< 15 век п.н.е. 14 век п.н.е. 13 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

1397 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1397. година пред новата ера, 397. од вториот милениум п.н.е., 97. од 14 век п.н.е. и осма од 1390-тите п.н.е.

1398 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1398 п.н.е.
MCCCXCVII п.н.е.
Староегипетска ераXVIII династија, 152
Асирски календар3353
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1990
Берберски календар−447
Будистички календар−853
Бурмански календар−2035
Византиски календар4111–4112
Кинески календар壬寅(вод. тигар)
1299 или 1239
    — до —
癸卯年 (вод. зајак)
1300 или 1240
Коптски календар−1681 – −1680
Етиопски календар−1405 – −1404
Еврејски календар2363–2364
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1341 – −1340
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1703–1704
Холоценски календар8603
Ирански календар2019 п.п. – 2018 п.п.
Исламски календар2081 п.х. – 2080 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар936
Мингуо-календар3309 пред Р. Кина
民前3309年
Нанакшахи−2865
Тајландски сончев календар−855 – −854
Тибетски календар阳水虎年
(машка вода-тигар)
−1271 или −1652 или −2424
    — до —
阴水兔年
(женска вода-зајак)
−1270 или −1651 или −2423

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4111 и 4112 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3353 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2363 и 2364 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 644 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1397 година се протега во 1239 и 1240, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1299 и 1300 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 854 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 2080 и 2079 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...