< 15 век п.н.е. 14 век п.н.е. 13 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

1343 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1343. година пред новата ера, 343. од вториот милениум п.н.е., 43. од 14 век п.н.е. и четвртта од 1340-тите п.н.е.

1344 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1344 п.н.е.
MCCCXLIII п.н.е.
Староегипетска ераXVIII династија, 206
Асирски календар3407
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1936
Берберски календар−393
Будистички календар−799
Бурмански календар−1981
Византиски календар4165–4166
Кинески календар丙申(огн. мајмун)
1353 или 1293
    — до —
丁酉年 (огн. петел)
1354 или 1294
Коптски календар−1627 – −1626
Етиопски календар−1351 – −1350
Еврејски календар2417–2418
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1287 – −1286
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1757–1758
Холоценски календар8657
Ирански календар1965 п.п. – 1964 п.п.
Исламски календар2025 п.х. – 2024 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар990
Мингуо-календар3255 пред Р. Кина
民前3255年
Нанакшахи−2811
Тајландски сончев календар−801 – −800
Тибетски календар阳火猴年
(машки оган-мајмун)
−1217 или −1598 или −2370
    — до —
阴火鸡年
(женски оган-петел)
−1216 или −1597 или −2369

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4165 и 4166 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3407 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2417 и 2418 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 590 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1343 година се протега во 1293 и 1294, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1353 и 1354 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 800 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 2024 и 2023 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...