НТТ Про Сајклинг

јужноафриканска велосипедска екипа

Тим Дименжн Дата за Кубека (англиски: Team Dimension Data for Qhubeka; кратенка според UCI: DDD) — велосипедска екипа, која е дел од Светската турнеја, основана во Јужна Африка, која учествува во континенталните трки и трките дел од Светската турнеја, на кои добила специјална покана.

МТН Кубека
Dimension Data (cycling team) logo.png
UCI кодDDD
ЛоциранЈужна Африка
Основан2007 (2007)
СтатусПрофесионална екипа (2007–2012)
Професионална континентална екипа (2013–2014)
Светска турнеја UCI (2016–)
ВелосипедиТрек (2007–2014)
Сервело (2015-)[1]
Извршен директорБрајан Смит (в.д.)
Спортски директорДаглас Рајдер
Ролф Алдаг
Роџер Хемонд
2007
2008
2009
2010
2011–2015
2016–
МТН
Тим МТН
МТН Сајклинг
МТН-Енерџејд
МТН Кубека
Тим Дименжн Дата за Кубека
Дрес на НТТ Про Сајклинг

Дрес

ИсторијаУреди

Екипата била основана во 2007 година, станувајќи континентална екипа во 2008 година. Екипата останала континентална екипа до крајот на 2012 година, кога екипата пројавила интерес за лиценцата за професионална континентална екипа за 2013 година.[2] Во ноември 2012 година, екипата била пријавена како професионална континентална екипа — прва од Африка[3] – од страна на Меѓународниот велосипедистички сојуз, за сезоната 2013 година.[4][5]

Екипата ја добила својата прва специјална покана на некоја голема трка, за Вуелта а Еспања 2014.

Во јули 2014 година, екипата објавила дека за 2015 година, тие ќе ги користат велосипедите Сервело[6] додека Брајан Смит бил назначен за привремен генерален менаџер.[7] Во август 2014 година, екипата го потврдила потпишувањето со Едвалд Боасон Хаген на две години.[8][9] Во септември 2014 година, екипата објавила дека потпишала со Тајлер Фарар[10] и Метју Гос[11] за сезоната 2015.

На 14 јануари, Amaury Sports Organisation (ASO) објавила дека 22 екипи ќе учествуваат на Тур де Франс 2015, додека МТН Кубека добила специјална покана. Станувајќи прва африканска екипа со учество на Тур де Франс, екипата ќе се запише во историјата.[12]

Состав на екипатаУреди

2016Уреди

Велосипедист Датум на раѓање
  Бернхард Ајзел (АВТ) 17 февруари 1981 (1981-02-17) (38 г.)
  Игор Антон (ШПА) 2 март 1983 (1983-03-02) (36 г.)
  Натнаел Беране (ЕРИ) 5 јануари 1991 (1991-01-05) (29 г.)
  Едвалд Боасон Хаген (НОР) 17 мај 1987 (1987-05-17) (32 г.)
  Тео Бос (ХОЛ) 22 август 1983 (1983-08-22) (36 г.)
  Метју Брамајер (ИРС) 7 јуни 1985 (1985-06-07) (34 г.)
  Јохан ван Зил (ЈАР) 2 февруари 1991 (1991-02-02) (28 г.)
  Јако Вентер (ЈАР) 13 февруари 1987 (1987-02-13) (32 г.)
  Мексеб Дебесај (ЕРИ) 15 јуни 1991 (1991-06-15) (28 г.)
  Николас Дугал (ЈАР) 21 ноември 1992 (1992-11-21) (27 г.)
  Жак Јансе ван Ренсбург (ЈАР) 6 септември 1987 (1987-09-06) (32 г.)
  Рејнарт Јансе ван Ренсбург (ЈАР) 3 февруари 1989 (1989-02-03) (30 г.)
  Стив Камингс (ВБР) 19 март 1981 (1981-03-19) (38 г.)
  Марк Кевендиш (ВБР) 21 мај 1985 (1985-05-21) (34 г.)
Велосипедист Датум на раѓање
  Мерхави Кудус (ЕРИ) 23 јануари 1994 (1994-01-23) (26 г.)
  Камерон Мајер (АВС) 11 јануари 1988 (1988-01-11) (32 г.)
  Адриен Нијоншути (РУА) 2 февруари 1987 (1987-02-02) (32 г.)
  Серж Пауелс (БЕЛ) 21 ноември 1983 (1983-11-21) (36 г.)
  Јусеф Региги (АЛЖ) 9 јануари 1990 (1990-01-09) (30 г.)
  Марк Реншо (АВС) 22 октомври 1982 (1982-10-22) (37 г.)
  Кристијан Сбаралји (ИТА) 8 мај 1990 (1990-05-08) (29 г.)
  Канстанцин Сивцов (БЛР) 9 август 1982 (1982-08-09) (37 г.)
  Даниел Теклехајманот (ЕРИ) 10 ноември 1988 (1988-11-10) (31 г.)
  Џеј Томсон (ЈАР) 12 април 1986 (1986-04-12) (33 г.)
  Тајлер Фарар (САД) 2 јуни 1984 (1984-06-02) (35 г.)
  Омар Фраиле (ШПА) 17 јули 1990 (1990-07-17) (29 г.)
  Нејтан Хас (АВС) 12 март 1989 (1989-03-12) (30 г.)
  Сонгезо Џим (ЈАР) 17 септември 1990 (1990-09-17) (29 г.)

