ЕФ Едукејшн-Нипо

американска велосипедска екипа

ЕФ Едукејшн Фирст (кратенка на екипата според UCI: EF1) — американска професионална велосипедска друмска екипа. Основана во 2003 година, екипата станала дел од Светската турнеја во 2009 година. Нејзиното седиште е во Булдер, Колорадо, но екипата има и европско седиште во Ѓирона, Каталонија, Шпанија. Slipstream Sports LLC е сопственик на екипата. Спортски директор и генерален менаџер е Џонатан Вотерс, поранешен возач. Канондејл, американско-канадски производител на велосипеди, е спонзор на дел од името на екипата. Гармин, американско-швајцарски компанија за ГПС, е исто така делумен спонзор.

ЕФ Едукејшн Фирст
EF Education First–Drapac pb Cannondale logo.png
Инфомации за тимот
UCI кодTIA (2005–2006)
TSL (2007–2008)
GRM (2009–2012)
GRS (2012–2014)
TCG (2015)
CPT (2016)
CDT (2016–2017)
EFD (2018)
EF1 (2019-денес)
ЛоциранСАД
Основан2003 (2003)
Статусникаков статус (2003–2004)
континентална екипа (2005−2006)
професионална континентална (2007–2008)
Светска турнеја на UCI (2009–денес)
ВелосипедиАбичи (2003)
Лемонд (2004)
Џавелин (2005–2006)
Фелт (2007–2010)
Сервело (2011–2014)
Канондејл (2015–денес)
Клучни кадри
Извршен директорЏонатан Вотерс
Историја на тимското име
2003
2004–2006
2007–2008
2008
2009
2010
2011
2012
2012–2014
2015
2016
2017
2018
2019-
5280-Субару
ТИАА-ЦРЕФ
Слипстрим-Чипотл
Гармин-Чипотл
Гармин-Слипстрим
Гармин-Транзишанс
Гармин-Сервело
Гармин-Баракуда
Гармин-Шарп
Канондејл-Гармин
Канондејл
Канондејл-Драпак
ЕФ Едукејшн Фирст-Драпак
ЕФ Едукејшн Фирст

Помеѓу 2009 и 2014 година, ЕФ Едукејшн-ИзиПост завршил во рамките на најдобрите десет во четири наврати во Светската турнеја. Позначајни резултати им биле: Ватенфал Класик 2009 и Ватенфал Класик 2010 со Американецот Тајлер Фарар, Трка околу Полска 2010, Волта а Каталуња 2013, Лиеж-Бастон-Лиеж 2013 и Џиро ди Ломбардија 2014 со Ирецот Даниел Мартин, Тур Даун Андер 2011 со Австралиецот Камерон Мајер, Париз-Рубе 2011 со Белгиецот Јохан Вансумерен, Џиро д’Италија 2012 со Канаѓанецот Рајдер Хесједал и Критериум ду Дофине 2014 со Американецот Ендру Талански. Помеѓу 2008 и 2014 година, екипата освоиле деветнаесет етапи на големите трки — седум на Тур де Франс, шест на Џиро д’Италија и шест на Вуелта а Еспања.

Екипата е позната по нејзиниот став за антидопинг. Екипата ги проверува нивоата на крвта пред да потпише со нови возачи и поседува внатрешен систем за проверка. Ниеден возач не се покажал позитивен за време или по неговиот престој во екипата. Меѓутоа, возачите кои настапувале со забранети супстанци кон крајот на 1990-тите и почетокот на 2000-тите им е дозволено да настапуваат во екипата по нивното признавање и подоцнежната забрана.

