Ваутер Виперт

холандски друмски велосипедист

Ваутер Виперт (холандски: Wouter Wippert; р. 14 август 1990) — холандски професионален друмски велосипедист, кој вози за професионалната континентална екипа Ромпот-Шарл.[1]

Ваутер Виперт
Виперт на Трката околу Алберта 2017
Лични податоци
Цело имеВаутер Виперт
Роден14 август 1990 (1990-08-14) (32 г.)
 Холандија
Висина1,78 м
Маса75 кг
Податоци за клубот
Мом. клубРомпот-Шарл
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачспринтер
Аматерски клубови
2009
2010
2011
01.2012-07.2012
08.2012-12.2012
2013
Даво-Лото-Давитамон
Даво-Лото
Омега Парма-Лото Даво
Лото-Белисол У23

Лото-Белисол (стажант)

Професионални клубови
2014-2015
2016-2017
2018-
Драпак Профешанл Сајклинг
Канондејл-Драпак
Ромпот-Недерландсе Лотереј
Последна промена
13 јануари 2018

КариераУреди

Во 2015 година, Випер ја освоил шестата етапа на Тур Даун Андер. На Трката околу Калифорнија бил трипати присутен на подиумот во присуство на Марк Кевендиш и Петер Саган.[2] Исто така освоил неколку етапи на Трката околу Тајван и Трката околу Кореја.

ДостигнувањаУреди

2010
1. Етапа 8 Трка околу Словачка
2011
1. Етапа 2 Тур де Берлин
1. Етапа 3 Тур де л’Авенир
2012
1. Етапа 5 Триптих на планините и замоците
2013
2. Трка околу Северна Холандија
2014
Велосипедски класик Нов Зеланд
1. Етапа 2
1. Етапа 4
1. Етапа 3 Трка околу Тајван
1. Етапа 2 Трка околу Јапонија
Тур де Кумано
1. Етапа 1
1. Етапа 3
1.   Бодовен пласман
1. Етапа 4 Трка околу Кина II
1. Етапа 9 Трка околу Хајнан
2015
1. Етапа 6 Тур Даун Андер
Трка околу Тајван
1. Етапа 1
1. Етапа 3
Трка околу Кореја
1. Етапа 1
1. Етапа 6
3. Даун Андер Класик
2016
Велосипедска трка Чешка
1.   Бодовен пласман
1. Етапа 1 (ТТТ)
2. Национално друмско првенство
2. Хејстсе Пејл
8. Шелдепрејс
2017
Трка околу Алберта
1.   Бодовен пласман
1. Етапа 2
1. Етапа 4
2. Национално друмско првенство
2. Класик Арнхем-Венендал
5. Класик Лондон-Сари

НаводиУреди

  1. „Wouter Wippert signs for Roompot-Nederlandse Loterij“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. 18 септември 2017. Посетено на 2 јануари 2018.
  2. Акселгард, Емил (27 јуни 2015). „WorldTour екипите се обидуваат да потпишат со Виперт“. Cycling Quotes. CyclingQuotes.com 2013. Посетено на 27 јуни 2015.

Надворешни врскиУреди