Голема океанска друмска трка „Кедел Еванс“ 2018

издание 2018 на велосипедската Голема океанска друмска трка „Кедел Еванс“
Голема океанска друмска трка „Кедел Еванс“ 2018 Cycling (road) pictogram.svg
Детали за трката
Издание4. Голема океанска друмска трка „Кедел Еванс“
НатпреварувањеСветска турнеја на UCI 2018 1.UWT
Датум28 јануари 2018
Растојание164 км
ДржаваAUS Австралија
ПоаѓалиштеМелбурн
ОдредиштеУниверзитет Гилонг
Екипи16
Возачи на почеток106
Возачи на крај69
Просечна брзина40,33 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникAUS Џеј Мекарти (Бора-Хансгрое) Wikidata-logo S.svg
ВторопласиранITA Елија Вивијани (Квик-Степ Флорс) Wikidata-logo S.svg
ТретопласиранRSA Дарил Импи (Мичелтон-Скот) Wikidata-logo S.svg
ПланинскиDEN Ласе Норман Хансен (Аква Блу Спорт) Wikidata-logo S.svg
СпринтерскиRUS Павел Кочетков (Катјуша-Алпесин) Wikidata-logo S.svg
МладинскиBEL Бјорг Ламбрехт (Лото-Судал) Wikidata-logo S.svg
ЕкипенBEL Квик-Степ Флорс Wikidata-logo S.svg
◀ 20172019 ▶
Документација Wikidata-logo S.svg

Голема океанска друмска трка „Кедел Еванс“ 2018 — 4. издание на велосипедската еднодневна трка Голема океанска друмска трка „Кедел Еванс“, која се одржала на 28 јануари како втор настан во сезоната на Светската турнеја. Вторпат била вклучена во календарот на Светската турнеја.[1][2]

Австралискиот возач Џеј Мекарти (Бора-Хансгрое) бил на чело на 24-члена група на целта и ја освоил трката,[3] пред Италијанецот Елија Вивијани од екипата Квик-Степ Флорс на второто место, додека Јужноафриканецот Дарил Импи го заокружил подиумот за Мичелтон-Скот.

ЕкипиУреди

Бидејќи трката била додадена на Светската турнеја во 2017 година, сите UCI World Tour екипи биле поканети на трката, но не биле обврзани да учествуваат. Поради тоа, дванаесет од осумнаесетте екипи настапиле на трката.[4] Дополнително, три професионални континентални екипи се натпреварувале, додека австралиската национална екипа ја заокружила главната група од 16 екипи.

Екипи од Светската турнеја на UCI (12)
 1.   Лото-Судал
 2.   Трек-Сегафредо
 3.   Санвеб
 4.   Скај
 5.   Мичелтон-Скот
 6.   Лото НЛ-Џамбо
 7.   Квик-Степ Флорс
 8.   Катјуша-Алпесин
 9.   Дименжн Дата
 10.   Бора-Хансгрое
 11.   АГ2Р Ла Мондијал
 12.   БМЦ Рејсинг
Професионални континентални екипи (3)
 1.   Аква Блу Спорт
 2.   Израелска велосипедска академија
 3.   Ромпот-Недерландсе Лотереј
Национална екипа
 1.   Австралија

ПоредокУреди

Завршен пласманУреди

[5]

 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Џеј Мекарти Бора-Хансгрое4ч 04' 00
2.   Елија Вивијани Квик-Степ Флорс+ 0
3.   Дарил Импи Мичелтон-Скот+ 0
4.   Дрис Девенинс Квик-Степ Флорс+ 0
5.   Сајмон Геранс БМЦ Рејсинг Тим+ 0
6.   Никијас Арнт Санвеб+ 0
7.   Стил фон Хоф Австралија+ 0
8.   Мауриц Ламертинк Катјуша-Алпесин+ 0
9.   Енрико Батаљин Лото НЛ-Џамбо+ 0
10.   Ларс Бак Лото-Судал+ 0
11.   Роберт Гесинк Лото НЛ-Џамбо+ 0
12.   Овен Дул Тим Скај+ 0
13.   Пјер Латур АГ2Р Ла Мондијал+ 0
14.   Кун де Корт Трек-Сегафредо+ 0
15.   Мартен Винантс Лото НЛ-Џамбо+ 0
16.   Камерон Мајер Мичелтон-Скот+ 0
17.   Жозе Гонсалвеш Катјуша-Алпесин+ 0
18.   Микаел Шерел АГ2Р Ла Мондијал+ 0
19.   Бјорг Ламбрехт Лото-Судал+ 0
20.   Рубен Гереиро Трек-Сегафредо+ 0
Извор: ProCyclingStats


НаводиУреди

 1. „UCI announces 2018 road calendar“. Cycling News. Посетено на 20 октомври 2017.
 2. „2018 UCI WorldTour calendar unveiled“. Velon. Посетено на 20 октомври 2016.
 3. Маршал-Бел, Крис (28 јануари 2018). „Jay McCarthy becomes first Australian to win Cadel Evans Great Ocean Road Race“. Cycling Weekly. Time Inc. UK. Посетено на 28 јануари 2018.
 4. „12 WorldTour teams for 2018 Cadel Evans Road Race“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. 15 декември 2017. Посетено на 27 јануари 2018.
 5. „Голема океанска друмска трка „Кедел Еванс" 2018“. ProCycling.

Надворешни врскиУреди