Состав на екипатаУреди

2016Уреди

Велосипедист Датум на раѓање
  Џек Бауер (НЗЛ) (1985-04-07)7 април 1985 (воз. 30)
  Алберто Бетиол (ИТА) (1993-10-23)23 октомври 1993 (воз. 22)
  Патрик Бевин (НЗЛ) (1991-05-02)2 мај 1991 (воз. 24)
  Нејтан Браун (САД) (1991-07-06)6 јули 1991 (воз. 24)
  Мати Брешел (ДАН) (1984-08-31)31 август 1984 (воз. 31)
  Дилан ван Барле (ХОЛ) (1993-05-22)22 мај 1993 (воз. 22)
  Давиде Вилела (ИТА) (1991-06-27)27 јуни 1991 (воз. 24)
  Ваутер Виперт (ХОЛ) (1990-08-14)14 август 1990 (воз. 25)
  Мајкл Вудс (КАН) (1986-10-12)12 октомври 1986 (воз. 29)
  Џо Домбровски (САД) (1991-05-12)12 мај 1991 (воз. 24)
  Филип Гејмон (САД) (1986-01-28)28 јануари 1986 (воз. 29)
  Андре Кардозо (ПОР) (1984-09-03)3 септември 1984 (воз. 31)
  Сајмон Кларк (АВС) (1986-07-18)18 јули 1986 (воз. 29)
  Лосон Кредок (САД) (1992-02-20)20 февруари 1992 (воз. 23)
  Бен Кинг (САД) (1989-03-22)22 март 1989 (воз. 26)
Велосипедист Датум на раѓање
  Кристијан Корен (СЛО) (1986-11-25)25 ноември 1986 (воз. 29)
  Себастијан Лангевелд (ХОЛ) (1985-01-17)17 јануари 1985 (воз. 30)
  Алан Марангони (ИТА) (1984-07-16)16 јули 1984 (воз. 31)
  Морено Мозер (ИТА) (1990-12-25)25 декември 1990 (воз. 25)
  Рајан Мулен (ИРС) (1994-08-07)7 август 1994 (воз. 21)
  Рамунас Навардаускас (ЛИТ) (1988-01-30)30 јануари 1988 (воз. 27)
  Пјер Ролан (ФРА) (1986-10-10)10 октомври 1986 (воз. 29)
  Кристофер Скјерпинг (НОР) (1993-05-04)4 мај 1993 (воз. 22)
  Томс Скујињш (ЛАТ) (1991-06-15)15 јуни 1991 (воз. 24)
  Том-Јелте Слагтер (ХОЛ) (1989-07-01)1 јули 1989 (воз. 26)
  Ендру Талански (САД) (1988-11-23)23 ноември 1988 (воз. 27)
  Ригоберто Уран (КОЛ) (1987-01-06)6 јануари 1987 (воз. 28)
  Давиде Формоло (ИТА) (1992-10-25)25 октомври 1992 (воз. 23)
  Алекс Хаус (САД) (1988-01-01)1 јануари 1988 (воз. 28)
  Рубен Цепунтке (ГЕР) (1993-01-29)29 јануари 1993 (воз. 22)

2017Уреди

 Состав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
  Патрик Бевин 15 февруари 1991Bennelong-SwissWellness-Cervélo (2015)
  Алберто Бетиол 29 октомври 1993Cannondale Pro Cycling Team (2014)
  Нејтан Браун 7 јули 1991Хагенс Берман-Аксеон (2013)
  Сеп Ванмарке 28 јули 1988Лото НЛ-Џамбо (2016)
  Давиде Вилела 27 јуни 1991Cannondale Pro Cycling Team (2014)
  Ваутер Виперт 14 август 1990Драпак Профешанл Сајклинг (2015)
  Мајкл Вудс  12 октомври 1986Рели Сајклинг (2015)
  Џо Домбровски 12 мај 1991Тим Скај (2014)
  Брендан Канти 17 јануари 1992Драпак Профешанл Сајклинг (2016)
  Хју Карти 9 јули 1994Каха Рурал-Сегурос РГА (2016)
  Вил Кларк  11 април 1985Драпак Профешанл Сајклинг (2016)
  Сајмон Кларк  18 јули 1986Орика-ГринЕЏ (2015)
  Кристијан Корен 25 ноември 1986Cannondale Pro Cycling Team (2014)
  Лосон Кредок 20 февруари 1992Тим ДСМ (2015)
  Себастијан Лангевелд 17 јануари 1985Орика-ГринЕЏ (2013)
  Рајан Мулен 7 август 1994An Post-ChainReaction (2015)
  Пјер Ролан  10 октомври 1986ТоталЕнержи (2015)
  Томас Скали 14 јануари 1990Драпак Профешанл Сајклинг (2016)
  Томс Скујињш 15 јуни 1991Холовеско-Ситадел (2015)
  Том-Јелте Слагтер 1 јули 1989Белкин (2013)
  Ендру Талански 23 ноември 1988Amore & Vita (2009)
  Ригоберто Уран 26 јануари 1987Етикс-Квик Степ (2015)
  Тејлор Фини 27 јуни 1990БМЦ Рејсинг Тим (2016)
  Давиде Формоло 25 октомври 1992Cannondale Pro Cycling Team (2014)
  Алекс Хаус 1 јануари 1988Chipotle-First Solar Development (2011)
  Том ван Асбрук 19 април 1990Лото НЛ-Џамбо (2016)
  Дилан ван Барле 21 мај 1992Rabobank Development (2013)
  Cyrus Monk  (1 авг–31 дек, стажант)7 ноември 1996African Wildlife Safaris (2015)
Извор: UCI

