< 15 век п.н.е. 14 век п.н.е. 13 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

1313 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1313. година пред новата ера, 313. од вториот милениум п.н.е., 13. од 14 век п.н.е. и четвртта од 1310-тите п.н.е.

1314 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1314 п.н.е.
MCCCXIII п.н.е.
Староегипетска ераXVIII династија, 236
Асирски календар3437
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1906
Берберски календар−363
Будистички календар−769
Бурмански календар−1951
Византиски календар4195–4196
Кинески календар丙寅(огн. тигар)
1383 или 1323
    — до —
丁卯年 (огн. зајак)
1384 или 1324
Коптски календар−1597 – −1596
Етиопски календар−1321 – −1320
Еврејски календар2447–2448
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1257 – −1256
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1787–1788
Холоценски календар8687
Ирански календар1935 п.п. – 1934 п.п.
Исламски календар1994 п.х. – 1993 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1020
Мингуо-календар3225 пред Р. Кина
民前3225年
Нанакшахи−2781
Тајландски сончев календар−771 – −770
Тибетски календар阳火虎年
(машки оган-тигар)
−1187 или −1568 или −2340
    — до —
阴火兔年
(женски оган-зајак)
−1186 или −1567 или −2339

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4195 и 4196 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3437 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2447 и 2448 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 560 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1313 година се протега во 1323 и 1324, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1383 и 1384 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 770 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1993 и 1992 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...