2017Уреди

Состав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
  Игор Антон  2 март 1983Мовистар (2015)
  Бернхард Ајзел  17 февруари 1981Тим Скај (2015)
  Натнаел Беране  5 јануари 1991Europcar (2014)
  Јако Вентер  13 февруари 1987
  Амануел Гебрезгабихир   (1 авг–31 дек, стажант)17 август 1994
  Рајан Гибонс  13 август 1994Dimension Data for Qhubeka (2016)
  Мексеб Дебесај  15 јуни 1991
  Николас Дламини   (1 авг–31 дек, стажант)12 август 1995Dimension Data for Qhubeka (2017)
  Николас Дугал  21 ноември 1992
  Стив Камингс  19 март 1981БМЦ Рејсинг Тим (2014)
  Марк Кевендиш  21 мај 1985Етикс-Квик Степ (2015)
  Бен Кинг  22 март 1989Cannondale-Drapac (2016)
  Мерхави Кудус  23 јануари 1994
  Лахлан Мортон  1 февруари 1992Џели Бели-Максис (2016)
  Адриен Нијоншути  2 јануари 1987
  Бен О’Конор  25 ноември 1995Avanti IsoWhey Sports (2016)
  Серж Пауелс  21 ноември 1983Omega Pharma - Quick Step (2014)
  Јусеф Региги  9 јануари 1990Groupement Sportif Pétrolier Algérie (2012)
  Марк Реншо  22 октомври 1982Етикс-Квик Степ (2015)
  Кристијан Сбаралји  8 мај 1990
  Скот Твејтс  12 февруари 1990Бора-Аргон 18 (2016)
  Даниел Теклехајманот  10 ноември 1988Орика-ГринЕЏ (2013)
  Џеј Роберт Томсон  12 април 1986ЈунајтедХелткеар (2012)
  Тајлер Фарар  2 јуни 1984Garmin-Sharp (2014)
  Омар Фраиле  17 јули 1990Каха Рурал-Сегурос РГА (2015)
  Едвалд Боасон Хаген  17 мај 1987Тим Скај (2014)
  Нејтан Хас  12 март 1989Cannondale-Garmin (2015)
  Јохан ван Зил  2 февруари 1991
  Жак Јансе ван Ренсбург  6 септември 1987Burgos 2016-Castilla y León (2011)
  Рејнарт Јансе ван Ренсбург  3 февруари 1989Giant-Shimano (2014)
  Metkel Eyob   (1 авг–31 дек, стажант)4 септември 1993Dimension Data for Qhubeka (2017)

