Лиеж-Бастоњ-Лиеж 2013

(Пренасочено од Лиеж-Бастон-Лиеж 2013)

Лиеж-Бастон-Лиеж 2013 било 99. издание на еднодневната велосипедска трка Лиеж-Бастон-Лиеж. Се одржала на 21 април 2013 на растојание од 261,5 километри и била тринаесетта трка во сезоната на Светската турнеја.

Лиеж-Бастон-Лиеж 2013
Светска турнеја на UCI 2013, трка 13 од 28
Детали за трката
Date 21 април 2013
Растојание 261,5 км
Време 6ч 38' 07" (24,489 км/ч)
Добитници на наградите
Победник  Даниел Мартин (ИРС) (Гармин-Шарп)
Втор  Хоаким Родригес (ШПА) (Катјуша)
Трет  Алехандро Валверде (ШПА) (Мовистар Тим)
2012
2014

Трката била освоена од Даниел Мартин од Гармин-Шарп откако започнал доцен напад од групата предводена од неговиот колега Рајдер Хесједал, за да го достигне и да го помине Хоаким Родригес кој се изборил за второто место, додека Алехандро Валверде победил во спринтот за третото место.[1]

Екипи

уреди

Бидејќи Лиеж-Бастон-Лиеж е настан од Светската турнеја на UCI, сите 19 UCI World Tour екипи се автоматски повикани и се обврзани да испратат свој состав. Шест други екипи биле повикани на трката со специјални покани и со тоа била создадена главната група од 25 екипи.[2]

UCI World Tour екипи кои учествувале на трката биле:

Други шест екипи со специјални покани биле:

Резултати

уреди
Велосипедист Екипа Време Бодови за
Светската турнеја на UCI
1   Даниел Мартин (ИРС) Гармин-Шарп 6ч 38' 07" 100
2   Хоаким Родригес (ШПА) Катјуша + 3" 80
3   Алехандро Валверде (ШПА) Мовистар Тим + 9" 70
4   Карлос Бетанкур (КОЛ) Аг2р-Ла Мондијал + 9" 60
5   Микеле Скарпони (ИТА) Лампре-Мерида + 9" 50
6   Енрико Гаспарото (ИТА) Астана + 18" 40
7   Филип Жилбер (БЕЛ) Аксент Џобс-Ванти + 18" 30
8   Рајдер Хесједал (КАН) Гармин-Шарп + 18" 20
9   Руј Кошта (ПОР) Мовистар Тим + 18" 10
10   Сајмон Геранс (АВС) Орика-ГринЕЏ + 18" 4

Наводи

уреди
  1. Браун, Грегор (21 април 2013). „Победата на Ден Мартин на Лиеж е остварување на сонот“. Cycling Weekly. IPC Media. Посетено на 21 април 2013.
  2. „Екипи“. Архивирано од изворникот на 2016-03-04. Посетено на 2013-04-21.

Надворешни врски

уреди