Лук де Јонг (роден на 27 август 1990) — холандски фудбалер, напаѓач на ПСВ Ајндховен.

Холандија Лук де Јонг
Лични податоци
Роден на 27 август 1990(1990-08-27)(33 г.)
Роден во Ајгл, Швајцарија
Висина 1.83 м
Позиција напаѓач
Клупски податоци
Сегашен клуб ПСВ ПСВ
Број 9
Младинска кариера
Де Графшап Де Графшап
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2008–2009 Де Графшап Де Графшап 14 (2)
2009–2012 Твенте Твенте 75 (39)
2012–2014 Борусија Менхенгладбах Б. Менхенгладбах 36 (6)
2014Њукасл Јунајтед Њукасл Јунајтед 12 (0)
2014–2019 ПСВ ПСВ 159 (94)
2019–2022 Севиља Севиља 69 (10)
2021–2022Барселона Барселона 21 (6)
2022– ПСВ ПСВ 6 (3)
Репрезентација
2008–2009 Холандија Холандија 19 5 (1)
2009–2013 Холандија Холандија 21 18 (5)
2011– Холандија Холандија 39 (8)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 12 ноември 2022
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 9 декември 2022

Титули уреди

  Твенте
  ПСВ Ајндховен
  Севиља

Надворешни врски уреди