2018Уреди

Состав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
  Игор Антон  2 март 1983Мовистар (2015)
  Бернхард Ајзел  17 февруари 1981Тим Скај (2015)
  Натнаел Беране  5 јануари 1991Europcar (2014)
  Јако Вентер  13 февруари 1987
  Жилиен Вермот  26 јули 1989Квик-Степ Флорс (2017)
  Амануел Гебрезгабихир  17 август 1994
  Рајан Гибонс  13 август 1994Dimension Data for Qhubeka (2016)
  Мексеб Дебесај  15 јуни 1991
  Скот Дејвис  5 август 1995Team Wiggins (2017)
  Николас Дламини  12 август 1995Dimension Data for Qhubeka (2017)
  Николас Дугал  21 ноември 1992
  Стив Камингс  19 март 1981БМЦ Рејсинг Тим (2014)
  Марк Кевендиш  21 мај 1985Етикс-Квик Степ (2015)
  Бен Кинг  22 март 1989Cannondale-Drapac (2016)
  Мерхави Кудус  23 јануари 1994
  Луис Мејнтџес  21 февруари 1992ОАЕ Емирати (2017)
  Лахлан Мортон  1 февруари 1992Џели Бели-Максис (2016)
  Бен О’Конор  25 ноември 1995Avanti IsoWhey Sports (2016)
  Серж Пауелс  21 ноември 1983Omega Pharma - Quick Step (2014)
  Марк Реншо  22 октомври 1982Етикс-Квик Степ (2015)
  Том-Јелте Слагтер  1 јули 1989Cannondale-Drapac (2017)
  Матео Собреро   (1 авг–31 дек, стажант)14 мај 1997
  Скот Твејтс  12 февруари 1990Бора-Аргон 18 (2016)
  Џеј Роберт Томсон  12 април 1986ЈунајтедХелткеар (2012)
  Едвалд Боасон Хаген  17 мај 1987Тим Скај (2014)
  Јохан ван Зил  2 февруари 1991
  Жак Јансе ван Ренсбург  6 септември 1987Burgos 2016-Castilla y León (2011)
  Рејнарт Јансе ван Ренсбург  3 февруари 1989Giant-Shimano (2014)
  Kent Main   (1 авг–31 дек, стажант)8 јануари 1996
  Connor Swift   (1 авг–31 дек, стажант)30 октомври 1995

2019Уреди

Состав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
  Бернхард Ајзел  17 февруари 1981Тим Скај (2015)
  Ларс Бак  16 јануари 1980Лото-Судал (2018)
  Михаел Валгрен  7 февруари 1992Астана (2018)
  Јако Вентер  13 февруари 1987
  Жилиен Вермот  26 јули 1989Квик-Степ Флорс (2017)
  Данило Вис  26 август 1985БМЦ Рејсинг Тим (2018)
  Енрико Гаспарото  22 март 1982Бахреин-Мерида (2018)
  Амануел Гебрезгабихир  17 август 1994
  Рајан Гибонс  13 август 1994Dimension Data for Qhubeka (2016)
  Скот Дејвис  5 август 1995Team Wiggins (2017)
  Николас Дламини  12 август 1995Dimension Data for Qhubeka (2017)
  Стив Камингс  19 март 1981БМЦ Рејсинг Тим (2014)
  Марк Кевендиш  21 мај 1985Етикс-Квик Степ (2015)
  Бен Кинг  22 март 1989Cannondale-Drapac (2016)
  Роман Кројцигер  6 мај 1986Мичелтон-Скот (2018)
  Џино Медер  4 јануари 1997IAM Excelsior (2018)
  Луис Мејнтџес  21 февруари 1992ОАЕ Емирати (2017)
  Џакомо Ницоло  30 јануари 1989Трек-Сегафредо (2018)
  Бен О’Конор  25 ноември 1995Avanti IsoWhey Sports (2016)
  Марк Реншо  22 октомври 1982Етикс-Квик Степ (2015)
  Том-Јелте Слагтер  1 јули 1989Cannondale-Drapac (2017)
  Расмус Фосум Тилер  28 јули 1996Joker Icopal (2018)
  Џеј Роберт Томсон  12 април 1986ЈунајтедХелткеар (2012)
  Едвалд Боасон Хаген  17 мај 1987Тим Скај (2014)
  Жак Јансе ван Ренсбург  6 септември 1987Burgos 2016-Castilla y León (2011)
  Рејнарт Јансе ван Ренсбург  3 февруари 1989Giant-Shimano (2014)
  Стефан де Бод  17 ноември 1996Dimension Data for Qhubeka (2018)

