Токиски Залив (јапонски: 東京湾) — залив кој се наоѓа во јужниот јапонски регион Канто, и го опфќа брегот на Токио, префектурата Канагава, и префектурата Чиба. Токискиот Залив е поврзан со Тихиот Океан преку каналот Урага. Неговото старо име било Едо залив (江戸湾). Регионот на Токискот Залив е и најголемата индустријализирана зона во Јапонија.

Токиски Залив
Сателитска снимка на заливот
Токио во потесна смисла (розово) и во поширока смисла (розово и сино)
ПодрачјеХоншу, Јапонија
Координати35°25′N 139°47′E / 35.417° СГШ; 139.783° ИГД / 35.417; 139.783
Речни извориАракава
Едо
Обицу
Јоро
Океански/морски извориТихи Океан
Сливни земјиЈапонија
Површина{{Пб/Грешка во изразот: Непрепознаен збор „square“
 |1=Грешка во изразот: Непрепознаен збор „square“
}}
1,500 square kilometres (580 ми) км2
Прос. длабочина40 метарs (130 ст) м
Најг. длабочина70 метарs (230 ст) м
ОстровиСарушима

Во древното време, Јапонците го нарекувале Токискиот Залив учи-уми (内海?) или „внатрешно море“. Во текот на периодот Азучи-Момојама (1568—1600), подрачјето станало познато како Едо залив, според градот Едо. Заливот својот денешен назив, Токиски, го добил во модерното време, по преселувањето на дворот во Едо, градот кој бил преименуван во Токио во 1868 година.[1]

Географија

уреди

Токискиот Залив длабоко завлегува во низината Канто. Опкружена е со полуостровот Босо во префектурата Чиба на исток и на полуострвот Мура во префектурата Канагава на запад. Седиментите на брегот на заливот го прават брегот мазен и континуиран.

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. „神奈川県:総論 > 東京湾“. Nihon Rekishi Chimei Taikei (Japanese). Tokyo: Shogakukan. 2012. OCLC 173191044. dlc 2009238904. Архивирано од изворникот на 2007-08-25. Посетено на 2012-07-30. Занемарен непознатиот параметар |trans_title= (help)CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)