Јуроајс Класик 2018

23. издание на велосипедската трка
Јуроајс Класик 2018 Cycling (road) pictogram.svg
Cyclassics Hamburg 2018 F01 5842 2000 (43515003634).jpg
Детали за трката
Издание23. Јуроајс Класик
НатпреварувањеСветска турнеја на UCI 2018 1.UWT
Датум19 август 2018
Растојание216,4 км
ДржаваGER Германија
ПоаѓалиштеХамбург
ОдредиштеХамбург
Екипи21
Возачи на почеток145
Возачи на крај134
Просечна брзина45,395 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникITA Елија Вивијани (Квик-Степ Флорс) Wikidata-logo S.svg
ВторопласиранFRA Арно Демар (Групама-ФДЖ) Wikidata-logo S.svg
ТретопласиранNOR Александер Кристоф (ОАЕ Емирати) Wikidata-logo S.svg
◀ 20172019 ▶
Документација Wikidata-logo S.svg

Јуроајс Класик 2018 — 23. издание на велосипедската еднодневна трка Јуроајс Класик, која се одржала на 19 август како триесетти настан во сезоната на Светската турнеја.[1][2]

Трката била освоена по вторпат по ред од страна на италијанскиот возач Елија Вивијани во спринт пред Арно Демар и Александер Кристоф.

ЕкипиУреди

Бидејќи Јуроајс Класик е настан од Светската турнеја, сите осумнаесет UCI World Tour екипи биле автоматски поканети и се обврзани да учествуваат на трката.[3] Три професионални континентални екипи биле дополнително поканети, со што била заокружена главната група од 21 екипа.

Екипи од Светската турнеја на UCI (18)
 1.   АГ2Р Ла Мондијал
 2.   Астана
 3.   Бахреин-Мерида
 4.   БМЦ Рејсинг
 5.   Бора-Хансгрое
 6.   Дименжн Дата
 7.   ЕФ Едукејшн Фирст-Драпак
 8.   Групама-ФДЖ
 9.   Катјуша-Алпесин
 10.   Лото НЛ-Џамбо
 11.   Лото-Судал
 12.   Мичелтон-Скот
 13.   Мовистар
 14.   Квик-Степ Флорс
 15.   Скај
 16.   Санвеб
 17.   Трек-Сегафредо
 18.   ОАЕ Емирати
Професионални континентални екипи (3)
 1.   ЦЦЦ Спранди Полковице
 2.   Гаспром-РусВело
 3.   Верандас Вилемс-Крелан

ПоредокУреди

Завршен пласманУреди

[4]

 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Елија Вивијани Квик-Степ Флорс4ч 46' 01
2.   Арно Демар Групама-ФДЖ+ 0
3.   Александер Кристоф ОАЕ Емирати+ 0
4.   Џон Дегенколб Трек-Сегафредо+ 0
5.   Матео Трентин Мичелтон-Скот+ 0
6.   Џакомо Ницоло Трек-Сегафредо+ 0
7.   Саша Модоло ЕФ Едукејшн-Нипо+ 0
8.   Никијас Арнт Санвеб+ 0
9.   Николо Бонифацио Бахреин-Мерида+ 0
10.   Петер Саган Бора-Хансгрое+ 0
Извор: ProCyclingStats


НаводиУреди

 1. „UCI announces 2018 road calendar“. Cycling News. Посетено на 20 октомври 2017.
 2. „2018 UCI WorldTour calendar unveiled“. Velon. Посетено на 20 октомври 2016.
 3. „UCI Cycling Regulations: Part 2: Road Races page 110 article 2.15.127“ (PDF). uci.ch. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот (PDF) на 2 јули 2015. Посетено на 20 август 2015.
 4. „Јуроајс Класик 2018“. ProCycling.

Надворешни врскиУреди