2020Уреди

Состав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
  Карлос Барберо  29 април 1991Мовистар (2019)
  Самуеле Батистела  14 ноември 1998Dimension Data for Qhubeka (2019)
  Михаел Валгрен  7 февруари 1992Астана (2018)
  Макс Валшајд  13 јуни 1993Санвеб (2019)
  Данило Вис  26 август 1985БМЦ Рејсинг Тим (2018)
  Енрико Гаспарото  22 март 1982Бахреин-Мерида (2018)
  Амануел Гебрезгабихир  17 август 1994
  Рајан Гибонс  13 август 1994Dimension Data for Qhubeka (2016)
  Михаел Гогл  4 ноември 1993Трек-Сегафредо (2019)
  Бенџамин Дибал  20 април 1989Sapura (2019)
  Николас Дламини  12 август 1995Dimension Data for Qhubeka (2017)
  Виктор Кампенертс  28 октомври 1991Лото-Судал (2019)
  Бен Кинг  22 март 1989Cannondale-Drapac (2016)
  Роман Кројцигер  6 мај 1986Мичелтон-Скот (2018)
  Џино Медер  4 јануари 1997IAM Excelsior (2018)
  Луис Мејнтџес  21 февруари 1992ОАЕ Емирати (2017)
  Џакомо Ницоло  30 јануари 1989Трек-Сегафредо (2018)
  Бен О’Конор  25 ноември 1995Avanti IsoWhey Sports (2016)
  Доменико Поцовиво  30 ноември 1982Бахреин-Мерида (2019)
  Дилан Сандерленд  26 февруари 1996Mobius-BridgeLane (2019)
  Михаел Карбел Свендгард  7 февруари 1995Waoo (2019)
  Матео Собреро  14 мај 1997Dimension Data for Qhubeka (2019)
  Андреас Стокбро  4 август 1997Riwal Readynez (2019)
  Ирибе Сјотаро  1 август 1989Shimano Racing (2019)
  Расмус Фосум Тилер  28 јули 1996Joker Icopal (2018)
  Џеј Роберт Томсон  12 април 1986ЈунајтедХелткеар (2012)
  Едвалд Боасон Хаген  17 мај 1987Тим Скај (2014)
  Рејнарт Јансе ван Ренсбург  3 февруари 1989Giant-Shimano (2014)
  Стефан де Бод  17 ноември 1996Dimension Data for Qhubeka (2018)

НаводиУреди

 1. Windsor, Richard (28 ноември 2014). „MTN-Qhubeka goes all Newcastle United with new 2015 kit“. Cycling Weekly]]. конс. 20 јануари 2015. 
 2. MTN-Qhubeka targets 2015 Tour de France“, „Cycling News“, Future Publishing Limited, 3 февруари 2012 (посет. 2 декември 2012 г).
 3. Team MTN-Qhubeka is Africa’s First Pro Continental Team“, „Bicycling“, Rodale Inc., 29 ноември 2012 (посет. 2 декември 2012 г).
 4. Registration completed for three Professional Continental Teams“, „UCI.ch“, Меѓународен велосипедистички сојуз, 28 ноември 2012 (посет. 2 декември 2012 г).
 5. UCI confirms three more Pro Continental licences for 2013“, „Cycling News“, Future Publishing Limited, 28 ноември 2012 (посет. 2 декември 2012 г).
 6. MTN-Qhubeka to ride Cervélo next season“, „Cycling News“, Future Publishing Limited, 22 јули 2014 (посет. 2 декември 2014 г).
 7. Brian Smith appointed interim manager of MTN-Qhubeka“, „Cycling News“, Future Publishing Limited, 29 јули 2014 (посет. 2 декември 2014 г).
 8. MTN-Qhubeka confirms Boasson Hagen signing“, „Cycling News“, Future Publishing Limited, 27 август 2014 (посет. 2 декември 2014 г).
 9. Edvald Boasson Hagen signs for Team MTN-Qhubeka“, „teammtnqhubeka.com“, MTN-Qhubeka, 27 август 2014 (посет. 2 септември 2014 г).
 10. Farrar signs for MTN-Qhubeka“, „Cycling News“, Future Publishing Limited, 10 септември 2014 (посет. 2 декември 2014 г).
 11. Transfers: Goss confirmed with MTN-Qhubeka for 2015“, „Cycling News“, Future Publishing Limited, 18 септември 2014 (посет. 2 декември 2014 г).
 12. Team MTN-Qhubeka p/b Samsung receive wild card to 2015 Tour de France“, 14 јануари 2015 (посет. 14 јануари 2015 г).

Надворешни врскиУреди