2018Уреди

 Состав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
  Јулиус ван ден Берг  (26 јул–31 дек)23 октомври 1996
  Нејтан Браун 7 јули 1991Хагенс Берман-Аксеон (2013)
  Мати Брешел 31 август 1984Астана (2017)
  Сеп Ванмарке 28 јули 1988Лото НЛ-Џамбо (2016)
  Мајкл Вудс  12 октомври 1986Рели Сајклинг (2015)
  Мичел Докер 2 октомври 1986Орика-Скот (2017)
  Џо Домбровски 12 мај 1991Тим Скај (2014)
  Брендан Канти 17 јануари 1992Драпак Профешанл Сајклинг (2016)
  Хулијан Кардона 19 јануари 1997Medellín (2017)
  Хју Карти 9 јули 1994Каха Рурал-Сегурос РГА (2016)
  Вил Кларк  11 април 1985Драпак Профешанл Сајклинг (2016)
  Сајмон Кларк  18 јули 1986Орика-ГринЕЏ (2015)
  Лосон Кредок 20 февруари 1992Тим ДСМ (2015)
  Себастијан Лангевелд 17 јануари 1985Орика-ГринЕЏ (2013)
  Ким Магнусон 31 август 1992Tre Berg-PostNord (2017)
  Даниел Мартинес 25 април 1996Вилиер Триестина-Селе Италија (2017)
  Даниел Меклеј 3 јануари 1992Аркеа-Самсик (2017)
  Саша Модоло 19 јуни 1987ОАЕ Емирати (2017)
  Даниел Морено 5 септември 1981Мовистар (2017)
  Логан Овен 25 март 1995Хагенс Берман-Аксеон (2017)
  Пјер Ролан  10 октомври 1986ТоталЕнержи (2015)
  Томас Скали 14 јануари 1990Драпак Профешанл Сајклинг (2016)
  Ригоберто Уран 26 јануари 1987Етикс-Квик Степ (2015)
  Тејлор Фини 27 јуни 1990БМЦ Рејсинг Тим (2016)
  Алекс Хаус 1 јануари 1988Chipotle-First Solar Development (2011)
  Том ван Асбрук 19 април 1990Лото НЛ-Џамбо (2016)
Извор: UCI

