Осман III (османлиски јазик: عثمان ثالث ‘Osmān-i sālis) (2 јануари 1699 во Цариград30 октомври 1757 во Цариград) бил дваесет и петтиот султан на Отоманското Царство во периодот од 1754 до 1757 година.

Coat of arms of the Ottoman Empire (1882–1922).svg    Осман III
Отомански султан
Калиф
Tughra of Osman III.JPG
Владеење13 декември 1754 – 30 октомври 1757
ПериодЗастој на Отоманското Царство
Полно имеОсман III
ПретходникМахмуд I
НаследникМустафа III
СемејствоОтоманска династија
ДинастијаОтоманска династија

Тој бил син на султан Мустафа II и Шехсувар султан.[1] По 51 година од својот живот се качил на престолот и тоа на 13 декември 1754 година,[2] а мајка му, на 72 години ја добила титулата валиде султан. Во негово време настанале два големи пожари во Истанбул. Поголемиот дел од својот живот го поминал во затвор, и за разлика од останатите султани тој не ја сакал музиката и ги протерал сите музичари надвор од палатата.

Починал на 30 октомври 1757 година од срцев удар.

  1. „Osman III Biography - Ottoman Caliph“. Pantheon. Посетено на 5. 2. 2021. Проверете ги датумските вредности во: |access-date= (help)(англиски)
  2. „Rođen turski sultan Osman III – 1699. godine“. Dnevno. Посетено на 1. 2. 2021. Проверете ги датумските вредности во: |access-date= (help)