Драпак Профешанл Сајклинг

австралиска велосипедска екипа

Драпак Профешанл Сајклинг (англиски: Drapac Professional Cycling; кратенка според UCI: DPC) — австралиска професионална континентална велосипедска екипа, која е насочена во друмскиот велосипедизам. Била создадена во 2004 година од Мајкл Драпак за промовирање на велосипедизмот во Австралија и станале екипа на UCI во 2006 година.[1] Во ноември 2013 година, екипата го добила статусот на професионална континентална екипа.[2]

Драпак Профешанл Сајклинг
Logo Drapac.png
Инфомации за тимот
UCI кодDPC
ЛоциранАвстралија
Основан2004 (2004)
СтатусПрофесионална континентална екипа
Клучни кадри
Спортски директорАгостино Џирамондо
Хенк Фогелс
Историја на тимското име
2005
2006
2007–2008

2009–2010
2011–
МГ Икспауер-БигПонд
Драпак-Порше
Драпак-Порше Дивилопмент Програм
Драпак-Порше Сајклинг
Драпак Профешанл Сајклинг
Дрес на Драпак Профешанл Сајклинг

Дрес

Состав на екипатаУреди

Велосипедисти во рамки на екипата се следниве:

Обновено на 1 јануари 2016.
 Состав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
  Брентон Џонс 12 декември 1991
  Греам Браун 9 април 1979Џамбо-Висма (2014)
  Нејтан Ирл 4 јуни 1988Тим Скај (2015)
  Брендан Канти 17 јануари 1992
  Џордан Керби 15 август 1992
  Вил Кларк  11 април 1985Санвеб (2013)
  Петер Конинг 3 декември 1990Metec-TKH-Mantel (2014)
  Џејсон Лаундс 14 декември 1994Garneau-Québecor (2015)
  Гавин Манион 24 август 1991Џели Бели-Максис (2015)
  Травис Мајер  8 јуни 1989Орика-ГринЕЏ (2013)
  Јенс Мурис 12 март 1980Орика-ГринЕЏ (2015)
  Лаклан Норис 21 јануари 1987Raleigh GAC (2013)
  Тимоти Ру 28 октомври 1989BMC Development (2013)
  Томас Скали 14 јануари 1990Madison Genesis (2015)
  Семјуел Споукс 16 април 1992
  Бернард Сулцбергер 5 декември 1983
  Адам Фелан 23 август 1991
  Brad Evans  (8 апр–-)8 мај 1992
Извор: UCI

НаводиУреди

  1. Започна Драпак-Порше Дивилопмент Програм, Cyclingnews.com, 20 октомври 2005.
  2. Аткинс, Бен (6 ноември 2013). „Драпак Про Сајклинг обезбеди специјална покана за Тур Даун Андер“. Velonation. Посетено на 9 ноември 2013.

Надворешни врскиУреди

Предлошка:Возачи во Драпак