr + 1" 2

Надворешни врски уреди