2019Уреди

 Состав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
  Јулиус ван ден Берг 23 октомври 1996
  Шон Бенет 31 март 1996
  Алберто Бетиол 29 октомври 1993БМЦ Рејсинг Тим (2018)
  Нејтан Браун 7 јули 1991Хагенс Берман-Аксеон (2013)
  Мати Брешел 31 август 1984Астана (2017)
  Сеп Ванмарке 28 јули 1988Лото НЛ-Џамбо (2016)
  Џејмс Вилан 11 јули 1996
  Луис Виљалобос  (1 јул–)26 јуни 1998ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг (2019)
  Мајкл Вудс  12 октомври 1986Рели Сајклинг (2015)
  Мичел Докер 2 октомври 1986Орика-Скот (2017)
  Џо Домбровски 12 мај 1991Тим Скај (2014)
  Серхио Игита  (1 мај–-)1 август 1997
  Танел Кангерт 11 март 1987Астана (2018)
  Хју Карти 9 јули 1994Каха Рурал-Сегурос РГА (2016)
  Хонатан Кајседо 28 април 1993Medellín (2018)
  Сајмон Кларк  18 јули 1986Орика-ГринЕЏ (2015)
  Лосон Кредок 20 февруари 1992Тим ДСМ (2015)
  Себастијан Лангевелд 17 јануари 1985Орика-ГринЕЏ (2013)
  Даниел Мартинес 25 април 1996Вилиер Триестина-Селе Италија (2017)
  Даниел Меклеј 3 јануари 1992Аркеа-Самсик (2017)
  Саша Модоло 19 јуни 1987ОАЕ Емирати (2017)
  Лахлан Мортон 2 јануари 1992Дименжн Дата (2018)
  Логан Овен 25 март 1995Хагенс Берман-Аксеон (2017)
  Томас Скали 14 јануари 1990Драпак Профешанл Сајклинг (2016)
  Ригоберто Уран 26 јануари 1987Етикс-Квик Степ (2015)
  Тејлор Фини 27 јуни 1990БМЦ Рејсинг Тим (2016)
  Алекс Хаус 1 јануари 1988Chipotle-First Solar Development (2011)
  Морено Хофланд 31 август 1991Лото-Судал (2018)
  Тиџеј ван Гардерен 12 август 1988БМЦ Рејсинг Тим (2018)
Извор: UCI

2020Уреди

 Состав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
  Јулиус ван ден Берг 23 октомври 1996
  Шон Бенет 31 март 1996
  Алберто Бетиол 29 октомври 1993БМЦ Рејсинг Тим (2018)
  Штефан Бисегер  (1 авг–31 дек)13 септември 1998Swiss Racing Academy (2019)
  Сеп Ванмарке 28 јули 1988Лото НЛ-Џамбо (2016)
  Џејмс Вилан 11 јули 1996
  Луис Виљалобос  (1 јан–мај)26 јуни 1998ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг (2019)
  Мајкл Вудс  12 октомври 1986Рели Сајклинг (2015)
  Рубен Гереиро 6 јули 1994Катјуша-Алпесин (2019)
  Мичел Докер 2 октомври 1986Орика-Скот (2017)
  Серхио Игита 1 август 1997
  Танел Кангерт 11 март 1987Астана (2018)
  Хју Карти 9 јули 1994Каха Рурал-Сегурос РГА (2016)
  Хонатан Кајседо 28 април 1993Medellín (2018)
  Јенс Кекелејре 23 ноември 1988Лото-Судал (2019)
  Сајмон Кларк  18 јули 1986Орика-ГринЕЏ (2015)
  Магнус Корт 16 јануари 1993Астана (2019)
  Лосон Кредок 20 февруари 1992Тим ДСМ (2015)
  Себастијан Лангевелд 17 јануари 1985Орика-ГринЕЏ (2013)
  Даниел Мартинес 25 април 1996Вилиер Триестина-Селе Италија (2017)
  Лахлан Мортон 2 јануари 1992Дименжн Дата (2018)
  Логан Овен 25 март 1995Хагенс Берман-Аксеон (2017)
  Нилсон Паулес 3 септември 1996Џамбо-Висма (2019)
  Јонас Руч 24 јануари 1998Lotto-Kern Haus (2019)
  Томас Скали 14 јануари 1990Драпак Профешанл Сајклинг (2016)
  Ригоберто Уран 26 јануари 1987Етикс-Квик Степ (2015)
  Кристофер Халворсен 13 април 1996Инеос (2019)
  Алекс Хаус 1 јануари 1988Chipotle-First Solar Development (2011)
  Морено Хофланд 31 август 1991Лото-Судал (2018)
  Тиџеј ван Гардерен 12 август 1988БМЦ Рејсинг Тим (2018)
Извор: UCI

Надворешни врскиУреди