Никола Пилиќ

Никола „Ники“ Пилиќ (р. 27 август 1939) е пензиониран хрватски професионален тенисер кој се натпреварувал за СФР Југославија. Тој бил еден од убавите осум. Пилиќ бил рангиран на светската АТП листа како број 6 во јануари 1968 година и број 7 во 1967 година од Ланс Тингај од Дејли телеграф.[1][2]

Никола Пилиќ
Nikola Pilić 1975.jpg
Прекар Ники
Земја  Југославија
Место на живеење Минхен, Германија
Дата на раѓање 22 август 1939
Место на раѓање Сплит, Бановина Хрватска, Кралство Југославија
Висина 1.91м
Тежина
Професионалец
Игра со лева рака
Заработка
Синглови
Резултат: 270–202
Титули во кариера: 9
Највисок дострел: Бр. 6 (1968 година)[1]
Резултати на Гренд Слемови
Австралијан Опен 3 рунда (1970)
Ролан Гарос Финале (1973)
Вимблдон Полуфинале (1967)
УС Опен П (1970)
Двојки
Резултат: 142–133
Титули во кариера: 6
Највисок дострел:

Инфокутијата е последен пат надоградена на:
15.11.2018.

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 "Top Players Go For Cup", St. Petersburg Times, 31 January 1968.
  2. United States Lawn Tennis Association (1972). Official Encyclopedia of Tennis (First Edition), p. 428.